Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Mεταφορά κυψελών

Πήγαινε κάτω 
+19
Nickapple
monarchis
beezy
Φώτης
κολεγκας
filippoz13
βελουχι
mpampis13
thannos81
spithoyras
NINAS
ΣΠΥΡΕΤΟ
lingistis
granazis
captain
gianhs8
milmos
neos
sakis apos
23 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 28, 2013 8:29 am

βελουχι έγραψε:

Η μελισσα φιλε μου ξερει οτι εχουμε κοινο σκοπο,οτι δουλεουμε
ο ενας για τον αλλο,,ξερουν προσωπα,ξερουν τον μελισσοκομο τους
δεν νομιζω να με θεωρουν εισβολεα οταν παω να τους βαλω τροφη
η οταν παω να τα κοιταξω γιατι ετσι πρεπει να γινει

Μάλλον εννοείς ότι αν πάω εγώ για επιθεώρηση στα μελίσσια σου θα είναι πιο επιθετικά; Αν εννοείς αυτό κάνεις λάθος. Βρες έναν έμπειρο μελισσοκόμο και πες του να επιθεωρήσει τα μελίσσια. Με τον τρόπο σκέψης σου τα μελίσσια θα είναι πιο επιθετικά.
Όσο για τον κοινό σκοπό. Οι μέλισσες μαζεύουν προμήθειες για την πάρτη τους κι εμείς τις κλέβουμε. Ποιός είναι ο κοινός σκοπός;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 29, 2013 9:17 pm

lingistis έγραψε:
Κάποιο πράγματα είναι δεδομένα και δεν αλλάζουν... ένα από αυτά είναι και οι μεταφορές...

μεταφορά μελισσιών σε αποστάσεις κάτω από 2 χιλιόμετρα δεν μπορεί να κάνει κάποιος χωρίς ʽʽζημιάʽʽ... πρέπει να υπάρχει ενδιάμεση μεταφορά σε αρκετά μεγάλη απόσταση π.χ. άνω των 5 χιλιομέτρων και με χρόνο αναμονής περίπου ένα μήνα στο ενδιάμεσο σημείο πριν τα πάμε τα μελίσσια εκεί που τα θέλαμε αρχικά. Για μεταφορές λίγων μέτρων μεταφέρουμε τα μελίσσια περίπου ένα μέτρο κάθε βράδυ.
Καλησπέρα, παιδιά.
Σήμερα έκανα την πρώτη μου μεταφορά!
2 μελίσσια σε απόσταση 10 χλμ από την αρχική θέση, με σκοπό να τα επαναφέρω σε θέση 200 μέτρα περίπου από την αρχική. Ο λόγος: η αρχική θέση σκιάζεται και δεν κάνει για τον χειμώνα που έρχεται. Οπότε κι εγώ βρήκα την προσήλια αυτή θέση λίγο παρακάτω. Το αρχικό πρόβλημα είναι ότι τα μελισσάκια μονώροφα μεν, αλλά έχουν μαζέψει μέλι σε βαθμό μπλοκαρίσματος και η μεταφορά με μέλια δεν πρέπει να γίνεται! Ένας παλιότερος όμως και συκγεκριμένα αυτός από τον οποίο είχα αγοράσει τα σμήνη μου είπε πως η απόσταση είναι μικρή για να ανησυχώ (περίπου 15-20χλμ)! Εγώ είχα και ένα ψεκαστήρι με νερό καλού κακού! Πρώτη φορά είδα τόσο μέλι μέσα κι αυτό έτυχε να 'ναι την μέρα που τα μετέφερα!!! Υπάρχει περίπτωση να έχω προβλήματα; Μία δεύτερη απορία μου δημιούργησε ο άνωθεν!
Δηλαδή πρέπει να τα αφήσω εκεί για μήνα και; Εγώ ήξερα για καμιά δεκαριά μέρες. Θα μπει χειμώνας και κρύα κι εγώ μετά θα μπορώ να τα μεταφέρω; Εγώ αρχικά σκεφτόμουν τα αφήσω μερικές μέρες παραπάνω (15 με 20), επειδή το συγκεκριμένο μέρος έχει ρείκη αρκετή τριγύρω, αλλά ως εκεί. Κι αν δω περίεργα σημάδια στον καιρό, πάω και τα παίρνω κατευθείαν.
Θα ήθελα, αν γίνεται, μια απάντηση για το κάθε θέμα!
Σας ευχαριστώ, Νίκος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melicostas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 98

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 30, 2013 12:15 am

Τα 10 χλμ ειναι υπεραρκετα και με μια εβδομαδα παραμονης δεν εχεις θεμα.Το νερο ειναι για τους καλοκαιρινους μηνες.Απο εκει και περα τετοιου τυπου μεταφορες να τις αποφευγεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 30, 2013 12:19 am

Ευχαριστώ!
Εγώ πάντως καλού κακού, θα περάσω μια βόλτα αύριο το μεσημεράκι, να δω αν δουλεύουν καλά, χωρίς να τα ανοίξω! Το καλό με αυτή την τοποθεσία είναι ότι έχει άσφαλτο και δεν χρειάζεται αγροτικό για να πάω!
Ελπίζω να μην έχει προκύψει πρόβλημα! Δεν ξέρω βέβαια τι θα έχουν όταν τα ξαναφέρω πίσω, τι ρίσκο δηλαδή θα πάρω και τότε! Ίδωμεν!
Ευχαριστώ και πάλι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis73
Μέλος
Μέλος
Giannis73


Αριθμός μηνυμάτων : 58

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 30, 2013 10:20 am

@Φώτης & Βελουχι


Τι λέτε ρε παιδιά!! Υπάρχει κάποια επιστημονική μελέτη που να λέει ότι οι μέλισσες γνωρίζουν το αφεντικό τους?? Οι μέλισσες είναι έντομα και τα έντομα δεν αναγνωρίζουν πρόσωπα.

Και δεν το λέω εγώ αυτό αλλά καθηγητής πανεπιστημίου κατά την διάρκεια του σεμιναρίου όταν ερωτήθηκε έδωσε αυτή την απάντηση.

Η συμπεριφορά των δικών σας μελισσιών δηλάδή είναι πάντα η ίδια όταν τους κάνετε επιθεώρηση? Γιατί εμένα ποικίλει, ανάλογα από τις καιρικές συνθήκες, το πόσο προσεκτικά κάνω την επιθεώρηση, το αν βρίσκουν τροφές και χίλια δύο άλλα.

Μου έχει τύχει να ανοίξω το καπάκι και να πετάγονται στην μάσκα σαν τρελές και από την άλλη να κάνω επιθεώρηση χωρίς καπνό και να είναι ήρεμες σας αρνάκια. Το Σάββατο που μας πέρασε την ώρα της επιθεώρησης ήρθε κατα τύχη ένας παλιός μελισσοκόμος και αδράξαμε την ευκαιρία να ρωτήσουμε κάποια πράγματα, μια χαρά ήρθε μας άνοιξε ένα μελίσσι (χωρίς μάσκα, χωρίς στολή, χωρίς τίποτα) και όλα καλά και τα μελίσσια είναι στην σουσούρα που υποτίθεται πως είναι πιο επιθετικά λόγο της συγκεκριμένης ανθοφορίας όπως λενε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 30, 2013 10:48 pm

Nickapple έγραψε:

2 μελίσσια σε απόσταση 10 χλμ από την αρχική θέση, με σκοπό να τα επαναφέρω σε θέση 200 μέτρα περίπου από την αρχική........
Τσάμπα κόπο έκανες αδερφέ και όλοι όσοι το επιχειρούν!
Τις φυλακίζουμε για 48 ώρες κάτω από σκίαση με νερό στους τροφοδότες αλλά θέλει διάτρυτες βάσεις για σιγουριά.
Μόνο το καλοκαίρι θέλει προσοχή να μην ανάψουν μέσα.
Τις βάζεις στην καινούργια θέση και τελείωσε το πράγμα.Κάνουν reboot οι κυρίες !!!
Τις ανοίγουμε με το που ξημερώνει...θα βγούν ήρεμα και αμέσως αρχίζουν την χαρακτηριστική σπειροειδή ανάβαση
αναγνώρισης του μέρους ως νέο.
Δοκιμασμένο 2 χρονιές κάνοντας τις παραφυάδες μου στον ίδιο χώρο πάντα.
Kαι το βασικοτερο όλων....δεν χάνεις τις πολύτιμες εργάτριες (έως και 25% απώλεια ανά μετακίνηση).
Αφήνουμε πάντα μιά κυψέλη να μαζέψει τις επίμονες που μπορεί να γυρίσουν (ελάχιστες).
Την επόμενη φορά δοκίμασε το, θα εκπλαγείς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 31, 2013 12:45 am

Σοβαρά; Αυτό δεν το γνώριζα!!!
Αλλά, εν πάσει περιπτώσει, αφού έκανα ότι έκανα τι απώλειες ενδέχεται να έχω; Υπενθυμίζω πως η ανασφάλεια έχει να κάνει με την ύπαρξη μελιών μέσα στις κυψέλες! Αυτό με τρομάζει!
5 στα 7 πλαίσια μέλι το ένα και 4 στα έξι το άλλο!
μπλοκάρισμένες βασίλισσες, που υποτίθεται ότι δεν κάνεις μεταφορές με μέλια. Πάντως πήγα σήμερατο μεσημεράκι και μια χαρά τις είδα! Κάνανε βόλτες αναγνώρισης! Αλλά θα τις ξαναφέρω και ποιος ξέρει τι θα έχουν μέσα;
Ευχαριστώ πάντως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 09, 2013 6:39 pm

Γεια σας!
Χθες το βράδυ έφερα τα μελίσσια πάλι πίσω, στην καινούρια τοποθεσία, καμιά διακοσαριά μέτρα περίπου από την αρχική θέση!
Όπως σας είχα πει τα είχα 10 χλμ μακριά, για 10 μέρες ακριβώς!
Σήμερα το μεσημεράκι πήγα μια βόλτα για να δω τι κάνουν, αν δουλεύουν κτλ. Όλα έδειχναν μια χαρά! Σκέφτηκα λοιπόν: "δεν πάω και μια βόλτα πάνω να δω τι γίνεται και στην παλιά θέση;" (αρχική). Πάω και βλέπω μέλισσες!!! Δεκα μέρες μετά, οι μέλισσες θυμούνταν ακόμα την αρχική τους θέση και γύρισαν εκεί!!! Και ήταν αρκετές! Πάνω από εκατό σίγουρα! Δεν το περίμενα! Τελικά δέκα μέρες δεν είναι αρκετές;;;

Κάθισα, σκέφτηκα, ρώτησα και αποφάσισα το εξής: Πήρα λοιπόν ένα μισοχτισμένο πλαίσιο από το πιο αδύνατο μελίσσι (καινούριος είμαι, δύο μελίσσια έχω όλα κι όλα και δεν έχω καβάτζα χτισμένα! αυτά για μένα είναι πολυτέλειες!), και το πήγα εκεί πάνω! το άφησα κανα μισάωρο και πήρα σχεδόν τις μισές! Τις κατέβασα και τις έβαλα σ' αυτή την κυψέλη (την πιο αδύνατη)! Επί την ευκαιρία κοίταξα και τους πληθυσμούς και μπορώ να πω πως καθησυχάστηκα! Πάντως ξανα πήγα άλλες δύο φορές πάνω και τις μετέφερα είτε σε πέτρες που ήταν πάνω είτε στο ξέστρο που έχει και μυρωδιές, ακόμη και πάνω μου! Πήγαινα σιγά σιγά και ομαλά για να κάθονται οι μέλισσες πάνω μου!!! στο παντελόνι, στη στολή ακόμη και στο τζάμι του αυτοκινήτου! Δεν μου πήγαινε να αφήσω καμία πίσω!!!

Και ρωτάω: έπραξα σωστά; Έπρεπε να προσέξω κάτι! Να κάνω κάτι άλλο ή θα μπορούσα να κάνω κάτι που θα με διευκόλυνε! Ή μήπως ήταν περιττό; Εγώ απ' την άλλη, αν μπορούσα και καμιά 15-20 που έμειναν στο τέλος θα τις έπαιρνα κι αυτές!
Κι επίσης απορώ για το ότι 10 μέρες αποδείχτηκαν τελικά λίγες!

Ευχαριστώ,
Νίκος.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 09, 2013 8:06 pm

Αυτές οι μέλισσες που είδες πίσω το πιο πιθανό είναι να είχαν μείνει έξω το βράδυ και να επέστρεψαν την επόμενη ημέρα για να μπούν στο σπίτι τους, εσύ όμως τους το είχες πάρει πάρειlol! 

Σωστά έπραξες με το πλαίσιο, αφήνουμε ένα πλαίσιο σε ένα 5ράκι και αφού μπούν οι περισσότερες μέσα το κλείνουμε και τις μεταφέρουμε.  


Αυτά συνήθως τα κάνουν οι νέοι στην μελισσοκομία ή αυτοί που αγαπάνε πολύ τις μέλισσες, οι περισσότεροι δεν ελέγχουν την επόμενη ημέρα αν έχουν μείνει μέλισσες έξω.

Τι ώρα τα έκλεισες για να μεταφέρεις?

*Άν έχουμε πολλά μελίσσια συνήθως αφήνουμε μερικά(εξαρτάται από το σύνολο) πίσω για να μαζέψουν τις υπόλοιπες μέλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickapple
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 09, 2013 8:39 pm

Πήγα στο μέρος που τα είχα αρχικά! Τα είχα σε ένα σημείο Α. Ήθελα να τα πάω στο σημείο Β, 200 μέτρα από το Α περίπου! Λόγω κοντινής απόστασης τα πήγα για 10 μέρες στο Γ. Σήμερα το μεσημέρι οι κυψέλες ήταν στο Β και αυτές οι μέλισσες γύρισαν στο Α που τα είχα πριν 10 μέρες, 200 μέτρα παραπέρα! Όχι στο Γ που τα είχα χθες και απέχει 10 χλμ! Όσο για τη μεταφορά την έκανα σχεδόν νύχτα! Η έκπληξή μου επί τούτου είναι επειδή μετά από 10 μέρες οι μέλισσες θυμούνταν την παλιά θέση! Εκτός αν είναι εκεί και κόβουν βόλτες επί δέκα μέρες! Αλλά δεν νομίζω να γίνεται! Χωρίς να ξέρω κιόλας!
Νίκος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Mεταφορά κυψελών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Αλλαγή κυψελών.
» Αγορά κυψελών
» μεταφορα κυψελων
» Aποστάσεις Κυψελών;;;
» Δήλωση Κυψελών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: