Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 λιγη βοηθεια παρακαλω

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 11:50 pm

Λοιπον αποφασισα να ασχοληθω με την μελισσοκομια , αφου προμηθευτικα αρκετα βιβλια ( 5) τα οποια με εχουν βοηθησει αρκετα μεχρι στιγμης , θα ηθελα να αποκτησω και μια εικονα επι του κοστολογιου. Ετσι λοιπον θα παρακαλουσα θερμα αν μπορει καποιος που γνωριζει να μου πει ποσο κοστιζει μια καινουργια κυψελη (στη τιμη συμπεριλαμβανεται και η βαση και το καπακι και ο δευτερος οροφος?) , ποσο κοστιζουν τα κλειδια (και ποσα χρειαζονται ανα κυψελη ), ποσο κοστιζει ενα πλαισιο , ποσο κοστιζει το τεχνητο κερι , ποσο κοστιζει ενα σμηνος (παραφιαδες και μη) αν συμπεριλαμβανεται στην τιμη και η βασιλισσα , επισης για 20 μελισσσια που θελω να αγορασω ποσα πλαισια θα χρειαστω (φανταζομαι περα τον 10 αν οροφο θα πρεπει να εχω και εφεδρικα??) επισης τα εργαλεια που θα χρειαστω ποσο κοστιζουν , δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο αν εχω ξεχασει κατι που χρειαζομαι ας μου το πειτε . Τελος θα θεσω και μια ερωτηση αξιζει να αγορασω ετοιμα μελισσια (με μεταχειρισμενες κυψελες ) ? Επισης διαβαζοντας το φορουμ εδω και αλλα ακομα δεν εχω καταληξει τι ειναι καλυτερο να βρασω τις νεες κυψελες ή να της βαψω ????? Πληροφοριακα αναφερω οτι μενω αθηνα και τα μελισσια θα τα τοποθετησω στην πελοπονησω και σκοπευω να ασχοληθω με νομαδικη μελισσοκομια . Μια παρακληση μην προσπαθησετε να με αποτρεψετε με σχολια του τυπου ειναι δυσκολα και οι παλοι ελεγαν το μελι ειναι πικρο , γνωριζω τις δυσκολιες και παρολα αυτα εχω παρει αποφαση να δοκιμασω αλωστε μετα απο ενα χρονο ανεργος και μην μποροντας να βρω δουλεια κατι πρεπει να κανω........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 9:33 am

Σου στέλνω μερικά λινκς με καταστήματα. Δεν έχουν όλα τιμές αλλά δεν ήθελα να κάνω εγω την επιλογή.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τώρα για κυψέλες θα σου πρότεινα να βρεις και να αγοράσεις από κατασκευαστές. Αυτές συνήθως πωλούνται διώροφες με πλαίσια (20) γύρω στα 40?. Αν σκεφτείς ότι τα μελίσσια θα τα αγοράσεις με τα πλαίσιά τους, θα έχεις αρκετά για τον πρώτο καιρό τουλάχιστον. (Θα σου πρότεινα με κινητό πάτο με σήτα για την βαρρόα.)
Οι παραφυάδες κοστίζουν γύρω στα 12? ανα πλαίσιο και συνήθως περιλαμβάνουν και την βασίλισσα.
Οι βασίλισσες περίπου 12-15?.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 10:19 am

επισης τσεκαροντας μου γεννηθηκε η εξης απορια σε μια διοροφη κυψελη με 20 πλαισια ποσα πλαισια με μελισσες πρεπει να αγορασω (20?) ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 12:00 pm

αν σε ενδιαφερει ο χρονος και η οικονομια η παραφινη ειναι μονοδρομος.
απλα εχει ενα αρχικο κοστος γυρω στα 300 ευρω.

τα μελισσια τα αγοραζεις μαζι με τα πλαισια .ενα δεκαρι μελισσι που αγοραζεις εχει και δεκα πλαισια.
εναν εξαγωγεα θελεις και ενα φιλτρο σιγουρα και τα αλλα (πηρουνια μαχαιρια)στην πορεια.
ενα ξεστρο μια μασκα , γαντια και ενα καπνιστηρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 12:06 pm

ναι οκ αλλα αν βρασω με παραφινη ολες τις κυψελες οι μελισσες δεν θα μπερδευονται? πως θα ξεχωριζουν την κυψελη τους?
Τα 300 ευρω τι περιλαμβανουν αγορα μηχανηματος και της παραφινης?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 12:14 pm

θα τις περασεις πρωτα ενα χερι χρωμα με πιστολι.
.......καζανι και παραφινη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 12:49 pm

για να καταλαβω αγοραζεις την κυψελη (οπου την δινουν στοκαρισμενη και τριμενη οι περισσοτεροι) την βαφης με πιστολη ενα χερι( φανταζομαι απο ολες τις πλευρες) και μετα την βραζεις ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 3:49 pm

oui
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 4:35 pm

Αγαπητέ φίλε σου εύχομαι καλή τύχη με τη μελισσοκομία και να μπορείς να είσαι επαγγελματικά καλά. Μην ανησυχείς κανείς δεν έχει σκοπό ούτε δικαίωμα να αποτρέψει κανέναν όσον αφορά τη μελισσοκομία. Εάν όπως γράφεις διαβάζεις το φόρουμ , τότε θα έχεις διαπιστώσει πως δεν υπάρχει διάθεση αποτροπής.
Όσον αφορά τις τιμές όπως σου έγραψε και ο Κανάρης , εφόσον μένεις στην Αθήνα μπορείς να κάνεις την έρευνα αγοράς στα ίδια τα καταστήματα μελισσοκομικών ειδών... Για την έρευνα θα σου χρειαστεί χρόνος και μνήμη ή ακόμα και μπλοκάκι καταγραφής! Καλή συνέχεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skyh1gh
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 131

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 1:30 pm

ευχαριστω για την βοηθεια παιδια και ζητω συγνωμη που ημουν αποτομος . Απλα δεν καταλαβαινω γιατι οσοι ασχολουνται με την μελισσοκομια ειναι τοσο αρνητικη οταν τους πεις οτι θες να ασχοληθεις και εσυ , και προσπαθουν να σε αποτρεψουν με καθε τροπο. Ο ενας ειδικα μου τα παρουσιασε τελειος μαυρα τα πραγματα "εχω 10 χρονια να βγαλω πανω απο 1 τονο μελι ωστε να μου μεινει και εμενα κατι " κ.λ.π. Ενταξη καταλαβαινω και ξερω οτι ειναι δυσκολα αλλα τι ζηταω απλα να με βοηθησει να μαθω οπως και αυτον καποιος τον βοηθησε να ξεκινησει ( δεν ζητησα χρηματα απλα συμβουλες απο την εμπειρια του) . Οπως ολα τα επαγγελμετα εχει και αυτο ρισκα το καταλαβαινω αυτο αλλα τοση μαυριλα??? Την μονη εξηγησει που μπορω να δωσω ειναι οτι βλεπουν τους καινουργιους σαν ανταγωνισμο και προσπαθουν με καθε τροπο να κρατησουν τον ανταγωνισμο μακρια απο το επαγγελμα ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

λιγη βοηθεια παρακαλω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιγη βοηθεια παρακαλω   λιγη βοηθεια παρακαλω Icon_minitimeΤετ Μάης 02, 2012 1:14 am

οτι ειναι δυσκολο,ειναι.
οταν το θετεις καθαρα επαγγελματικα και οχι ερασιτεχνικα,γιατι και αυτο ειναι
γεωργικη δουλεια.
φυσικα παιζει και αυτο που λες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
λιγη βοηθεια παρακαλω
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Λιγη βοηθεια παρακαλώ.
» SoS Λιγη βοηθεια
» μελισσοκομικο βιβλιάριο-λίγη βοήθεια
» Παρακαλώ βοήθεια
» μια βοηθεια παρακαλω

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: