Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..

Πήγαινε κάτω 
+4
vaso9
LOBE
dimi69
Μάκης
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΤετ Απρ 04, 2012 11:27 pm

Γειά σας φίλοι..όπως λέει και ο τίτλος δεν έχω καμία σχέση ακόμα με τη μελισσουργεία όμως σκέφτομαι να πάρω την πρώτη κυψέλη και κάποια στιγμή να βγάζω το δικό μου μέλι, καλώς σας βρήκα και ελπίζω να ανεχτήτε τις ερωτήσεις ενός ούτε καν αρχάριου...

Να είστε καλα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimi69
Μέλος
Μέλος
dimi69


Αριθμός μηνυμάτων : 100

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 12:27 am

Γειά σου Μάκη και καλώς ήρθες cheers
Τώρα την άνοιξη είναι ευκαιρία να ξεκινήσεις αλλά πριν αγοράσεις τα μελίσσια σου συνιστώ δυο τρία πραγματάκια.
Βεβαιώσου οτι δεν είσαι αλλεργικός στο δηλητήριο της μέλισσας γιατί η ζωή σου έχει μεγαλύτερη αξία από το μέλι.
Επισκέψου ένα μελισσοκομείο και πάρε μια γεύση απ΄ την υπέροχη αυτή κοινωνία των μελισσών.
Διάβασε για αρχή ένα καλό μελισσοκομικό βιβλίο και ξεκίνα οχι με μία αλλά με δύο ή τρείς κυψέλες.Αν φυσικά έχεις δίπλα σου και κάποιον έμπειρο μελισσοκόμο είναι το ιδανικότερο.Κάποια απο αυτά ίσως να τα έχεις ήδη κάνει οπότε ta xapia mou
Μη διστάζεις καθόλου να ρωτάς. Αν ξέρω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου θα το κάνω ευχαρίστως.
Δημήτρης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 1:33 am

dimi69 έγραψε:
Γειά σου Μάκη και καλώς ήρθες cheers
Τώρα την άνοιξη είναι ευκαιρία να ξεκινήσεις αλλά πριν αγοράσεις τα μελίσσια σου συνιστώ δυο τρία πραγματάκια.
Βεβαιώσου οτι δεν είσαι αλλεργικός στο δηλητήριο της μέλισσας γιατί η ζωή σου έχει μεγαλύτερη αξία από το μέλι.
Επισκέψου ένα μελισσοκομείο και πάρε μια γεύση απ΄ την υπέροχη αυτή κοινωνία των μελισσών.
Διάβασε για αρχή ένα καλό μελισσοκομικό βιβλίο και ξεκίνα οχι με μία αλλά με δύο ή τρείς κυψέλες.Αν φυσικά έχεις δίπλα σου και κάποιον έμπειρο μελισσοκόμο είναι το ιδανικότερο.Κάποια απο αυτά ίσως να τα έχεις ήδη κάνει οπότε ta xapia mou
Μη διστάζεις καθόλου να ρωτάς. Αν ξέρω να απαντήσω στις ερωτήσεις σου θα το κάνω ευχαρίστως.
Δημήτρης

Βασικά μόνο τις κυψέλες θα αγοράσω πληθυσμό θα βάλω όταν μάθω πως λειτουργεί η μέλισσα εντός και εκτός κυψέλης. Πως θα καταλάβω αν είμαι αλλεργικός? Υπάρχουν ειδικά τεστ ή θα κυνηγάω καμιά μέλισσα από πίσω? skeftome

Επίσης αν και δεν γνωρίζω πολλά δεν θεωρώ την κοινωνία των μελισσων υπέροχη, υπέροχος είναι ο μελισσοκόμος που εκμεταλλεύεται αυτήν την κοινωνία king

Από μελισσοκομικό βιβλίο έχεις να προτείνεις κάποιο για αρχάριο? study

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 10:54 am

[/quote]



Επίσης αν και δεν γνωρίζω πολλά δεν θεωρώ την κοινωνία των μελισσων υπέροχη, υπέροχος είναι ο μελισσοκόμος που εκμεταλλεύεται αυτήν την κοινωνία king


[/quote]
Μακη καλως ορισες στην παρεα μας, αλλααααα θα τα χαλασουμε νομιζω.
Πως ειναι δυνατον να μην γνωριζεις τιποτα για την μελισσοκομια και να εχεις αποψη για το αν ειναι υπεροχη η οχι η κοινωνια αυτη.
Εγω θα ελεγα οτι η μελισσα ειναι το πιο τελειο πλασμα που εφτιαξε ο θεος,και θυμισου οτι ο μελισσοκομος ποτε δεν εκμεταλευετε την μελισσα συνεργαζεται με τη μελισσα αλλα και διδασκεται απο αυτην.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 11:46 am


Μακη καλως ορισες στην παρεα μας, αλλααααα θα τα χαλασουμε νομιζω.
Πως ειναι δυνατον να μην γνωριζεις τιποτα για την μελισσοκομια και να εχεις αποψη για το αν ειναι υπεροχη η οχι η κοινωνια αυτη.
Εγω θα ελεγα οτι η μελισσα ειναι το πιο τελειο πλασμα που εφτιαξε ο θεος,και θυμισου οτι ο μελισσοκομος ποτε δεν εκμεταλευετε την μελισσα συνεργαζεται με τη μελισσα αλλα και διδασκεται απο αυτην.


Όλη η φύση δρα σοφά και και κάνει αυτό που είναι να κάνει. Το μεγαλείο της φύσης βρίσκεται παντού, όπου και να κοιτάξουμε θα αντικρύσουμε το τέλειο της φύσης. Όλα τα ζώα μου αρέσουν έχουν την μοναδικότητά τους και την κοινωνία τους και η μελέτη τους έχει να μας μάθει πολλά αφού και αυτά κατά κάποιο τρόπο είναι μέρος δικό μας.

Από τα λίγα που έχω διαβάσει η μέλισσα έχει ενδιαφέρον για κάποιον που θα ασχοληθεί αλλά δεν είναι και η τέλεια κοινωνία..
Βέβαια η Φύση έχει δημιουργήσει έτσι τη μέλισσα και την κοινωνία της και δεν αντιβαίνω σε αυτό..
Το να διδάσκεσαι από ένα ζώο μερικές φορές είναι να διδάσκεσαι από την όδια τη φύση.
Όμως η εκμεταλλευση υπάρχει όπως και η συνεργασία και δεν το βρίσκω άσχημο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 2:18 pm

Η μελισσα και ο μελισσοκομος συνεργαζονται και αλληλοσυμπληρονονται
αν δεν αγαπησεις τη μελισσα νασαι σιγουρος οτι θα το καταλαβει και δεν θα
σαγαπησει
<υπεροχη δεν ειναι η μελισσα αλλα ο μελισσοκομος που την εκμεταλευεται>>
ΛΑΘΟΣ μεγα λαθος γιατι πρωτα σε εκμεταλευεται αυτη και μετα εσυ
οπως και ναχει ομως ειμαι σιγουρη οτι οταν διαβασεις λιγο παραπανω
γιαυτην θα την αγαπησεις αν οχι τοτε σε συμβουλευω να μην ασχοληθεις
tziz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 3:07 pm

vaso9 έγραψε:
Η μελισσα και ο μελισσοκομος συνεργαζονται και αλληλοσυμπληρονονται
αν δεν αγαπησεις τη μελισσα νασαι σιγουρος οτι θα το καταλαβει και δεν θα
σαγαπησει
<υπεροχη δεν ειναι η μελισσα αλλα ο μελισσοκομος που την εκμεταλευεται>>
ΛΑΘΟΣ μεγα λαθος γιατι πρωτα σε εκμεταλευεται αυτη και μετα εσυ
οπως και ναχει ομως ειμαι σιγουρη οτι οταν διαβασεις λιγο παραπανω
γιαυτην θα την αγαπησεις αν οχι τοτε σε συμβουλευω να μην ασχοληθεις
tziz

Δεν ακυρώνω τη συνεργασία μέλισσας - μελισσοκόμου ούτε κάθε ζώου με τον άνθρωπο.
Όπως είπα πριν έχω μια αγάπη για τη φύση και τα ζώα γενικότερα όπως και έχω μάθει να συνεργάζομαι να προσφέρω και να μου προσφέρουν.
Όσο αφορά όμως την κοινωνία της μέλισσας δεν είναι δίκαιη και είναι επίσης πολύ σκληρή βέβαια έτσι μου φαίνεται εμένα που θεωρώ διαφορετική μια ιδανική κοινωνία έστω και αν πρόκειται για ζώα. Όμως η φύση έχει τη δική σοφία και τη σέβομαι και για να είναι έτσι έτσι θα είναι..
Από κει και πέρα κατά τη γνωμη μου από τη γνώση που έχει ο μελισσοκόμος εκμεταλλευεται τη μέλισσα, τη βάζει σε δικό του σπίτι, της παίρνει το μέλι, και χρησιμοποεί και ότι άλλο παράγει η μέλισσα. Αυτό είναι μια εκμετάλλευση ή αν θες μια αξιοποίηση του τρόπου ζωής της μέλισσας.

Τώρα αν είναι να μας εκμεταλλεύονται τα ζώα και όχι εμείς τα ζώα κάτι δεν πηγαίνει καλα..

Μήπως μπήκα σε χώρο εκμετάλλευσης του ανθρώπου από τη μέλλισα?

Επίσης όλα για να λειτουργούν σωστά χρειαζεται να γνωρίζουν τη θέση που τους έδωσε η φύση αν δεν γνωρίζουν τη θέση τους τότε δημιουργούνται οι ανισσοροπίες...

Επίσης βασω όσο αφορά τουλάχιστον με τον ελευθερο χρόνο μου και τις δραστηριότητες που θέλω να αναπτύσσω αν δεν αγαπάω ή δεν βλέπω τα στοιχεία εκείνα για να το αγαπήσω κάτι δεν ασχολούμαι καν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 10:02 pm

Μακη καλως ηρθες.

ο γραπτος λογος ερμηνευετε απο ολους μας διαφορετικα.

θα συμφωνησω μαζι σου για την εκμεταλευση των προιοντων της μελισσας,γιατι το κανουμε ολοι,και ετσι ειναι.
αλλα αν αγαπησεις αυτο το εντομο ,η αν σου εχει κεντριστεί το ενδιφερων,τοτε πιστεψε με το μελι που θα βγαλεις θα ειναι για σενα ανεκτιμητο.
οσο για την κοινωνια της μελισσας? για μενα δεν υπαρχει τιποτα πιο τελειο.
πες μου σε ποια κοινωνια δικια μας, η βασιλισσα ειναι στην ουσια η μεγαλυτερη δουλα?

Question Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimi69
Μέλος
Μέλος
dimi69


Αριθμός μηνυμάτων : 100

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 10:36 pm

Λοιπόν Μάκη θα σου απαντήσω όπως σου είπα στις ερωτήσεις σου.Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω για την ομορφιά της μέλισσας,αυτό μπορεί να το ανακαλύψεις μόνος σου μπορεί και όχι.
Όπως τους περισσότερους εδώ στο φόρουμ έτσι κι εμένα με έχει συνεπάρει το πλάσμα αυτό ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ που δεν χρειάζεται να τους αναλύσω σε κανέναν αλλά σίγουρα δεν είναι το αν η κοινωνία της μέλισσας είναι δίκαιη ή σκληρή.
Αναρωτιέσαι "Μήπως μπήκα σε χώρο εκμετάλλευσης του ανθρώπου από τη μέλλισα?" Η απάντηση είναι ότι μπήκες σε χώρο έρωτα του ανθρώπου προς τη μέλισσα και με αυτό περνάω στο δια ταύτα:
Το να κυνηγήσεις καμμιά μέλισσα από πίσω όπως γράφεις είναι το καλύτερο τέστ αλλά αν βγεί θετικό,την έβαψες.Καλύτερα ρώτα στο νοσοκομείο της Κέρκυρας ή σε μικροβιολογικό εργαστήριο και θα σε ενημερώσουν
Σου προτείνω το βιβλίο "Πρακτική μελισσοκομία" του Ανδρέα Θρασυβούλου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 10:38 pm

Καλησπέρα captain και καλώς σε βρήκα! Όμως πες μου γιατί θεωρείς τη βασσίλισα μεγαλύτερη δούλα? Αυτό δεν το έχω ξανα ακούσει.. scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 10:41 pm

dimi69 έγραψε:
Λοιπόν Μάκη .........

..... Σου προτείνω το βιβλίο "Πρακτική μελισσοκομία" του Ανδρέα Θρασυβούλου



Ευχαριστώ Δημήτρη για τίς συμβουλές Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 10:45 pm

captain έγραψε:

οσο για την κοινωνια της μελισσας? για μενα δεν υπαρχει τιποτα πιο τελειο.
πες μου σε ποια κοινωνια δικια μας, η βασιλισσα ειναι στην ουσια η μεγαλυτερη δουλα?

και ακομα μολις η κοινωνια αντιληφθει οτι η βασιλισσα πλεον δεν κανει καλα τη δουλεια της την αλλαζει χωρις να τη ρωτησει και χωρις να εχει δικαιωμα επανεκλογης οπως μερικοι μερικοι σε καποιες αλλες κοινωνιες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimi69
Μέλος
Μέλος
dimi69


Αριθμός μηνυμάτων : 100

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 10:46 pm

Μάκη εντελώς φιλικά σου λέω οτι πας να μπείς σε μια αέναη συζήτηση που νομίζω δεν έχει νόημα για σένα στο στάδιο που βρίσκεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 10:49 pm

Όντως για το επίπεδό μου άλλα είναι τα ζητήματα που πρέπει να με απασχολούν.. Basketball

Όμως αλλάζουν οι μέλισσες τη βασσιλισα αν δεν κάνει καλά τη δουλειά της..δεν το ήξερα.. study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimi69
Μέλος
Μέλος
dimi69


Αριθμός μηνυμάτων : 100

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 10:53 pm

Γι'αυτό σου λέω,
πρώτα το αλφαβητάριο study και στο τέλος θα φτάσεις και στον Νίτσε!!! sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 11:01 pm

dimi69 έγραψε:
Γι'αυτό σου λέω,
πρώτα το αλφαβητάριο study και στο τέλος θα φτάσεις και στον Νίτσε!!! sostos


[center] lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 11:05 pm

Όσο για τους φίλους που ενεργοποιήθηκαν και απάντησαν σε ανταπόκριση του συμπεράσματός μου ότι οι μέλισσες έχουν άδικη κοινωνία αναθεωρώ λόγω το ότι οι γνώσεις που έχω δεν μου επιτρέπουν να έχω άποψη ακόμα.. ti na po
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΠαρ Απρ 06, 2012 10:26 pm

Για ναπω και ΄γω τη βαριά μου φιλοσοφία giros η μέλισσα δεν θεωρείτε ζωντανός οργανισμός (ζώο δλδ), ζωντανός οργανισμός είναι το μελίσσι (μελισσοσμύνος), και αν δεν κάνω λάθος, τρίτης τάξης (τα θυλαστηκά είναι δεύτερης). Συνεπώς είναι είναι πολύ εγωιστικό να τους προσδίδουμε εμείς τα υποδεέστερα όντα χαρακτηρισμούς κοινωνικότητας και πόσο μάλλον δικαιοσύνης, που δεν έχουμε, ούτε στα όνειρά μας, καταφέρει να εφαρμόσουμε! ta xapia mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΣαβ Απρ 07, 2012 10:29 pm

περης έγραψε:
Συνεπώς είναι είναι πολύ εγωιστικό να τους προσδίδουμε εμείς τα υποδεέστερα όντα χαρακτηρισμούς κοινωνικότητας και πόσο μάλλον δικαιοσύνης, που δεν έχουμε, ούτε στα όνειρά μας, καταφέρει να εφαρμόσουμε!

σε μία πρόταση έδωσες όλο το νόημα της θέσης του ανθρώπου σε σχέση με τον εκπληκτικό, (δείγμα τελειότητας) κόσμο της μέλισσας.

ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μάκης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..   Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος.. Icon_minitimeΣαβ Απρ 07, 2012 10:54 pm



ευχαριστώ [/quote]



Παρακαλώ ! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ούτε καν αρχάριος μελισσοκόμος..
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αρχάριος μελισσοκόμος από τη Λάρνακα
» Newbie'ς(αρχάριος) μελισσοκόμος
» Αρχαριος
» ΑΡΧΑΡΙΟΣ Ή ΑΣΧΕΤΟΣ
» νεος,αρχαριος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: