Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ

Πήγαινε κάτω 
+17
yiorgos
spithoyras
Αρης
Μαρίνα
kaz
melissaris
elen
jokey
beespyros
newbee
NINAS
fotismeli8
japetus
spyroseva
milmos
vaso9
Αγγελής60
21 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 9:11 pm

NINAS έγραψε:
beespyros έγραψε:
.............Τελος πρεπει να διευκρινηστει οτι βιβλιαριο βγαινει και με 1 (ενα) μελισσι, απλα απο 10 και πανω ειναι υποχρεωτικο,......................

νομιζω Σπύρο ότι εδώ κάνεις λάθος.

Όχι Νίνα έτσι όπως το λέει ο Σπύρος είναι απλά αποφεύγουν να βγάζουν σε λιγότερα επειδή πολλοί τα παρατούσαν που ξεκίναγαν με ένα δυο μελίσσια και πρέπει να έχει δοθεί ''άγραφη'' οδηγία να βγάζουν με 10 τουλάχιστον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τί χρειάζεται για άδεια πώλησης μελιού σε λαικές αγορές;   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 9:28 pm

Με ευκαιρία τη συζήτηση αυτή περί ασφάλισης ΟΓΑ, μελισσοκομικού βιβλιαρίου κλπ, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς
1) τί χρειάζεται για άδεια πώλησης μελιού σε λαικές αγορές;
2) γενικότερα πώς μπορείς να πουλάς μέλι σαν ερασιτέχνης χωρίς να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος και χωρίς αποδείξεις, απλά μόνο με το μελισσοκομικό σου βιβλιάριο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 9:33 pm

fotismeli8 έγραψε:

α)μπορω ελευθερα να πουλαω λιανικη η χονδρικη οντας ερασιτεχνης?

γ)μπορω να δηλωνω το εισοδημα στην φορλ.δηλωση χωρις εναρξη επαγγελματος και τι θα γινεται με τυχον φορολογια?
Οποιοσδηποτε μπορει να βοηθησει θα κανει μεγαλο καλο.

Με ευκαιρία τη συζήτηση αυτή περί ασφάλισης ΟΓΑ, μελισσοκομικού βιβλιαρίου κλπ, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς
1) τί χρειάζεται για άδεια πώλησης μελιού σε λαικές αγορές;
2) γενικότερα πώς μπορείς να πουλάς μέλι σαν ερασιτέχνης χωρίς να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος και χωρίς αποδείξεις, απλά μόνο με το μελισσοκομικό σου βιβλιάριο;



το ίδιο ρώτησε ο φίλος μας, όπως βλέπετε, αλλά δεν του απαντήσαμε...
[
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 10:13 pm

Για άδεια πώλησης σε Λαικές elen χρειάζεται να πας στο Δήμο που ανήκεις και να κάνεις κάποιες απαραίτητες ενέργειες. Δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα να σου απαντήσω. Κάποια στιγμή είχα βρει μερικές δημοσιεύσεις στο Ιντερνετ. Δες και αυτή μήπως σε βοηθήσει.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αλλά και αυτό
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο . Εύχομαι να βρεις μια άκρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 24, 2012 12:16 pm

elen έγραψε:


Με ευκαιρία τη συζήτηση αυτή περί ασφάλισης ΟΓΑ, μελισσοκομικού βιβλιαρίου κλπ, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς
1) τί χρειάζεται για άδεια πώλησης μελιού σε λαικές αγορές;
2) γενικότερα πώς μπορείς να πουλάς μέλι σαν ερασιτέχνης χωρίς να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος και χωρίς αποδείξεις, απλά μόνο με το μελισσοκομικό σου βιβλιάριο;


το ίδιο ρώτησε ο φίλος μας, όπως βλέπετε, αλλά δεν του απαντήσαμε...
[

Elen και λοιποί φίλοι, αν και δεν είμαι λογιστής τα παρακάτω ίσως σας βοηθήσουν:

με απλά λόγια: "οι αγρότες-παραγωγοί οι οποίοι διαθέτουν τα προϊόντα τους από το χωράφι ή πλανοδίως ή με άλλο τρόπο (παραγγελία μέσω διαδικτύου) γενικά εκτός των λαικών αγορών συσκευασμένα ή όχι, δεν θεωρούνται επιτηδευματίες και δεν έχουν υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης στοιχείων του Κ.Β.Σ., εκτός του δελτίου αποστολής."

περισσότερα στο έγγραφο:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και στο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Υπάρχει και το ειδικό καθεστός αγροτών:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ρίξε μια μάτια να ασφαλιστής στο T.E.B.Ε.   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 24, 2012 3:53 pm

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα ρίξε μια μάτια να ασφαλιστής στο T.E.B.Ε.
Πιστεύω είναι καλύτερα και για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη αλλά και στο να διακινείς πιο εύκολα τα προϊόντα σου.
Θα έλεγα να συμβουλευτής έναν καλό λογιστή.
Βέβαια με συνάρτηση το οικονομικό σου στοιχείο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 24, 2012 4:36 pm

Φίλε Kaz ο μελισσοκόμος ασφαλίζεται στον ΟΓΑ . Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα η σε κάποιον άλλον αλλά και για να διακινήσεις τα προϊόντα σου σε λαική σαν παραγωγός μάλλον στον ΟΓΑ θα πρέπει να είσαι ασφαλισμένος. Όσον αφορά το αν έχω οικονομική δυνατότητα αν παρακολουθούσες την συζήτηση θα καταλάβαινες ότι αυτή δεν υπάρχει και αφού ο μελισσοκόμος εμπεριέχεται στα αγροτικά επαγγέλματα δεν καταλαβαίνω γιατί να μην γραφτώ στον ΟΓΑ. Το ΤΕΒΕ παρά είναι ακριβό 3 κατοστάρικα το μήνα μέσος όρος ανάλογα και τα χρόνια που είχες προηγούμενα στο ταμείο δεν είναι και λίγα λεφτά . Νταβαντζιλίκι είναι και ξέρω τι σου λέω γιατί μαγαζί είχα πριν ασχοληθώ με την μελισσοκομία. Επίσης είμαι υπέρ τις άποψης ότι θα πρέπει να μειωθούν οι ασφαλιστικές εισφορές και μάλιστα θα έπρεπε να γίνει καιρό και όχι να περιμένουμε την τρόικα. Οι υψηλές ασφαλιστικές εισφορές καταστρέφουν και την οικοδομή επίσης όπου έκανα και από εκεί ένα μεγάλο πέρασμα και ξέρω τι γίνεται. Αυτά περί ασφάλισης και διακίνησης προϊόντων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 25, 2012 1:41 am

Πρόσωπα που υπάγονται στην ασφάλιση του ΟΓΑ
Στην ασφάλιση του Κλάδου υπάγονται υποχρεωτικά και αυτοδίκαια:
Οι αγρότες, οι απασχολούμενοι δηλ. προσωπικά ή με αυτεπιστασία, συστηματικά και κατά κύριο βιοποριστικό επάγγελμα στην αγροτική οικονομία (ιδιοκτήτες και εκμεταλλευτές αγροκτημάτων, κτηνοτρόφοι, πτηνοτρόφοι, μελισσοκόμοι κ.λ.π.).
Οι αγρεργάτες, δηλαδή οι απασχολούμενοι κατά κύριο βιοποριστικό επάγγελμα με ημερομίσθιο ή μισθό, σε είδος ή σε χρήμα, σε οποιαδήποτε παραγωγική αγροτική εργασία (εργάτες γης).
Οι αλιείς που δεν υπάγονται στην ασφάλιση άλλου φορέα
Οι επαγγελματίες, βιοτέχνες και έμποροι που ασκούν το επάγγελμά τους σε χωριά ή οικισμούς με πληθυσμό κάτω των 2.000 κατοίκων ή κάτω των 1.000 κατοίκων ειδικά για τους νομούς Αττικής, Βοιωτίας, Κορινθίας, Εύβοιας, Αχαΐας και Θεσσαλονίκης, από 1-1-2003 υπό προϋποθέσεις και εφόσον δεν υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του ΟΑΕΕ
Τα πρόσωπα που κατοικούν μόνιμα και απασχολούνται σε οποιαδήποτε βιοποριστική εργασία σε Δήμους ή Κοινότητες που είχαν πληθυσμό μέχρι και 5.000 κατοίκους, σύμφωνα με την απογραφή του έτους 1971, υπό τη ρητή προϋπόθεση ότι δεν υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση άλλου φορέα.
Από 1-1-2004 ασφαλίζονται στον ΟΓΑ, εξαιρούμενοι της ασφάλισης του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, οι απασχολούμενοι με αμοιβή, σε αγροτικές εργασίες της πρωτογενούς αγροτικής δραστηριότητας, σε αγροτικές εκμεταλλεύσεις ή σε αγροτικούς συνεταιρισμούς, ανεξάρτητα από τη νομική μορφή και το μέγεθος αυτών, ακόμη και αν απασχολούνται περιστασιακά (ανειδίκευτοι εργάτες, αλιεργάτες κ.λπ.). Σχετικές οι διατάξεις του άρθρου 7 του Ν.3232/2004, όπως ισχύει σήμερα.

Αυτά γράφει στην ιστοσελίδα του ΟΓΑ
Δεν ξέρω πόσα μελίσσια έχεις αλλά αφού δεν έχεις άλλο εισόδημα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Αρης


Αριθμός μηνυμάτων : 45

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 10:00 pm

Παντως για το βιβλιαριο που προαναφερθηκε εγω εκανα την αιτηση και περιμενω να μου το εκδοσουν! Αριθμο πηρα σχετικα γρηγορα! Τωρα περιμενω να ερθει καποιος απο την περιφερεια να ελεγξει το μελισοκομειο! Αλλα μαλλον εχουν πολυ δουλεια gia des Ειμαι κατοχος 6 κυψελων! Δεν ειμαι κατα κυριο επαγγελμα αγροτης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 22, 2012 10:57 pm

Δηλαδη με 6 μελισσακια πηρες αριθμο μελισσοκομου ?.Νομιζα οτι πρεπει να εχεις το ελαχιστο 10 για να παρεις αριθμο.Αρα εγω με 2 μελισσακια μπορω να κανω αιτηση ?.Και αν ναι χρειζονται καποια χρηματα για αυτην την υποθεση ?.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 23, 2012 9:10 am

και με 1 κυψελη βγαζεις βιβλιαριο!!!
ειναι υποχρεοτικο απο 10 και πανω, και οχι οτι δεν επιτρεπεται πιο πριν!!!
και εγω εχω ξεκινηση τη διαδικασια με 3 κυψελες!!! ειμαι στη φαση πυροσφραγισης και τελικου ελενχου απο τη νομαρχια.
θα σου πουν διαφορα περιεργα, να εισαι ενημερος για την διαδηκασια και τον νομο οταν πας.

εμενα στην αρχη μου ειπαν οτι απο 15 και πανω κυψελες εκδιδουν βιβλιαριο, και οταν ρωτησα την υπαληλο γιατι 15 αφου ο νομος λεει 10..... η απαντηση ηταν..... "εεε! ενταξει, 10 λεει, αλλα εμεις λεμε 15!!!"
και τελικα μου εκδιδη βιβλιαριο για 3!!!!

ελλαδαρα αγαπη μου!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 23, 2012 9:20 am

Ευχαριστω για την ενημερωση yiorgo, απο χρηματα τι χρειαστηκε ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 23, 2012 2:02 pm

yiorgos έγραψε:
και με 1 κυψελη βγαζεις βιβλιαριο!!!
ειναι υποχρεοτικο απο 10 και πανω, και οχι οτι δεν επιτρεπεται πιο πριν!!!
και εγω εχω ξεκινηση τη διαδικασια με 3 κυψελες!!! ειμαι στη φαση πυροσφραγισης και τελικου ελενχου απο τη νομαρχια.
θα σου πουν διαφορα περιεργα, να εισαι ενημερος για την διαδηκασια και τον νομο οταν πας.

εμενα στην αρχη μου ειπαν οτι απο 15 και πανω κυψελες εκδιδουν βιβλιαριο, και οταν ρωτησα την υπαληλο γιατι 15 αφου ο νομος λεει 10..... η απαντηση ηταν..... "εεε! ενταξει, 10 λεει, αλλα εμεις λεμε 15!!!"
και τελικα μου εκδιδη βιβλιαριο για 3!!!!

ελλαδαρα αγαπη μου!!!!

Γιωργο που μπορουμε να βρουμε τον νομο που λεει οτι και με 1 κυψελη ειναι υποχρεομενοι να σου εκδωσουν μελισσοκομικο βιβλιαριο ;
Πιστευω οτι οταν πας για εκδοση βιβλιαριου καλα ειναι να εχεις μαζι σου και τον νομο για να μην μπορουν να σου πουν τιποτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
softnm
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 23, 2012 2:56 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν ορίζεται ελάχιστο ποσό μελισσοσμηνων για την έκδοση του βιβλιαριου, απλά αναφέρει ότι είναι υποχρεωτικό για πάνω από 10.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 23, 2012 5:10 pm

Μωπως εκανες καποιο λαθος στον νομο που εστειλες ?.Απο οτι το ειδα αναφερετε σε επιχορηγησεις αντικαταστασης κυψελων και για νομαδικης μελισσοκομιας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 23, 2012 8:16 pm

Στο σαιτ της ΟΜΣΕ omse.gr Επιλογη-ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ
Καθιέρωση Μητρώου Μελισσοκομικών Εκμεταλλεύσεων και Μελισσοκομικού Βιβλιαρίου
ΑΠΟΦΑΣΗ
570910/1415/2001, ΦΕΚ/Β/642/28-5-2001
Στο αρθρο 3 μεταξυ αλλων λεει.

Το Μελισσοκομικό Βιβλιάριο είναι υποχρεωτικό για όλους όσους έχουν στην κατοχή τους τουλάχιστον δέκα (10) μελισσοσμήνη (φυσικά πρόσωπα, νομικά πρόσωπα Δημοσίου ή Ιδιωτικού Δικαίου κλπ). Το Μελισσοκομικό Βιβλιάριο αποτελεί πλήρη απόδειξη των στοιχείων που αναφέρει.

Ετσι οπως το διατυπωνει νομιζω οτι πρεπει να πας η με δικηγορο η να κανεις ψιλοφασαρια με τους υπαλληλους για να βγαλεις βιβλιαριο με λιγοτερα απο 10 μελισσακια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 2:06 am

Γεια και χαρα
Η αληθεια ειναι οτι αμα θελει ο υπαληλος μπορει να σε βασανιση. και σε μενα δεν ηθελε στην αρχη, και πηγε να ξεκινηση μανουρα γιατι επιμεναμε και οι δυο...... απλα δεν της εκανα την χαρι να μανουριασο!!!
Της ειπα "σε παρακαλω μην με βασανιζης, τον αριθμο τον θελω για αντικλεπτικη προστασια, οσο ειναι δινατον αυτο δλδ", και η αντιδραση της ηταν (ενω διαφονουσαμε μεχρι εκεινη τη στιγμη)........... αυτα τα δικεολογητικα θελω!!!

Σχετικα με τα δικεολογητικα δες εδω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αρχεία
SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Attachmentμελισσοκομικα βιβλιαρια.zip
Δεν έχετε το δικαίωμα να κατεβάσετε τα attachments.
(13 Kb) Κατεβάστηκε 7 φορές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 2:53 am

Για μενα με τις τωρινες συνθηκες ειναι μεγα λαθος να δηλωνεις τα μελισσακια σου απο την στιγμη που δεν ειναι αυτο το κυριο επαγγελμα σου , ετσι οπως πανε να αλλαξουν τον φορολογικο νομο οσοι το επραξαν θα μετανιωσουν πικρα . Τωρα οσον αφορα την προστασια απο την κλοπη , δυστηχως δεν σας προσφερει καμια , φετος σε 2 κρουσματα που επεσαν στην αντιληψη μου αφησαν τις κυψελες στην θεση τους αλλα αφου τις αδειασαν απο το περιεχομενο τους , εν ολιγης το μονο που θα καταφερετε ειναι να μην χασετε τις κυψελες σας , αν σας βαλουν στο ματι και αποφασισουν να σας κλεψουν δεν σας σωζει το βιβλιαριο . Επισης διαβασα οτι θα αλλαξουν τον τροπο φορολογισεις τον αγροτικων επαγγελαμτων και θα φορολογουνται βαση τον εσοδων τους αρα αν ισχυσει αυτο οσοι εχετε δηλωμενα μελισσακια οταν θα εθει η ωρα για την δηλωσει υπαρχει πιθανοτητα να βρεθειτε προ εκπληξεων ..........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 6:07 am

Το οτι θα βρεθουμε προ εκπληξεως ειναι το μονο σιγουρο!!!! ολοι!!!!
(και οταν λεω ολοι......) αφου οι τυποι δεν πεζονται με τιποτα.
και δε νομιζω να ειναι εκπληξη δηλομενες 3 κυψελες!!! τι διαολο!!!

τουλαχιστον σου μενει το κουτι!!!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 12:26 pm

παιδιά άλλο πράγμα η δήλωση 10 κυψελών στην περιφέρεια για έκδοση βιβλιαρίου και άλλο πράγμα η δήλωση 10 μελισσιών στην δήλωση της εφορίας.

Για την μεν 1η περίπτωση δεν πληρώνεις τίποτα.
Για την 2η περίπτωση αυξάνεις το εισόδημα σου κατά 10 ευρω περίπου ανά κυψέλη, πράγμα που δεν επηρεάζει τον συνολικό φόρο.

Επίσης άλλο πράγμα είναι αν βάλουν εφ' άπαξ εισφορά στους "μη κατ' επάγγελμα αγρότες".
Στην τελευταία περίπτωση, ναι είναι πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 4:20 pm

Επισης πρεπει να υποθει, για να μην παρουμε και το βραβειο του γκρινιαρι, οτι για τον ελεγχο της πυροσφραγισης θα πρεπει να.... θα πω για εμενα, ερθει ο υπαλληλος απο Παλληνη στην Βαρκιζα για την πυροσφραγιση και επειδη τα μισα τα εχω στα Δερβενοχωρια θα πρεπει ΤΑΥΤΟΧΡΩΝΑ να παει και καποιος εκει. Νομιζω οτι ειναι μεγαλη η ταλαιπορια για 2 3 κυψελες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 24, 2012 5:06 pm

Πλεον με το ελληνικο κρατος ολα αλλαζουν απο μερα σε μερα δεν θα μου κανει εντυπωσει τιποτα για αυτο και θα περιμενω να δω που θα καταληξουν και μετα θα κανω οποιαδηποτε κινησει. Επισης πιστευεις οτι ειναι δυσκολο να κανουν διασταυρωση με τα στοιχεια της καθε περιφερειας και να ριξουν και προστιμο σε οποιον εχει βιβλιαριο χωρις να εχει δηλωση τα μελισσακια στην εφορια??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25, 2012 8:43 am

Ξερει κανεις τι χρειαζεται για εγγραφη σε μελισσοκομικο συλλογο απο εγγραφα και χρηματα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25, 2012 10:10 am

skyh1gh έγραψε:
Πλεον με το ελληνικο κρατος ολα αλλαζουν απο μερα σε μερα δεν θα μου κανει εντυπωσει τιποτα για αυτο και θα περιμενω να δω που θα καταληξουν και μετα θα κανω οποιαδηποτε κινησει. Επισης πιστευεις οτι ειναι δυσκολο να κανουν διασταυρωση με τα στοιχεια της καθε περιφερειας και να ριξουν και προστιμο σε οποιον εχει βιβλιαριο χωρις να εχει δηλωση τα μελισσακια στην εφορια??????

όχι μόνο τους έχω ανίκανους να κάνουν διασταύρωση, αλλά ούτε την ΕΒΓΑ της γειτονιάς μου δεν είναι ικανοί να κουμαντάρουν.

Αλλά να ξέρεις ότι δεν είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις στην εφορία τα μελισσάκια σου από την στιγμή που δεν είσαι κατ' αποκλειστικότητα αγρότης.
Τα δηλώνεις όταν εσύ θέλεις διότι από αυτή την ενέργεια έχεις κάποια ωφέλεια στην έκδοση αδείας ΦΙΧ μέχρι 2,5 τόνους.

Και δεν θα πρόκειται για πρόστιμο, αλλά για εισφορά όπως είναι και οι άλλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ   SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 25, 2012 11:40 am

Εγώ να θυμίσω εδώ ότι το νήμα μιλά περι ΟΓΑ οπότε τα λοιπά περί Μελ.βιβλιαρίου είναι λίγο οφτόπικ μια και υπάρχουν αντίστοιχα νήματα, και να παρακαλέσω όσους έκαναν αίτηση για ασφάλιση με λίγα μελίσσια να μας πουν τελικά αν έγινε αποδεκτή..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
SOS. Πόσα μελίσσια για εγγραφή στον ΟΓΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» αναγκαστική εγγραφή σε σύλλογο?
» ποσα πλαισια?
» Ποσα πλαισια για αρχη;
» ποσα τσιμπίματα μπορεί να δεχτείς?
» Κάθε πόσα χρόνια δίνει το Έλατο;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: