Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βελτίωση κυψέλης

Πήγαινε κάτω 
+3
kaz
granazis
denovo
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
denovo
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΤετ Μαρ 14, 2012 7:27 pm

Καλησπέρα σε όλη την παρέα και τους φίλους της μέλισσας είμαι νέος στο φόρουμ και έγινα μέλος διότι θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας, καθώς , πιστεύω ότι με την εποικοδομητική συζήτηση μπορούμε να βγάλουμε καινούργια δεδομένα .

Λοιπόν είμαι φοιτητής στο τμήμα Τεχνολογία και σχεδιασμού ξύλου και επίπλου , για όσους δεν το γνωρίζουν, είναι , ένα από τα δυνατά τμήματα όσον αφορά την επιστήμη της Τεχνολογίας ξύλου (σε Ευρωπαϊκό επίπεδο) και εγώ ασχολούμαι με την πτυχιακή εργασία , με αντικείμενο μελέτης, την μελισσοκομική κυψέλη .Επίσης θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι ουδέ μια σχέση δεν έχω με την μελισσοκομία ( το ξέρω κακό αυτό αλλά όχι απαγορευτικό ), ελπίζω με πολύ κόπο και διάβασμα να συλλέξω της απαραίτητες πληροφορίες….

Θα κάνω την αρχή ρωτώντας ποία είναι τα προβλήματα που έχετε συνάντηση κατά την χρήση των κυψελών ( τύπου langstroth ) , και ποια χαρακτηριστικά αν βελτιωνόντουσαν θα τα θεωρούσατε θετικά ( π.χ. καλύτερη μόνωση , μικρότερο βάρος , μικρότερη συντήρηση του ξύλου έως και μηδαμινή , αλλαγή τρόπου συναρμολόγηση όπου αυτό επιφέρει χαμηλότερο κόστος διότι η μεταφορά τους είναι ένας παράγοντας κόστους )

Υπάρχουν πάρα πολλά που σκέφτομαι και με προβληματίζουν αλλά δεν τα παραθέτω για να μην σας κουράσω από το πρώτο μου πόστ….
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΤετ Μαρ 14, 2012 9:47 pm

Καλως ηλθες στην παρεα...

Ολα αυτα που περιγραφεις....κοστος , βαρος , ποιοτητα υλικου , μονωση , κλπ κλπ .. αποτελουν "ζητουμενο"... για καθε μελισσοκομο... !!!
Ολα ομως εχουν ενα μεγαλο...."αντιπαλο".... που λεγετε ..κοστος...!!!
Οι διαστασεις..πχ.. 41,3 Χ 50,5 ... ειναι απλα η μετατροπη απο ιντζες.. σε...χιλιοστα....!!!!
Αν δηλ αυριο αποφασιζε καποιος Ελληνας κατασκευαστης να φτιαξει μια κυψελη ... με ποιο στανταρ ας πουμε διαστασεις (πχ 40Χ50)...σκεψου ποσα προβληματα θα ειχε να ξεπερασει...!!
α) Να πεισει τον μελισσοκομο οτι μεχρι να καταστραφουν οι παλιες κυψελες του θα πρεπει να διατηρει δυο τυπους κυψελων..
β) Να πεισει τον καθε αγοραστη (νεο η' παλιο) οτι καθε φορα θα πρεπει να ψαχνει το συγκεκριμενο καταστημα που θα εχει το νεο τυπο κυψελης...
γ) Να πεισει τον καθε εμπορο οτι θα πρεπει να επενδησει σε δυο σειρες προϊοντων ιδιου τυπου...
δ) Να πεισει τους αλλους κατασκευαστες που παραγουν παρελκομενα κυψελης (βσιλ. διαφραγματα , σιτες προπολης , τροφοδοτες , κλπ..) να επενδησουν και αυτοι σε δυο σειρες προϊοντων...
Απο ιδεες ....σκεψεις..... και πατεντες... οι μελισσοκομοι αλλο τιποτε...!!!
Ολα ομως αυτα συναντουν ενα τεραστιο τοιχο... που επανω του ενα μεγαλοπρεπες γκραφιτι.... γραφει..ΚΟΣΤΟΣ...!!!
Τα.... παραπανω... θελω μας ομως ..... δεν ειναι κατ'αναγκη....προβληματα.. του εχω μας..!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΤετ Μαρ 14, 2012 10:21 pm

denovo έγραψε:
Καλησπέρα σε όλη την παρέα και τους φίλους της μέλισσας είμαι νέος στο φόρουμ και έγινα μέλος διότι θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας, καθώς , πιστεύω ότι με την εποικοδομητική συζήτηση μπορούμε να βγάλουμε καινούργια δεδομένα .

Λοιπόν είμαι φοιτητής στο τμήμα Τεχνολογία και σχεδιασμού ξύλου και επίπλου ,

Χαιρετώ και καλωσορίζω
Διάβασε προσεκτικά τα παρακάτω.

*.Τεχνικά χαρακτηριστικά της κυψέλης.-
Αφιερωμένο στους κατασκευαστές - βιοτέχνες κυψελών.

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΥΨΕΛΗΣ
.... από την οπτική γωνία της λειτουργικότητας και της ευκολίας εφαρμογής των διαφόρων μελισσοκομικών χειρισμών βρέθηκε ότι οι κυψέλες των 8 και 10 πλαισίων Hoffman (Standard) είναι οι πιο ενδεδειγμένες για την Ελλάδα. Η κυψέλη τύπου Langstroth έχει σταθερές διαστάσεις και πρέπει να τηρηθούν ως πρότυπο και να ακολουθούνται από όλους τους κατασκευαστές κυψελών. Οι αποκλίσεις από τις διαστάσεις αυτές μόνο προβλήματα έχουν δημιουργήσει και πιστεύουμε ότι έγιναν από άγνοια και όχι από πρόθεση. Για να σταματήσει όμως αυτό το κακό θα πρέπει όλοι οι φορείς που εμπλέκονται με τη μελισσοκομία να τηρούν τις σταθερές προδιαγραφές με θρησκευτική ευλάβεια.
Παρακάτω δίδονται με λεπτομέρεια οι διαστάσεις όλων των τμημάτων της κυψέλης τύπου Langstroth των 10 πλαισίων όπως αρχικά εισήχθηκε στην Ελλάδα και υιοθετήθηκε από το Υπουργείο Γεωργίας και χρησιμοποιείται από τις περισσότερες χώρες του κόσμου.

Οι εξωτερικές διαστάσεις της κυψέλης μπορεί να διαφέρουν μερικά χιλιοστά αν αυτό κρίνεται αναγκαίο για τεχνικούς λόγους.
Αυτό όμως που πρέπει να τηρηθεί με «θρησκευτική ευλάβεια» είναι οι εσωτερικές διαστάσεις και του πλαισίου, ώστε να διασφαλίζεται το διάστημα της μέλισσας (6-9 χιλιοστά).
Οι απαιτήσεις της σύγχρονης μελισσοκομίας απαιτεί την ύπαρξη κινητού πυθμένα (βάσης) γιατί διευκολύνονται κατά πολύ οι μελισσοκομικοί χειρισμοί (αναστροφή πατωμάτων, καθαρισμός πυθμένα, έλεγχος του εμβρυοθαλάμου για βασιλοκύτταρα με απλό ανασήκωμα της μιας μόνο πλευράς κ.ά.). Η ύπαρξη διαφόρων τύπων συνδετήρων εξασφαλίζουν τη σταθερότητα της κυψέλης κατά τη διάρκεια των μεταφορών.

ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΗΡΟΤΡΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑΣ

Χρηματοδότης: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΕΩΡΓΙΑΣ
Δ/ΝΣΗ ΖΩΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ & ΑΠΑ
ΚΑΝ. 1221/97, ΔΡΑΣΗ V
ΕΡΕΥΝΑ-ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΜΕΛΙΟΥ
ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
του Ερευνητικού Προγράμματος ΜΕΛΕΤΗ ΤΥΠΩΝ ΚΥΨΕΛΩΝ
Φορέας Εκτέλεσης: ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ,
ΕΙΔΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΚΟΝΔΥΛΙΩΝ ΕΡΕΥΝΑΣ

Επιστημον. Υπεύθυνος: Πασχάλης Χαριζάνης, Επίκουρος Καθηγητής Δ/ντής Εργαστηρίου Σηροτροφίας και Μελισσοκομίας
Πηγή : melinet.gr

Θα σου πρότεινα να τα διαβάσεις εδώ πιο αναλυτικά.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σου εύχομαι να μπορέσεις να δημιουργήσεις κάτι πρωτοπόρο στον κλάδο τις μελισσοκομίας.
Μην ξεχνάμε ότι τα πάντα εξελίσσονται .
Οι καινούργιες ιδέες πρέπει να ακούγονται και να αξιολογούνται.
Και ιδικά όταν προέχοντα από νέα παιδία.

Ευχαριστώ.

............[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΠεμ Μαρ 15, 2012 2:11 am

διαστάσεις του πλαισίου, ώστε να διασφαλ........κλπ

..................................................................................................................................

ΕΔΩ...συμφωνοι....... !!! Αν και εχει αρχισει να δουλευετε πολυ τα εννεα πλαισια σε δεκαρα κυψελη....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΠεμ Μαρ 15, 2012 10:42 am

denovo έγραψε:

Θα κάνω την αρχή ρωτώντας ποία είναι τα προβλήματα που έχετε συνάντηση κατά την χρήση των κυψελών ( τύπου langstroth ) , και ποια χαρακτηριστικά αν βελτιωνόντουσαν θα τα θεωρούσατε θετικά ( π.χ. καλύτερη μόνωση , μικρότερο βάρος , μικρότερη συντήρηση του ξύλου έως και μηδαμινή , αλλαγή τρόπου συναρμολόγηση όπου αυτό επιφέρει χαμηλότερο κόστος διότι η μεταφορά τους είναι ένας παράγοντας κόστους )

........+ τυπο κυψελης.δεν εχει γινει καμια ερευνα πανω σε αυτο.
δηλαδη ποιος τυπος κυψελης ειναι καταλληλος για τη χωρα μας.

πχ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
denovo
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΠαρ Μαρ 16, 2012 12:09 am

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση σου και για την απάντηση σου!!
Το κατανοώ ότι ο κάθε άνθρωπος έχει αναπτύξει διαφορετικό νοητικό μοντέλο , αντιλαμβάνοντας πολλές φορές διιαφορετικά τα λεγόμενα κάποιου και πόσο μάλλον σε γραπτό λόγο, συγγνώμη αν ήταν παρανόηση και λάθος δικό μου αλλά δεν αναφέρθηκα σε ένα άλλο νέο είδος κυψέλης ( καθώς μετά από μία έρευνα αγοράς 4 μηνών έχω βρει πάνω από 400 νέα είδη και πειραματισμούς σε παγκόσμιο επίπεδο ) και ήρθα στο συμπέρασμα όπως προανάφερες ότι κάτι τέτοιο έχει πολλά εμπόδια , καθώς επίσης θα πρέπει να γίνει από κάποιον που κατέχει άριστα την τέχνη της μελισσοκομίας ( όπως ανάφερα δεν είμαι μελισσοκόμος) και μπορεί να χρειαζόταν πάνω από 10-15 χρόνια μελέτης και πειραματισμού .

Εγώ αναφέρομαι σε βελτίωση κάποιων από των χαρακτηριστικών της είδη υπάρχουσας ευρέως χρησιμοποιούμενη κυψέλη ( τύπου langstroth ) και την συζήτηση αυτή την άνοιξα διότι είμαι στην διαδικασία σύνταξης ερωτηματολογίου και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη όλων των μελών που χρησιμοποιούν τέτοιες κυψέλες .

Ποιο πολύ εστιάζω στον τρόπο συνδεσμολογίας της κυψέλης που έχει πάρα πολλά προβλήματα καθώς επίσης στο ξεχειμώνιασμα των μελισσών.....αλήθεια πια είναι η δική σου γνώμη αν υπήρχε μια υποβοήθηση θερμοκρασίας μέσα στην κυψέλη και συγκεκριμένα τους μήνες Ιανουάριο και μετά θα είχε κάποια θετική συνέπεια ( ας πούμε στην ανάπτυξη του γόνου)
( γνωρίζω για την παραπλάνηση που μπορεί να τους δημιουργηθεί αλλά και αυτές αποδεικνύουν ότι πολλές φορές είναι ποιο έξυπνες και από εμάς με ένα πολύ αποτελεσματικό μοντέλο κοινωνίας .)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΠαρ Μαρ 16, 2012 12:50 am

denovo έγραψε:


Ποιο πολύ εστιάζω στον τρόπο συνδεσμολογίας της κυψέλης που έχει πάρα πολλά προβλήματα καθώς επίσης στο ξεχειμώνιασμα των μελισσών.....αλήθεια πια είναι η δική σου γνώμη αν υπήρχε μια υποβοήθηση θερμοκρασίας μέσα στην κυψέλη και συγκεκριμένα τους μήνες Ιανουάριο και μετά θα είχε κάποια θετική συνέπεια ( ας πούμε στην ανάπτυξη του γόνου)
.)

για τη θερμοκρασια οχι για πολλους λογους.(αν σε ενδιαφερει τους αναλυω)

για την υγρασια που ειναι υπεύθυνη για χιλια δυο κακα ναι.
πχ προσφατο.ανοιξα τα μελισσια και αυτα που εχουν τρυπες στον πατο ηταν θεοστεγνα.
τα αλλα που δεν ειχαν ,στο καπακι ηταν μαζεμενοι υδρατμοι οσο ενα κρασοποτηρο.
εγω ανοιγω τρυπες με το τρυπανι ,αλλος χρησιμοποιεί σιτα ,αλλος βαζει χαρτια στο καπακι
και παει λεγοντας.

και μια δευτερη ιδεα μιας και εχουμε δυσκολους καιρους,μπας και βγει καμια πατεντα......
οπως ξερεις εχουμε μια μάστιγα που λεγετε κλεψια θα μπορούσε στην ολη κατασκευή να εμπαινε
καποιο συστημα αντικλεπτικο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΠαρ Μαρ 16, 2012 3:32 pm

Επειδη οι περισσοτεροι γνωρισαμε τις μελισσες με αυτου του τυπο κυψελες με αυτα τα ξυλα κλπ κλπ, εχουμε προσαρμοστει εμεις σε αυτην την κυψελη αντι να προσαρμοσουμε την κυψελη σε εμας, οποτε ειναι δυσκολο να σου προτεινουμε καποια απετιση η ιδεα. Ενταξη ενταξη, θελουμε καλητερες και ταυτοχρονα φτηνοτερες κυψελες αλλα αυτο δεν γινεται. Αυτο που μου αρεσε παντως ηταν η ιδεα του Καπετανιου για αντικλεπτικο αν και νομιζω οτι εσενα σε ενδιαφερει μονο τα ειδη του ξυλου για την κυψελη, αν οχι ψαχτω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΠαρ Μαρ 16, 2012 8:52 pm

Αγαπητέ φίλε και φοιτητή denovo.
Αφού καταλαβαίνεις και εσύ το πόσο εύκολα ο γραπτός λόγος μπορεί να παρερμηνευτή, θα πρέπει να ξέρης ότι η συνέχεια του γραπτού μου λόγου δεν γίνεται με κακή πρόθεση απλά θα προσπαθήσω να σου διευκρινίσω κάποια πράγματα που κατά την γνώμη μου θα σε βοηθήσουν στην πραγματοποίηση ενός θεμιτού αποτελέσματος .

Σαν φοιτητής (μαθητής) που είσαι θα πρέπει να γνωρίζεις ότι πρώτα πρέπει να κατανοήσεις την αρχή λειτουργίας (την βάση) του αντικειμένου, έπειτα την μάθηση του και μετέπειτα αφού σου έχει γίνει κτήμα σου την πιθανή ερευνά σου, που θα έχει σαν κύριο μέλημα την βελτίωση ή και εξέλιξη του αντικειμένου.
Αυτό μέχρι εδώ είναι ο κανόνας μιας φυσικής ροής πραγμάτων.

Παρατηρώντας λοιπόν τα γραφωμενά σου βλέπω ότι εστιάζεσαι μόνο στην κατασκευή κυψέλης που θα μοιάζει με τις άλλες αλλά θα διαφέρει σε κάποια στοιχεία με σκοπό την βελτίωση της .

Διευκρινίζεις όμως ότι επάνω στην μελισσοκομία (κατά επέκταση στο ίδιο το μελίσσι και στην βιολογία του) δεν έχεις γνώσεις.

Αυτό θυμίζει κάποιον άνθρωπο που δεν γνωρίζει να διαβάζει και να γράφει, αλλά έχει αναλάβει να φτιάξει και να διαμορφώσει ένα βιβλίο.
Επειδή όμως δεν ξέρει από πού να αρχίσει και πώς να το διαμορφώσει προσπαθεί να μαζέψει πληροφορίες από εδώ και από εκεί, λέγοντας ότι από αυτά που θα μου πείτε, εγώ θα δημιουργήσω όχι κάτι βέβαια το διαφορετικό, αλλά ίσως κάτι το καλύτερο.
Ο κανόνας σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η αποτυχία.
Μπορεί να υπάρχει καλή θέληση αλλά δεν υπάρχει η φυσική ροή τις γνώσης.
Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στους κανόνες υπάρχουν και εξαιρέσεις .Ελπίζω αυτό να ισχύει για εσένα.

Αφήνεις από τα γραφώμενα σου να φανεί ότι έχεις αρκετά καλές γνώσεις επάνω στο τομέα του ξύλου το δέχομαι ανεπιφύλαχτα και δεν υπάρχει και λόγος να μην το δεχτώ, αλλά σκέψου, ότι κυψέλες με μελίσσια υπάρχουν σχεδόν σε όλη την Ελλάδα ,σκέψου λοιπόν ότι ανάλογα και την περιοχή υπάρχει μια ίσως διαφορετική διαχείριση στο μελίσσι, αλλά ακόμα και στην κυψέλη.
Θα σου αναφέρω κάποια λίγα παραδείγματα για να κατανοήσεις το σκεπτικό μου που ίσως και να σε βοηθήσει.
Περιοχή με πολύ κριό και με κορεσμό υγρασίας
Περιοχή με πολύ κριό ελάχιστη υγρασία
Περιοχή με κλίμα εύκρατο
Περιοχή με κλίμα ηπειρωτικό

Και για να μην μακρηγορώ πολλές τέτοιες περιπτώσεις με διαφορετικές συνθήκες χειρισμών και στις μέλισσες και στις κυψέλες.

Τελικό συμπέρασμα δικό μου ….
Πρώτα γνώρισε την (βάση) την ίδια την μέλισσα και την διαβίωσή της, και μετά προσπάθησε να φτιάξης το σπίτι της.
Πιστεύω τότε θα μας βοηθήσεις όλους.

Ευχαριστώ.

.......................[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.].....................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
denovo
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΣαβ Μαρ 17, 2012 3:43 am

Φίλε kaz δική μου παράληψη αλλά η απάντηση μου ήταν για τον φίλο Granazis @
Στην τελευταία σου απάντηση συμφωνώ απόλυτα και την δέχομαι, και βέβαια οι απαντήσεις σου είναι καλοπροαίρετες, άλλωστε συζήτηση κάνουμε....

Όσον αφορά το θέμα της κλοπή το μόνο που θα μπορούσε ίσως να γίνει είναι να χρησιμοποιηθεί ετικέτα RFID ( το οποίο από θέμα κόστους δεν είναι απαγορευτικό 0,80 - 0,50 ευρό) έχει μνήμη και μπορούν να καταχωρηθούν τα στοιχειά του μελισσοκόμου , η ετικέτα είναι ένας πομπός ο οποίο μας παρέχει τις όποιες πληροφορίες θέλουμε ( ακόμα μπορεί να μας παρέχει πληροφορίες θερμοκρασίας , υγρασίας κ.α καθώς υπάρχουν και τσιπ με ενσωματωμένους αισθητήρες, ενεργή ετικέτα ) , εμείς με ένα δέκτη (ένα RFID αναγνώστη) μπορούμε να αντλήσουμε τις πληροφορίες χρησιμοποιώντας έναν αναγνώστη μορφή του usb stick με την χρήση φορητού υπολογιστή, smartphone κ.α
Επίσης τα RFID χωρίζονται σε δυο κατηγορίες ενεργά και παθητικά ανάλογα με τον τρόπο τροφοδοσίας ( οι παθητικές δεν έχουν σύστημα τροφοδοσίας λαμβάνουν την απαιτούμενη ενέργεια από τον αναγνώστη και δεν έχει πομποδέκτη ενώ οι ενεργές έχουν ενσωματωμένη μπαταρία και πομποδέκτη για την λειτουργία του ηλεκτρομαγνητικού σήματος)....υπάρχουν και άλλες πληροφορίες όσον αφορά τις κατηγορίες και τα διάφορα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα....απλά δεν τα αναφέρω

Το ξέρω δεν πρόκειται να κάνει πολλά (καθώς για να είναι αποτελεσματικό θα πρέπει να γίνει ένας ελεγκτικός μηχανισμό ) από θέμα τεχνολογία σε συνάρτηση με το κόστος προς το παρόν είναι το μόνο .......για μέθοδο GPS η GSM ( τα χρησιμοποιούν στα αντικλεπτικά με ειδοποίηση μέσω κινητού ) δεν το συζητώ καθόλου ( ίσως το ξαναβλέπουμε σε 5-10 χρόνια )

Φίλε Captain @ αυτό που μου ανέφερες για την υγρασία το σημειώνω και το λαμβάνω σοβαρά υπόψη μου....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mimis
Μέλος
Μέλος
mimis


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΣαβ Μαρ 17, 2012 10:28 am

gia sou denovo,

δεν καταλαβα καλα...παθητικος κομβος χωρις μπαταρια σιγουρα θα ειναι το καλυτερο,
αλλα μεσα στο ξυλο κρυφο, η απο εξω. γιατι εαν ειναι απο εξω το τραβας και το εβγαλε ο κλεφτης. 80 σεντ δεν ειναι πολλα...

εγω πιστευω πος γινονται πολλα λαθη απο αρχαριους γιατι υπαρχουν πολλες διαφορετικες κυψελες
και
παιζει μεγαλο ρολο η ενεργεια που βαζει
καποιος σε ενα θεμα και οχι τοσο οι πρακτικες γνωσεις. πχ ξερεις παραπανω απο εμενα εφοσον ειδες στο ιντερνετ 40 διαφορες κυψελες εν εγω ασχολουμε στα 3/4 χρονακια.

συνεχισε την ερευνα σου. και ριξε μια ματια στην γερμανια, γιατι οι γερμανοι πειραματιζονται πολυ περισσοτερο απο εμας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΣαβ Μαρ 17, 2012 10:31 am

Φίλε denovo χαιρετώ.
Διαβάζοντας το κείμενο σου κατάλαβα ότι ασχολείσαι με την τεχνολογία,και χάρηκα .

Βέβαια οι ετικέτες RFID έχουν μεγάλο μέχρι αξεπέραστο πρόβλημα εάν το σημείο που είναι τοποθετημένες υπάρχει υγρασία πυλώνες ΔΕΗ ,κ.λπ.
(Συνήθως σε μέρη με κυψέλες υπάρχει υγρασία τον χειμώνα.)
Επίσης εύκολα παθαίνουν ζημία από λάθος χειρισμούς.
Μην ξεχνάμε ότι με τις ετικέτες αυτές προσπαθούν μέχρι και τώρα να αντικαταστήσουν τις ετικέτες barcode και όχι μόνο.

Παράλληλα όμως σε πληροφορώ ότι σε στατικό μελισσοκομείο γνωστού μου έχω τοποθετήσει τέτοια ετικέτα,
με καλά αποτελέσματα, ιδικά σε ανοιχτή περιοχή τα αποτελέσματα είναι τέλεια αλλα μόνο το κατακαλόκαιρο.

Στο κινητό μελισσοκομείο υπάρχουν πολλά προβλήματα και ιδικά σε περιοχές απομακρυσμένες και ιδικά ανάμεσα σε βουνά .
Πάντως το σίγουρο είναι ότι δουλεύει σε κάποιες περιπτώσεις πολύ καλά.
Σε πολλές περιπτώσεις απλά χρειάζεται και αναμεταδότης.

Και ένα ακόμα βασικό, προς το παρών σαν γενικό κόστος είναι υψηλό.
Επίσης μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μελισσοκόμους που θέλουν απλούς και κατανοητούς χειρισμούς και όχι για μελισσοκόμους κομπιουτεράδες.

Τώρα αυτό με την υγρασία,
εξαρτάτε και από την περιοχή.
O ποιο απλός τρόπος κινητοί πάτοι με σήτα και σχετική κλήση τις κυψέλης έχει καλά αποτελέσματα.

Υπάρχει και ό τρόπος του εσωτερικά κεκλιμένου καπακιού με ραβδώσεις και νεροχύτη με αποστράγγίξη,
αλλά μόνο για μελισσοκόμους με λίγες κυψέλες ,και δεν θέλω να αναφερθώ περισσότερο σε αυτό προς το παρών.

Ευχαριστώ.

Και όπως συνηθίζω και ένα σκίτσο.

.................[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]...............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΣαβ Μαρ 17, 2012 8:42 pm

καλη μαγκια αυτο με το νεροχυτη.
αλλα οπως λες το παν ειναι να περνουν αερα απο κατω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akir
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
akir


Αριθμός μηνυμάτων : 9

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μόνωση καπακιού   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΤρι Μαρ 27, 2012 12:43 am

Εχει δοκιμαστεί η δυνατότητα μόνωσης με φύλλο πολυστερίνης στο καπάκι της κυψέλης?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Βελτίωση κυψέλης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτίωση κυψέλης   Βελτίωση κυψέλης Icon_minitimeΤρι Μαρ 27, 2012 1:14 am

πουλιουντε ηδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βελτίωση κυψέλης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βελτίωση τροφοδότη - τροφοδότης "Μισό Πάτωμα"
» Πορτακια κυψελης
» Κυψέλες Πολυστερίνης
» Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...
» Βάψιμο Κυψέλης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: