Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τράπεζα Βασιλισσών

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Τράπεζα Βασιλισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τράπεζα Βασιλισσών   Τράπεζα Βασιλισσών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 29, 2012 1:49 am

Φέτος έχω χάσει 2 "μελισακια" λόγο αδυναμίας τις βασίλισσας (ήταν μεγάλης ηλικίας και "γιαυτο" ρίχνω εκεί τα αιτια ) και αλλα 3 κινδυνεύουν το ένα για κάποιο λόγο έχασε την βασίλισσα και τώρα κατεβάζει "βασιλοκελια" και "κιφινοκελια" (όχι πολλά 3-4 μέτρια) ( γόνος υπάρχει αν και όχι κλειστός οποτε υποθέτω πως πρόκειται για αντικαστάση η ότι την σκότωσα εγώ καταλάθος όταν έβαλα ταινίες για βαρρόα ) Το άλλο έχει 4 πλαίσια πληθυσμό και η βασίλισσα δεν λέει να γeννησei παραπάνω από ένα κερί (ενώ τα αλλα "μελισακια" στην ίδια περιοχή έχουν 4-5 πλαίσια τώρα που ξεκίνησαν οι γύρες ) και το άλλο έχει γέρικη βασίλισσα (δεν ξέρω ποσο χρόνον αλλα είναι σίγουρα πάνω από 2 ) αυτό το μελισσάκη πατάει ισα ισα 1 κερί τώρα και αυτό μετά την ενίσχυση κλειστού γκόνου όπου του έκανα και για αυτό σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω για το πείραμα μου .

Η μέλισσες αυτές όπως έχω γράψει βρίσκονται στην οικογένεια μου για πάνω από 35 χρονια και δεν έχουμε αγοράσει ποτε βασίλισσα οποτε για διαφορους λόγους κι εγώ αποκλείω αυτήν την επιλογή άρα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι χρειάζομαι μια τράπεζα βασιλισσών από όπου θα μπορώ να περνώ έτοιμες βασίλισσες διάβασα λοιπόν διαφορα blog στο internet και κατέληξα στο έξhς συμπέρασμα όπου και θα προσπαθήσω να εφαρμόσω.

Για την κατασκευή τις τράπεζας αυτήν όπως έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής θα χρειαστώ :

1 )Τουλάχιστον 3 μικρές κυψέλες περίπου στο μέγεθος αυτόν που χρησιμοποιούμε για γονιμοποίηση

2) πλαίσιο ειδικά κατασκευασμένο όπου θα μπορεί να φιλοξενήσει 3 η 6 kloubakia βασιλισσών

ένα πλαίσιο σε μικρό μέγεθος με την βέργα "βασιλοτροφιας"


a)Η μια κυψέλη θα έχει κανονική βασίλισσα μέσα η οποια θα γεννάει και θα μπορεί να ενίσχυση τις άλλες κυψέλες με πλαίσια γόνου

b)η μια κυψέλη θα είναι ορφανή και θα έχει μέσα τις τα kloubakia με τις "γονοποιιμενες" βασίλισσες και ο σκοπός τις θα είναι να τις ταΐζει και να τις διατηρεί

g)και η τρίτη κυψέλη θα ταΐζει και θα δημιουργεί τα "βασιλοκελια"


όταν χρειάζομαι κάποια βασίλισσα θα μπορώ να πaiρνω η από την πρώτη κυψέλη την βασίλισσα (όπου θα έχει δοκιμαστεί η γεννα τις η μια από τις άλλες )



αυτή είναι η γενική σκέψη. τώρα υπάρχουν κάποιες παραλλαγές όπου θέλω να δοκιμάσω και κάποια πράγματα που θέλω να ρωτήσω.

1)Στην κυψέλη "b" να έχω τις βασίλισσες χωρισμένες σε kloubakia "βασιλοτροφιας" όπου τις κλείνουν σε κηρύθρα" και μπορούν να γεννάνε (αλλα δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να λειτουργήσει με πολλές βασίλισσες σε μια κυψέλη θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με διαφώτιση(έτσι δεν θα χρειάζεται να deino γόνο σε αυτήν και θα μπορώ να δοκιμάζω και τις βασίλισσες αυτό μπορεί να γίνει η oi μέλισσες θα σκοτώνουν τις βασίλισσες ?


2)Αν μια βασίλισσα δεν έχει κεριά να γέννησei patheni κάτι ?

3)υπάρχουν κάποιες διαστάσεις για αυτά τα "κυψελιδια" η να δουλέψω κάτι μονος ?

με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι θα έχουμε βασίλισσες όλο το χρόνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

Τράπεζα Βασιλισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τράπεζα Βασιλισσών   Τράπεζα Βασιλισσών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 29, 2012 9:08 pm

Για ρίξε και μια ματια σε αυτό.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

οπτικά κάπως έτσι

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μου φένετε ευκολο, και θα το δοκιμάσο άνοιξη καιρού όντε θα υπάρχουν και αρκετοι κυφήνες, για τι τώρα είναι λιγοστοί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Τράπεζα Βασιλισσών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τράπεζα Βασιλισσών   Τράπεζα Βασιλισσών Icon_minitimeΣαβ Σεπ 29, 2012 10:35 pm

αρχικά είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο όμως η μικρές κυψέλες μου φαίνονται καλύτερες διότι απασχολείς μικρό μέρος πληθυσμού συνεπώς έχεις λιγότερο τάισμα και ποιο εύκολα σφιχτές κυψέλες. επίσης σε περίπτωση που δεν δέχονται οι μέλισσες πολλές βασίλισσες τότε μπορείς να έχεις 1 βασίλισσα στο καθένα και να τα αφήνεις να κάνουν afesmous και να παίρνεις συνεχώς βασίλισσες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τράπεζα Βασιλισσών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τράπεζα Βασιλισσών Β-8
» Τρικυψελιδια ως τραπεζα Βασιλισσας
» αναπαραγωγη βασιλισσων
» Αγορα βασιλισσων Απο που??
» Αγορα βασιλισσων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: