Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ

Πήγαινε κάτω 
+2
granazis
monarchis
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 10:02 pm

Καλώς τον, καλώς τον!!! Τι κάνεις Γιώργο μου είσαι καλά; Ακούστηκε η φωνή του παντοπώλη της γειτονιάς μου κο Νίκο. Πως θα μπορούσα να φανώ χρήσιμος; Μες στο μέλι και στο γάλα ο κος Νίκος. Πελατάκια μου!!! ίσως να σκέφτεται από μέσα του. Δεν τσιμπάω παραμένω για λίγο αμίλητος δαμάζοντας τη μύτη μου στις αιχμηρές μυρωδιές των μπαχαρικών και των χύμα οσπρίων.
Τακτοποιημένα όλα. Νοικοκύρης ο κυρ-Νικόλας. Άλλοστε το τελευταίο χρονικό διάστημα όλοι λίγο εως πολύ έχουμε στραφεί στα ελληνικά προϊόντα άσχετα εαν τα χύμα δεν έχουν ταυτότητα. Αν είχαν όμως στόμα δεν υπόσχομαι για το τι θα είχε ειπωθεί.
Κε Νίκο, ποιά είναι η γνώμη σας για το ελληνικό μέλι και ιδιαίτερα το δικό μας το κρητικό τον ρώτησα προσπαθώντας να κρύψω όλο το διερευνητικό μου ύφος.
Τί να σου πω αγόρι μου για το μέλι μας; Το καλύτερο είναι! Τα χώματα τούτου του τόπου ευλογημένα είναι όπως όλοι και όλα που πατούν και αναπνέουν πάνω τους. Ποιητής ο κος Νίκος... Η φύση είναι τέτοια εδώ που κάνει τα προϊόντα μας μοναδικά σε όλο τον πλανήτη.Δε βλέπεις το λάδι μας; Το πιο ξακουστό. Μέχρι και οι κινέζοι το ζητούν. Τα πορτοκάλια μας; Τύφλα να έχουν οι παγοκολώνες Βραζιλίας και τα πορτοκάλια valencia.Το μέλι μας; Έχεις δεί άλλο μέλι με τέτοι χρώμα; Χρυσός παιδί μου, χρυσός. Κατεβάζει ένα βάζο από το ράφι γνωστής εταιρίας και μου το δείχνει με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε το φώς να διαθλάται και χρωματίζει τον απέναντι τοίχο με χρυσές ανταύγιες.Πήρα στα χέρια μου το βάζο διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά. Θυμαρίσιο κρητικό μέλι. Γιώργο μου κρατάς στα χέρια σου το καλύτερο μέλι ολάκερης της Κρήτης. Με το που θα το απλώσεις πάνω στη φέτα του ψωμιού και το γευτείς θα θυμηθείς το μπαρμπανικόλα αποκρίθηκε χαμογελώντας αλλά η άκρη του ματιού του πάσχιζε να πείσιε ακόμα και τον ίδιο του τον εαυτό.Κε Νίκο, το μέλι δεν είναι από εκείνα τα προϊοντα που μπορούν να μείνουν αναλοίωτα για μεγάλο χρονικό λόγω των φυσικών τους συστατικών; Και βέβαια Γιώργο μου... γιατί ρωτάς;
Γιατί κύριε Νίκο το καλύτερο μέλι που προσπαθείτε να μου πουλήσετε αναγράφει πάνω ημ. Λήξης. Είναι δυνατόν ένα τόσο φινετσάτο προϊον να έχει ημ. λήξης; Ο κυρ - Νικόλας άρχισε να ιδρώνει και πιστέψτε με δεν έφταιγαν οι 29ο C έξω καθώς μέσα το inverter δούλευε στο turbo.
Σαφώς αγόρι μου, ξέρεις πρόκειται για μια καινούρια τέχνική που χρησιμοποιούν οι μελισσοκόμοι έτσι ώστε να προειδοποιούν μέσω της ημ/νιας για επικείμενο ΖΑΧΑΡΩΜΑ του προϊόντος... Τί μου λέτε κε Νίκο!!!
Τα συμπεράσματα δικά σας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΤετ Μάης 02, 2012 12:33 am

Περα απο το τι !!.. μπορει να πιστευουμε εσυ κι εγω ..για το αν και κατα ποσο αλιωνετε η ποιοτητα του μελιου μεσα στο χρονο... η ημερομηνια παραγωγης και ο χρονος αναλωσης κατα προτημηση ...καθως και ο χαρακτηρισμος του μελιου ..(ανθομελο,ελατο ,πευκο κλπ) ειναι υποχρεωτικο να αναγραφοντε στην ετικετα οταν προκιτε για πωλειση σε καταστηματα,καθως και ο κωδικος EL/.....οταν τη συσκευασια εχει κανει ο παραγωγος..
Ειναι ο νομος που αφορα ολη την αλισηδα τροφιμων..... mam
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΤετ Μάης 02, 2012 1:17 am

ξερει ο μπαρμπας τι λεει.
το σιροπι θα κρυσταλωσει στα τρια χρονια
i kilia mou i kilia mou i kilia mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΤετ Μάης 02, 2012 10:08 pm

captain έγραψε:
ξερει ο μπαρμπας τι λεει.
το σιροπι θα κρυσταλωσει στα τρια χρονια
i kilia mou i kilia mou i kilia mou

ποιός είναι ο μπάρμπας ;;; ο κυρ-Νίκος, ή ο Γρανάζης;;;

και ποιό μέλι θα κρυσταλλώσει.
Όσο ξέρω ο χρόνος της κρυστάλλωσης εξαρτάται απο το νέκταρ των ανθεων που προσλαμβάνουν τα μελίσσια.

μόνο απο μελιττώματα αργεί να κρυσταλλώσει. Πάνω απο 3 χρόνια αν δεν κάνω λάθος, και αν....

Αυτά που αναφέρει ο Γρανάζης είναι πολύ σωστά, και αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για την τυποποίηση και την πιστοποίηση θα ήτσν πολύ καλό αν ήθελε να το μοιραστεί μαζί μας.
Ή πως θα βρούμε άκρη για την νομοθεσία αυτή.

Δηλαδή: Βγάζω μέλι, το τυποποιώ, του κολλάω και μία ετικέτα με όσα προβλέπει ο Νόμος, και είμαι εντάξει ;;;;
Μπορώ να το διαθέσω στην αγορά ;;;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΤετ Μάης 02, 2012 10:45 pm

NINAS έγραψε:
captain έγραψε:
ξερει ο μπαρμπας τι λεει.
το σιροπι θα κρυσταλωσει στα τρια χρονια
i kilia mou i kilia mou i kilia mou


Δηλαδή: Βγάζω μέλι, το τυποποιώ, του κολλάω και μία ετικέτα με όσα προβλέπει ο Νόμος, και είμαι εντάξει ;;;;
Μπορώ να το διαθέσω στην αγορά ;;;


και που βρίσκεις την απόδειξη πώλησης για να κόψεις στον μαγαζάτορα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΤετ Μάης 02, 2012 10:54 pm


Αν είσαι επισήμως μελισσοκόμος, φορολογικά ισχύει ότι και για τον παραγωγό φυτικών προϊόντων.
Έχεις μόνο Δελτίο Αποστολής, και το κατάστημα εκδίδει τιμολόγιο αγοράς.

Για να πουλάς απευθείας στον πελάτη λιανικής είναι αλλοιώς. Θέλει έναρξη και ταμειακή μηχανή.

Η ερώτησή μου όμως είναι: Πως ελέγχεται το προϊόν ότι είναι εντάξει, ή τέλος πάντων σύμφωνα με αυτά που αναφέρει η ετικέττα.
Τι γίνεται με την ασφάλεια της σφράγισης των δοχείων
Τι γίνεται με θέματα υγειονομικής προστασίας του καταναλωτή.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΤετ Μάης 02, 2012 11:08 pm

NINAS είσαι ακριβώς μες στο θέμα. Αυτό ήταν το εναρκτηριο λάκτισμα του συμβαντος για το συγκεκριμένο post. Σας ευχαριστώ για την αλληλεπιδραση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠεμ Μάης 03, 2012 2:44 pm

NINAS έγραψε:

Αν είσαι επισήμως μελισσοκόμος, φορολογικά ισχύει ότι και για τον παραγωγό φυτικών προϊόντων.
Έχεις μόνο Δελτίο Αποστολής, και το κατάστημα εκδίδει τιμολόγιο αγοράς.

Για να πουλάς απευθείας στον πελάτη λιανικής είναι αλλοιώς. Θέλει έναρξη και ταμειακή μηχανή.

Η ερώτησή μου όμως είναι: Πως ελέγχεται το προϊόν ότι είναι εντάξει, ή τέλος πάντων σύμφωνα με αυτά που αναφέρει η ετικέττα.
Τι γίνεται με την ασφάλεια της σφράγισης των δοχείων
Τι γίνεται με θέματα υγειονομικής προστασίας του καταναλωτή.

και τι σημαίνει να "είσαι επισήμως μελισσοκόμος"?
αν στην δήλωση εισοδήματος που κάνεις κάθε χρόνο, δηλώνεις κάτοχος μελισσιών και εξ' αυτού φορολογείσαι με τεκμαρτό εισόδημα περίπου 10ευρω/κυψέλη, μπορείς να πάρεις δελτίο αποστολής?
αυτό στο σφραγίζει η εφορία και μπορείς πλέον να διακινείς το προϊόν σου στα μαγαζιά?
σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται αν κάνεις έναρξη επαγγέλματος με ότι αυτό συνεπάγεται (ασφάλιση σε κάποιο ταμείο, δηλώσεις ΦΠΑ που κάνουν οι επαγγελματίες κλπ)?

σε αυτήν λοιπόν την περίπτωση που κόβεις δελτία αποστολής, προκύπτει ένα εισόδημα επί πλέον του τεκμαρτού/κυψέλη.
Το δηλώνεις και αυτό σαν έξτρα εισόδημα στην δήλωση σου πέραν του τεκμαρτού εισοδήματος?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠεμ Μάης 03, 2012 9:48 pm

Μίλτο
υπάρχουν 2 περιπτώσεις
Ή είσαι έμπορος και κάνεις έναρξη επαγγέλματος, ή είσαι παραγωγός και δηλώνεις αυτό το πάγιο

στην πρώτη περίπτωση έχεις αποδείξεις / ταμειακη τιμολόγια κλπ όπως κάθε εμπορικό κατλαστημα
στην δεύτερη έχεις δελτίο αποστολής, πουλάς χωρίς φπα και κόβεις δελτίο αποστολής και πουλάς ΜΟΝΟ σε εμπόρους. Όχι λιανική

τώρα, ασφάλειες και ταμεία δεν τα ξέρω. Ένας λογιστής θα σε ενημερώσει καλύτερα

το μόνο σίγουρο ότι οι έμποροι έχουν ΤΕΒΕ ΟΑΕΕ όπως το λένε τώρα.

Monarchis
ελπίζω κάποιος να μας δώσει μια ακρούλα του νήματος.
πάντως μόλις βρω λίγη ησυχία θα το ψάξω αναλυτικότερα γιατί είναι ένα κομμάτι που με ενδιαφέρει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Μάης 04, 2012 1:30 pm

Ρώτησα σήμερα λογιστή σχετικά με το θέμα, και μου είπε ότι:

Εφ' κάποιος δηλώνει στο Ε1 της εφορίας ότι έχει εισοδήματα από μελίσσια, μπορεί να πουλήσει σε κατάστημα προϊόντα μέλισσας.
Επειδή ο Μελισσοπαραγωγός δεν διαθέτει βιβλία και τιμολόγια, κόβει τιμολόγιο αγοράς ο καταστηματάρχης.

Στο τέλος του χρόνου, δηλώνει στο Ε1, ο μελισσοπαραγωγός ότι έβγαλε έξτρα εισόδημα.

Για Δελτίο Αποστολής μου είπε ότι δεν χρειάζεται.

Τα αναφέρω εδώ με επιφύλαξη διότι ο λογιστής είναι Αθηναίος και πιθανόν να μην έχει αντιμετωπίσει ξανά τέτοια ερώτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Μάης 04, 2012 7:26 pm

Για να γράψω και εγώ λίγα πράγματα που γνωρίζω…

Το να πουλήσεις τα προϊόντα σου είναι απλό όταν έχουν τη μορφή της πρωτογενής παραγωγής, π.χ. μέλι σε 27 κιλά δοχεία σε κάποιο έμπορο που θα σου κόψει τιμολόγια αγοράς. Το συσκευασμένο μέλι σε βάζο στο ράφι είναι διαφορετικό. Για την κατηγορία αυτή υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να εξεταστούν ώστε το πρoιόν να είναι νόμιμο.

Από την Δ.Ο.Υ. όπου ανήκεις κάνεις έναρξη για να μπορείς να κόβεις εσύ τιμολόγια. Κάποιοι μπορούν να υπαχθούν στο ειδικό καθεστώς αγροτών, βασικά εξαρτάτε το τι θέλει να επιτύχει ο καθένας και σωστό είναι να εξερευνήσει όλες τις ‘‘λογιστικές‘‘ δυνατότητες που του δίνει ο νομοθέτης. Ίσως ένα ραντεβού παρουσία φίλου λογιστή στην εφορία βοηθήσει πολύ.

Το προϊόν το ίδιο πρέπει να είναι σύμφωνο με όλους τους κανονισμούς που προβλέπει ο κώδικας τροφίμων. Αυτό είναι κάτι πολύ περισσότερο από μια ετικέτα που να γράφει ότι ζητάει ο νόμος. Απαιτεί συσκευαστήριο, ελέγχους και εγκρίσεις από Κτηνιατρική, Υγειονομικό, Τμήμα Εμπορίου κλπ. Είναι μια διαδικασία πολύ σοβαρή που κάνει και την διαφορά… την μεταποίηση ενός χύμα προϊόντος σε επώνυμο και αναγνωρίσιμο στο ράφι για τον τελικό καταναλωτή. Ορισμένοι παραγωγοί είτε από άγνοια είτε γιατί ‘‘έτσι θέλουν‘‘ συσκευάζουν το προϊόν χωρίς να λαμβάνουν υπόψη κάθε γράμμα του νόμου και με κάποια διαδικασία το τοποθετούν ας πούμε στο μπακάλικο της γειτονιάς. Κάποια στιγμή περνάει ο κρατικός έλεγχος και βρίσκει το προϊόν ‘‘Μη κανονικό‘‘ και ρίχνει ένα πρόστιμο χιλιάδων Ευρώ... και ακολουθούν και δικαστήρια που μπορεί να σου ρίξουν άλλα τόσα πρόστιμα... άσε που θα το μάθει όλη η γειτονιά!!! Αν δηλαδή έβγαλες κάτι έξτρα πουλώντας το μόνος σου τα χάνεις σε μια σεζόν.

Μπορεί να ακούγονται απογοητευτικά αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Το να στήσεις μόνος σου συσκευαστήριο είναι κάτι… ας πω για πολύ τολμηρούς!!! Η οικονομία κλίμακας της παραγωγής σου θα σε καταστήσει μη ανταγωνιστικό. Εναλλακτικές διαδικασίες είναι η συσκευασία με άλλους ‘‘το συνεταιριστικό προϊόν‘‘ ή αφού αναλύσεις το μέλι σου να το πας για συσκευασία σε πιστοποιημένο συσκευαστήριο μελιού, δηλαδή φασόν, όπου θα έχει εύκολα το προϊόν σου σε βάζα, νόμιμα και σωστά. Το κόστος στο συνεταιρισμό είναι η χαμηλή τιμή απορρόφησης ενώ στο φασόν κάνεις συμφωνία συνήθως κάποια τιμή ανά βάζο.

Γενικά αν αποφασίσεις να διακινείς μόνο σου το προϊόν στην ουσία κάνεις ένα ακόμα επάγγελμα… αυτό του τυποποιητή και διακινητή μελιού. Εννοείτε ότι η εφορία και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί σε βλέπουν αλλιώς και όχι ως απλό παραγωγό… μεγαλύτερες δουλειές πιο πολλές ζαλάδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Μάης 04, 2012 11:06 pm


Γιάννη αν γνωρίζεις,
αν πας το προϊόν σου σε συσκευαστήριο, θεωρώ ότι γίνονται οι υγιειονομικοί έλεγχοι, η σχετική διαδικασία πιστοποίησης και προχωράει για συσκευασία.
Η ετικέτα είναι η δική σου ;;;
Ή θα μπει ετικέτα των συσκευαστών.

Ποιές υπηρεσίες μπορούν να δώσουν απάντηση σχετικά με την νομοθεσία αυτή.
Ανεξάρτητα απο το φορολογικό κομμάτι.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Μάης 04, 2012 11:13 pm

μετά την τοποθέτηση του lingistis, τα πράγματα ξεκαθαρίζουν.

1. άνετα μπορείς να έχεις το δικό σου "λιανικό δίκτυο πωλήσεων" σε φίλους και γνωστούς των γνωστών, όπου μπορείς να πουλήσεις το προϊόν σου σε όποια τιμή θέλεις και τιμή που να συμφέρει και τον αγοραστή. Καμία εφορία δεν σε ξέρει, κανένα βιβλίο δεν βαστάς. Μπορείς να του κολλήσεις και ταμπέλα για να το κάνεις πιο ελκυστικό και πιο εμπορικό κτλ. Στην ουσία κάνεις εμπόριο στην μαύρη αγορά.

2. μπορείς με τιμολόγιο αγοράς που θα σου κόψει ο χονδρέμπορος να πουλήσεις σαν χύμα πλέον το προϊόν, χωρίς ταμπέλες, χωρίς να φαίνεται ποιός είναι ο παραγωγός, αφού ο χονδρέμπορος θα το πάει σε τυποποιητήριο κι θα κολλήσει τελικά μια ταμπέλα που θα έχει την δική του φίρμα πάνω. Φυσικά θα στο αγοράσει σε χαμηλή τιμή, γιατί το μεγαλύτερο κέρδος θα το καρπωθεί αυτός.

3. μπορείς να πουλήσεις και σε μαγαζί λιανικής πώλησης, με δικές σου ταμπέλες, αλλά πλέον θα χρειαστείς να αναλάβεις εσύ ο ίδιος τα έξοδα της τυποποίησης. Πράγμα ασύμφορο για μικρό παραγωγό.

Άρα καταντά μονόδρομος η λύση 1, αν θες να πάρεις ένα εισόδημα που θα αξίζει τον κόπο.
Και άρα ξεχνάμε τα δελτία αποστολής και τα τιμολόγια αγοράς και τους λογιστές και τις εφορίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Μάης 04, 2012 11:15 pm

NINAS έγραψε:

Γιάννη αν γνωρίζεις,
αν πας το προϊόν σου σε συσκευαστήριο, θεωρώ ότι γίνονται οι υγιειονομικοί έλεγχοι, η σχετική διαδικασία πιστοποίησης και προχωράει για συσκευασία.
Η ετικέτα είναι η δική σου ;;;
Ή θα μπει ετικέτα των συσκευαστών.

Ποιές υπηρεσίες μπορούν να δώσουν απάντηση σχετικά με την νομοθεσία αυτή.
Ανεξάρτητα απο το φορολογικό κομμάτι.


μα αν πας εσύ η ίδια στο τυποποιητήριο, δικιά σου θα είναι και η ταμπέλα.
αφού εσύ θα πληρώσεις την διαδικασία πιστοποίησης.
Το θέμα είναι πόσο θα κόστιζε μια τυποποίηση?
πώς κοστολογείται αυτή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Μάης 04, 2012 11:18 pm


Μίλτο το φορολογικό είναι άλλο και η τυποποίηση είναι άλλο.

Αλλο υπουργείο παιδί μου το ένα και άλλο το άλλο....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Μάης 04, 2012 11:22 pm

NINAS έγραψε:

Μίλτο το φορολογικό είναι άλλο και η τυποποίηση είναι άλλο.

Αλλο υπουργείο παιδί μου το ένα και άλλο το άλλο....

σαφώς και είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

το φορολογικό λύνεται είτε με έναρξη επαγγέλματος, είτε με τιμολόγια αγοράς.

η τυποποίηση είναι αγορανομικό θέμα και θέμα υπουργείου εμπορίου.
Αυτό το ξεκαθαρίσαμε.

Ρωτάς για τυποποίηση που θα αναλάβεις εσύ (δηλαδή θα πας το δείγμα σου σε εργαστήριο και θα πάρεις βεβαίωση καταλληλότητας προϊόντος ας πούμε).
Αν καταλαβαίνω καλά, η αμοιβή του ελέγχου είναι απαγορευτική για μας τους μικρούς.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΠαρ Μάης 04, 2012 11:26 pm



πολλές φορές ρωτάω απλά για να μαθαίνω, ανεξάρτητα αν θα εφαρμόσω κάτι ή όχι.

θα ήθελα να ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες της διαδικασίας, αν κάποιος ξέρει.





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μάης 05, 2012 12:27 am

Ναι η μαύρη αγορά επικρατεί... αν και δείχνει ότι συμφέρει, στην τελική κάνει μεγάλη ζημιά στο προϊόν. Π.χ. μπορεί ο φίλος του φίλου να πάρει 500 κιλά μέλι από γνωστό του μελισσοκόμο, να το συσκευάσει σε βάζα στο σπίτι του και να το πουλήσει για δικό του. Ποιος τον είδε ποιος τον ξέρει. Οι μισοί από αυτούς που πουλάνε μέλι σε ‘‘τουριστικά‘‘ σημεία λένε στην καλύτερη περίπτωση ότι είναι μέλι της περιοχής από τον τάδε που είναι και ο πιο σπουδαίος μελισσάς στην περιοχή… και το μέλι είναι εισαγόμενο από ανατολικές χώρες. Ζημιά δηλαδή όχι μόνο στο προϊόν αλλά και σε όλο το προϊόν από την περιοχή!!! Σκεφτείτε πόσες φορές γνωστός σας αγόρασε πραγματικό Ελληνικό μέλι από μαγαζί και δεν του άρεσε… οι περισσότεροι λένε αγόρασα από ένα μελισσοκόμο και δεν μου άρεσε το μέλι του. Δυστυχώς πραγματικά γεγονότα. Δηλαδή ναι βολεύονται οι παραγωγοί με το μέλι από το σπίτι οι οποίοι στην τελικη πόσο μέλι θα δώσουν… άντε και ένα τόνο να πω εγώ (3 κιλά την ημέρα κάθε μέρα… ΟΝΕΙΡΑ) αλλά κοντά σε εμάς κάνουν την δουλειά τους ‘‘άλλοι‘‘ που πουλάνε τόνους μέλι το μήνα σε λαϊκές, πόρτα πόρτα κλπ.

Ας απαντήσω όμως σε αυτά που ρωτήσατε…

Το μέλι σου το στέλνεις για ανάλυση σε εργαστήριο αναλύσεων όπου του ζητάς να ελέγξει εάν πληρεί τις προϋπόθεσης για να συσκευαστεί… π.χ. ένα τέτοιο εργαστήριο είναι της Γεωπονικής στο Α.Π.Θ.. Το κόστος είναι περίπου 200 ευρώ ανά δείγμα.

Αφού το προϊόν σου είναι καλό, πας σε πιστοποιημένο συσκευαστήριο να στο συσκευάσει. Δηλαδή συσκευαστήριο που έχει έγκριση να συσκευάζει μέλι, HACCP κλπ. Τα συσκευαστήρια αυτά μπορούν να αναλάβουν τα πάντα… δηλαδή να τους πάς μέλι από 3 τρύγους σε δοχεία και να πάρεις μείγμα το μέλι όπως το θέλεις σε βάζα με ετικέτες έτοιμα σε κουτιά για αποστολή σε καταστήματα. Στην ετικέτα αναγράφονται πέρα από τα ‘‘δικά σου‘‘ στοιχεία και το συσκευαστήριο. Αν προσέξετε σε πολλά προϊόντα γράφει κωδικό συσκευαστηρίου ή συσκευάστηκε στο τάδε για λογαριασμό του τάδε. Η φίρμα – μάρκα είναι η δικιά σου στην ετικέτα, σαν να ήταν το συσκευαστήριο δικό σου. Το κόστος είναι ανάλογο με τη δουλειά… μια τρέχουσα τιμή μπορεί να θεωρηθεί 1 ευρώ για κάθε κιλό μέλι που περιλαμβάνει και τα υλικά συσκευασίας (βάζο με καπάκι).

Το επώνυμο συσκευασμένο μέλι έχει αρκετά έξοδα πριν φτάσει στο ράφι… κωδικό ιχνιλασιμότητας, bar code, πιστοποιητικά, συσκευαστικά, μεταφορικά, επιστροφές κλπ.

Προσωπικά κάνω όλη την παραπάνω διαδικασία και με την κρίση της αγοράς δεν ξέρω εάν αξίζει πλέον το κόπο να βγάζεις ένα σωστό προϊόν στο ράφι ή αν είναι προτιμότερο να πουλάς ότι μπορείς χέρι χέρι. Πάει όμως αλλού η κουβέντα τώρα και ίσως αποτελεί ένα καλό θέμα για άλλη ανάρτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ   ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ Icon_minitimeΣαβ Μάης 05, 2012 12:05 pm


ευχαριστώ πολύ .

πολύ κατατοπιστική η απάντηση.
Θεωρώ ότι πρέπει να ξέρει κάποιος ποιό είναι το νόμιμο και το σωστό.

Απο εκεί και πέρα, βάζεις κάτω τις παραμέτρους, που είναι ιδιαίτερες για τον κάθε έναν και πράττεις ανάλογα.






Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΕΛΙ ΜΕ ΗΜ. ΛΗΞΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Οξαλικό, και ημερομηνία λήξης...
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
» Μπύρα με μέλι !!!!
» μελι κουμαριας
» Αλλεργικός στο μέλι;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: