Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ζαχαροζύμαρα

Πήγαινε κάτω 
+7
ΚΩΣΤΗΣ
melissonas
λοβινιωτης
japetus
melinioxori
MILIBEE
parosbees
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pantelos76
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantelos76


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαχαροζύμαρα   Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 21, 2009 6:22 pm

melissonas έγραψε:
Μάρκο ψέκασε με πετρέλαιο στο χώμα γύρω γύρο στα ποδαρικά (τακούνια) η την βάση της κυψέλης.
επίσης , στον λαχανόκηπο τουλάχιστον, η στάχτη , δεν αρέσει στα μυρμήγκια. Επίσης , λένε ότι κάνει το ίδιο, και το πιπέρι.
Φαντάζομαι, πως και με λίγη κολλητική ταινία διπλής όψης στα ποδαράκια, θα κάνεις δουλειά.

Πάντως εξηγούμαι, πως από μέλισστες, είμαι (ακόμα), άσχετος!
Απλώς, δε μου πολυαρέσουν τα πετρελαιοειδή, και αν υπάρχει άλλος πιο φυσικός τρόπος, προσωπικά τον προτιμώ...

Επίσης, θα συμφωνήσω και με το παρακάτω
Παράθεση :
Αν δεν έχεις πονοκέφαλο δεν παίρνεις ασπιρίνη, και αν δεν είσαι άρρωστος δεν παίρνεις αντιβίωση.
ακόμα και πονοκέφαλο να έχεις , άμα τον περάσεις χωρίς ασπιρίνη, την επόμενη φορά, θα είναι πιο εύκολος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαχαροζύμαρα   Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 21, 2009 6:42 pm

pantelos76 έγραψε:
melissonas έγραψε:
Μάρκο ψέκασε με πετρέλαιο στο χώμα γύρω γύρο στα ποδαρικά (τακούνια) η την βάση της κυψέλης.
επίσης , στον λαχανόκηπο τουλάχιστον, η στάχτη , δεν αρέσει στα μυρμήγκια. Επίσης , λένε ότι κάνει το ίδιο, και το πιπέρι.
Φαντάζομαι, πως και με λίγη κολλητική ταινία διπλής όψης στα ποδαράκια, θα κάνεις δουλειά.

Πάντως εξηγούμαι, πως από μέλισστες, είμαι (ακόμα), άσχετος!
Απλώς, δε μου πολυαρέσουν τα πετρελαιοειδή, και αν υπάρχει άλλος πιο φυσικός τρόπος, προσωπικά τον προτιμώ...
.

Εγω εχω τις δικες μου σε βασεις με τεσσερα ποδια, και παλια ειχα το καθε ποδι σε κονσερβκουτι με πετρελαιο..
Τωρα βρισκω πιο ευκολο να πάρεις ποντικόκολλα απο χρωματοπολείο και σε κάθε πόδι να φτιάξεις μια γραμμη γυρω γυρω οπως κανουν και στα δεντρα για τα σκαθαρια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαχαροζύμαρα   Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 21, 2009 8:37 pm

Δηλαδή melinioxori…..εάν εσύ δεν δεις άκαρι, δεν δεις συμπτώματα νοζεμίασης, δεν κάνεις πρόληψη στα μελίσσια σου;


Δηλαδή Κωστή εσύ παίρνεις αντιβίωση χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, και την ασπιρίνη για να μην σε πιάσει πονοκέφαλος. Ποιος μίλησε για βαρρόα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissonas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissonas


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαχαροζύμαρα   Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 21, 2009 10:28 pm

japetus έγραψε:
pantelos76 έγραψε:
melissonas έγραψε:
Μάρκο ψέκασε με πετρέλαιο στο χώμα γύρω γύρο στα ποδαρικά (τακούνια) η την βάση της κυψέλης.
επίσης , στον λαχανόκηπο τουλάχιστον, η στάχτη , δεν αρέσει στα μυρμήγκια. Επίσης , λένε ότι κάνει το ίδιο, και το πιπέρι.
Φαντάζομαι, πως και με λίγη κολλητική ταινία διπλής όψης στα ποδαράκια, θα κάνεις δουλειά.

Πάντως εξηγούμαι, πως από μέλισστες, είμαι (ακόμα), άσχετος!
Απλώς, δε μου πολυαρέσουν τα πετρελαιοειδή, και αν υπάρχει άλλος πιο φυσικός τρόπος, προσωπικά τον προτιμώ...
.

Εγω εχω τις δικες μου σε βασεις με τεσσερα ποδια, και παλια ειχα το καθε ποδι σε κονσερβκουτι με πετρελαιο..
Τωρα βρισκω πιο ευκολο να πάρεις ποντικόκολλα απο χρωματοπολείο και σε κάθε πόδι να φτιάξεις μια γραμμη γυρω γυρω οπως κανουν και στα δεντρα για τα σκαθαρια..


japetus"Μήπως στα μπροστινά ποδαρικά η, στα λάστιχα που τα έχω εγώ, μαζί με τα μυρμήγκια κολλήσουν και μέλισσες πάνω στην κόλλα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαχαροζύμαρα   Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 21, 2009 10:32 pm

Ωπ παιδια ... χαλαρα. Μαλλον εγω φταιω που δεν εξηγησα γιατι μου ειπε ο τυπος για την αντιβιωση. Γιατι λεει, οτι το βασικο προβλημα ειναι οτι κρυολογουν οι μελισσες Rolling Eyes Rolling Eyes . Τωρα γιατι ειπαν στον λοβινιωτη για ασπιρινη μαλλον για.................. κοιλιακα Very Happy

Ξερω τι φταιει για τις παρανοησεις. Που δεν καταφεραμε να συναντηθουμε ολοι μαζι Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαχαροζύμαρα   Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 22, 2009 12:42 am

melissonas έγραψε:

japetus"Μήπως στα μπροστινά ποδαρικά η, στα λάστιχα που τα έχω εγώ, μαζί με τα μυρμήγκια κολλήσουν και μέλισσες πάνω στην κόλλα?

Μπα, μελισσες δεν κολλανε, δεν εχουν δουλεια εκει χαμηλα. Τις κυψελες τις εχω αρκετα ψηλα, τα πηχακια της βασης ειναι στα 30 εκ και στηριζονται σε πλακα πεζοδρομιου. Βεβαια, ειναι μονιμα τοποθετημενες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαχαροζύμαρα   Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 21, 2010 5:48 pm

Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν στο εμποριο ζαχαροζυμαρα που να συνοδευονται με ποιστοποιητικα ποιοτητας iso 900...?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΑΚΗΣ / ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαχαροζύμαρα   Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 22, 2010 5:33 pm

ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΟ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΟ Π.Χ. 2.5 ΙΝΤΣΕΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣ ΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ ΣΟΥ. ΑΛΙΦΕΙΣ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ ΜΕ ΓΡΑΣΣΟ 5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΥΡΜΙΓΚΙ ΠΑΝΩ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΑΚΗΣ / ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαχαροζύμαρα   Ζαχαροζύμαρα - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 22, 2010 5:39 pm

ΚΑΜΙΑ ΑΠΛΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΓΛΥΦΙΤΖΟΥΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ . ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ζαχαροζύμαρα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Σακχαρόπιτες... αντικατάστατα μελιού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: