Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κάθε αρχή και δύσκολη

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Κάθε αρχή και δύσκολη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κάθε αρχή και δύσκολη   Κάθε αρχή και δύσκολη Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 07, 2012 12:22 pm

Πρόσφατα ένα από τα 5 μόλις μελισσακια μου κόλλησε την χειρότερη ασθένεια που υπάρχει . Σηψιγονια . klama Μετά από πολυυυ ψάξιμο , συμβουλές παλιών μελισσοκόμων , νέων μελισσοκόμων , φόρουμ , βιβλία study , αποφάσισα να μην χρησιμοποιήσω φάρμακα . ba pote Αυτό που έκανα είναι το εξής : Μετέφερα την κυψέλη μου 6 χιλιόμετρα μακριά από το μελισσοκομιο , κοίταξα εκεί γύρω να μην υπάρχει άλλο μελισσοκομιο , Την άλλη μέρα , πήρα τον γόνο , και όλα τα πλαίσια , και έβαλα μόνο 2 κτισμένα πλαίσια . Μετά από 3 μέρες , τα πήρα και αυτά και τίναξα τις μέλισσες και πήρα και την κυψέλη .
Δεν ξέρω αν έκανα σωστά , αλλά αυτό σκέφτηκα σαν πολύ νέος μελισσοκόμος αυτό έκανα . ( Πάντως αν ρώτησα 10 μελισσοκόμους η αλήθεια είναι ότι πήρα 10 απαντήσεις διαφορετικές και αυτό με μπέρδεψε ποιο πολύ ti na po . Και κανένας δεν ήξερε να μου πει τι ακριβώς να κάνω με τις μέλισσες .)
Τον γόνο και γενικά όλα τα πλαίσια τα έκαψα μέσα στο μπάρμπεκιου . Ακόμη και την βούρτσα που χρησιμοποίησα την έκαψα . (πάνε 6 ευρώ ) .Τα γάντια τα καθάρισα με οινόπνευμα και τα έβαλα στην κατάψυξη , το ξέστρο το έκαψα με φλόγιστρο , και τώρα η κυψέλη . Δεν θέλω να την πετάξω , γιατί είναι ολοκαίνουρια. Πώς να την απολυμάνω καλά ; Λέω να κάψω όλο το εσωτερικό τις μέρος. Πάτους καπάκια σώμα , όλα . Να την κάψω με φλόγιστρο μέχρι να μαυρίσει , και μετά από 2-3 μήνες ξανά . Τι άλλο μπορώ να κάνω ; Καζάνι να την βράσω δεν έχω , εσείς τι λέτε να κάνω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

Κάθε αρχή και δύσκολη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάθε αρχή και δύσκολη   Κάθε αρχή και δύσκολη Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 07, 2012 7:14 pm

αν την κάψεις εσωτερικά με φλόγιστρο είσαι μια χαρά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Κάθε αρχή και δύσκολη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάθε αρχή και δύσκολη   Κάθε αρχή και δύσκολη Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 07, 2012 9:58 pm

Οι φυσικοί-μηχανικοί τρόποι γιά να απολυμάνεις την κυψέλη σου από την Αμερικάνικη σηψηγονία είναι το ξύσιμο για να φύγει η πρόπολη και τα κεριά και μετά κάλό κάψιμο με το φλόγιστρο.

Η χημική απολύμανση του εξοπλισμού για την Α.Σ γίνεται με υποχλωριώδες Νατριο διάλυμα σε νερό 0.5%,(1 μέρος χλωρίνη σε 6 λιτρα νερό) εμβάπτιση για 20λεπτά και μετά καλό ξέβγαλμα.Άλλος χημικός τρόπος είναι βράσιμο του εξοπλισμού σε καυστική σόδα με νερό.

Τέλος υπάρχει και η λύση του βρασμού της κυψέλης μέσα σε παραφίνη 160 βαθμοί κελσίου για δέκα λεπτά.

Προσωπικά έχω απολυμάνει από σπόρια Α.Σ με ξύσιμο-κάψιμο και έπειτα με διάλυμα νερού-υποχλωριώδες Νατρίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Κάθε αρχή και δύσκολη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάθε αρχή και δύσκολη   Κάθε αρχή και δύσκολη Icon_minitimeΔευ Ιουλ 09, 2012 12:41 am

καλησπερα
και θα ρισκαρης........... για 30??!!!!!!!
σκεψουοτι τα ξυλα εχουν και ελαχιστες σχισμες, ροζους, και γενικα εχει πολλα σιμεια που θα μπορουσε το φλογιστρο να μην φταση.
εχω καψει κυψελη..... με φλογιστρο προπανιου, "μπουρου"..... την καρβουνιασα απο μεσα για τα καλα,και απο εξω, και προσπαθησα να καψω οσο πιο καλα γινοτανε εκει που υπηρχαν σχισμες.
το αποτελεσμα.......κοντεψα να την βαλω φωτια, την εβαλα δλδ, και με ενα πανι με το αλλο χερι εσβηνα-ετριβα το σιμειο.
και ετσι ομως στις εσοχες....... δεν εγινε καλα.
ασε που μετα βλαστιμισα με ολοι αυτην την καρβουνιλα!!!!! μεχρι και η μπογια δεν επιανε!! γλυστρουσε στο καβουνο επανω!!!
η γνωμη μου ειναι..... το καψιμο δε δε δε λεει!!!

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κάθε αρχή και δύσκολη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κάθε αρχή και δύσκολη
» Κάθε αρχή και δύσκολη !
» Καλως σας βρηκα
» Καθε αρχη και δυσκολη.
» Τα πρώτα μου μελίσσια - κάθε αρχή και δύσκολη (τάισμα)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: