Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων   Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων Icon_minitimeΔευ Οκτ 01, 2012 9:43 am

Αγαητοί φίλοι αφορμή για το post αυτό στάθηκε μια φωτογραφία που είδα στο post
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και η οποία δείχνει μία κυψέλη τοποθετημένη πάνω σε παλιό λάστιχο αυτοκινήτου.
Είναι μία εύκολη λύση και πολλοί την έχουμε υιοθετήσει κατά καιρούς. Έτσι και εγώ, αλλά την πλήρωσα ακριβά: όταν πέρασε πυρκαγιά από το μελισσοκομείο μου το καλοκαίρι του 2007, κάηκαν όλες οι κυψέλες που είχα πάνω σε λάστιχα και δεν κάηκε καμία από αυτές που είχα σε πέτρινες βάσεις ή τσιμεντόλιθους. Τυχαίο? Δεν νομίζω, και η απόδειξη ήρθε φέτος τον Αύγουστο, όπου ξαναέφτασε φωτιά στο μελισσοκομείο. Δέντρα δεν υπήρχαν μόνο θάμνοι είχαν προλάβει ναμεγαλώσουν από την προηγούμενη φωτιά και από το Μάιο είχα κόψει περιμετρικά τα χόρτα με χορτοκοπτικο. Η φωτιά προχωρούσε μεσα σε χωράφι καίγοντας τη ρίζα που είχε απομείνει από την ντίζα του χορτοκοπτικού και το χώμα! Κατάφερα και τη σταμάτησα επειδή είχε κόντρα αέρα και είχα τρακτερ με 500αρι ραντιστικό γεμάτο.
Το συμπέρασμά μου είναι ότι και χωρίς θάμνους και δέντρα, με κομμένα τα ξερόχορτα, τα λάστιχα πιάνουν φωτιά από κάτω και στη συνέχεια η κυψέλη είναι καταδικασμένη.
Όσοι έχετε τα μελισσοκομεία σας σε περιοχές υψηλής επικινδυνότητας για πυρκαγιές το καλοκαίρι, λάβετε υπ' όψιν σας το πάθημα ενός συναδέλφου και προλάβετε την καταστροφή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων   Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων Icon_minitimeΔευ Οκτ 01, 2012 10:25 am

πέρα από τα λάστιχα και οι πευκοβελόνες που πεύτουν κάτω (+ ότι άμα καπνίζεις και τσιγάρο ) μπορεί να αποβούν μοιραίες έννους φίλου μου μελισσοκόμου πήρε φωτιά μονο το χωράφι του και οι μέλισσες του.επίσης αν αρπάξει το ένα λάστιχο μετά οι κυψέλες καίγονται σαν domino και δεν μπορείς να σώσεις καμια μια διόρθωση το λάστιχο είναι φορτηγού Razz htipieme htipieme htipieme lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων   Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων Icon_minitimeΤρι Οκτ 02, 2012 1:42 pm

Τελικά ισχύει ότι άν έχουμε καθαρό το μελισσοκομείο από τα ψηλά χόρτα , υπάρχει περίπτωσή να σωθούν οι μέλισσες από ένα πέρασμα φωτιάς?
Κάπου το είχα ξαναδιαβάσει..
Η ζημιά με τα λάστιχα με έβαλε σε σκέψεις για τους πλαστικούς πάτους κυψελών..αλλά και τις παραφινιασμένες κυψέλες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κυψέλες πάνω σε παλιά λάστιχα αυτοκινήτων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Παρατημένα Λάστιχα Αυτοκινήτων
» Παλιά κυψέλη
» Μια παλιά υπόσχεση... το φυτό ξυνοτρίφυλο
» Πως φευγουν απο πανω σας;
» Xτίσιμο πάνω στο καπάκι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: