Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νέε μελισσοκόμε...

Πήγαινε κάτω 
+10
milmos
ethnic69
Αγγελής60
Maikpigasos
stella dailoglou
MILIBEE
ΚΑΝΑΡΗΣ
thodoris981
Sakis G
ΣΠΥΡΕΤΟ
14 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΠαρ Απρ 27, 2012 1:42 am

Μιά φορά και ένα καιρό .... ξεκίνησαν οι διαδικτυακές μελισσοκομικές σελίδες , με πρωτοπόρο το bees του Κώστα  , ευγενικό παιδί με καλή γνώση ΗΥ κάτι που  φαίνεται από το καλαίσθητο μπλόκ του αλλά και το ύφος των αναρτήσεων του... Δειλά δειλά ακολούθησαν 10 - 15 ακόμη  , σε λίγο προστέθηκαν και άλλοι και άλλοι... Τα πράγματα είχαν μια εξέλιξη προσωπικών αναζητήσεων , πειραματισμών & προβληματισμών....Ώσπου: Εμφανίσθηκαν και οι αυτόκλητοι <<σωτήρες>> της Μελισσοκομίας (!). 2 -3 άσχετοι ως προς την ουσία  της μελισσοκομικής τέχνης , οι οποίοι όμως είχαν προλάβει να διαβάσουν διάφορα θέματα από τις αναρτήσεις των παλαιότερων μπλοκάδων , να διαβάσουνε κανα-δυό βιβλία  μελισσοκομίας και τσουπ.......: Εδώ η καλή η γνώση, εδώ η βοήθεια για τους νέους μελισσοκόμους!!!
Λυπάμαι που κάποιοι με ευκολία μιλάνε για μεθόδους  , για θεραπείες , για χίλια δυό όταν δεν έχουν εφαρμόσει τίποτε από αυτά! Όταν δεν γνωρίζουν αλλά έχουν το θράσος να παριστάνουν τους γνώστες ... και όλα αυτά επειδή  θέλουν να κάνουν το <<δάσκαλο>>...
Το έχω ξαναγράψει αλλά θα το επισημάνω και πάλι :<< Νέε μελισσοκόμε πήγαινε και πάρε ένα μελισσοκομικό βιβλίο , μόλις το κατανοήσεις , πάρε και άλλο... μην ανέχεσαι να διαβάζεις παραφρασμένα εκείνα  που διάβασε κάποιος  ανεύθυνος πονηροχαζούλης από το βιβλίο που εσύ δεν έχεις.>>
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΠαρ Απρ 27, 2012 7:07 am

Υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στην θεωρητικη προσεγγιση ενός θέματος, απο την πρακτικη του εφαρμογη.Η μεταδωση της τεχνικής γνώσης προυποθετει εμπειρια . Δυστυχώς, ενω οι θεωρητικα καταρτισμενοι και οι πραγματικα εμπειροι μπορουν να εντοπισουν με σχετικη ευκολια τις διάφορες παραδοξολογίες των <<δηθεν επαϊόντων >>,τουτο δεν μπορει να το κανει ο άπειρος ,που διακατεχεται απλα απο την περιεργεια και την διψα για μαθηση.Συχνα- πυκνα μαλιστα, ο τελευταίος βιαζεται να εφαρμόσει στην πραξη τις << συμβουλές του ειδικου>> , με καταστροφικές συνέπειες.
Υπαρχει η αποψη, οτι αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις.Και ειναι σωστη.Μονο που το καθε λάθος στοιχιζει.Στοιχιζει σε χρημα ,σε κοπο,σε υλικα. Μέλημα του καθενός θα πρεπει να ειναι η ελαχιστοποιηση των πιθανων λαθων. Εκτός απο την οικονομικη ζημια ,τα πολλα λαθη οδηγουν συχνα και στην απογοητευση.Για να αποφύγεις τα περισσοτερα, χρειαζεται να σταθείς κριτικα απεναντι σε καθε προταση, πριν δοκιμάσεις να την εφαρμόσεις στην πραξη.Η κριτικη όμως προυποθετει με την σειρα της θεωρητικη καταρτιση..
Διαβασμα λοιπον,και παλι διαβασμα.
Μου εχει κανει κατα καιρούς εντυπωση ,το γεγονός οτι ζητουν τεχνικές συμβουλές ατομα, που ενω διαθετουν μελισσια(1 η λιγο περισσοτερα δεν εχει σημασια) δεν γνωριζουν απο την αλλη ,βασικα θεματα της βιολογίας τησ μέλισσας.
<<Αν χωρισω μια παραφυαδα θα κανει βασιλισσα>>?<< Πόσες μέρες θα κανει η βασιλισσα να εκκολαφθει>>?<<Μπορω να βαλω μια νεα βασιλισσα στο μελισσι χωρίς να αφαιρεσω την παλια>>?<< πως ενωνω>>? και αλλα τετοια.Μου θυμιζει το ρητο <<στου κασιδι το κεφαλι>>.Μα ειναι δυνατον να αποφασισει κανείς να ασχοληθει με την μελισσοκομια ,εστω και ερασιτεχνικα, χωρίς εχει διαβασει ενα μελισσοκομικο βιβλιο πρωτα?Αυτα τα απλα θεματα και αλλα αναλογα, απαντωνται εκει πρωτα και καλυτερα. Περισσοτερο όμως εντυπωσιάζομαι, οταν τα ιδια αυτα ατομα, σε άλλες περιπτώσεις προσπαθουν να δωσουν συμβουλές ,αμφισβητουν θέσεις άλλων ,το παίζουν γνώστες,.... γιατι κάποιος τούς ειπε...,γιατι σε καποιο blog διαβασαν.... , γιατι ετσι νομιζουν.
Ειναι καλο να γινεται συζητηση.Ειναι καλη και η αμφισβητιση.Μονο ετσι μπορει κάποιος να κατανοησει.Και απο την κατανοηση προερχεται η γνωση. Όμως προσοχη χρειαζεται στον τροπο που κανείς προτεινει.
Ειναι καλυτερα, οσοι δεν διαθετουν την απαιτουμενη εμπειρια (αν και πολλοι το κανουν για να ειμαι δίκαιος),να παραθετουν την θεση τους η την αντιρρηση τους, με τροπο που να οδηγει τον αλλον να καταλλαβει, οτι χρειαζεται να το σκεφτει περισσοτερο,Να το ψαξει κιαλλο.Ειναι αλλο να του λες, <<εγω το σκεφτηκα ετσι και το εφαρμωσα ετσι, και ειχα αυτο το αποτελεσμα>>η να λες <<για την συγκεκριμμενη περιπτωση ο ταδε μελισσοκόμος, συγγραφέασ, καθηγητής προτεινει αυτο>> ,και αλλο να του λες << κανε αυτο ,μη κάνεις το αλλο που σου προτεινε ο προηγούμενος>>,
Ποσοι απο μας ειναι σιγουροι, οτι καταλαβαν καλα μια τεχνικη,Οτι την εφαρμοσαν σωστα?
Ασχολουμε 22 χρονια με τα μελισσια και ακομη μαθαινω,ακομη διαβαζω ,ακομη εχω απορίες,ακομη κανω λαθη.Ειναι πραγματα που δεν τα εχω δοκιμασει ποτε.Ε λοιπον γι αυτα που δεν γνωριζω,δεν προτεινω σαν "επαΐων".Αφηνω τούς άλλους που γνωριζουν. Αν παλι παραθεσω μια ξενη αποψη, αναφέρω ταυτοχρονα και τον εμπνευστή της,ωστε να μπορει κανείς να κρινει ποσο στοιχειοθετημένη και ισχυρη ειναι η συγκεκριμένη αποψη, κρίνοντας απο τον βαθμο εμπειρίας και την επαγγελματικοτητα αυτου που την προτεινει.
Να μιλαμε,να ρωταμε ,να παραθετουμε γνώμες ,να αμφισβητουμε ....αλλα προσοχη στον τροπο που προτεινουμε ,το ξαναλεω.
Οσον αφορα τούς άλλους που ρωτουν και προσπαθουν να μαθουν , κριτικη αντιμετωπιση των οσων κατα καιρούς διαβαζουν η τούς προτεινονται.Και διαβασμα.Πολυ διαβασμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΠαρ Απρ 27, 2012 3:52 pm

Α ρε Σάκη πόσο δίκιο έχεις.
Και χτές που αγόραζα πράγματα απο ένα μαγαζί με μελισσοκομικό υλικό άκουσα και την ατάκα απο
τον καταστηματάρχη -μελισσοκόμο.
<<Τι να τα κάνεις τα βιβλία, άστα δεν μαθαίνεις απο βιβλία>>.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΣαβ Απρ 28, 2012 9:49 am

Συμφωνώ με το Σάκη και τον Σπύρο.
Και θα πρότεινα με τη γνώση και τη πείρα σας, αλλά και με το ήθος και τη διακριτικότητά σας να επισημαίνετε και να διορθώνετε το "παράξενα".
Ξέρω ότι είναι και σπαστικό και κουραστικό πλην όμως απίστευτα χρήσιμο.
Να θυμάστε ότι εμείς οι νεότεροι στη πείρα και τη γενναιοδωρία σας βασιζόμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΣαβ Απρ 28, 2012 9:57 am

sostos Σωστοοοοοοοος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stella dailoglou
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΤρι Σεπ 25, 2012 4:01 am

study both of them...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 27, 2012 12:12 am

Συμφωνώ με το Σάκη ,Σπύρο και Κανάρι.

Ακούτε τις γνώμες των υπολοίπων..κάντε τα πειράματά σας και κρίνεται εσείς..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 11:54 am

Καλημέρα και από εμένα . Συμφωνώ και εγώ με τις απόψεις του Σπυρέτο και του SakisG . Το καλύτερο πράγμα που έχει κάποιο νέος μελισσοκόμος να κάνει είναι διάβασμα , γνώση του μελισσοκομείου του, ένα πρόγραμμα για το τι χειρισμούς πρόκειται να κάνει ώστε να μπορεί να είναι πάντα προετοιμασμένος , αναζήτηση των αποριών που έχει μέσα από επιστημονικά τεκμηριωμένα συγγράμματα και βιβλία που δόξα το θεό υπάρχουν πολλά και έπειτα ζητάμε και την γνώμη αναγνωστών σε διάφορα φόρουμ και μετά από καλή διύλιση καταλήγουμε σε αυτό που θέλουμε και που μας ταιριάζει . Κάθε μελισσοκομείο και μελισσοκόμος βρίσκεται σε διαφορετική κατάσταση ανάπτυξης και εμπειρίας και συνεπώς δεν μπορεί ότι είναι καλό για μένα να είναι και για κάποιον άλλον.

Επειδή είμαι νέος μελισσοκόμος ποτέ δεν έχω βασιστεί σε δήθεν σωτήρες της μελισσοκομίας και τώρα την άνοιξη που θέλω να κόψω μελίσσια θα βασιστώ στο βιβλίο του Α.Θρασύβουλου Πρακτική Μελισσοκομία για τους χειρισμούς που θέλω γιατί πιστεύω ότι είναι μια καλή μέθοδος για μένα και πάνω από όλα επιστημονικά τεκμηριωμένη. Το αν θα κάνω λάθη ??? Ελπίζω πως όχι γιατί δεν μου αρέσει να ταλαιπωρώ τα καημένα τα μελισσάκια με άσκοπους χειρισμούς. Έχουν ψυχή και αυτά και πολύ τα συμπαθώ έτσι μικρούλια και αβοήθητα που τα βλέπω μερικές φορές. Όσο για τις συμβουλές , δεν θεωρώ τον εαυτό μου μελισσοκόμο ακόμα για να μπορώ να δίνω συμβουλές . Το κάνω όμως μερικές φορές και μόνο όταν έχω αντιμετωπίσει μια παρόμοια κατάσταση και λέγοντας τι έχει συμβεί σε εμένα και ποτέ δεν παροτρύνω κάποιον να ακολουθήσει τα λεγόμενα μου . Αυτό το τελευταίο το διευκρινίζω πάντα ή τουλάχιστον τις περισσότερες φορές .

Και μία τελευταία παρατήρηση παιδιά . Θα ήθελα αν γίνεται οι πιο έμπειροι μελισσοκόμοι να είναι λίγο πιο ενεργοί αν γίνεται και να μας βοηθάνε περισσότερο όπου αυτό είναι δυνατόν φυσικά. Συγνώμη που το λέω αλλά μερικές φορές απογοητεύομαι και στεναχωριέμαι όταν κάνω μια ερώτηση και οι απαντήσεις έρχονται δύσκολα. Φυσικά δεν κρίνω κανέναν απλά το παράπονο μου λέω και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Καλοπροαίρετο είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 2:45 pm

thodoris981 έγραψε:
Α ρε Σάκη πόσο δίκιο έχεις.
Και χτές που αγόραζα πράγματα απο ένα μαγαζί με μελισσοκομικό υλικό άκουσα και την ατάκα απο
τον καταστηματάρχη -μελισσοκόμο.
<<Τι να τα κάνεις τα βιβλία, άστα δεν μαθαίνεις απο βιβλία>>.

Χαχα εσενα στο ειπε ο καταστηματαρχης , εμενα που μου το ειπε ο παλιος μελισσοκομος που παμε μαζι , τι να πω; htipieme htipieme
Οταν καμια φορα του αναφερω πραγματα που διαβαζω στα βιβλια , η απαντηση ειναι :

(Μη διαβαζεις τοσο πολυυυ!!! )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 4:38 pm

Αγγελή γράφεις...

"...Και μία τελευταία παρατήρηση παιδιά . Θα ήθελα αν γίνεται οι πιο έμπειροι μελισσοκόμοι να είναι λίγο πιο ενεργοί αν γίνεται και να μας βοηθάνε περισσότερο όπου αυτό είναι δυνατόν φυσικά. Συγνώμη που το λέω αλλά μερικές φορές απογοητεύομαι και στεναχωριέμαι όταν κάνω μια ερώτηση και οι απαντήσεις έρχονται δύσκολα. Φυσικά δεν κρίνω κανέναν απλά το παράπονο μου λέω και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Καλοπροαίρετο είναι. .."

Σίγουρα δεν απευθύνεσαι σε μένα (γιατί δεν είμαι έμπειρος), αλλά έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο?
Διαβάζω μερικές φορές κάποιες αναρτήσεις-ερωτήσεις-τοποθετήσεις-γνώμες και μα τω Θεώ δεν βγάζω άκρη.

Κάποιες φορές ακολουθούν ατελείωτες προτάσεις χωρίς ούτε ένα κόμμα, άλλες φορές υπάρχουν τόσο χοντρά ορθογραφικά λάθη που κάνω προσπάθεια να καταλάβω τι γράφουν, άλλες φορές υπάρχουν ερωτήσεις του τύπου "έχω 10 μελίσσια πώς θα τα κάνω 100?", ή "να βάλω στο ζαχαροζύμαρο λίγο κρασί όπως μου είπε ένας παππούς μελισσοκόμος?".

Ειδικά ερωτήσεις παρόμοιες σαν τις τελευταίες, πες μου σε παρακαλώ, όσο καλή διάθεση και να έχει κάποιος να απαντήσει, πώς να το χειριστεί?
Να γελάσει ή να κλάψει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 6:36 pm

milmos έγραψε:
Αγγελή γράφεις...

"...Και μία τελευταία παρατήρηση παιδιά . Θα ήθελα αν γίνεται οι πιο έμπειροι μελισσοκόμοι να είναι λίγο πιο ενεργοί αν γίνεται και να μας βοηθάνε περισσότερο όπου αυτό είναι δυνατόν φυσικά. Συγνώμη που το λέω αλλά μερικές φορές απογοητεύομαι και στεναχωριέμαι όταν κάνω μια ερώτηση και οι απαντήσεις έρχονται δύσκολα. Φυσικά δεν κρίνω κανέναν απλά το παράπονο μου λέω και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ. Καλοπροαίρετο είναι. .."

Σίγουρα δεν απευθύνεσαι σε μένα (γιατί δεν είμαι έμπειρος), αλλά έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο?
Διαβάζω μερικές φορές κάποιες αναρτήσεις-ερωτήσεις-τοποθετήσεις-γνώμες και μα τω Θεώ δεν βγάζω άκρη.

Κάποιες φορές ακολουθούν ατελείωτες προτάσεις χωρίς ούτε ένα κόμμα, άλλες φορές υπάρχουν τόσο χοντρά ορθογραφικά λάθη που κάνω προσπάθεια να καταλάβω τι γράφουν, άλλες φορές υπάρχουν ερωτήσεις του τύπου "έχω 10 μελίσσια πώς θα τα κάνω 100?", ή "να βάλω στο ζαχαροζύμαρο λίγο κρασί όπως μου είπε ένας παππούς μελισσοκόμος?".

Ειδικά ερωτήσεις παρόμοιες σαν τις τελευταίες, πες μου σε παρακαλώ, όσο καλή διάθεση και να έχει κάποιος να απαντήσει, πώς να το χειριστεί?
Να γελάσει ή να κλάψει?

Φίλε Milmos συμφωνώ και επαυξάνω . Σε αυτό που λες έχεις μεγάλο δίκιο . Και εγώ μερικές φορές διαβάζω ερωτήσεις μελών και η αλήθεια είναι ότι δεν βγάζω νόημα στο τι ακριβώς ζητάνε, με λίγα λόγια ποια είναι η ερώτηση τους. Οφείλουν όλοι λοιπόν να είναι λίγο πιο σαφείς στης ερωτήσεις τους και να αφιερώνουν λίγο χρόνο και στην σύνταξη και στην ορθογραφία για να γίνονται κατανοητοί και να παίρνουν τις απαντήσεις που θέλουν αλλιώς δεν γίνεται δουλειά. Και εγώ δεν είμαι του Πανεπιστημίου αλλά προσπαθώ να κάνω την ερώτηση μου όσο πιο κατανοητή γίνεται για να πάρω απαντήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΔευ Ιουν 24, 2013 10:54 am

up sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΤρι Ιουλ 08, 2014 11:08 am

Εχω 8 βιβλια μελισσοκομιας. Ποτε δεν μου εφτασα, και οποτε μπορω παίρνω κι αλλο. Το κοσμημα της βιβλιοθηκης μου ομως ειναι η πρώτη μελισσοκομοα του Ζαν Προστ σε μεταφραση. Βιβλιο που βρηκα απο τον παππου μου, μαζι με 2 παλιες μασκες, καπνιστηρια, και χειροποιητες κυψελες. Α! Και το μικροβιο για την μελισσα.
Κανενας δεν εχασε απο το διαβασμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2014 3:39 pm

Συμφωνω οτι πρωτα πρεπει να διαβασεις. Εχω παρει καποιο βιβλιο. Υπαρχουν αλλα στο ιντερνετ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 03, 2014 9:52 pm

Να πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία. Έχω στην κατοχή μου περίπου 130 βιβλία, βιβλιάρια και περιοδικά μελισσοκομίας, παλαιά και νεότερα. Δεν χορταίνω να διαβάζω. Υπάρχουν δε κάποια που τα έχω μελετήσει 3-4 φόρες.
Κάποιος είχε γράψει στο παρελθόν πως αν διαβάσεις ένα βιβλίο μελισσοκομίας τότε κολλάς και θέλεις να τα διαβάσεις όλα! Εγώ αυτό το μικρόβιο κόλλησα, σε συνδυασμό με το μικρόβιο της μέλισσας είμαι στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας της μελισσοκομίας και πραγματικά δεν θέλω να πάρω εξιτήριο!
Δεν θεώρησα ποτέ πως έχω μεγάλο μελισσοκομικό γνωστικό εύρος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2014 4:43 am

χα!χα!
Πολυ παραστατικος φιλε monarchis.Εγω την <<πατησα>> απο ενα πανηγηρι ,οπου σε καποιο παγκο με βιβλια μου κεντρισε το ενδιαφερον ενα με τιτλο <<παραγωγη και εκτροφη βασιλισσων>> του Morse.Αυτο ηταν κολλησα.Αγορασα ο,τι βιβλιο κυκλοφορουσε σχετικο με μελισσες .Πιο πριν καμια ιδεα για μελισσες και καμια σχεση.Ουτε καν το μελι δεν αποτελουσε στοιχειο των διατροφικων μου συνηθειων.Ειδες τι μπορει να παθει ο ανθρωπος εκει που δεν το περιμενει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Νέε μελισσοκόμε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέε μελισσοκόμε...   Νέε μελισσοκόμε... Icon_minitimeΔευ Αυγ 04, 2014 10:53 am

Φίλε Sakis G όπως το είπες, ο έρωτας σε κτυπάει εκεί που δεν το περιμένεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νέε μελισσοκόμε...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Έλληνα μελισσοκόμε ξύπνα! Σου σκάβουν το λάκκο!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Περί facebook & blog-
Μετάβαση σε: