Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πίτα σόγιας

Πήγαινε κάτω 
+10
NINAS
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ
Φώτης
giorgos500
Νικολαος
Καπτσί
vaso9
BASILISP
karnet
theorodos
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 11:24 am

Ελιοσα την ζαχαρι γιατι χρησημοποιησα κρυσταλικη.
Φοβηθηκα να βαλω αχνι γιατι αυτες εχουν και αλλα προσθετα μεσα απ' οτι εχω διαβαση.
εσυ τι ζαχαρη ενοης? γιατι αν λες για κρυσταλικη........ δεν θα λιοση!! θα μεινη κοματακια μεσα στην ζυμι!!
εκτος και αν το θελουμε (η δεν πηραζει) να μεινουν κοματακια μεσα?!!


φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 1:54 pm

Κρυσταλλική. Θα την δεις,,, μια χαρά διαλύεται, ούτε σβώλοι ούτε τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 5:39 pm

ξανα διαβασα το θεμα απο την αρχη ,
και απο οτι καταλαβα και συμφωνα με τισ παρακατω απαντησεισ και συμφωνα με τα σημεια που εχω υπογραμισει , ολο το θεμα εινε να δωσουμε στα μελισια μασ προτεινη , η ερωτηση που θελω να κανω και συμφωνα με τα παρακατω εινε η εξησ,
μπορουμε να βαλουμε στην πιτα και αλλα προοιοντα εκτοσ σογιαλευρο και μαγιασ που να εχουν υψηλη περιεκτικοτητα σε προτεινη ? πχ αυγο η αλλεσ τροφεσ ?
με την προυποθεση ποσ θα το τρωνε οι μελισσεσ ? η λογω αλλων αιτιων εινε απαγορευτικεσ για τα μελισσια μασ ? παρακαλω πολυ τεκμηριωμενεσ οι απαντησεισ , εχει διοκιμασει κανεισ αλλες τροφεσ που να εχουν μεγαλη περιεκτικοτητα σε προτεινη?

<<Μέλος
Ημερομηνία εγγραφής: 05/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων: 73
Τόπος διαμονής: Ρόδος

Θέμα: Απ: Πίτα σόγιας Τετ Aug 01, 2012 10:38 am

--------------------------------------------------------------------------------

Μαγιά μπορείς να βάλεις και απο τις δύο.
Αυτή που λειτουργει καλύτερα είναι η ξηρή μαγια μπύρας η οποία δυστυχώς σε λιανική την βρίσκεις μόνο σε φακελλάκια 10 γραμμαρίων.
Μπορείς βέβαια να ρωτήσεις και τον φούρναρη της γειτονειάς σου αν μπορεί να σου βρει και να σε εξυπηρετήσει.
Αν δεν βρεις δεν τρέχει τίποτα. Εγώ μαγιά νωπή αρτοποιίας έβαλα μια χαρά δουλεύει. Απλά η ξηρή εχει σχεδόν τριπλάσια πρωτεϊνη απο την νωπή._________________
EL 81/758
giorgos500
Μέλος
Ημερομηνία εγγραφής: 25/10/2011
Αριθμός μηνυμάτων: 50
Τόπος διαμονής: Λακωνία
Θέμα: Απ: Πίτα σόγιας Τετ Aug 01, 2012 1:41 pm

μηποσ κιαι μπορουμε να βαλουμε και κανονικο αλευρι αντι σογιαλευρο? γιατι στο σουπερ μαρκετ του χωριου οταν ζητησα σογιαλευρο κοιτουσαν ο ενασ τυον αλλον,
στον φουρνο βεβεα ουτε κουβεντα . απλα δε το χρισιμοποιουν,
οποτε θα πρεπει να κοιταξω στην πολη,
η επιτυχια μου , των <<φιλων μου >> η αποτυχια .
theorodos
Μέλος
Ημερομηνία εγγραφής: 05/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων: 73
Τόπος διαμονής: Ρόδος

Θέμα: Απ: Πίτα σόγιας Τετ Aug 01, 2012 1:43 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Αδερφέ το σογιάλευρο το βάζεις λόγω πρωτείνης. Δεν το βάζεις με σκοπό να γίνει ζύμη.

_________________
EL 81/758 >>


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 9:05 pm

Μου κίνησες την περιέργεια και είπα να το ψάξω λίγο. Μέχρι στιγμής αυτο που θα μπορούσε να δοκιμαστεί και σκέτο ( αυτα που λέω μπορει και να είναι λαλακιες αλλά θα το ψάξω κι άλλο). Είναι το καλαμποκαλευρο, το όποιο έχει την ίδια πρωτεΐνη με την γυρη 21% (αν δεν με απαντά η μνήμη μου τόση ειναι και της γυρης) και πολυ χαμηλά λιπαρά, ενω δεν έχει άμυλο ( αυτο το τελευταίο πρέπει να το διπλοτσεκαρουμε). Προς το παρόν ρίξε μια ματια εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Καπτσί
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 9:35 pm

Καλησπέρα μελισσόφιλοι το Σάββατο έκανα πίτες σόγιας, βρήκα γύρη από φίλο μελισσοκόμο κ την ζύμωσα με σογιάλευρο ζάχαρη κρυσταλλική κ σιρόπι ζάχαρις σε αναλόγια
200 γρ γύρη. 500 γρ σόγια. 500 γρ ζάχαρη. Κ ζαχαροσίροπο 1 προς 1. Όσο πάρει για να γίνει το ζυμάρι κάπως σφιχτό. Δεν έβαλα μάγια μπύρας γιατί έβαλα γύρη δεν ξέρω αν έκανα καλά. Αλλά έφαγα 1 κουτάλια σκέτη γύρη κ μετά mam λίγο πίτα η γεύση ήταν ακριβός ίδια απλά η πίτα ήταν λίγο πιο γλυκιά. Την άλλη μέρα είδα ότι στα πιατάκια ήταν καμιά 30αρια μέλισσες κ τρώγαν τόσο αφοσιωμένες που όταν έβγαλα τα πιάτα από της κυψέλες για να κάνω έλεγχο δεν πέταξε καμιά, όταν έχω περισσότερα νέα σας ενημερώσω.

Μάγια μπύρας βρήκα στα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα 250 γρ 8,50 ευρώ και σε μαγαζιά που πουλάνε μπύρες κ έχουν κιτ που φτιάχνεις μονός σου μπύρα, πουλάνε κ μαγιά χύμα. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 08, 2012 6:21 pm

επειδη δεν μπορω να βρω αλευρι σογιας με τιποτα αν βάλω αυτο που έιναι για κτηνιατρικη χρηση θα υπάρξει πρόβλημα?λενε οτι δεν κάνει αλλα στην ανάγκη/? αλλιως ξερει κανεις που θα μπορουσα να βρω καμια δεκαρια κιλα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 08, 2012 6:55 pm

Σε μελισσοκομικά μαγαζιά ή μελισσοκομικούς συνεταιρισμούς που διαθέτουν ζυμωτήριο και παράγουν τροφές θα έχουν σίγουρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 08, 2012 7:43 pm

βορεια ευβοια φιλε ουτε συλλογο ενεργο δεν εχουμε.για μαγαζια δεν το συζητω το κοντινοτερο χαλκιδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 08, 2012 9:29 pm


δες την ανάρτηση ΑΛΕΥΡΙ ΣΟΓΙΑΣ, έχω δώσει κάποια στοιχεία γιατί και εγώ παιδεύτηκα να βρώ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 08, 2012 9:33 pm

δεν μου στελνεις το λινκ δεν το βρισκω .σε ποια κατηγορια ειναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 08, 2012 11:37 pm

ouranis έγραψε:
δεν μου στελνεις το λινκ δεν το βρισκω .σε ποια κατηγορια ειναι?

δεν ξέρω να το στείλω.
κάνω μία προσπάθεια

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αν δεν το βρείς εκεί είναι στο παρουσίαση μελισσοκομείου.
Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι κάνει εκεί αλλά τέλος πάντων.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 09, 2012 12:59 pm

επειδη είδα πως αρκετοί ψάχνουν για μαγιά μπύρας , έπεσα τυχαία πάνω σε αυτό . Δεν το έχω χρισιμοποιείσει αλλά αν κάποιος θέλει δεν χάνει τπτ να δοκιμάσει
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 09, 2012 1:24 pm

αδερφε δε επρεπε να δωσεισ αυτη την διευθυνση , ο τυποσ εχει 333 διαφορετικεσ μπυρεσ σε διαφορετικεσ συσκευασιεσ ,
μολισ μπυκα στη σελιδα κανα ενα περιεργο τροπο το χερι μου πηγε και εκανε κλικ κατ ευθεισαν στισ μπυρεεςσ και οχι στισ μαγιεσ , καλοκαιρι κοντα στο δεκαπενταυγουστο μολισ εχεισ βγαλει τη μασκα και ξαφνιθκα βρισκεισ ενα site με 333 μπυρεσ , που να ασχοληθεισ μετα με την μαγια ,
παντωσ μπραβο πολυ καλο και ενημερομενο το σιτε με την μαγια για μπυρεσ ,
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 09, 2012 1:34 pm

εχθεσ το βραδυ για πρωτη φορα εριξα στισ κοτεσ μου και στα κουνελια σπαστο καλαμποκι , σημερα το πρωι πουυ πηγα να τισ ανοιξω μεσα στην ταιστρα γινοιταν χαμοσ απο μελισεσ , ειχαν παρει ολη τη σκονη απο το σπαστο καλαμποκιθ και ειχαν αφησει μονο τα μεγαλα κοματια , μηποσ περνουν το καλαμποκαλευρο ?
και σε τι μπορει να τισ βοηθησει ? ξερει κανεισ ? θα προσπαθησω να στειλω και φωτ.



theorodos έγραψε:
Μου κίνησες την περιέργεια και είπα να το ψάξω λίγο. Μέχρι στιγμής αυτο που θα μπορούσε να δοκιμαστεί και σκέτο ( αυτα που λέω μπορει και να είναι λαλακιες αλλά θα το ψάξω κι άλλο). Είναι το καλαμποκαλευρο, το όποιο έχει την ίδια πρωτεΐνη με την γυρη 21% (αν δεν με απαντά η μνήμη μου τόση ειναι και της γυρης) και πολυ χαμηλά λιπαρά, ενω δεν έχει άμυλο ( αυτο το τελευταίο πρέπει να το διπλοτσεκαρουμε). Προς το παρόν ρίξε μια ματια εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 09, 2012 2:19 pm

Προφανώς....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 09, 2012 3:35 pm

ευχαριστω ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 09, 2012 11:45 pm

giorgos500 έγραψε:
αδερφε δε επρεπε να δωσεισ αυτη την διευθυνση , ο τυποσ εχει 333 διαφορετικεσ μπυρεσ σε διαφορετικεσ συσκευασιεσ ,
μολισ μπυκα στη σελιδα κανα ενα περιεργο τροπο το χερι μου πηγε και εκανε κλικ κατ ευθεισαν στισ μπυρεεςσ και οχι στισ μαγιεσ , καλοκαιρι κοντα στο δεκαπενταυγουστο μολισ εχεισ βγαλει τη μασκα και ξαφνιθκα βρισκεισ ενα site με 333 μπυρεσ , που να ασχοληθεισ μετα με την μαγια ,
παντωσ μπραβο πολυ καλο και ενημερομενο το σιτε με την μαγια για μπυρεσ ,

γιατί νομίζεις και εγώ την μαγιά κοιτούσα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 11, 2012 11:17 am

δευτερες παρατηρησεισ σημερινες
οσεσ πιτεσ ειχα βαλει επανω στα τελαρα οταν ανοιγα το καπακι εβλεπα μελισεσ και τισ δουλευαν , οσεσ ειχα βαλει στα πιατακια οι μελισεσ δε τισ ειχαν αγκιξει καν και ειχαν ξεραθει αρκετα ,
ομωσ το προβλημα ηταν στο θεμα γονοσ ,
περιπου ολοκληρο το ενα πλαισιο σε καθε μελισι ειχε αυγα ημερασ ( ορθιο το αυγο ) και καθολου ανεπτηγμενο ανοιχτο γονο , το προβλημα εινε πωσ και πριν 4 ημερεσ παλι το ιδιο ηταν , δηλαδη η βασιλισσα γεναει αλλα οι μελισσεσ δεν τον αναπτησουν το γονο ,
εχει κανεισ καμια αποψη γιατι σημβενει αυτο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πίτα σόγιας   Πίτα σόγιας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 11, 2012 9:34 pm

Το υποκατάστατο ή αντικατάστατο γύρης πάντα με την τρύπα πρός τα κάτω και πάνω από τα πλαίσια του γόνου άν είναι δυνατόν.. kospidia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πίτα σόγιας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: