Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός

Πήγαινε κάτω 
+3
beespyros
milmos
spi
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
spi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 5:54 pm

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα πρόβλημα. Πρίν δέκα μέρες πήγα στα μελισσακια μου και τους έβαλα τροφή. Εκανε κρύο και για αυτό δεν έκανα ενδελεχή έλεγχο. Αυτο που είδα είναι οτι υπήρχε κινητικότητα σε όλα. Σήμερα έιχε καλή μέρα και πήγα να τα δω και σε ένα απο αυτά είχε εξαφανιστεί όλος ο πληθυσμός εκτός απο καμιά δεκαρια μελισσούλες. Αυτο που παρατήρησα είναι οτι έχει παρα΄πολλα μέλια, πολύ λίγο σφραγισμένο γονο καθόλου ανοιχτό και δεν βρηκα βασίλισσα.
Ξέρει κανείς τι μπορεί να συνέβη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 8:14 pm

ακριβώς το ίδιο παρατηρήθηκε και στον Μαραθώνα πριν 1 μήνα.
ακριβώς το ίδιο.

Μαραθώνας-Λούτσα είναι κοντά σχετικά.


Να σε ρωτήσω όμως κάτι?
Πριν την εγκατάλειψη της κυψέλης (1-2 εβδομάδες πριν), μετέφεραν άσπρη γύρη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 8:24 pm

φίλε μου λόγω κρύου δεν τα είχα ανοίξει. Μόνο πίτες τους έβαζα κα τα έκλεινα. Τι υποψιάζεσαι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 8:37 pm

Κατ' αρχην ξεκιναμε με κακο χειρισμο, ειχε παρα πολλα μελια αλλα εσυ ταισες, παλι ακουτε αυτα που λενε οι βορειοι εδω μεσα ΚΑΙ ταιζεται συνεχεια ΚΑΙ δεν τα ανοιγετε, για το 2012 ειχε τουλαχιστον 15 20 μερες πανω απο 15 βαθμους που μπορουσες να το ανοιξης αλλα διαβαζεις οτι κανει κρυο κλπ κλπ και δεν το ανοιξες. Ξεκινανε οι σμυνουργιες τωρα για κοιτα για κανα σφραγισμενο κελι, ειδικα αν ειχες περιορισει και τα πλαισια....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 9:02 pm

τα πλαίσια δεν τα είχα περιορίσει. με 7 πλαίσια πληθυσμό είχα 10 πλαίσια. Τώρα όσο για το να τα ανοίξω, έδω 9 στις 10 μέρες βρέχει και την μια είναι στα πρόθυρα. συν το κρύο. Εκεί ήμουν αλλά με την βροχή δεν τα ανοίγω. Για σμηνουργία δεν το πιστεύω και πάλι λόγω θερμοκρασιών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 10:03 pm

spi έγραψε:
φίλε μου λόγω κρύου δεν τα είχα ανοίξει. Μόνο πίτες τους έβαζα κα τα έκλεινα. Τι υποψιάζεσαι;

δεν ρώτησα αν είδες γύρες μέσα στα πλαίσια, αλλά αν στην είσοδο της κυψέλης τις έβλεπες να επιστρέφουν με γύρη.

Τέλος πάντων θα σου πω τι υποψιάζομαι.

Η γύρη που δίνει ο φοίνικας νομίζω είναι άσπρη.
Εκείνη την εποχή οι περισσότεροι Δήμοι ψέκασαν τους φοίνικες για εκείνο το παράσιτο που είχαν πάνω τους.
Οι φοίνικες ξέρω επίσης, ότι είναι διάφορων ποικιλιών, οπότε ανθίζουν τα διαφορετικά είδη τους σε διαφορετικές εποχές.
Αν είχαμε ένα είδος φοίνικα στην Ελλάδα θα ξέραμε ότι ανθίζουν τότε και μετά τέρμα.
Τώρα όμως οι μέλισσες αν δεν βρουν φαί στους φοίνικες της μιας ποικιλίας, θα βρουν στους άλλους.

Ενώ οι οδηγίες χρήσης του φάρμακου έγραφαν ότι πρώτα πρέπει να κοπούν τα άνθη, (ώστε να μη δηλητηριαστούν άλλα έμβυα όντα) και μετά να γίνει εφαρμογή του φάρμακου, φαντάζομαι ότι κανείς (από τους Δήμους) δεν μπήκε στον κόπο να το κάνει.

Οι δικές μου λοιπόν, έφερναν πολύ άσπρη γύρη ένα μήνα πριν χαθούν.
Στην αρχή χαιρόμουν, αλλά εκ του αποτελέσματος αποδεικνύεται ότι οι μέλισσες μάλλον χάνουν τον προσανατολισμό τους από την χρήση αυτού του φάρμακου.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτό υποψιάζομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 10:14 pm

ξέχασα όμως να σημειώσω, ότι ενώ και τα άλλα σμήνη κουβαλούσαν την ίδια γύρη, δεν έπαθαν την ίδια ζημιά.

Οπότε στην μέση μπαίνουν και άλλοι παράγοντες, όπως είναι η διαφορετική δυναμικότητα της κάθε κυψέλης.

Η γύρη του φοίνικα ίσως είναι μια αιτία της απώλειας, αλλά όχι και η κύρια.
Μάλλον συνδυασμός παραγόντων οδεγεί στην εξαφάνιση του σμήνους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 10:49 pm

περυσι έχασα τα μελίσσια μου λόγω του φοίνικα. και αυτό γιατί ψεκάζουν ανεξέλεγκτα. είναι όμως ακόμα νωρις για αυτους τους ψεκασμους αφού το σκαθάρι που τους καταστρέφει βρίσκεται σε διαχείμανση και είναι ανενεργό. Από τον απρίλη ξεκιναει το αγχος για αυτο το θέμα.
Επίσης οι ψεκασμοί που γίνανε πέρυσι για την αντιμετώπιση των κουνουπιών απο τους δήμους και την νομαρχία, οι οποιοί δεν ενημέρωσαν κανέναν ένας ακόμα παράγοντας .
Δεν ξέρω φίλε μου τι να σκεφτώ! Σε ευχαριστώ πάντως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: εξαφανιστηκε   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 11:02 pm

ενας αλλος λογος που μπορει να χαθει ενα μελισσι ειναι να μην
ανανεωνεται ο πληθυσμος αν η βασιλισσα ειναι παλια δεν
γενναει καθολου και οι μελισσες του Σεπτεμβριου σιγα σιγα
κουρασμενες χανονται με αποτελεσμα αν αδυνατιζει το
μελισσι και να καταρρεει
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 6:06 am

Κατα την δικη μου αντιληψη ,αν δεν προκειται για καποιου είδους δηλητηριαση(ισωσ ακομη και απο αποθηκευμενη δηλητηριασμενη γυρη) προκειται για κλασικη περιπτωση εγκατάλειψης κυψέλης εξαιτίας καποια σοβαρής ενόχλησης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 11:25 am

μιας και αναφέρεται ο Sakis σε παρενόχληση, να προσθέσω ότι την ίδια περίοδο είχα πολλές σφήκες που προσπαθούσαν να μπουν στην κυψέλη.
και αυτός ένας λόγος εγκατάλειψης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 12:56 pm

Εγώ να ρωτήσω το εξής...το μελίσσι σου το βρήκες όλο νεκρό ή δεν είδες καθόλου μέλισσες;
Αν τις βρήκες νεκρές τοτε θα έλεγα δηλητηρίαση . Τώρα αν δεν το βρήκες παίζουν απο το να έφυγε για χ, ψ λόγους εώς να σου το πήραν!. Βέβαια η άποψη της vaso9 μου ταιριάζει στην απάντηση μου. Φίλε μου μονο εικασίες μπορώ να κάνω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 4:29 pm

Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Βρήκα καμιά δεκαπενταριά μέλισσες μέσα. Φοβήθηκα και εγω μήπως κάποιος το πήρε αλλά μου κάνει εντύπωση το τοι ενώ τα έχω στη σειρα το ένα δίπλα στο άλλο αυτό με το πρόβλημα ήταν το τρίτο στη σειρα. Δε ξέρω τι να υποθέσω;!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 10:16 pm

cyber2li έγραψε:
Εγώ να ρωτήσω το εξής...το μελίσσι σου το βρήκες όλο νεκρό ή δεν είδες καθόλου μέλισσες;
Αν τις βρήκες νεκρές τοτε θα έλεγα δηλητηρίαση . Τώρα αν δεν το βρήκες παίζουν απο το να έφυγε για χ, ψ λόγους εώς να σου το πήραν!. Βέβαια η άποψη της vaso9 μου ταιριάζει στην απάντηση μου. Φίλε μου μονο εικασίες μπορώ να κάνω...

καμία νεκρή.
όλες έλειπαν.
αποκλείεται κάποιος να τις τίναξε και να τις πήρε.
το μελίσσι από τα δυνατά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
πετροςμελ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
πετροςμελ


Αριθμός μηνυμάτων : 35

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 12:39 pm

καλησπερα αν στο μελισι εχει μεινει μονο βασ και 10αρια μελισες και εχει και λιγους γονους παρατημενους μαλλον για nosema cerana το βλεπω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός   εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός Icon_minitimeΚυρ Φεβ 26, 2012 1:34 pm

Φίλε μου βασίλισσα δεν υπάρχει, μέλισσες ελάχιστες γόνος κλειστός και επίσης ελάχιστος. Ρώτησα έναν μελισσοκόμο και μου είπε οτι μάλλον μέσα στο χειμώνα το μελίσσι έχασε την βασίλισσα του και αδυνατουσε να την αντικαταστήσει και δεδομένου οτι δεν μπορούσα να το ανοίξω λόγω καιρού όπως και οτι δέν έχω την εμπειρία να αντιληφθώ το πρόβλημα κατέληξε στο αδυνάτισμα του μελισσιού με κατάληξη να χαθει.
Λογικό μου ακούγεται. Και επειδή τα παθήματα γίνοντα μαθήματα και δεν έχω σκοπό να χάσω άλλο απο τα μελισσάκια μου θα είμαι πολύ πιο προσεχτικός απο εδώ και στο εξής.
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις και εύχομαι στο μέλλον να τα πούμε σε ενότητες που δεν αφορούν προβλήματα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
εξαφανίστηκε όλος ο πληθυσμός
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πληθυσμός
» Μελί η πληθυσμός ;
» δεν αυξανεται ο πληθυσμος
» Ψοφια μελισσια μικρος πληθυσμος;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: