Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 μελιτοεξαγωγεας

Πήγαινε κάτω 
+12
ΜΙΛΒΗ
vidas
captain
gianhs8
toadstul
yiorgos
βελουχι
giota
jokey
beespyros
nikosf13
skyh1gh
16 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 06, 2012 5:13 pm

Ψαχνοντας για μελιτοεξαγωγεα βρηκα ενα 6πλαισιο ηλεκτρικο με αναστροφη (δεξια αριστερα ) 1290 ευρω με φπα η τιμη ειναι καλη???? Επισης ειχε τον inverter 1590 ευρω με φπα αλλα η κοπελα δεν ηξερε την διαφορα μηπως ξερει καποιος να μου εξηγησει σε τι διαφερουν ο απλος με τον inverter????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 06, 2012 9:58 pm

O inverter σου γυρναει τα πλαισια απο την αλλη μερια μονος του.Mε τον απλο θα πρεπει να τον σταματας και να τα γυρνας εσυ ενα ενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 07, 2012 1:16 pm

Γιατι να παρεις δυο μελιτοεξαγωγεις; ενας δεν σου κανει; Παρε εναν με 500 600 ευρω και μην πληρωνεις τον εναν για δυο. Στην λεοφορο Καλυβιων Λαγονησιου ειναι, δεν θυμαμε τωρα το ονομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 07, 2012 1:24 pm

εναν θελω να αγορασω αυτος με 600 ευρω που λες ειναι 6πλαισιων ηλεκτρικος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jokey
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 188

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 07, 2012 7:15 pm

πόσα μελίσσια έχεις και πόσα θέλεις να τα κάνεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 07, 2012 11:19 pm

τωρα εχω 9 εχω σκοπο να τα αυξησω σε οσα μπορω να χειριζομαι μονος μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 12:23 am

skyh1gh σημερα πηρα τον πρωτο μου μελιτοεξαγωγεα 4άρων πλαισιων, χειροκινητο,με 260 ευρω. κ εχω 10 μελισσια. αν καταφερω να τα πολλαπλασιάσω θα προσαρμοσω ηλεκτρικο μοτερ.
νομιζω με καλυπτει τωρα κ για το μελλον επισης, ανάλογα θα πραξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 6:45 pm

ξεφυγαμε εντελος απο το θεμα τα 1290 που βρηκα τον 6πλαισιο μελιτοεξαγωγεα ειναι καλα τα χρηματα ??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 9:27 pm

Εχω βρει 6αρι με αυτοματη αναστροφη inox με 1150 ευρο
γενικα εκει γυρω παιζουν αυτοι που θελεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 9:28 pm

Αυτος που θα παρω αυριο ειναι 5αρις ηλεκτρικος και στοιχηζει 550 ευρω, εχει το καλητερο ανοξειδωτο που κυκλοφορει στην αγορα. Κανε μια βολτα για να το διαπυστωσεις και μονο σου. Γεωργακης λεγετε ο κατασκευαστης, το θυμιθηκα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 08, 2012 11:31 pm

σπυρο τον εχεις βρει 550 καινουργιο στο μαγαζι που ειπες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΔευ Ιουλ 09, 2012 1:07 am

καλησπερα
για την πληροφορια και μονο......
ο μελιτοεξαγογεας που γιρναει και δεξια και αριστερα εχει ινβερτερ. το ινβερτερ του 1 ιππου κανει γιρω στα 200?. και ενα τριφασικο μοτερ (ετσι σινδιαζονται αυτα, αλλα λειτουργη με 220) κανει το πολυ 100?.
δλδ, το πολυ με 350? μετατρεπεις τον οπιονδηποτε μελιτοεξαγωγεα!!!!
στα μοτερ οι φλαντζες που το βιδονης ειναι σχεδον τυποπιοιμενες, απλα ξεβιδονης το παλιο και βιδονεις το νεο.
θελει και ορεξη για διαβασμα το μανιουαλ για να προγραματησης το ινβερτερ.

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΔευ Ιουλ 09, 2012 7:35 am

Με 220v εννοείς πως λειτουργηθώ το inverter αλλά βγάζει εξόδους τριφασικού ρεύματος και έτσι μπορεί να δουλέψει το τριφασικό μοτέρ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΔευ Ιουλ 09, 2012 8:20 am

ετσι ακριβος.
εως 3 ιππους κινητηρα το δουλευης απο μονοφασικο.
απο 3 ιππους και πανω θελει τριφασικη παροχη.
ενα τετοιο σετακι θες
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ελπιζω να βοηθησα!!

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 11, 2012 3:00 pm

Επειδη με εχετε τρελανει στα μηνυματα και επειδη το καλο πρεπει να λεγετε, σας ματαξαναλεω τα εξης. Ηλεκτρικος μελιτοεξαγωγεας 5 πλαισιων με ρυθμιστει ταχυτητας 550 ευρω τελικη τιμη. Πρεπει να σημειωσω οτι η ποιοτητα του inox ειναι απο τις καλυτερες που εχω βρει μιας και ο ανθρωπος φτιαχνει γενικα ανοξειδωτα πραγματα και δεν ειναι μελισσοκομικο μαγαζι. Λεγετε Γεωργακης και βρησκετε στο 2ο χλμ λεοφορου Καλυβιων Λαγονησιου, το τηλ του ειναι 2299048270. Ας με συγχωρισουν οι συντονιστες του φορουμ δεν κανω διαφιμηση αλλα δεν ειναι και σωστο καποια μαγαζια να ζητανε 1200 1500 ευρω για ιδιας ή και χειροτερης ποιοτητας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 11, 2012 3:43 pm

πηγα σημερα απο το βιοτεχνια που κατασκευαζει μελισσοκομικα εργαλεια (γεωργακης) , ειδα τους μελιτο εξαγωγης που εχει . Παρα πολλη καλη ποιοτητα η τιμη για τον 5πλαισια ειναι οντως αυτη που λεει ο σπυρος ινοχ καδο εσωτερικο καλαθι (οπου ειναι ενιαιο και απλα πρεπει να βγαζεις εσυ τα πλαισια και να τα γυριζεις ) ηλεκτρικο μοτερ πανω στον καδο με ρυθμιστη στροφων και ηλεκτρικο στοπ και επισης μου εδωσε τιμες για αρκετους μελιτο εξαγωγης (διαφορετικους τυπους ) . Ενδικτικα 4πλαισιο (με απλο καλαθι ) 450 ευρω 4πλαισια (οπου εχει θηκες ) 700 5πλαισια (απλο καλαθι ) 550 6 πλαισια (με θηκες αλλα το μοτερ πανω στον καδο) 980 6πλαισια (με θηκες inverter το μοτερ κατω απο τον καδο και ηλεκτρονικη ενδειξη στροφων αμερικης σχεδιασεις) 1180 , ολες οι τιμες ειναι με φπα. Απλα να πω οτι πρεπει να δωσεις παραγγελια και σε μια εβδομαδα στον εχει ετοιμο οτι τυπο διαλεξεις (λογου φορτου εργασιας) . Εγω παντως λεω να παρω αυτον με τα 5πλαισια η τιμη ειναι τελεια και απο οτι μου ειπε μεχρι 60 μελισσσια σε βολευει μια χαρα αυτος ο τυπος ,και επιπλεον κατασκευζεται στην ελλαδα οποτε τα χρηματα μενουν εδω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 11, 2012 4:12 pm

φιλαρακι επειδη και εμενα με ενδιαφερει αυτος των 6 πλαισιων inverter αν προσεξες ειναι αυτοματος γιατι ενας φιλος που ειχαι παρει πριν χρονια μου ειπε οτι πρεπει να αλλαζεις το γραναζι χειροκονιτα και οτι το μοτερ το ειχε απο κατω, σε ροταω γιατι ειμαι απο μακρια και αν παρω θα παραγγηλω τηλ δεν μπορω να παω απο κοντα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 11, 2012 4:24 pm

φιλε μου ειπε οτι "μπορεις να τον ρυθμισεις να γυρναει τα πλαισια αυτοματα " εμενα αυτο μου ακουγεται για inverter μπορεις να τον παρεις τηλεφωνω για να εισαι 100% σιγουρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 11, 2012 9:48 pm

Χαιρομαι που σου αρεσε skyh1gh, επισης χαιρομαι που θα κοροιδεψουν λιγοτερους οι αλλοι και τελος και περισσοτερο, χαιρομαι που ενας τιμιος ελληνας μεροκαματιαρης δικαιωνεται. Τωρα για την επιλογη μου νομιζω οτι ειναι η πιο νορμαλ οσον αφορα την τιμη. Ο τεσσαρης ειχε μικρη διαφορα, μικροτερη απο αυτην που λες skyh1gh ενω το κατι παραπανω πηγαινε πολυ παραπανω κατα την δικη μου γνωμη.
Υ.Γ. Κριμα που δεν συναντηθηκαμε, εγω τον πηρα κατα τις 11μιση και του ειπα φτιαξε μπολικους γιατι θα φυγουν και γελαγε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΤετ Ιουλ 11, 2012 11:48 pm

νομιζω καλα κανης και το λες.
για να μην νομιζουν καποια "τσακαλια" οτι ολοι οι αλλοι ειναι..... βοδια!!!!
να μαθουν να δουλευουν και με λιγοτερο ποσοστο. κι αμα δεν μαθουν......καποια στιγμη θα το κλησουν και θα πανε σπιτη να φαγονονται με την γυνεκα τους!!!
κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλη τιμη. να το παρεις. σου ειπα, μονο κανα 300αρι κανουν το μοτερ και το ινβερτερ, συν την προσοπικη εργασια που χριαζεται η κατασκευη.
αντε και καλα μελια......... cheers

φιλικα γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 12, 2012 12:11 am

skyh1gh έγραψε:
Εγω παντως λεω να παρω αυτον με τα 5πλαισια η τιμη ειναι τελεια και απο οτι μου ειπε μεχρι 60 μελισσσια σε βολευει μια χαρα αυτος ο τυπος ,και επιπλεον κατασκευζεται στην ελλαδα οποτε τα χρηματα μενουν εδω .

εγω θα προτιμούσα ζυγα νουμερα πλαισιων ,στην περιπτωση που μπουν ενα ή δυο πλαισια γεματα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 12, 2012 12:46 am

και εγω εκει καπου κολλησα λιγο αλλα μετα σκεφτηκα οταν το ειδα οτι ουσιαστικα ειναι ενα ενιαιο καλαθι εσωτερικα (οι θηκες) οποτε δεν νομιζω να εχει ιδιαιτερο προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vidas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΤρι Οκτ 02, 2012 10:33 am

beespyros έγραψε:
Αυτος που θα παρω αυριο ειναι 5αρις ηλεκτρικος και στοιχηζει 550 ευρω, εχει το καλητερο ανοξειδωτο που κυκλοφορει στην αγορα. Κανε μια βολτα για να το διαπυστωσεις και μονο σου. Γεωργακης λεγετε ο κατασκευαστης, το θυμιθηκα.

Αυτό με το καλύτερο ανοξείδωτο πως το κρίνεις? ο κανονισμός τροφίμων αναφέρει ίνοξ 304 με λείο φινίρισμα (καθρέφτης). Από ένα τεσσάρι που είδα δεν ήταν 304 και ήταν με σατινέ φινίρισμα! μέχρι και η ραφές ήταν ακατέργαστες! το χειρότερο όλον ήταν που στο κάτω μέρος που πάταγε το καλάθι είχε χύμα το γκράσο για να λιπαίνει τα κινητά μέρη με αποτέλεσμα το meli να έρχεται σε ράφι με το γκράσο!!!! Συγγνώμη αλλα φτηνό αίμα να βγάζω καλο και καθαρό meli και δεν δέχομαι να έχει γράσα!!!!

όλο για τους κινέζους λένε αλλα οι κινέζοι να για εξάγουν κάτι πρέπει να τηρούν προδιαγραφές και να περάσουν ελεγχους. Εδώ κάποιοι καπηλεύονται καταστάσεις και το μονο που ξέρουν να λένε ότι τους αντιγραφουν οι κινέζοι!

Λοιπόν ενημερωτικά για ότι έρχεται σε επαφή με το meli... ανοξείδωτο 304 18/10 με λείο φινίρισμα και όχι σατινέ. Οι τυχόν ραφές θα πρέπει και αυτές να είναι φινιρισμένες και lies. Η επαφή με γράσα η αλλα χημικά είναι αυτονόητο δεν πρέπει να υπάρχει!

Ο καθαρισμός είναι άλλο μεγάλο κεφαλαιο και προς θεού όχι με σφουγγάρια πιάτων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΜΙΛΒΗ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 10

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2013 10:10 pm

Γεια σας,τώρα σκοπεύω να ξεκινήσω τα δικά μου μελίσσια.και ένας μελιτοεξαγωγέας είναι το πλέον απαραίτητο.Θα αρχίσω με 10 και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ένας χειροκίνητος είναι κατάλληλος για τη περίπτωση,μιας που θα είναι πιο φθηνός(ότι χρειάζομαι δηλαδή για αρχή), και σε τι τιμές θα τον βρω περίπου;Σύμφωνα πάντα με τις ισχύουσες νομοθετικές διατάξεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

μελιτοεξαγωγεας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελιτοεξαγωγεας   μελιτοεξαγωγεας Icon_minitimeΣαβ Μαρ 16, 2013 10:11 am

ΜΙΛΒΗ κατ αρχην καλως ηρθες και καλη αρχη.
Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με τα μελισσακια να δεις πως θα πανε και μετα να παρεις μ/εξαγωγεα.
Θα εχεις κανει ερευνα αγορας θα δεις τι βολευει και μετα προχωρας. Μην κανεις περιττα εξοδα τωρα που ειναι αρχη δεν ξερεις πως θα πανε τα πραγματα και τι θα χρειαστεις. Καλη αρχη και παλι!
Αν θες ποσταρε στο "καλως ορισατε" και πες μας για την σχεση σου με τα κοριτσια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
μελιτοεξαγωγεας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελιτεξαγωγέας με γρανάζι ή με ιμάντα
» Μελιτοεξαγωγεας mineli
» Μελιτοεξαγωγεας
» Μελιτοεξαγωγεας
» ακτινωτός μελιτοεξαγωγεας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: