Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πορτακια βγαζω?

Πήγαινε κάτω 
+3
kosmas
Maikpigasos
beteranos
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Πορτακια βγαζω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πορτακια βγαζω?   Πορτακια βγαζω? Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2012 12:22 am

Σε παραφυαδες 5αρες να βγαλω τα πορτακια(λογω ζεστης)? Κινδυνευουν απο σφηκες και αλλα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Πορτακια βγαζω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πορτακια βγαζω?   Πορτακια βγαζω? Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2012 12:53 am

Εγώ φίλε beteranos δεν τα βγάζω.. με την προύπόθεση βέβαια ότι έχω αεριζόμενους πάτους..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Πορτακια βγαζω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πορτακια βγαζω?   Πορτακια βγαζω? Icon_minitimeΣαβ Απρ 13, 2013 10:28 pm

Γενικα μιλωντας ποτε εχετε πανω πορτακια και ποτε οχι? Ποια ειναι η δυσκολη περιοδος με της σφηκες και γενικα εχθρους και ποτε τα πορτακια κανουν κακο στο μελισσι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Πορτακια βγαζω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πορτακια βγαζω?   Πορτακια βγαζω? Icon_minitimeΚυρ Απρ 14, 2013 12:18 pm

Ναι ο Κοσμας εκανε την καταληλη ερωτηση.Για δωστε τα φωτα σας.
Η δικη μου εντυπωση παντως ειναι πως τα μεταλικα πορτακια λογω των μεγαλων και πολλων ανοιγματων που εχουν, ειναι σαν να περιοριζουν το κεντρικο ανοιγμα της κυψελης κατα 1/3 και προς το παρων δεν αντιμετωπιζουν τα δικα μου καποιο προβλημα.Τωρα αν πλακωσουν οι πολλες ζεστες θα δουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Πορτακια βγαζω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πορτακια βγαζω?   Πορτακια βγαζω? Icon_minitimeΚυρ Απρ 14, 2013 1:55 pm

...εξαρτάται από την δυναμικότητα του μελισσιού πάντα και τις καιρικές συνθήκες. Αυτό έχω παρατηρήσει.
Άμα περιμένουν πολλή ώρα στην ουρά (εξουθενωμένες όπως είναι) προσγειώνονται στα χόρτα και μερικές δεν ξαναμπάινουν μέσα.


Όταν είμαι εκεί ανοίγω όλες τις πόρτες,
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


φεύγοντας τις κλείνω ακόμα και στα 20άρια.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Σε 5ράκι δεν νομίζω να υπάρχει και τόση πολλή κίνηση, από την άλλη οι σφήκες εδώ, δεν κάνουν εξορμήσεις στις κυψέλες ακόμα.
Υπάρχει πολλή τροφή ακόμα για όλους έξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Πορτακια βγαζω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πορτακια βγαζω?   Πορτακια βγαζω? Icon_minitimeΚυρ Απρ 14, 2013 5:13 pm

Γιώργο αυτοκόλλητο του λογότυπου είναι αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Πορτακια βγαζω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πορτακια βγαζω?   Πορτακια βγαζω? Icon_minitimeΤρι Απρ 16, 2013 10:24 pm

monarchis έγραψε:
Γιώργο αυτοκόλλητο του λογότυπου είναι αυτό;

oraia
...είναι homemade από τον εκτυπωτή (έκανα ένα τέστ σε διάφανο αυτοκόλλητο) και ξεκόλλησε από την ζέστη την επομένη!
Υπάρχουν πολύ καλά υλικά που αντέχουν, αλλά σε επαγγελματίες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πορτακια βγαζω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πορτακια βγαζω?   Πορτακια βγαζω? Icon_minitimeΤετ Απρ 17, 2013 9:54 am

Τα πορτάκια εξυπηρετούν δύο σκοπούς. Τον περιορισμό της εισόδου για τους φρουρούς αλλά και τον αερισμό. Πρέπει να εξυπηρετούνται και οι δύο λειτουργίες. Οπότε πρακτικά, αν μια κυψέλη έχει αεριζόμενο πάτο μπορεί πάντα να είναι περιορισμένη η είσοδος ( η σωστή αναλογία για τους φρουρούς είναι 1 τετραγωνικό εκατοστό για κάθε πλαίσιο πληθυσμού ). Αν όμως δεν είναι ο πάτος ανοιχτός υπάρχει θέμα ισορροπίας ανάμεσα στον αερισμό και το μέγεθος. Εκεί κάπου πρέπει να χάσεις κάτι, ο αερισμός είναι απαραίτητος για την αποφυγή σμηνουργίας. Από την άλλη η πλήρως ανοικτη είσοδος είναι 37,5 εκατοστά περίπου Χ 2 ύψος = 75 τετ. εκατοστά! Πολλαπλάσιο από το ιδανικό... Αυτή είναι η κυψέλη κατασκευαστικά αλλά νομίζω ούτε 5 όροφοι μελίσσι δεν χρειάζονται την πόρτα πλήρως ανοιγμένη, μόνο ο αερισμός είναι το θέμα. Οπότε με διάφορα πορτάκια που υπάρχουν πρέπει να ανοιγοκλείνει όχι κάθε μέρα αλλα περίπου με την δύναμη σε πλαίσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Πορτακια βγαζω? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πορτακια βγαζω?   Πορτακια βγαζω? Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 11:19 am

Karnet πολυ κατατοπιστικες οι πληροφοριες σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πορτακια βγαζω?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πορτακια αλουμινενια
» ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΠΟΡΤΑΚΙΑ
» Πορτακια και ξεχειμωνιασμα
» Πορτακια κυψελης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: