Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νέα Βασίλισσα

Πήγαινε κάτω 
+2
NINAS
petran
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
petran
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΚυρ Μάης 13, 2012 1:10 pm

Καλημέρα σε όλους..Στις 24 Απριλίου χώρισα ένα μελίσσι ακριβώς στη μέση (5 πλάισια το καθένα),έβαλα και 2 άχτιστα αφήνοντας παράλληλα και από 2 μεγάλα βασιλοκελιά..Στις 11 Μαιου που άνοιξα το ένα παρατήρησα τα κεριά χτισμένα, δεν υπήρχε καθόλου γόνος ούτε σφραγιστός ούτε ανοιχτός τα βασιλοκελιά ανοιχτά και σε όλα τα πλαίσια υπήρχε μόνο μέλι και γύρι..Τι μπορεί να συμβαίνει με τις νέες βασίλισσες και τι προτείνετε να κάνω?Ευχαριστώ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΚυρ Μάης 13, 2012 1:43 pm


Όπως ξέρω δεν ανοίγουμε τα μελίσσια καθόλου για 25-30 μέρες απο την στιγμή της ορφάνιας.

Ο γόνος εκκολάφθηκε, και οι νέες βασίλισσες δεν έχουν αρχίσει ακόμα γέννα.
Οι συλλέκτριες όμως εξακολουθούν να συλλέγουν νέκταρ.

Όταν αρχίσει να γεννάει θα δεις να μαζεύουν και γύρη, που τους χρειάζεται για τον νέο γόνο.

Αν υπολογίσεις 16 μέρες να βγεί η βασίλισσα + 5-7 να γονιμοποιηθεί + 3 να αρχίσει να γεννάει . Κάνε λογαριασμό

Ακόμα δεν κάνουμε επιθεώρηση γιατί η νέα βασίλισσα τρομάζει εύκολα και αρχίζει να τρέχει πάνω στα πλαίσια. Οι εργάτριες μπορεί να το εκλάβουν ως εχθρική συμπεριφορά και να την σκοτώσουν.

Τώρα,
αν η βασίλισσα δεν έχει γονιμοποιηθεί, ή έχει χαθεί στο γαμήλιο ταξείδι τότε βλέπουμε το μελίσσι να χάνει πληθυσμό, να μην κινείται, να εξελίσεται σε αρρενότοκο.

Εγώ την έπαθα με 3 μελίσσια έτσι.
Δύο μικρές παραφυάδες εξελίχθηκαν γρήγορα σε αρρενοτόκα γιατί δεν είχαν πολύ πληθυσμό. Τα τίναξα μακρυά, τα ξαναμάζεψα στις κυψέλες χωρίς πλαίσια, τα ένωσα, και την άλλη μέρα τους έβαλα καινούργια βασίλισσα.
Το τρίτο που ήταν μεγάλο με καλό πληθυσμό το πρόλαβα. Στις 33 μέρες του έβαλα ξένη βασίλισσα.
Τώρα είναι ΟΚ και δουλεύουν κανονικά.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petran
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 29

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΚυρ Μάης 13, 2012 6:32 pm

Ευχαριστώ πολύ Νίνα για τις πληροφορίες σου..Εγώ πάντος έβαλα ένα πλαίσιο με κλειστό και ανοιχτό γόνο με ένα βασιλοκελί κλειστό..Δεν ξέρω αν επραξα σωστά..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΚυρ Μάης 13, 2012 9:15 pm

χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος το οτι χτιζουν δεν ειναι σημαδι οτι δεν ειναι ορφανο? μπωρει να μην αρχισε ακομα να γεναει σε παρθενες βασιλισσες που εκανα εισαγωγη 30/4 σημερα ειδα τα πρωτα αυγα και σε δυο καθολου αυγα αλλα ειδα την βασιλισσα γονιμοποιημενη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΚυρ Μάης 13, 2012 11:51 pm

petran 15 Μαιου ξανά δές τα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΔευ Μάης 14, 2012 7:46 am

Σετικα με τούς χρόνους που αναφερει η Νινα κατι διευκρινιστικο.Σε μια παραφυαδα βαζουμε ωριμα κελια απο τα οποια σε 1-2 μέρες προκειται να εκκολαφθει η βασιλισσα(εχουμε φροντισει απο πριν να τα παραξουμε).Αρα, υπολογιζουμε οχι 16 μέρες αλλα 2 μεχρι την εξοδο της ,+5 μεχρι και 20(αναλογα με την εποχη και τις συνθήκες)για την γονιμοποιηση της ,+3 για να ξεκινησει την γεννα. Επομένως μπορουμε να δουμε τα πρωτα αυγα 10-25 μέρες μετα.Αυτη την εποχη οι βασίλισσες γονιμοποιουνται σχετικα γρηγορα.15 μέρες θεωρω οτι ειναι αρκετές .Αφηνουμε και άλλες 5 μέρες , να προχωρησει λιγο την γεννα της πριν κανουμε επιθεωρηση.Τωρα,ακομη και αν αφησουμε την παραφυαδα μας να αναθρεψει μονη της μια βασιλισσα ,το πιθανοτερο ειναι να ξεκινησει απο σκουλικακι 1-2 ημερων. Σε αυτη την περιπιπτωση ,σε 12 μέρες θα αποκτησει παρθενα βασιλισσα. Οι χρονοι απο κει και περα ειναι οι ιδιοι. Ας παμε τωρα και σε μια αλλη συνηθισμενη περιπτωση, κατα την οποια χωριζουμε παραφυάδες με πλαισια ,στα οποια υπαρχουν ηδη . σφραγισμενα β.κ. ,αλλα που δεν μπορουμε να υπολογισουμε την ηλικια τους.Στην περιπτωση αυτη θα πρεπει να ξερουμε οτι σε 7 μέρες το πιο πολυ, θα εκκολαφθει η βασιλισσα.(7,5 μέρες χρειαζονται για να εκκολαφθει η βασιλισσα απο την στιγμη που θα καλυφθεί το β.κ)
Τα γραφω αυτα με τετοια σχολαστικοτητα ,για να υποδειξω, οτι οι χρονοι εχουν μεγαλη σημασια .Οσο πιο γρηγορα το μελισσακι αποκτησει γονιμοποιημενη βασιλισσα τοσο πιο γρηγορα θα προοδευσει και σε τοσο λιγότερους κινδύνους θα εκτεθει.Καλο ειναι λοιπον να επιλεγουμε εκεινη την μεθοδο που συντομευει τους αντίστοιχους χρόνους.Αυτο και για εναν ακομη λογο.Αν αποτυχει η πρωτη μας προσπαθεια ,εχουμε το περιθώριο να κανουμε ακομη μια, πριν διαλυσουμε την παραφυαδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΔευ Μάης 14, 2012 9:28 pm

Αναφέρθηκα με σαφήνεια για χρόνους που μετράνε απο την στιγμή που ορφανεύει το μελίσσι.

Η εμπειρία μου, και η πληροφόρηση απο τους δασκάλους και τους συμβουλούς μου, μου έδειξαν ότι η παραφυάδα ανοίγει 25-30 ημέρες μετά την ορφάνια.

Όλα τα βιβλία αναφέρουν ότι μία βασίλισσα εκκολάπτεται την 16η μέρα απο την στιγμή της ωοτοκίας.

Ο καθε ένας μπορεί να τα ανοίγει όποτε θέλει.
Να διαχειρίζεται τις παραφυάδες του ανάλογα με την ιδιαίτερότητα του σμήνους του.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την NINAS στις Δευ Μάης 14, 2012 9:51 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΔευ Μάης 14, 2012 9:46 pm

Να το δεις από και μετά αύριο 15 Μαίου (27 μέρες από τότε που έκοψες η 20 μέρες αν κόψεις με βασιλοκελιά)
και να εύχεσαι να μην την έκοψαν όταν το άνοιξες νωρίτερα.
Αν διαβάσεις αυτό το άρθρο στο melissocosmo θα το καταλάβεις καλύτερα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΤρι Μάης 15, 2012 1:08 am

Αγαπητη μου ΝΙΝΑ δεν εξεφρασα καμμια αντιρρηση οσον αφορα τον χρονο που χρειαζεται μια βασιλισσα να εκκολαφθει, μετρώντας φυσικα απο το σταδιο του αυγου.Ειναι όντως 16 μέρες ,όπως το αναφέρεις .Αλλα για πες μου,οταν κοβουμε παραφυάδες εισαγουμε β.κ με αυγα μιας ημέρας? Φυσικα οχι.Εκεινο που κανουμε ειναι να ετοιμαζουμε πρωτα τα β.κ., και οταν ειναι πλεον ωριμα ,τα εισαγουμε στην ορφανη παραφυαδα που εχουμε προετοιμασει 1-2 μέρες πριν.Αυτο ακριβώς και επεσημανα .Οτι δηλαδη ο χρόνος συντομευει.Και τελικα σε καθε περιπτωση, πρεπει να αφαιρουμε απο τον συνολικα υπολογιζομενο χρονο των 16 ημερων για την εκκολαψη,την ηλικια που εχει ηδη το β.κ την στιγμη που το εισαγουμε.Εξυπακουεται οτι δεν εχω διαφορετικη αποψη για τούς λοιπούς χρόνους ,οσον αφορα την γονιμοποιηση και την εναρξη ωοτοκίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Νέα Βασίλισσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέα Βασίλισσα   Νέα Βασίλισσα Icon_minitimeΤρι Μάης 15, 2012 5:59 pm

Sakis G έγραψε:
...............Εκεινο που κανουμε ειναι να ετοιμαζουμε πρωτα τα β.κ., και οταν ειναι πλεον ωριμα ,τα εισαγουμε στην ορφανη παραφυαδα που εχουμε προετοιμασει 1-2 μέρες πριν..........

απόψεις εκφράζουμε βάσει των εμπειριών μας.

.....................εκείνο που κάνουμε................

δεν το κάνουμε όλοι έτσι
οπότε δεν είναι καλύτερα να αναφερόμαστε στις δικές μας εμπειρίες? Και ο καθένας ας κάνει ότι θέλει.

άποψη μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νέα Βασίλισσα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βασιλισσα
» βασιλισσα
» βασιλισσα
» πεθαινουν οι βασιλισσες
» ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΓΟΝΟΥ ΑΠΟ ΔΥΝΑΤΟ ΣΕ ΑΔΥΝΑΤΟ???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: