Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τι χρειάζομαι για αρχή?

Πήγαινε κάτω 
+2
lingistis
Κώστας
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Κώστας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Κώστας


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Τι χρειάζομαι για αρχή? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι χρειάζομαι για αρχή?   Τι χρειάζομαι για αρχή? Icon_minitimeΤετ Σεπ 30, 2009 1:40 am

Παιδιά, το πλάνο λέει (αν δεν μπουν εξωγενείς παράγοντες στην μέση και τηρηθεί τελικά) ότι τον Χειμώνα θα αγοράσω 5-6 κυψέλες για να αρχίσω να μαθαίνω στην πράξη.

Τι θα χρειαστώ άμεσα από εξοπλισμό, που πρέπει να τα έχω από την πρώτη (ας πούμε) μέρα και τι για τους πρώτους 5-6 μήνες? scratch

Αν ξέρετε και στο περίπου κόστος (πρέπει να ετοιμάσω και το Budget του έργου) μου λέτε. scratch

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Τι χρειάζομαι για αρχή? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι χρειάζομαι για αρχή?   Τι χρειάζομαι για αρχή? Icon_minitimeΤετ Σεπ 30, 2009 2:17 pm

Δεν ξέρω για ποια περιοχή συζητάμε (αν θες βάλε την στο προφίλ σου) αλλά φίλε μου μέσα στο χειμώνα να αγοράσεις άδειες κυψέλες (δηλαδή όλα τα εξαρτήματα της κυψέλης χωρίς τις μέλισσες). Το υλικό αυτό το αγοράζεις καινούργιο ή μεταχειρισμένο (π.χ. τοποθετείς [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]). Ανάλογα προχωρείς στην ετοιμασία ή την συντήρηση του για να τοποθετήσεις την άνοιξη τα μελισσοσμήνοι. Θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις με πλαίσια γιατί θα πρέπει να τα ετοιμάσεις (συρμάτωση κλπ).

Δηλαδή στην αρχή θα χρειαστείς εργαλεία που ίσως ήδη έχεις (π.χ. σπάτουλες, βούρτσες, πένσα, κοφτάκι, μαχαίρι, μικρό φλόγιστρο, κατσαβίδια κλπ) και από μελισσοκομικά, καλά υλικά (μπογιές) για την βαφή, ειδικό σύρμα για τα πλαίσια, φύλλα κηρήθρας, καλώδια μπαταρίας για το κόλλημα των φύλλων.

Κάποια εργαλεία όπως γυαλοχαρτιέρα, βιδολόγο και δρέπανο θα σου κάνουν τη ζωή εύκολη.

Να επενδύσεις από την πρώτη μέρα σε ένα καλό εργαλείο κυψέλης (ξύστρο) και ένα καλό καπνιστήρι. Θα χρειαστείς και μια μάσκα για το πρόσωπο.

Αυτά σκέπτομαι εγώ για αρχή και θα συνιστούσα για κάθε βήμα της προσπάθειας σου (π.χ. αγορά κυψελών, βαψίματα κλπ) να ανοίγεις νέο θέμα για να συζητιούνται ανεξάρτητα... και να βοηθηθούν όλοι!!!

Καλή αρχή lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κώστας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Κώστας


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Τι χρειάζομαι για αρχή? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι χρειάζομαι για αρχή?   Τι χρειάζομαι για αρχή? Icon_minitimeΤετ Σεπ 30, 2009 10:04 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε!

Κατ' αρχήν μιλούσα για εδώ Αττική, για κανα δυό χρόνια, μετά βάση θα γίνει η Κορινθία, για περισσότερα ελπίζω. Κυρίως θέλω με λίγες Κυψέλες να μάθω στην πράξη όλα όσα θα χρειάζομαι μετά.

Στην συνέχεια, δεν εννοούσα άδειες Κυψέλες, αλλά με μέλισσες.
Θα ήθελα να τις πάρω από τον Γενάρη- Φλεβάρη περίπου και να τις έχω από την αρχή της Άνοιξης.
Δεν ξέρω αν παίζει η εποχή στην αγορά και αν είναι κακή εποχή τότε που το σχεδιάζω, μου φαίνεται ότι δεν παίζει ρόλο.

Ευχαριστώ και για τον κατάλογο των εργαλείων, αν και για κάποια δεν είμαι σίγουρος ακόμα για την χρήση τους, αλλά μέχρι να γίνω κάτοχος μελισσών θα τα έχω μάθει.

Να είσαι καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Τι χρειάζομαι για αρχή? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι χρειάζομαι για αρχή?   Τι χρειάζομαι για αρχή? Icon_minitimeΠεμ Οκτ 01, 2009 6:20 pm

Κώστας έγραψε:
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε!

Κατ' αρχήν μιλούσα για εδώ Αττική, για κανα δυό χρόνια, μετά βάση θα γίνει η Κορινθία, για περισσότερα ελπίζω. Κυρίως θέλω με λίγες Κυψέλες να μάθω στην πράξη όλα όσα θα χρειάζομαι μετά.

Στην συνέχεια, δεν εννοούσα άδειες Κυψέλες, αλλά με μέλισσες.
Θα ήθελα να τις πάρω από τον Γενάρη- Φλεβάρη περίπου και να τις έχω από την αρχή της Άνοιξης.
Δεν ξέρω αν παίζει η εποχή στην αγορά και αν είναι κακή εποχή τότε που το σχεδιάζω, μου φαίνεται ότι δεν παίζει ρόλο.

Ευχαριστώ και για τον κατάλογο των εργαλείων, αν και για κάποια δεν είμαι σίγουρος ακόμα για την χρήση τους, αλλά μέχρι να γίνω κάτοχος μελισσών θα τα έχω μάθει.

Να είσαι καλά!
Φιλε Κωστα, αν και νεος στα μελισσια, εχω κανει τον κυκλο και εχω φρεσκες συμβουλες.
1. καλυτερα 2-3 μελισσακια,πρωτον για να τα παρατηρεις και να μαθαινεις μιας και θα ειναι λιγα.Επισης, αν πηγαινουν και καλα δεν θα ξερεις τι να πρωτοκανεις. Δευτερον, οι ασθενειες ειναι το χειροτερο, αν δεν εισαι διπλα σε παλαιοτερο θα τα χασεις και θα αναρωτιεσαι τι εγινε,οικονομικο το θεμα δλδ. Να επικεντρωθεις στο θεμα των ασθενειων σημαντικο!
2.Τις παραφειαδες να τις παρεις κατα των απριλη,μεσα στον χειμωνα κανεις δεν κοβει μελισσια κανεις.
Ο φιλος ο γιαννης σε αρματωσε καλα με την λιστα που εγραψε Very Happy Very Happy Ολα χρειαζονται χωρις να θιξω τον γιαννη, για αρχη μασκα, ξεστρο, καπνιστηρι και μια πανοπλια, θα σε τουμπανιασουν απο τα τσιμπηματα. Very Happy Very Happy Very Happy

Υ.Γ. Μιας και δεν γνωριζομαστε. Με το συμπαθειο δεν θελω να θιξω,ουτε να προσβαλω ουτε να το παιξω ξερολας με τα παραπανω,αλλα ετσι ακριβως εκανα και εγω οταν ξεκινησα.
Καλα μελισσοκομια σ'όλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κώστας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Κώστας


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Τι χρειάζομαι για αρχή? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι χρειάζομαι για αρχή?   Τι χρειάζομαι για αρχή? Icon_minitimeΠεμ Οκτ 01, 2009 10:29 pm

Ευχαριστώ φίλε!

Δεν μπαίνει θέμα να με έθιξες, σ' ευχαριστώ που ασχολήθηκες με τις χαζοερωτήσεις μου.
Να συμπαιράνω από όσα μου έγραψες ότι δεν πουλιούνται εύκολα μελίσσια κατά την διάρκεια της χρονιάς αλλά κυρίως την άνοιξη?
Μάλλον έτσι θα είναι.

Τα 5-6 μελίσσια που είπα είναι πολλά για αρχή?
Θα ήθελα περίπου τόσα και για να είναι λίγα στην αρχή αλλά και να τα πολλαπλασιάσω πιό γρήγορα τα επόμενα χρόνια.

Για τις αρρώστιες που λες, για την ώρα είμαι παντελώς άσχετος.... έχω να μάθω πολλά και εδώ.
Έχω ένα φίλο στην Κορινθία που είναι χρόνια τώρα έμπειρος μελισσοκόμος και μπορεί να βοηθήσει ίσως στην αρχή.

Και πάλι ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pouk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pouk


Αριθμός μηνυμάτων : 29

Τι χρειάζομαι για αρχή? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι χρειάζομαι για αρχή?   Τι χρειάζομαι για αρχή? Icon_minitimeΤετ Οκτ 07, 2009 3:06 pm

5 -6 είναι όντως μια χαρά για αρχή!!! Και έχεις αρκετά για παρατήρηση αλλά τα προλαβαίνεις κι όλας, να μην σε τρέχουν!!
Φλεβάρη - Μάρτη αγόρασε και θα τα δυναμώσεις γρήγορα!
Αντε καλή αρχή!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elenhkal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
elenhkal


Αριθμός μηνυμάτων : 41

Τι χρειάζομαι για αρχή? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι χρειάζομαι για αρχή?   Τι χρειάζομαι για αρχή? Icon_minitimeΠαρ Ιαν 15, 2010 12:49 am

γεια σε ολους σας. Very Happy Ειμαι νεα προσεχως μελισσοκομος ...και ξεστραβωθηκα λιγο με τοις αναρτησεις σας. Smile Smile ευχαριστω , υγειες και δημιουργικο το...10!!για ανθρωπους ,μελισσες και οχι μονο Smile Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

Τι χρειάζομαι για αρχή? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι χρειάζομαι για αρχή?   Τι χρειάζομαι για αρχή? Icon_minitimeΠαρ Ιαν 15, 2010 1:29 am

elenhkal έγραψε:
γεια σε ολους σας. Very Happy Ειμαι νεα προσεχως μελισσοκομος ...και ξεστραβωθηκα λιγο με τοις αναρτησεις σας. Smile Smile ευχαριστω , υγειες και δημιουργικο το...10!!για ανθρωπους ,μελισσες και οχι μονο Smile Smile Smile

Γεια σου και σε σενα elenhkal και καλωσηρθες . . .
κατι αλλο,εδω, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ,επρεπε να αναρτησεις το θεμα σου για να σε καλωσορισουν και οι υπολοιποι . . . Wink


Σπυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
red8canarie
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
red8canarie


Αριθμός μηνυμάτων : 29

Τι χρειάζομαι για αρχή? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ   Τι χρειάζομαι για αρχή? Icon_minitimeΣαβ Απρ 10, 2010 1:32 pm

Μαλον φιλε μου θα ακολουθησω και εγω κατα το καλοκαιρι το παραδειγμα σου με 4-5 μελισσια εαν μεχρι τοτε καταφερουμε να μαθουμε απο εσας πως θα κανουμε μια καλη αρχη.
Πιθανον να βρεθω στην Αλεξανδρουπολη και θα ηθελα εαν γνωριζετε ατομα απο την περιοχη μηπως μπορει να παρω πληροφοριες απο αυτους μιας και θα ειναι δυσκολο μονος να κανεις την αρχη εαν δεν εχεις καποιον που ξερει για να σε βοηθησει στα πρωτα σου βηματα!!! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι χρειάζομαι για αρχή?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Nεος, τι χρειαζομαι?
» Ποσα μελισια χρειαζετε να εχω για να κανω ασφαλεια ΟΓΑ
» χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια!
» Καλή Χρονιά σε όλους!!!
»  καλη αρχη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: