Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ερώτηση για τον κηρόσκορο...

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Διονύσης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερώτηση για τον κηρόσκορο...   Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 2:01 pm

Καλησπέρα σε όλους...

Ένα ερώτημα που με απασχολεί είναι το εξής: επειδή εδώ και αρκετές ημέρες έχω συρματώσει και έχω κολλήσει κηρήθρες πάνω σε πλαίσια (άχτιστες, "του κουτιού" δηλαδή), χωρίς όμως να τις έχω χρησιμοποιήσει ακόμη, αναρωτιέμαι εάν υπάρχει περίπτωση να αναπτυχθεί κηρόσκορος, ή εάν προϋπόθεση για τον κηρόσκορο είναι τα πλαίσια να είναι χτισμένα... Υπάρχει κάτι που πρέπει προληπτικά να πράξω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για τον κηρόσκορο...   Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 8:36 pm

Μη φοβασε. Ο κηροσκωρος δεν παει σε αχτιστες κερηθρες παει σε χτισμενες που εχουν και καποια υπολειματα μελιου - γυρης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για τον κηρόσκορο...   Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 9:20 pm

ερωτηση παρομοια με του διονυση. Τα λιωμένα κεριά αν τα αποθηκευσω σε καθαρά πλαστικά κουτια απο πλαστικό χρώμα ( αυτό που βάφουμε τους τοιχους) τα οποία εννοειται πως τα εχω κλεισει με τα καπακια υπάρχει περιπτωση να τα φαει ο κηρόσκορος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για τον κηρόσκορο...   Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 10:54 pm

monarchis έγραψε:
Τα λιωμένα κεριά αν τα αποθηκευσω σε καθαρά πλαστικά κουτια απο πλαστικό χρώμα ( αυτό που βάφουμε τους τοιχους)

δεν ξέρω αν θα τα φάει ο κηρόσκορος, αλλά στα σεμινάρια μας είπαν ότι το κερί απορροφά σε εξαιρεικά ψηλό βαθμό κάθε οσμή του περιβάλλοντος.
όσο καθαρά και να είναι τα κουτια, δεν θα πάρουν οσμές ;;;

εγώ κάποιο κερί που φυλάω το βάζω σε ένα πλαστικό δοχείο αχρησιμοποίητο στο ψυγείο.
ίσως μια ιδέα είναι ένας ανοξοίδωτος τενεκές.......
μήπως το έχει δοκιμάσει κάποιος;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για τον κηρόσκορο...   Ερώτηση για τον κηρόσκορο... Icon_minitimeΔευ Μάης 07, 2012 11:54 pm

myrtos έγραψε:
Μη φοβασε. Ο κηροσκωρος δεν παει σε αχτιστες κερηθρες παει σε χτισμενες που εχουν και καποια υπολειματα μελιου - γυρης.


sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ερώτηση για τον κηρόσκορο...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πως προφυλάσετε τις κηρήθρες σας απο τον κηρόσκορο?
» Ερώτηση.
» Ερώτηση
» Ερώτηση για πώληση μελιού!
» ερωτηση ξεχειμωνιασματος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Περί facebook & blog-
Μετάβαση σε: