Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...

Πήγαινε κάτω 
+25
vedouzoskoni
vassilis
myrtos
milmos
ΓΙΩΡΓΟΣ . ΣΙΝΔΟΣ
cyber2li
jimys
stelios
gemininea
Σώτος_Δ
urchidée
granazis
red8canarie
Maikpigasos
captain
spyroseva
corfubee
mike.
parosbees
λοβινιωτης
Giannis31
melissonas
MILIBEE
japetus
lingistis
29 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
filippoz13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Νοε 29, 2013 12:05 pm

με πετρέλαιο τις περνάς εξωτερικά , τις αφήνεις να στεγνώσουν 2-3 μέρες και μετά τις βάφεις. πρώτα με αστάρι και μετά με χρώματα. το αστάρι αν θες το βάζεις αλλά είναι καλό για πρώτη επίστρωση. παιδιά έτσι τις βάφω και δεν έχω προβλήματα νομίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 30, 2013 8:03 am

Μάλλον αυτός που έγραψε για πετρέλαιο θα πρέπει να τις προετοιμάζει για το...τζάκι.
Επειδή εδώ γράφονται διάφορα κουλά θα πρέπει οι νέοι κυρίως μελισσοκόμοι να προσέχουν πολύ σε ότι έχει σχέση με τις μέλισσες τις κυψέλες και τους χειρισμούς.Μπορεί κάτι να ξεφύγει από τους συντονιστές και να την πατήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 30, 2013 12:43 pm

ο parosbees εχει απολυτο δικιο,εκτος της προετοιμασιας για το τζακι, να ξερετε οτι το πετρελαιο λειτουργει σαν το καλυτερο απωθητικο για ολα τα εντομα και ισως και για καποια ζωα η δε μυρωδια του θα κανει οχι 2 μερες αλλα 2 χρονια να φυγει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filippoz13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 30, 2013 5:41 pm

Παιδιά δεν παρακίνησα κανέναν να χρησιμοποιήσει πετρέλαιο στις κυψέλες του.
Απλά είπα τη γνώμη μου πάνω στο θέμα αυτό.

Είπα ότι τις περνάω με πετρέλαιο εξωτερικά χρησιμοποιώντας ένα πανί.
Αφού στεγνώσουν αστάρι και τέλος τα χρώματα.

τέταρτη χρονιά και τα σμήνη μέσα στις κυψέλες αυτές νομίζω ότι είναι μια χαρά.

Στην τέχνη της μελισσοκομίας δεν υπάρχουν μονόδρομοι , ο κάθε μελισσοκόμος πρέπει να κάνει διάφορους χειρισμούς , να είναι ανοιχτός σε προτάσεις , λάθη θα γίνουν όμως με τον καιρό θα αποκτηθεί η απαιτούμενη εμπερία.

και επειδή η μέλισσα είναι καθαρά γκομενικό θέμα , αν δε μπαζώσεις δε χτίζεις !!!
ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτό ... χεχεχ καλό απόγευμα σε όλους !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 30, 2013 6:28 pm

filippoz13 έγραψε:
Είπα ότι τις περνάω με πετρέλαιο εξωτερικά χρησιμοποιώντας ένα πανί.
Αφού στεγνώσουν αστάρι και τέλος τα χρώματα.
Επιτρέψτε μου να τονίσω ότι ο φίλος μας filippoz13 περνάει τις κυψέλες του με πετρέλαιο ΜΟΝΟ εξωτερικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vedouzoskoni
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 30, 2013 7:55 pm

Λέμε κάποια πράγματα τα οποία μας τα έχουν πει και εμάς (προσωπικά μου το είπε επαγγελματίας μελισσοκόμος που ασχολείται χρόνια, όχι από χθες), και ζητάμε και από εσάς να μας πείτε την άποψή σας, μια δεύτερη γνώμη και την εμπειρία σας.. όπως πολύ σωστά είπε και ο filippoz13 δεν είπαμε σε κανέναν "βάλε πετρέλαιο κάνει καλό" , απλά είπαμε κάτι που μας είπαν και ζητάμε να δούμε αν αυτό είναι σωστό λέγοντας χαρακτηριστικά "είναι σωστή αυτή η προστασία ξύλου για τις μέλισσες;" .. γιαυτό μην μας κολλάτε στο τοίχο! εγώ προσωπικά έχω μαύρα μεσάνυχτα, δεν το παίζω έξυπνος και γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ για να μάθω πέντε πράγματα..

φιλικά Πέτρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 30, 2013 8:10 pm

Νομίζω ότι το θέμα με την χρήση πετρελαίου διευκρινίστηκε… και από την κουβέντα θα μάθουμε όλοι, νέοι και παλιοί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 14, 2014 10:29 pm

Σήμερα πήρε το αυτί μου κάτι για ανάμιξη μίνιου (για καράβια) μέσα στο λινέλαιο
εμποτισμού και μετά βελατούρα και χρώμα study 

έχει δοκιμάσει - ξέρει κανείς τπτ για ατο το μίγμα λινέλεου στεγνωτικού και μίνιου μαζί  scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 15, 2014 2:42 pm

Το μίνιο πορτοκαλί χρώματος περιέχει μόλυβδο. Τέτοιο δε χρησιμοποιούν στα καράβια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...   Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου... - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 15, 2014 3:22 pm

για αυτό ακριβώς μου είπε

και μάλιστα λόγο του μολύβδου πολλοί εμποτίζουν με αυτό το μείγμα μόνο από την εξωτερική πλευρά ενώ από μέσα χωρίς μίνιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» Βάψιμο κυψέλης - πως τις ετοιμάζω
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ
» Κυψέλες Top Bar
» Παραφινιρισμενες κυψελες η οχι?
» ΠΑΡΑΦΙΝΑΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: