Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κάψιμο θειαφιού

Πήγαινε κάτω 
+9
beteranos
cyber2li
captain
MILIBEE
melissonas
IxNiLaTiS
parosbees
λοβινιωτης
olenias
13 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
olenias
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΤετ Σεπ 09, 2009 7:23 pm

Μπορεί να μας πει κάποιος παλιός πως καίνε το θειάφι;
Προσπαθώ επανειλημμένα και αποτυγχάνω.
Μια δεν ανάβει, μια σβήνει και τις περισσότερες φορές πιάνει μια λεπτή κρούστα, σβήνει και δεν αφήνει να καεί το υπόλοιπο.
Επίσης αν είναι δυνατόν την σωστή αναλογία θειαφιού - πατωμάτων και πόσα πατώματα ανά ντάνα.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
λοβινιωτης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
λοβινιωτης


Αριθμός μηνυμάτων : 35

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΠεμ Σεπ 10, 2009 2:19 pm

το καψιμο θειαφιου δεν ειναι δυσκολο που το κανετε και τοσο.παίρνεις ενα μεταλλικο κουτακι εστω και απο κονσερβα σαρδελας ειναι, ριχνεις κανα δυο κουταλιες θειαφι,παίρνεις μια χαρτοπετσετα την ανακατευεις με θειαφι τη βαζεις μεσα στο κουτακι και αφου εχεις βαλει 5-6 σωματα το ενα πανω στο αλλο (χωρις τους πατους) αναβεις τη χαροπετσετα(δε χρειαζεται να ειναι ολοκληρη)οταν θα ειναι αναμμενη η χαροπετσετα ριχνεις και λιγο θειαφι πανω στην αναμμενη χαροπετσετα(να προσεχεις να μην ανασανεις αναθυμιασεις παθαινεις ζημια) μετα βαζεις το καπακι και θα συνεχισει να καιει.Το κουτακι το βαζεις στην κορυφη δεν πειραζει, οι αναθυμιασεις θα καλυψουν ολο το χωρο δλδ ολα τα σωματα.Πρεπει να προσεξεις και για καμμια φωτια γιατι το θειαφι καιγεται σε ψηλες θερμοκρασιες. Καλη επιτυχια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΠαρ Σεπ 11, 2009 10:12 am

Να προσθέσω και εγώ κάτι;Αντί χαρτοπετσέτα άναψε ένα καρβουνάκι (από αυτά που θυμιάζουν)και βάλτο μέσα στο μεταλικό καπάκι.Θα δείς οτι θα καεί όλο το θειάφι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2009 8:42 am

Μόνον πρόσεχε μετά, μήν σου κάνουν έλεγχο στο μέλι και βρούν θειούχα, γιατί θα σε ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΣαβ Οκτ 03, 2009 5:03 am

To κάψιμο θειαφιού είναι επίπονη και επικίνδυνη δουλειά.
Θέλει μεγάλη προσοχή να μην εισπνεύσουμε τους ατμούς γιατί είναι τοξικοί και εκτός αυτού καταστρέφει ότι μεταλικό υπάρχει στις κυψέλες μας ακόμη και αν είναι γαλβανισμένο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissonas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissonas


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΠεμ Νοε 26, 2009 12:12 am

Θα γράψω και εγώ την άποψη μου
Δεν σου προτείνω να κάνεις αυτό με το θειάφι, γιατί υπάρχει ποιο εύκολος τρόπος τώρα, με λίγα χρήματα και λιγότερο χρόνο, και πάνω από όλα υγιεινός για σένα, και μετά για το πρόβλημα σου, σε προτείνω όμως να πάρεις ένα καταψύκτη μπαούλο που βάζουν παγωτά, μεταχειρισμένο από της εταιρίες που κάνουν παγωτά, εγώ πήρα από τα ΚΡΙ ΚΡΙ 2 καταψύκτες του 1,5 μέτρου, αλλά και με ένα μόνο γινόταν η δουλειά
Και τώρα στο θέμα, σε ένα κατσαρόλι έριχνα μέσα θειάφι, το έβαζα πάνω στο καμινέτο, αυτό μόλις ζεσταθεί λιώνει και γίνετε υγρό, εκεί μέσα βουτούσα να απορροφήσουν μακό πανάκια 3χ15 και με ένα σύρμα τα έβγαζα και τα άφηνα κάπου να στεγνώσουν, με λίγα λόγια είχα έτοιμα φυτίλια εμποτισμένα με θειάφι, αφού έβαζα 10 ντάνες από 6-7 πατώματα η κάθε μια με κεριά, τα έκλινα γύρο γύρο με χαρτοταινία, για να μη φεύγει έξω ο καπνός, στην συνέχεια στο πάνω μέρος έβαζα 1 άδειο πάτωμα μέσα στο οποίο είχα μια κονσέρβα αδεία από κομπόστα, χωρίς να αφαιρώ τελείως το καπάκι από το κουτί, τέλος έβαζα φωτιά στο φυτίλι έγερνα το καπάκι στο κουτί για τον φόβο της φωτιάς, μετά το καπάκι μιας κυψέλης από πάνω και τέλος .
το ίδιο πάλι σε 15-20 μέρες γιατί το θειάφι δεν σκοτώνει τα αυγά του κηρόσκορου, η θα παρακαλάς η θερμοκρασίες να είναι κάτω 12 , 13 κελσίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΠεμ Νοε 26, 2009 9:36 am

Και ερχομαι η ασχετη να ρωτήσω. Αντι να κανω όλη αυτη την διαδικασία ,εστω και με τεσσερις κυψελες , να κινδυνευω απο " ντουβρουτζα" αμα το αναπνευσω, να βρουνε θειουχα στο μελι μου κλπ , δεν κανει δουλεια ενα πεντακαθαρο ψυγειο που εκτος απο τον κηροσκορο θα μπορω να αποθηκευσω και γυρη σε περιπτωση που εχω περισσευμα?
Ελπιζω να μην ειναι απαραιτητο το θειαφι. Δεν μ αρεσουν οι επικινδυνες αποστολές :lol:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MILIBEE στις Δευ Ιουν 07, 2010 12:36 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissonas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissonas


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΠαρ Νοε 27, 2009 2:01 pm

MILIBEE έγραψε:
Και ερχομαι η ασχετη να ρωτήσω. Αντι να κανω όλη αυτη την διαδικασία ,εστω και με τεσσερις κυψελες , να κινδυνευω απο " ντουβρουτζα" αμα το αναπνευσω, να βρουνε θειουχα στο μελι μου κλπ , δεν κανει δουλεια ενα πεντακαθαρο ψυγειο που εκτος απο τον κηροσκορο θα μπορω να αποθηκευσω και γυρη σε περιπτωση που εχω περισευμα?
Ελπιζω να μην ειναι απαραιτητο το θειαφι. Δεν μ αρεσουν οι επικινδυνες αποστολές

Δεν ξέρω τη ψύξη δίνει το ψυγείο σου για να τις προφυλάξεις ...

Στον παρακάτω πινάκα φαίνονται οι ακριβείς θερμοκρασίες και οι χρόνοι εφαρμογής τους που σκοτώνουν τον κηρόσκορο σε όλα τα στάδια της ζωής του:

-17 κελσίου επί 1.5 ώρες
-7 κελσίου επί 4.5 ώρες
5 κελσίου επί 20 ημέρες

Ο πίνακας αυτός είναι δανεισμένος από το βιβλίο "Πρακτική Μελισσοκομία"
του Ανδρέα Θρασυβούλου, έκδοση Μελισσοκομική επιθεώρηση 2001, σελίδα 128.
Εγώ της αφήνω 24 ώρες στον καταψύκτη , στους -20 κελσίου, και μετά της αποθηκεύω μέσα σε πατώματα, αφού τα έχω περασει πρώτα με το φλόγιστρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΤετ Μάης 30, 2012 10:44 am

τα βιβλια λενε οτι δεν πειραζει τα μεταλικα.δηλαδη ακυρο?
για να καταλαβω .......
στοιβα των 6 πατωματων, λογικα ταινια γυρω γυρω στις ενωσεις,
το θειαφι στην κορυφη σε ενα κουτακι με αναμενο καρβουνο.
αυτο καθε ποσες μερες και για ποιους μηνες?και ποσο θειφι¨?

ρωταω γιατι αν και δεν εχω ξαναβαλει θειαφι , εχω δει πως με καταψυξη η κρεμασμα εχω παντα απωλειες
και λεω να δοκιμασω και το θειαφι.βεβαια πριν τις βαλω στα μελίσσια θα τις αερισω για καμια βδομαδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΤετ Μάης 30, 2012 6:22 pm

captain έγραψε:
, εχω δει πως με καταψυξη η κρεμασμα εχω παντα απωλειες

Διάβασα σε ενα άρθρο οτι οι χρόνοι κατάψυξης έχουν αλλάξει. Με τις υπάρχουσες οδηγίες υπάρχει ποσοστό επιβιωσιμότητας αυγών! Πρέπει να αφήνονται τα πλαίσια ημέρες και οχι ώρες σε ακραίες θερμοκρασίες. Νομίζω οτι ήταν στην Μελισσοκομική Επιθεώρηση αλλα δεν είμαι σίγουρος. Θα το βρώ για να είμαι πιο συγκεκριμένος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΤετ Μάης 30, 2012 8:05 pm

melissonas έγραψε:
Θα γράψω και εγώ την άποψη μου
Δεν σου προτείνω να κάνεις αυτό με το θειάφι, γιατί υπάρχει ποιο εύκολος τρόπος τώρα, με λίγα χρήματα και λιγότερο χρόνο, και πάνω από όλα υγιεινός για σένα, και μετά για το πρόβλημα σου, σε προτείνω όμως να πάρεις ένα καταψύκτη μπαούλο που βάζουν παγωτά, μεταχειρισμένο από της εταιρίες που κάνουν παγωτά, εγώ πήρα από τα ΚΡΙ ΚΡΙ 2 καταψύκτες του 1,5 μέτρου, αλλά και με ένα μόνο γινόταν η δουλειά
Και τώρα στο θέμα, σε ένα κατσαρόλι έριχνα μέσα θειάφι, το έβαζα πάνω στο καμινέτο, αυτό μόλις ζεσταθεί λιώνει και γίνετε υγρό, εκεί μέσα βουτούσα να απορροφήσουν μακό πανάκια 3χ15 και με ένα σύρμα τα έβγαζα και τα άφηνα κάπου να στεγνώσουν, με λίγα λόγια είχα έτοιμα φυτίλια εμποτισμένα με θειάφι, αφού έβαζα 10 ντάνες από 6-7 πατώματα η κάθε μια με κεριά, τα έκλινα γύρο γύρο με χαρτοταινία, για να μη φεύγει έξω ο καπνός, στην συνέχεια στο πάνω μέρος έβαζα 1 άδειο πάτωμα μέσα στο οποίο είχα μια κονσέρβα αδεία από κομπόστα, χωρίς να αφαιρώ τελείως το καπάκι από το κουτί, τέλος έβαζα φωτιά στο φυτίλι έγερνα το καπάκι στο κουτί για τον φόβο της φωτιάς, μετά το καπάκι μιας κυψέλης από πάνω και τέλος .
το ίδιο πάλι σε 15-20 μέρες γιατί το θειάφι δεν σκοτώνει τα αυγά του κηρόσκορου, η θα παρακαλάς η θερμοκρασίες να είναι κάτω 12 , 13 κελσίου.
Φιλε melissonas, τι διαδικασια χριαζετε για να αγορασεις μεταχειρισμενο καταψυκτη απο εταιρειες παγωτων? Χοντρικα σε τι τιμες παιζουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΤετ Μάης 30, 2012 8:41 pm

Καλησπέρα σας!
Γιά όσους χρησιμοποιούν ψύξη.
Πέρσυ άκουσα από κάποιον εγκεκριμένο δάσκαλο μελισσοκομίας ότι τα τελάρα που βάζουμε στον καταψύκτη αναπτύσουν μυκητες λόγο υγρασίας. Γιαυτό θα πρέπει να μπαίνουν μέσα σε στεγανές σακούλες πρίν την ψυξη.
Δέν έχω εμπειρία στην κατάψυξη πλαισίων, έγραψα την πληροφορία μήπως βοηθήσει κάποιον.
Την προηγούμενη χρονιά επειδή είχα λίγα πατώματα με κεριά χρησιμοποίησα το θειάφι με ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΤετ Μάης 30, 2012 8:56 pm

Τα εχω επι μονιμου στην καταψυξη και οταν χρειαζομαι βγαζω αφηνω λιγο
να ξεπαγωσουν και τα χρησιμοποιω ποτε δεν ειδα σημαδια μουχλας η
μυκητες και κατα την αποψη μου ειναι ο πιο καλος τροπος να διατηρουμε
τα πλαισια
fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΠεμ Μάης 31, 2012 1:17 am

vaso9 έγραψε:
ο πιο καλος τροπος να διατηρουμε
τα πλαισια
fatsoulas

parigoria parigoria parigoria
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissonas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melissonas


Αριθμός μηνυμάτων : 42

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΣαβ Ιουν 02, 2012 7:48 am

beteranos έγραψε:
melissonas έγραψε:
Θα γράψω και εγώ την άποψη μου
Δεν σου προτείνω να κάνεις αυτό με το θειάφι, γιατί υπάρχει ποιο εύκολος τρόπος τώρα, με λίγα χρήματα και λιγότερο χρόνο, και πάνω από όλα υγιεινός για σένα, και μετά για το πρόβλημα σου, σε προτείνω όμως να πάρεις ένα καταψύκτη μπαούλο που βάζουν παγωτά, μεταχειρισμένο από της εταιρίες που κάνουν παγωτά, εγώ πήρα από τα ΚΡΙ ΚΡΙ 2 καταψύκτες του 1,5 μέτρου, αλλά και με ένα μόνο γινόταν η δουλειά
Και τώρα στο θέμα, σε ένα κατσαρόλι έριχνα μέσα θειάφι, το έβαζα πάνω στο καμινέτο, αυτό μόλις ζεσταθεί λιώνει και γίνετε υγρό, εκεί μέσα βουτούσα να απορροφήσουν μακό πανάκια 3χ15 και με ένα σύρμα τα έβγαζα και τα άφηνα κάπου να στεγνώσουν, με λίγα λόγια είχα έτοιμα φυτίλια εμποτισμένα με θειάφι, αφού έβαζα 10 ντάνες από 6-7 πατώματα η κάθε μια με κεριά, τα έκλινα γύρο γύρο με χαρτοταινία, για να μη φεύγει έξω ο καπνός, στην συνέχεια στο πάνω μέρος έβαζα 1 άδειο πάτωμα μέσα στο οποίο είχα μια κονσέρβα αδεία από κομπόστα, χωρίς να αφαιρώ τελείως το καπάκι από το κουτί, τέλος έβαζα φωτιά στο φυτίλι έγερνα το καπάκι στο κουτί για τον φόβο της φωτιάς, μετά το καπάκι μιας κυψέλης από πάνω και τέλος .
το ίδιο πάλι σε 15-20 μέρες γιατί το θειάφι δεν σκοτώνει τα αυγά του κηρόσκορου, η θα παρακαλάς η θερμοκρασίες να είναι κάτω 12 , 13 κελσίου.
Φιλε melissonas, τι διαδικασια χριαζετε για να αγορασεις μεταχειρισμενο καταψυκτη απο εταιρειες παγωτων? Χοντρικα σε τι τιμες παιζουν?

πήρα Τήλε ζήτησα αν υπάρχουν μεταχειρισμένη καταψύκτες αυτούς που αποσύρουν από μαγαζιά περίπτερα κ.τ.λ. λόγο παλαιότητας, σε μπαούλο του 1,5 μέτρου.
πριν κάτι χρόνια έδωσα 110 ευρώ τον ένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2012 10:42 pm

μιας και το βρηκα που το ειχα διαβασει......
οριστε.





ΑΝΤΙΜΕΤ-ΠΙΣΗ ΤΟΥ ΚΗΡΟΣΚΟΡΟΥ ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ
Χαριζάνης Π., Λαζαράκης ., Αλυσσανδράκης Ε.
Εργαστήριο Σηροτροφίας και Μελισσοκομίας
Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ιερά Οδός 75, 118 55 Αθήνα

Ο μεγάλος κηρόσκορος Galleria mellonella (L.) είναι ένας από τους
κυριότερους εχθρούς των μελισσών στην Ελλάδα και κάθε χρόνο καταστρέφει
πολλές κηρήθρες (χτισμένες) στην αποθήκη ή μέσα στις κυψέλες όταν αυτές έχουν
λίγο πληθυσμό. Τα ενήλικα (πεταλούδες) δεν προκαλούν καμία ζημιά και δεν
τρέφονται καθόλου στη διάρκεια του σταδίου αυτού. Μόνο το στάδιο της προνύμφης
τρέφεται και προκαλεί ζημιά στις κηρήθρες. Όμως τα ενήλικα και οι προνύμφες
μπορούν να μεταφέρουν παθογόνα όπως της Αμερικανικής Σηψιγονίας.
Η μέχρι τώρα διεθνής βιβλιογραφία αναφέρει ότι όλα τα στάδια του
κηρόσκορου καταστρέφονται σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Έτσι όλα τα στάδια
(αυγά, προνύμφες, νύμφες και ενήλικα) του κηρόσκορου πεθαίνουν μετά από έκθεση
στους -15 C για 2 ώρες. Η έρευνά μας έδειξε ότι οι κηρήθρες στην αποθήκη το
καλοκαίρι πρέπει να διατηρούνται στις χαμηλές θερμοκρασίες (- 20 C) για πολλές
ημέρες προκειμένου να έχουμε την καταστροφή όλων των σταδίων. Αυτό
επιβεβαιώνεται και στην πράξη γιατί πολλοί μελισσοκόμοι παραπονιούνται ότι
πολλές κηρήθρες προσβάλλονται παρόλο που εφαρμόζουν τις οδηγίες σύμφωνα με
τα βιβλία.
Σε ειδικό θάλαμο εκτροφής (+30 C) του Εργαστηρίου Σηροτροφίας &
Μελισσοκομίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών έγιναν εκτροφές του
κηρόσκορου και παράχθηκαν αρκετές χιλιάδες αυγά, προνύμφες, και νύμφες.
Κατόπιν εκτέθηκαν σε θερμοκρασία - 20 C (καταψύκτης) για διάφορους χρόνους
που κυμαίνονταν από 2 έως 120 ώρες (2, 4, 6, 8, 10, 12, 24, 36, 48, 96, 120). Μετά
την έκθεση στις χαμηλές θερμοκρασίες τοποθετούνταν στους 30 C (θάλαμο
εκτροφής) για να γίνει η διαπίστωση πόσα έζησαν και πόσα πέθαναν. Το πείραμα
επαναλήφθηκε επί 3 χρονιές. Σε 2 ώρες υπήρχε πλήρης καταστροφή των
προνυμφών, νυμφών και ενηλίκων του κηρόσκορου. Το ποσοστό καταστροφής των
αυγών ήταν μεγάλη μετά από 10 ώρες διατήρησης στον καταψύκτη. Υπήρχαν όμως
και αυγά (μικρό ποσοστό) που επιβίωσαν ακόμη και 120 ώρες (5 ημέρες) διατήρησης
στους - 20 C. Για τον παραπάνω λόγο έγινε και επανάληψη του πειράματος με
έκθεση των αυγών στους -20 C για 2, 5 και 10 ημέρες. Στο τελευταίο πείραμα
παρουσιάστηκαν και αυγά του κηρόσκορου που επιβίωσαν μέχρι και 9 ημέρες.
Επίσης περιγράφεται η κρυωνική μέθοδος καταστροφής των αυγών και η
απολύμανση των κυψελών όπου σε ρωγμές και άλλα σημεία εμφωλεύουν τα αυγά
του κηρόσκορου.
Από τα παραπάνω αποτελέσματα γίνεται σαφές ότι τα αυγά του κηρόσκορου
επιζούν και στις 120 ώρες. Αυτό αλλάζει ριζικά τον τρόπο αντιμετώπισής του. Οι
μελισσοκόμοι που τόσο καιρό ήξεραν ότι η διατήρηση των κηρηθρών στον
καταψύκτη για μισή μέρα, εξασφάλιζε την προστασία τους από τον κηρόσκορο, αυτό
δεν είναι αληθές. Θα πρέπει οι κηρήθρες να παραμένουν σε καταψύκτη για
τουλάχιστον 5 ημέρες ή σε ψυγείο (8 έως12 C) για όσο καιρό η θερμοκρασία του
περιβάλλοντος είναι πάνω από 15 C.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΤρι Ιουν 05, 2012 11:55 pm

Αυτό είχα διαβάσει και ήθελα να το ανεβάσω ρε captain και δεν μπορούσα να το βρώ το... trizo dontis trizo dontis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

Κάψιμο θειαφιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάψιμο θειαφιού   Κάψιμο θειαφιού Icon_minitimeΤετ Ιουν 20, 2012 11:23 am

Εγω έχω πάρει έναν μεταχειρισμένο καταψύκτη που βρήκα απο αγγελία στο internet. Τιμή 160 ευρώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κάψιμο θειαφιού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πως προφυλάσετε τις κηρήθρες σας απο τον κηρόσκορο?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: