Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πώς καθαρίζεται τα εργαλεία σας;

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Πώς καθαρίζεται τα εργαλεία σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πώς καθαρίζεται τα εργαλεία σας;   Πώς καθαρίζεται τα εργαλεία σας; Icon_minitimeΤετ Μαρ 07, 2012 11:54 am

Προσωπικά μετα απο κάθε επισκεψή μου περιλούω όποια εργαλεία έχω χρησιμοποιήσει ( βασικά το ξέστρο) με οινόπνευμα και τα λαμπαδιάζω sokaristiko sokaristiko oraia
Άμεσα με λίγο χαρτί το καθαρίζω και η πρόπολη δεν αποτελεί πρόβλημα μιας και λιωμένη αφαιρείται πανεύκολα.
Το καπνηστήρι ,το πάνω μέρος του, το ξύνω μετα απο κανα δίμηνο.
Για την στολή μέχρι τώρα την έπλενα απλά. Τελευταία δοκίμασα το εξής : την βούτηξα για κανα 20λεπτο στη χλωρίνη και μετα πλύσιμο. Πλεονασμός; Ίσως. Αλλα σκέφτηκα οτι η χλωρίνη θα σκοτώσει όλους τα παθογόνα βακτήρια αλλα και τους ιούς.
Για τον μελιτοεξαγωγέα καθαρισμός με ζεστό νερό.

Έχουν αναφερθεί κατα καιρούς ανα εργαλείο τρόποι καθαρισμού απλά είπα να τους συγκεντρώσουμε.
όποια αλλη πιο εύχρηστη idea ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

Πώς καθαρίζεται τα εργαλεία σας; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς καθαρίζεται τα εργαλεία σας;   Πώς καθαρίζεται τα εργαλεία σας; Icon_minitimeΠαρ Μαρ 09, 2012 9:46 am

Το ξέστρο το βάζω ανά διαστήματα σε καυτό νερό με χλωρίνη. Το καπνηστήρι το καίω με το φλόγιστρο ώστε να φεύγουν οι πίσσες που κολλάνε. Η φόρμα δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πώς καθαρίζεται τα εργαλεία σας;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» εργαλεια απο το χρονοντουλαπο !!!!!!!!!!
» Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...
» ΣΟΣ χαρίζονται 30 μελίσσια και εργαλεία
» Ποια εργαλεία είναι απαραίτητα για τον τρύγο;
» Για την αγορά πρώτου μελισσιού - εργαλεία, μελίσσι, κόστος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: