Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς   Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς Icon_minitimeΣαβ Μάης 12, 2012 2:01 pm

Ζητώ τα φώτα σας σε ένα θέμα που αρχίζει να με απασχολεί. Και λέω "αρχίζει" γιατί ενώ είχα αποφασίσει το μελισσοκομείο μου να είναι σταθερό, μάλλον θα κυνηγήσω τις πέριξ ανθο-μελιτο-φορίες.
Λοιπόν βρίσκομαι στην Παλαιοβράχα, ένα ημιορεινό (500μ) χωριό του δήμου Μακρακώμης. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε οι γνώστες, από Λαμία έως Καρπενήσι, τι μελισσοαξιόλογο υπάρχει; Έχω ακούσει για έλατο και καστανιά στο Καρπενήσι, ξέρω για τα βαμβάκια αν και έχω δει ελάχιστα μελίσσια εκεί, -φαντάζομαι λόγω ψεκασμών-.
Πάσα προσφορά (πληροφορία) δεκτή (πχ. το πλησιέστερο πεύκο; ρείκιWink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς   Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς Icon_minitimeΚυρ Μάης 13, 2012 12:14 am

Ρε συναδελφε; εισαι στο ομορφοτερο στο πλουσιοτερο (απο χλωριδα) βουνο της Ελλαδος και ρωτας που θα τα μεταφερεις; Ναι για την Οιτη μιλω, προς το τελος του μηνος τα μισα τα αφηνεις στη Καστανια και τα αλλα μισα στο Νιοχωρι. Προπερσυ θυμαμε οτι στο Νιοχωρι οι μελισσες δουλευανε σαν τρελες αρχες Μαιου, σε οποιο ελατο και να πηγαινες ευρισκες μελισσα επανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς   Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς Icon_minitimeΚυρ Μάης 13, 2012 8:12 am

Σπύρο και πάλι καλημέρα.
Ξέρεις δεν είμαι από εκεί, είναι το χωριό της γυναίκας μου και δεν τα ξέρω τα μέρη. Για να ρωτήσεις άλλους ντόπιους το ξεχνάς, τα ξέρεις αυτά.
Οι συμβουλές σου οφείλω να ομολογήσω πολύτιμες. Για μετά τον έλατο έχεις καμιά ιδέα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ανθοφορίες δυτικής Στερεάς
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ανακοινώσεις ΠΕ Στερεάς
» ανθοφοριες Κερκυρας
» Φθινοπωρινές Ανθοφορίες Κρήτης
» Eρωτηση για βιβλιο σχετικα με τις ανθοφοριες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: