Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μέλι κουμαριάς

Πήγαινε κάτω 
+2
Pagonelos
dimitrios
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dimitrios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Μέλι κουμαριάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέλι κουμαριάς   Μέλι κουμαριάς Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2009 1:20 am

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ΜΕΛΙ ΚΟΥΜΑΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΣΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ( ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ''ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΙ ΤΟΥ ΜΕΛΟΝΤΟΣ'').
ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Pagonelos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Pagonelos


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Μέλι κουμαριάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι κουμαριάς   Μέλι κουμαριάς Icon_minitimeΠεμ Οκτ 08, 2009 1:03 pm

Το μέλι Κουμαριάς είναι βρώσιμο αν και πάρα πολύ πικρό.
Για κάποιους βέβαια αυτό είναι καλό.
Περί ορέξεως ...

Περισσότερα περί "φαρμακευτικής" του δράσης δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιο επιστημονικά αποδεδειγμένο άρθρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λοβινιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
λοβινιωτης


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Μέλι κουμαριάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελι κουμαριας   Μέλι κουμαριάς Icon_minitimeΠαρ Οκτ 09, 2009 7:13 pm

Στα μερη μου λενε οτι το μελι της κουμαριας ειναι πολυ οφελιμο στο πεπτικο συστημα του ανθρωπου.Εγω το προτιμω περισσοτερο απο το αλλο.Οι ντοπιοι παλιοι μελισσοκομοι λενε οτι το κουμαρισιο μελι εινι παρα πολυ καλο και θρεπτικο και για τις μελισσες. bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Μέλι κουμαριάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι κουμαριάς   Μέλι κουμαριάς Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10, 2009 10:34 am

Κάποιοι κύκλοι τελευταία, οικολογων, εναλλακτικων διατροφολόγων, ομοιοπαθητικών, ενεργειακων βιοκαλλιεργητων κλπ κλπ, λένε ότι ταχα το μελι αυτο εχει καποιες ιδιαίτερες ευεργετικες ιδιοτητες για τον ανθρωπινο οργανισμο. Δεν εχει αποδειχθει τιποτα επιστημονικα, αλλα τα τελευταια χρονια λογω αυτης της φημης, ενα μελι που εμενε στα αζήτητα εξαιτιας της πικραδας του, εφτασε ξαφνικα στην τιμη το θυμαρισιο....
Ετσι, ενω ηταν ενα απο τα μελια που εμενε στις κυψελες για να ξεχειμωνιασουν -και ηταν πολυ θετικο αυτο-, τωρα το παιρνουμε και αυτο και τις ξεχειμωνιαζουμε με ζαχαρη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitrios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Μέλι κουμαριάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: MEΛΙ ΚΟΥΜΑΡΙΑΣ   Μέλι κουμαριάς Icon_minitimeΣαβ Οκτ 10, 2009 6:38 pm

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ .ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Μέλι κουμαριάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέλι κουμαριάς   Μέλι κουμαριάς Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 5:38 am

Θεωρητικά το μέλι της κουμαριάς αφού προέρχεται από θάμνο-δασική περιοχή δεν κρύβει κάποιο κίνδυνο για τον άνθρωπο λόγω φυτοφαρμάκων κλπ.

Εγώ που έχω δοκιμάσει είναι πάρα πολύ πικρό και σχετικά ρευστό. Δεν μου άρεσε ενώ δεν είχε και άρωμα καλό.

Όμως το μέλι της Κουμαριάς βγαίνει τον Οκτώβρη και το Νοέμβρη. Γιατί λοιπόν δεν το αφήνεις στα μελίσσια σου για να περάσουν ένα μέρος του χειμώνα;

Προσωπικά επιζητώ την μελιτοφορία της κουμαριάς γι'αυτό το λόγο. Φορτώνουν τα μελίσσια προμήθειες και το πρώτο 10 ήμερο του Νοέμβρη φορτωμένα κουμαρόμελο τα κατεβάζω από το βουνό να ξεχειμωνιάσουν. Με καλούς και ευνοϊκούς καιρούς τα μελίσσια μαζεύουν ικανοποιητικές προμήθειες να βγάλουν και το Δεκέμβρη δίχως καμία τροφοδοσία.
Για καλή μελιτοέκκριση έχω παρατηρήσει ότι μετά από βροχή αν ακολουθήσει μια εβδομάδα - 10 ημέρες λιακάδας η έκκριση είναι έντονη και το μέλι σφραγίσετε με υψηλό ποσοστό υγρασίας. Φορτώνουν τα μελίσσια σαν το βάρεμα του πεύκου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cvlac
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Μέλι κουμαριάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέλι κουμαριάς   Μέλι κουμαριάς Icon_minitimeΣαβ Φεβ 16, 2013 9:13 am

σε εμάς στην Ρόδο η κουμαριά ανοίγει μετά το ρείκι, αρχές Δεκέμβρη, και όταν αρχίζει πλέον να κρυώνει ο καιρός!Είναι ένα ρίσκο να τα αφήσεις εκεί γιατί ζορίζονται πολύ.Οι πιο πολλοί τα παίρνουν στα χειμαδιά μετά το ρείκι και τρυγούν το μισό ρείκι μόνο από τα δυνατά, και τα υπόλοιπα μέλια τα αφήνουν μέσα για ξεχειμώνιασμα που κρατά 1-1,5 μήνες μόνο εδώ.Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μέλι κουμαριάς
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μελι κουμαριας
» Ασφράγιστο μέλι
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Μέλι Βουλγαρικό
» Καπνιστο.....μελι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: