Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τέτοια εποχή όροφο ;;;

Πήγαινε κάτω 
+6
beespyros
ouranis
cretaland
milmos
Νικολαος
helias
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 2:04 pm

Το σενάριο έχει ως εξής :
Μελίσσια δυνατά δεκάρια με περσινές ανοιξιάτικες Βασίλισσες.
Ξεχειμώνιασαν σε υψόμετρο 300 μ στην περιοχή Κύμης Ευβοίας.
Κυψέλες με κινητό πάτο και σήτα, χωρίς κερόπανο και χωρίς το συρτάρι του πάτου.
Ουδέποτε τους έλλειψε το ζαχαροζύμαρο.
Δεν έγινε καμιά θεραπεία για βαρρόα.

Χθες 3-3-2012, στην πρώτη γενική επιθεώρηση, η οποία συνδυάστηκε και με την αλλαγή κυψελών, διαπιστώθηκε δυνατός πληθυσμός σε όλα τα πλαίσια, καλή γέννα, αυγά ημέρας και γόνος 7-8 πλαισίων.

Ερώτηση : Ανεβάζω πάτωμα ή είναι πολύ νωρίς ; skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νικολαος
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 76

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 2:54 pm

Κατα την γνωμη μου παρολο που δεν εχω μελλισια αλλα διαβαζω αρκετα τον τελευταιο καιρο και θα παρω τα πρωτα μου την τριτη οι επιλογες δεν εχουν σχεση με την εποχη εφοσον τα μελλισια σου πανε καλα πιθανον λογω ταισματος αλλα σιγουρα βρηκαν και αρκετο νεκταρ για να αρχισει να γεναει η βασιλλισα μετα μανιας η προσθετεις πατωμα η κοβεις παραφιαδες αλλιως σε λιγο καιρο θα τρεχεις να μαζευεις τις μελλισουλες σου απο τα δεντρα .
Σιγουρα θα απαντησουν και ποιο εμπειροι απο μενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 3:26 pm

Ηλία
Πολύ δύσκολη ερώτηση βάζεις.

Οι "κανονισμοί πτήσης" λένε ότι όταν ξεπεραστεί οριστικά το πρόβλημα των χαμηλών θερμοκρασιών, τότε θα ήταν μονόδρομος η απόφαση για σήκωμα ορόφου, αφού λες ότι έχεις 9-10 πλαίσια πληθυσμό και 7-8 πλαίσια γόνου.

Εσύ είσαι σίγουρος ότι δεν θα κτυπήσουμε και πάλι θερμοκρασίες κοντά στους 10ο C?

Φαντάζομαι ότι θα σηκώσεις 2 πλαίσια γόνου στον όροφο, τον οποίο πρέπει απαραίτητα να πατήσουν και προφυλάξουν οι μέλισσες από τις χαμηλές θερμοκρασίες.
θα το κάνουν, ή θα τον αφήσουν να παγώσει?

Αν θες γράψε μας τι τελικά αποφάσισες και πώς τα πήγαν.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 5:26 pm

καλυτερα να σε απασχολησει αμεσα η θεραπεια και οχι τα πατωματα,μελισσια χωρις θεραπεια καταρεουν αποτομα στο δευτερο η τριτο ετος,κανε υπομονη μια βδομαδουλα ακουσε καιρο και αν δεν δεινει μεταβολες προς τα κατω ανεβασε οροφο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 6:15 pm

Νικολαος έγραψε:
η κοβεις παραφιαδες
Είναι και αυτό μια σκέψη, αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω βασίλισσα τέτοια εποχή!

milmos έγραψε:
Ηλία
Εσύ είσαι σίγουρος ότι δεν θα κτυπήσουμε και πάλι θερμοκρασίες κοντά στους 10ο C?

Φαντάζομαι ότι θα σηκώσεις 2 πλαίσια γόνου στον όροφο, τον οποίο πρέπει απαραίτητα να πατήσουν και προφυλάξουν οι μέλισσες από τις χαμηλές θερμοκρασίες.
θα το κάνουν, ή θα τον αφήσουν να παγώσει?

Αν θες γράψε μας τι τελικά αποφάσισες και πώς τα πήγαν.

Μακάρι να γνώριζα τα μελλούμενα του καιρού fatsoulas
Γόνο δεν σκοπεύω να ανεβάσω.

cretaland έγραψε:
Γνώμη μου είναι να μην ανεβάζουμε ποτέ πάνω γόνους, όταν νιώσουν έτοιμα αυτά θα ανέβουν, η βασίλισσα ξέρει καλύτερα απο εμάς,......
Φέτος η χρονιά είναι πολύ δυνατή και ενώ νομίζουμε ότι όλα έχουν πάει πίσω προχωράνε και οι ανθοφορίες και οι μέλισσες....
.... πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε τα μελίσσια μας.

!
sostos Συμφωνώ με όλα, όπως τα είδα τα μελισσάκια μου πάντως, μου φάνηκε ότι μου είπαν την άλλη βδομάδα θέλουμε χώρο!!!!!

ouranis έγραψε:
καλυτερα να σε απασχολησει αμεσα η θεραπεια και οχι τα πατωματα,μελισσια χωρις θεραπεια καταρεουν αποτομα στο δευτερο η τριτο ετος,κανε υπομονη μια βδομαδουλα ακουσε καιρο και αν δεν δεινει μεταβολες προς τα κατω ανεβασε οροφο

Ως προανέφερα το σκοπεύω για την επόμενη εβδομάδα.
Όσο για τη θεραπεία είναι η πρώτη χρονιά και μέτρησα τη βαρρόα και όχι μόνο ήταν ελάχιστη αλλά σχεδόν ανύπαρκτη, του χρόνου θα επέμβω!! ti na po
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 7:19 pm

Απλα ανεβαζεις οροφο χωρις να ανεβασεις γονο και κακο καιρο να κανει αυτα την μελισσοσφαιρα κατω θα την κανουν ετσι κι αλλιως για ποσο θα ειναι η κακοκαιρια, αν υπαρξει; Καλυτερα να ανεβασεις τωρα παρα να τα ψαχνεις μετα απο τα δεντρα, ετσι ακριβως περυσι εκανα κι εγω και δεν ανεβασα, ολο τον Μαρτιο χαλαγα κελια, ε καποια στιγμη τον Απριλη μου εφυγαν. Ασε που αν τους μπει να σμηνουργισουν ειναι νευρικα, αναστατομενα και τσιμπανε πολυ. Τελος αν θες να κοψεις πρεπει να ανεβασεις πρωτα, τι να κοψεις απο 10 με 7, 8 γονους, μην ξεχνας πως οτι κοψεις πρεπει να εχει και μελια και γυρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 8:01 pm

Helias φίλε μου ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο δίλημα (και κατάσταση) έχω. Όλα μου τα μελισσάκια φωνάζουν "χώρο".
Συμφωνώ με τον cretaland αν θέλεις να ανεβάσεις όροφο.
Εγώ σκεφτόμαι να κόψω.
beespyros δεν συμφωνώ ως πρός το εξής. Εγώ έχω στις 2 κυψέλες μου 8 πλαίσια πέρα ως πέρα γόνο . Έχω και κηφηνογόνο αρκετό απο ολα (σε άλλα λίγο σε αλλα περισσότερο). Το να κόψεις απο πραγματικό 10αρι σε πραγματικά 2 5άρια αυτήν την εποχή ειναι αν μη τι άλλο εφικτό. Και θα έχουν τον απαιτούμενο χρόνο για ανάπτυξη.
helias γράφεις "δεν μπορώ να ρισκάρω βασίλισσα τέτοια εποχή!" skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 9:08 pm

γονιμοποιειτε η βασιλισσα απο τοσο νωρις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 9:13 pm

cyber2li έγραψε:

beespyros δεν συμφωνώ ως πρός το εξής. Εγώ έχω στις 2 κυψέλες μου 8 πλαίσια πέρα ως πέρα γόνο . Έχω και κηφηνογόνο αρκετό απο ολα (σε άλλα λίγο σε αλλα περισσότερο). Το να κόψεις απο πραγματικό 10αρι σε πραγματικά 2 5άρια αυτήν την εποχή ειναι αν μη τι άλλο εφικτό. Και θα έχουν τον απαιτούμενο χρόνο για ανάπτυξη.

Και αν κοψεις μετα απο 2 3 εβδομαδες τι θα χασεις; Εγω το να δωσω οροφο ή το να κοψω αυτη την δεδομενη περιοδο το θεωρω το ιδιο και το αυτο. Σε 2 3 εβδομαδες σιγουρα θα κοψω και εγω αλλα μεχρι τοτε θα εχουν βαλει κανα μελακι παραπανω. Για να ειμαστε ειλικρινης περιμενω να δω μεγαλα σμηνουργικα κελια μεγαλωμενα με ολο τον κοσμο και τοτε θα κοψω, ασε που μπορει να κοψω και στα 3 μεχρι τοτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 9:16 pm

Κηφηνοκελιά βρήκα αρκετά και σε περίεργα σημεία. Από εκεί ξεκίνησαν οι σκέψεις για σμηνουργία. scratch
Τέτοια εποχή Βασίλισσα δεν νομίζω να γονιμοποιηθεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 9:47 pm

cretaland έγραψε:
Να θυμάσε όταν βλέπεις κηφηνοκέλια η σμηνουργίες είναι κοντά!

ΟΛΕΕΕΕ he he he he he he
Παιδιά ορφάνεψα κυψέλη μέσα Οκτωβρίου και γονιμοποιήθηκε, και γέννησε πέρσι, και άρχισε κανονικότατα τώρα. Οριακό συμφωνώ...τυχερός;;; ti na po ti na po
Όπως και να έχει νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στα περί Βασίλισσας...υπολογίζουμε 16 μέρες μετα οπότε τέλη Μάρτη πρώτα ο Θεός
beespyros όντως μια τακτική και αυτή sostos ...να σου πώ την αλήθεια κατάλαβα οτι θα την κράταγες 2όροφη.
Εν τέλη είναι καθαρά τί τακτική θα ακολουθήσει ο καθένας μας και πολλές είναι μελισσοκομικά σωστές. Εμπειρία , περιοχή, μελίσσια και πολλοί άλλοι παράγοντες πρέπει να υπολογιστούν, όλα εκτός ενός ...Καιρού
zitao pola zitao pola zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΔευ Μαρ 05, 2012 9:53 am

cretaland έγραψε:
Όροφο βάζουμε όταν το μελίσσι έχει απο 7 γόνους και πάνω και ο πλυθησμός του περνάει τα 9 πλαίσια πλυθησμό... Ώστοσο υπάρχουν αρκετοί μεθόδοι να προσθέσεις πάτωμα. Γνώμη μου είναι να μην ανεβάζουμε ποτέ πάνω γόνους, όταν νιώσουν έτοιμα αυτά θα ανέβουν, η βασίλισσα ξέρει καλύτερα απο εμάς, μπορείς να βάλεις στο κέντρο του ορόφου τα 2 ακριανά πλαίσια με τα μέλια και τις γύρες. και να βάλει στην θέση 2 και 8 άχτιστες κυρήθρες, έπειτα θα προσθέσεις και μια κυρήθρα ανάμεσα στις 2 που ανέβασες απο την γονοφωλιά, και άλλη μία στο πλάι... θα τροφοδοτήσεις την ίδια μέρα

Ηλία αυτό έλεγε αν θυμάσαι και ο Αντώνης.... Εγώ αυτό θα έκανα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΔευ Μαρ 05, 2012 1:54 pm

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:


Ηλία αυτό έλεγε αν θυμάσαι και ο Αντώνης.... Εγώ αυτό θα έκανα.

sostos sostos Την Παρασκευή εαν δεν βρέχει θα έχω πανωσηκώματα, αλλιώς το Σάββατο sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 11, 2012 9:56 am

Παρασκευή και Σάββατο είχε πολύ χαμηλή θερμοκρασία, πολύ αέρα και συνεχές ψιλόβροχο, βλέποντας και στο δελτίο ότι όλη τη βδομάδα θα βρέχει και θα έχει χαμηλές θερμοκρασίες, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ να μην βάλω όροφο αυτή τη βδομάδα.
Έτσι πήγα άνετος για άλλες δουλειές και από περιέργεια μόνο άνοιξα καπάκια για να δώ τί γίνεται....

Όλα ήταν καλά. Όμως σε ένα affraid affraid ΕΙΧΑΝ ΧΤΙΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ affraid affraid , σε έξι μόνο ημέρες από τότε που τους άλλαξα την κυψέλη και αμέσως έχτισαν όλο το καπάκι, ήταν και τρομερά επιθετικές (λόγω καιρού υποθέτω)!

Η σμηνουργία φοβάμαι ότι είναι αναπόφευκτη, θα ξαναπάω σε 6 ημέρες, μόλις φτιάξει ο καιρός , Λέτε να την προλάβω ;;; klama
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 11, 2012 10:58 am

Οσο ο καιρος ειναι χαλια δεν πανε πουθενα τα κοριτσια .
Χαλαραααααα μεχρι τοτε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΚυρ Μαρ 11, 2012 9:02 pm

Στο ειχα γραψει, επρεπε να βαλεις οροφο την Παρασκευη, με τοσο κοσμο δεν υπαρχει φοβος να κρυωσουν, τωρα θα ειναι ετσι νευρικα μεχρι να σου φυγουν, καλυτερα κοψε κατευθειαν οταν μπορεσεις μπας και γλυτωσεις καποια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΔευ Μαρ 19, 2012 4:48 pm

Πήγα το Σάββατο στα μελίσσια!!

Είχε 19 βαθμούς και ήλιο. Δούλευαν σαν τρελά.
Όλα είχαν πάνω από 6 πλαίσια γόνους, ορισμένα εννιά και σε ένα είχαν χτίσει στο καπάκι και είχαν γόνο κλειστό!!!

Παρόλα αυτά ούτε ένα βασιλικό κελί σμηνουργίας (μάλλον η κακοκαιρία των τελευταίων ημερών τους χάλασε την όρεξη… MILIBEE sostos )

Έβαλα ορόφους και άχτιστα κεριά (δεν έχω χτισμένα ti na po ).



Τώρα λέω:
Επειδή σήμερα είναι πατημένα δεκάρια πληθυσμό, να τροφοδοτήσω και να περιμένω να δυναμώσουν κιάλλο σαν δυόροφα.
Κατά τά μέσα του Απρίλη πιστεύω ότι θα κοντεύουν να γίνουν εικοσάρια. Τότε θα έχει γονιμοποιηθεί και καμιά Βασίλισσα της προκοπής, Θα αγοράσω λοιπόν Βασσίλισσες και θα κόψω το κάθε ένα σε δύο δεκάρια.
Μέχρι το τέλος Μαίου (που ξεκινάει το έλατο) θα έχουν ξαναγίνει κοντά εικοσάρια και έτσι θα μπορέσω να τα ανεβάσω στο βουνό μπας και πάρω λίγο μελάκι φέτος! skeftome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΔευ Μαρ 19, 2012 7:58 pm

helias έγραψε:

Τώρα λέω:
Επειδή σήμερα είναι πατημένα δεκάρια πληθυσμό, να τροφοδοτήσω και να περιμένω να δυναμώσουν κιάλλο σαν δυόροφα.
Κατά τά μέσα του Απρίλη πιστεύω ότι θα κοντεύουν να γίνουν εικοσάρια. Τότε θα έχει γονιμοποιηθεί και καμιά Βασίλισσα της προκοπής, Θα αγοράσω λοιπόν Βασσίλισσες και θα κόψω το κάθε ένα σε δύο δεκάρια.

νομίζω ότι έκανες το πιο σωστό.
γιατί να ρισκάρει κάποιος με παραφυάδες, αφού μπορεί να δώσει χώρο επάνω.
Και εγώ το ίδιο έκανα πρίν 15 μέρες, και πάνε μια χαρά. Στο ένα μάλιστα ανέβασα και 1 γόνο 1 τροφή 2 χτισμένες και πάει πολύ καλά.

Στο άλλο απλά έβαλα χτισμένες. Και τους δίνω και χτίζουν συνέχεια στην 2 και 9

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Τέτοια εποχή όροφο ;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέτοια εποχή όροφο ;;;   Τέτοια εποχή όροφο ;;; Icon_minitimeΤρι Μαρ 20, 2012 5:41 pm

NINAS έγραψε:

Και εγώ το ίδιο έκανα πρίν 15 μέρες, και πάνε μια χαρά. Στο ένα μάλιστα ανέβασα και 1 γόνο 1 τροφή 2 χτισμένες και πάει πολύ καλά.

Στο άλλο απλά έβαλα χτισμένες. Και τους δίνω και χτίζουν συνέχεια στην 2 και 9


Γόνο πάνω εγώ δεν ανεβάζω, γιατί δεν ξέρω τί γίνεται μέχρι να βγεί ο Μάρτης.
Για την Αίγινα πάντος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. oraia

Τα χτισίματαπου προανέφερα στο καπάκι ήταν γεμάτα γόνο και κλειστό!
Πώς γλύτωσα τη σμηνουργία απορώ!
[url=[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][/url]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τέτοια εποχή όροφο ;;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» δεν" τραβανε" τα μελισσια φετος τετοια εποχη ...
» σιροπιαζω τετοια εποχη;
» Αφεσμός τέτοια εποχή;
» να βαλω οροφο?
» Τέτοια εποχή..και όμως γίνεται...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: