Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος

Πήγαινε κάτω 
+2
Αρης
karnet
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2012 11:07 pm

Καλησπέρα,
Αν κάποιος γνωρίζει ονόματα αυτά και ξέρει αν είναι μελισσοκομικά ας μας πει τι ξέρει. Πήγα τον πατέρα μου ( 77 ετών ) εκεί που έχω τα μελίσσια μου για να μου αναγνωρίσει όσα δέντρα γνωρίζει ή άλλα φυτά.
Εκτός από αυτά που γνώριζα και είναι μελισσοκομικά άρχισε να ανθίζει ο γράβος ή γαύρος. Βγάζει κάτι άσπρα κρεμαστά άνθη.
Επίσης διαπίστωσε υπάρχει πολύ "χεληνδρονιά" ??? το google δεν βγάζει ούτε ένα αποτέλεσμα, αναπτύσσεται παράλληλα με το έδαφος σε μεγάλη έκταση ή από όπου μπορεί να πιαστεί και σε λίγες μέρες θα γεμίσει με κάτι μικρά άσπρα ανθάκια και είναι αρωματικό.
Είδε και μερικά δέντρα "φράξος".
Αν γνωρίζετε κάτι για τα παραπάνω παρακαλώ πείτε μου, κυρίως για λόγους γνώσης γιατί ευτυχώς έχει δεκάδες άνθη τώρα, καλό είναι να τα ξέρω.
Ευχαριστώ, Θωμάς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Αρης


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΤετ Ιουν 06, 2012 12:13 am

Τα ονοματα δεν μου λενε κατι αλλα αλλαζουν απο περιοχη με περιοχη αν μπορεις ανεβασε καμια φωτογραφια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΤετ Ιουν 06, 2012 8:17 am

Δυστυχως ουτε σε εμενα λενε κατι αυτα τα ονοματα. Οπως λεει και ο Αρης μια φωτογραφια,1000 λεξεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΤετ Ιουν 06, 2012 11:24 am

Αυτό είναι αλήθεια, όλα όσα μου λένε οι μεγαλύτεροι έχουν άλλα ονόματα...
Με την επόμενη ευκαιρία θα βάλω φωτογραφίες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΤετ Ιουν 06, 2012 4:06 pm



το χελινδρονιά, όπως το περιγράφεις μου φέρνει στο μυαλό τον ηλιανθό.
δες το αν είναι αυτό.
Και αν είναι, ναι είναι πολύ καλό μελισσοκομικό φυτό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΤετ Ιουν 20, 2012 5:53 pm

Βάζω φωτογραφία από το φυτό "χεληνδρονιά" αν το ξέρετε. Υπάρχει κάτω, πάνω σε θάμνους μέχρι και στην κορυφή από μια φλαμουριά το είδα να έχει φτάσει. Ο πατέρας μου θυμάται να πηγαίνουν μέλισσες αλλά προς το παρόν δεν το αγγίζουν.
Αρχεία
Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Attachmentfyto.jpg
Δεν έχετε το δικαίωμα να κατεβάσετε τα attachments.
(356 Kb) Κατεβάστηκε 68 φορές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΤετ Ιουν 20, 2012 10:25 pm

Μυρτιά
απο τους ομορφότερους θάμνους.

τα φύλλα, και τα κλαδιά είναι σκληρά, και όταν τα άνθη μαραίνονται γίνονται σαν να έχουν πιάσει αράχνη επάνω τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΤετ Ιουν 20, 2012 11:46 pm

Εγω νομιζω οτι ειναι αγραμπελη. αν αναρρυχαται οπως λεει ο φιλος ειναι σιγουρα και δινει αφθονη γυρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΠεμ Ιουν 21, 2012 8:45 am


αυτό είναι το θέμα με τις φωτογραφίες.
όλα μοιάζουν

εγώ έψαχνα να βρω το βαλσαμόχορτο για μήνες, μπερδευόμουν απο τις φωτογραφίες, και τελικά ήταν μπροστά στα πόδια μου.

καμμία σχέση με ότι έβρισκα στο διαδίκτυο (εκτός απο τα άνθη), που πουθενά δεν έγραφε ότι είναι τόσο μικροσκοπικά που θέλεις φακό για να τα αναγνωρίσεις.

Κανένας γεωπόνος study ειδικός στα αγριολούλουδα βρε παιδιά ;;;; scratch

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΠεμ Ιουν 21, 2012 11:35 am

Κι εγώ με το αλογοθύμαρο έτσι την έπαθα.
Εψαχνα έψαχνα και τελικά στο χωριό μου το λένε σάρωμα.
Γενικά καλό είναι όταν φωτογραφίζουμε έμα φυτό να ανεβάζουμε 2-3 φωτογραφίες ( μια καθαρή του ανθού μια μακρινη για να βλέπουμε αν είναι θάμνος ή δέντρο ) και να κάνουμε και μια περιγραφή θάμνος ή δέντρο εποχή άνθισης υψόμετρο κτλ.
Πχ αν δεν έβλεπα μια ακριβή φωτογραφία του χαρακτιρηστικού ανθού του παλιουριού δεν υπήρχε περίπτωση να το αναγνωρίσω.

Όσον αφορά την αγράμπελη όντως δίνει κάτι ?
Έχω άφθονη γύρω αππο το μελισσοκομείο μου και δεν βλέπω μέλισσα να πατάει.
Επίσης η αγράμπελη λέγεται και αμπελίνα στην πελοπόννησο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος   Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος Icon_minitimeΠεμ Ιουν 21, 2012 3:27 pm

thodoris981 έγραψε:
Κι εγώ με το αλογοθύμαρο έτσι την έπαθα.
Εψαχνα έψαχνα και τελικά στο χωριό μου το λένε σάρωμα.
Γενικά καλό είναι όταν φωτογραφίζουμε έμα φυτό να ανεβάζουμε 2-3 φωτογραφίες ( μια καθαρή του ανθού μια μακρινη για να βλέπουμε αν είναι θάμνος ή δέντρο ) και να κάνουμε και μια περιγραφή θάμνος ή δέντρο εποχή άνθισης υψόμετρο κτλ.
Πχ αν δεν έβλεπα μια ακριβή φωτογραφία του χαρακτιρηστικού ανθού του παλιουριού δεν υπήρχε περίπτωση να το αναγνωρίσω.

Όσον αφορά την αγράμπελη όντως δίνει κάτι ?
Έχω άφθονη γύρω αππο το μελισσοκομείο μου και δεν βλέπω μέλισσα να πατάει.
Επίσης η αγράμπελη λέγεται και αμπελίνα στην πελοπόννησο.

Οσον αφορα τις φωτογραφιες ετσι ειναι αν δεν υπαρχουν και διευκρινησεις ειναι δυσκολη η αναγνωριση. Η περιγραφη που λεει οτι βρισκεται πανω σε θαμνους και οτι εχει φτασει στην κορφη της φλαμουριας δειχνει οτι ειναι αναρριχωμενο οποτε μαλλον για αγραμπελη το κοβω. τα ανθη μπορει να μοιαζουν με της μυρτιας αλλα η μυρτια ειναι αυτονομος θαμνος δεν πιανεται πανω σε κατι.
Θοδωρη εδω παντως που τις βλεπω πανε και περνουν γυρη δεν ξερω μηπως δεν πανε ολες τις ωρες οποτε οταν πας εσυ ειναι αλλου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γράβος ή γράβος, χεληνδρονιά ?, φράξος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: