Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού

Πήγαινε κάτω 
+11
stevebee06
gemininea
granazis
drakos
mpampis
NINAS
Maikpigasos
beespyros
theorodos
ΚΑΝΑΡΗΣ
milmos
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 2:00 am

το θεμα μας ειναι τα προιοντα και οι τιμες τους.(πιστευω αυτο γραφεις σαν θεμα)

το να γινει μπαχαλο το topic με ασχετες προς το θεμα απαντησεις,δεν προσφερει σε κανεναν
ουτε γνωσεις ουτε 'διασκεδαση'.

και εδω δεν υπηρχαν απλα διαφωνιες!
ελπιζω να συμφωνουμε σε αυτο.
οτι θελετε να πειτε,μπορειτε να το πειτε κοσμια,δεν χρειάζονται υπερβολες(γενικα μιλαω!)

https://melissologia.forumgreek.com/t6-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 9:30 am

captain έγραψε:
το θεμα μας ειναι τα προιοντα και οι τιμες τους.(πιστευω αυτο γραφεις σαν θεμα)

το να γινει μπαχαλο το topic με ασχετες προς το θεμα απαντησεις,δεν προσφερει σε κανεναν
ουτε γνωσεις ουτε 'διασκεδαση'.

και εδω δεν υπηρχαν απλα διαφωνιες!
ελπιζω να συμφωνουμε σε αυτο.
οτι θελετε να πειτε,μπορειτε να το πειτε κοσμια,δεν χρειάζονται υπερβολες(γενικα μιλαω!)

https://melissologia.forumgreek.com/t6-topic

sostos sostos sostos sostos sostos sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 11:40 am

Captain
Κατʼ αρχάς μη θεωρήσεις τα παρακάτω σαν παρατηρήσεις ή υπόδειξη, του πώς να κάνεις την δουλειά του διαχειριστή.
Απλά φαντάζομαι ότι έχω το δικαίωμα να εκφράζω την άποψη μου.

Το θέμα έτσι ακριβώς ξεκίνησε, με τις τιμές των προϊόντων, και εκεί θα έπρεπε να μείνει, αλλά εκεί που 10 συνάδελφοι προσπαθούσαν να καταλάβουν πώς γίνεται να υπάρχουν τόσο χαμηλές τιμές, και άρχισαν να μπαίνουν πλέον υποψίες για νοθεία του προϊόντος, πετάγεται ένας εκ των συναδέλφων και χαρακτηρίζει τα λεγόμενα όλων (ή κάποιων επιλεκτικά-δεν κατάλαβα), σαν π@@@@@ς.

Δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.
Ή ο συνάδελφος αυτός δεν αντιλαμβάνεται Ελληνικά και κατάλαβε ότι εμείς προσπαθούμε να βρούμε τρόπους νοθείας (οπότε να δεχτώ ότι τον έπνιξε το δίκιο του και αντέδρασε παρορμητικά) ή γενικά τον χαρακτηρίζει έλλειψη παιδείας (και όποτε του την δίνει, εκφράζεται απαξιωτικά προς τους άλλους με μια γηπεδική λέξη).

Η φυσιολογική αντίδραση όποιου ένοιωσε ότι θίχτηκε, θα ήταν να ζητήσει εξηγήσεις, τις οποίες ακόμα περιμένω.
Και εσύ αν σου έλεγα ότι λες «χαζομάρες», θα μου ζητούσες μια εξήγηση, για τον λόγο που σε προσέβαλα.

Λες φίλε captain ότι «εδώ δεν υπήρχαν απλά διαφωνίες».
Σαφώς και δεν ήταν θέμα διαφωνίας, αλλά θέμα έλλειψης «παιδείας».
Γνώμη μου είναι, ότι αυτή η έλλειψη παιδείας στην μη τήρηση της ευγένειας σε έναν διάλογο, μας οδηγεί πολύ εύκολα και στις άλλες όψεις του ίδιου νομίσματος. Και οι άλλες όψεις είναι τα φαινόμενα όπως η κλοπή κυψελών, η δέσμευση περιοχών με μια σάπια κυψέλη επί πολλά χρόνια, η νοθεία των προϊόντων και άλλα πράγματα που εμείς οι μελισσοκόμοι πρέπει να πολεμάμε, αν θέλουμε να μας σέβεται το καταναλωτικό κοινό.

Πρέπει πρώτα εμείς, να είμαστε «κύριοι» σε όλα και με όλη τη σημασία της λέξης.
Και αυτό προσπαθώ να κάνω και αυτή την ώρα με τα γραφόμενα μου.

Και βέβαια δικό σου δικαίωμα και δική σου υποχρέωση, είναι να βαστάς το επίπεδο του forum σε αξιοπρεπές επίπεδο.
Εγώ προσωπικά σέβομαι την δουλειά σου και δεν θα σε φέρω σε δύσκολη θέση, αλλά ας γίνουμε επιτέλους λίγο καλύτεροι από ότι ήμασταν μέχρι χθες.

Αν εκτιμάς ότι δεν παραβιάζω τις αρχές του forum, δημοσίευσε και αυτό για να κλείσει το θέμα από πλευράς μου.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 11:55 am

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα… να καταθέσω και εγώ afro

Λιανικές τιμές προϊόντων (2011 - 2012).

Για προϊόντα ελεγμένα και συσκευασμένα από παραγωγούς σε σωστά και πιστοποιημένα συσκευαστήρια.

Γύρη (πολύ καθαρή, νωπή ή και στεγνή) περίπου 60 ευρώ το κιλό.
Πρόπολη (πάρα πολύ καθαρή όχι ξύσματα χωρίς έντομα, κεριά κλπ) περίπου 220 ευρώ το κιλό.
Κερί (καθαρό κίτρινο σε πλάκες από ξελεπίσματα) περίπου 20 ευρώ το κιλό.
Βασιλικός πολτός, τα 10 γραμμάρια περίπου 27 ευρώ.
Μέλι, ανθόμελο που γνωρίζω, περίπου 12 ευρώ το κιλό.

Τα συσκευασμένα προϊόντα ελέγχονται και οι παραγωγοί φέρουν ευθύνη για ότι πουλάνε. Αυτοί οι παραγωγοί έχουν συν έξοδα και συμβάλουν στην οικονομία του κράτους. Αυτά που πουλάνε παραγωγοί συσκευασμένα στο σπίτι «κάτω από το ράφι» «σπίτι σπίτι» λογικό είναι να πουλιούνται τουλάχιστον 35% πιο φτηνά.

Τώρα κάτι άλλο πιο πολύ για προβληματισμό… αν ήμουν καταναλωτής θα ρωτούσα να μου πουν με τεκμήρια τι διαφέρει το ελληνικό μέλι από π.χ. το βουλγάρικο… ή ο ελληνικός βασιλικός πολτός από το κινέζικο.

Σχετικά με το βασιλικό πολτό.
Ο βασιλικός πολτός αν αραιωθεί με νερό θα το δείξει… δοκιμάστε να δείτε. Αλλά διάβασα και κάτι πιο πάνω σχετικά με τις λάβρες, όσοι παράγουν πολτό ξέρουν ότι ναι μπορεί να περάσει μια λάβρα που και πού στο πολτό… αλλά κάνει μπαμ και πρέπει να αφαιρεθεί αμέσως. Δοκιμάστε να διαλήσετε μια λάρβα σε πολτό. Όσοι δεν τις αφαιρούν εκτός του ότι κοροϊδεύουν τον κόσμο, παράγουν χάλια πολτό… και κάνουν κακό στην αγορά, στο κλάδο και στον εαυτό τους.

Η τιμές π.χ. του εισαγόμενου βιολογικού βασιλικού πολτού με όλα τα χαρτιά είναι ανάλογα με το ποσοστό 10-hydroxy-2-decanoic acid (10-HDA) που περιέχει (έχει από 1.5% έως 2.2% και έχουν υγρασία κάτω από 67%) με τιμές από 30 έως 120 ευρώ το κιλό.

Το ποσοστό πρωτείνης στο πολτό είναι κάπου 12%.

Η Κίνα παράγει πάνω από 2.000 τόνους βασιλικό πολτό το χρόνο, κάπου το 60% της παγκόσμιας παραγωγής, κάνει μεγάλη χρήση στην ιατρική της (η σύγχρονη βιβλιογραφία σχετικά με τις χρήσεις του πολτού είναι κατά πλειοψηφία από κινέζους επιστήμονες) αλλά και εξάγει μεγάλες ποσότητες για την εισροή συναλλάγματος στην χώρα της. Η τιμή δηλαδή δεν έχει να κάνει με την ποιότητα και επίτηδες την έχουν χαμηλή για να ελέγχουν την παγκόσμια αγορά, μια και δύσκολα κάποιος μπορεί να τους συναγωνιστεί. Στην Ελλάδα εισάγωνται λίγοι τόνοι σχεδόν κάθε χρόνο.

Προσωπικά θεωρώ υπερβολή να πουλάει κάποιος ελληνικό βασιλικό πολτό πάνω από 3 ευρώ το γραμμάριο.

Ο πολτός για να διατηρηθεί σωστά με το που συλλέγετε από το μελίσσι πρέπει να τοποθετηθεί στην κατάψυξη. Στη συντήρηση διατηρείτε λίγους μήνες μόνο.

Θα με ενδιέφερε φίλε drakos να ρωτήσεις τον εκπαιδευτικό του ΙΓΕ να σου πει σε ποια δημοσίευση του Α.Π.Θ. το διάβασε αυτό με τις λάρβες για να το δούμε… εμένα ειλικρινά μου έχει διαφύγει scratch

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν οργανωμένοι φορείς στην χώρα μας για τα ελληνικά μελισσοκομικά προϊόντα που προσπαθούν και κάνουν μεγάλο αγώνα για αυτά. Όπως έγινε δουλειά για το ελληνικό μέλι και λίγο πολύ ξέρουμε τώρα τι μας γίνεται, ελπίζω σύντομα να δω αντίστοιχα αποτελέσματα για τα υπόλοιπα ελληνικά προϊόντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: λιανικη τιμη γυρης   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 1:09 pm

flower flower απο την μια καλα εκανε και εκοψε καπιοα κειμενα ο καπιταν...... απο την αλλη ομως επιδη συμφωνω απολυτως με τον milmos. sevasmos sevasmos ξερουμε ακριβως τι κοπηκε και για τον τον λογο αυτο.... ας το παρει το ποταμι.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 1:32 pm

Ο συνεργάτης - καθηγητής, παραγωγός, που μας το είπε πέρυσι στο ΙΓΕ, μας είπε ότι για να μπορεί να γράφει πάνω στο πολτό που πουλάει αυτός αλλά και άλλοι παραγωγοί, <<γνήσιος ελληνικός πολτός>>, πρέπει δυο φορές το χρόνο να πηγαίνει δείγμα στο ΑΠΘ, να ελέγχεται στο εργαστήριο του και να παίρνει την πιστοποίηση. Μάλιστα τα έξοδα του ελέγχου πληρώνονται από την τσέπη του. Σε μια τέτοια εξέταση που έκαναν σε κινέζικο για να δουν γιατί είναι τόσο φτηνός, τους απάντησαν αυτό που έγραψα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 3:18 pm

Χωρίς να θέλω να διαψεύσω τον εισηγητή του ΙΓΕ, δεν γνωρίζω καμία νομοθεσία /οδηγία κλπ που να αφορά το βασιλικό πολτό. Δηλαδή εγώ, εσείς, ο κάθε μελισσοκόμος μπορεί να προσφέρει στην αγορά ένα βαζάκι βασιλικό πολτό που να αναγράφει πάνω <<ελληνικός βασιλικός πολτός>> η λέξη όμως "γνήσιος" όπως και κάποιες άλλες π.χ. "αγνός" κλπ γενικά απαγορεύονται για τα τρόφιμα. Δεν απορρέει από πουθενά αυτό που σας είπε για το ΑΠΘ και μάλιστα το εργαστήριο

http://beelab.agro.auth.gr/diapisteysi.html

δεν είναι διαπιστευμένο για αναλύσεις βασιλικού πολτού. Υπάρχουν αναλύσεις που μπορούν να γίνουν και να πουν ποιός είναι κινέζικος και ποιός ελληνικός... αλλά κάποιος γνώστης μπορεί να κάνει κινέζικο πολτό να περάσει τις αναλύσεις ως ελληνικό. Σε αυτό το σημείο είναι που θέλει έρευνα, και απόσο γνωρίζω κάτι γίνετε. Για να μην πλατειάζω, ρωτώ... εάν στείλω μια φορά ή καθόλου δείγματα τι θα μου κάνουν; Αν τα στείλω στην Γεωπονική της Αθήνας δεν κάνει; Οπότε εάν ο πολτός είναι δικός σου, είναι δηλαδή ελληνικός γράψε άφοβα στην ετικέτα <<ελληνικός βασιλικός πολτός>>.

Όπως έγραψα δεν έχω βρει πουθενά (παγκόσμια) αναφορά για λάβρες σε κινέζικο βασιλικό πολτό. Άλλωστε εμπορεύονται και τις λάρβες!!!
http://www.weiku.com/products/3046504/Lyophilized_Queen_Bee_Larva_Powder.html
Η τιμή του είναι αυτή για τους λόγους που έγραψα παραπάνω. Οι περισσότερες χώρες που εισάγουνε κινέζικο βασιλικό πολτό εικάζουν ότι είναι κατώτερος από το δικό τους… χωρίς να υπάρχει σχετική έρευνα… και ούτε θα υπάρξει ποτέ.
Γενικά ο βασιλικός πολτός είναι ένα ευάλωτο προϊόν. Θέλει πολύ προσοχή για να προσφέρουμε ένα σωστό προϊόν στον καταναλωτή. Υποβαθμισμένος βασιλικός πολτός υπάρχει τόσο εισαγωγής όσο και ελληνικός. Για να μην παρεξηγούμαστε δεν είμαι υπέρ του κινέζικου… κάθε άλλο, αλλά καλά είναι να γνωρίζουμε τι ακριβώς συμβαίνει για να έχουμε πρόσωπο στην αγορά. Οι εποχές θα γίνουν ακόμα πιο δύσκολες και πρέπει να έχουμε το νου μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 11:03 pm


Γύρη (πολύ καθαρή, νωπή ή και στεγνή) περίπου 60 ευρώ το κιλό.
Πρόπολη (πάρα πολύ καθαρή όχι ξύσματα χωρίς έντομα, κεριά κλπ) περίπου 220 ευρώ το κιλό.
Κερί (καθαρό κίτρινο σε πλάκες από ξελεπίσματα) περίπου 20 ευρώ το κιλό.
Βασιλικός πολτός, τα 10 γραμμάρια περίπου 27 ευρώ.
Μέλι, ανθόμελο που γνωρίζω, περίπου 12 ευρώ το κιλό.


...................................................................................................................................

Γιαννη... δεν θα εχα καμια αντηριση για τις τιμες που γραφεις αν μου λυνωνταν οι αποριες..

α) Η γυρη η νωπη εχει διαφορετικο βαρος απο τη στεγνη ...πχ.. 1lit νωπη = 1Kg ,,,, 1lit στεγνη=.... ???
β) Αν η τιμη της ειναι 60 ευρω...γιατι ο συνεταιρισμος και μεγαλες μελισσοκομικες επιχειρησεις στη περιοχη μου κανουν συγκεντρωση... με 17 και με 12 ευρω..???
Φιλος μελισσοκομος απο τη Θηβα εψαχνε περισυ να πουλησει και τηλ σε ολη την Ελλαδα.. πουθενα δεν βρηκε μεγαλητερες τιμες... Εκτος και εβλεπαν απο το τηλ την ποιοτητα...
γ) Αν η προπολη εχει τοσο που λες..(220).. γιατι συναδελφος απο το Αγρινιο πουλαει προπολη σιτας με 60 ευρω σε εταιρια και βαμα με 30 ευρω τα 750ml....??? Εκτος και αν για 30 χρονια παραμενει στο σκοταδι..
δ) Αν υπηρχε αγορα για κερι με 20 ευρω... γιατι οι περισσοτεροι συναδελφοι πουλανε η" ανταλασουν το κερι τους με φυλα ... για 5-6 ευρω σε μελισσοκομικες επιχειρησεις....???
ε) Σε οσους συναδελφους εστειλα πελατες για β.π. ..... τους πουλησαν απο 1,5- 2 ευρω το g....!! Εκτος και ειχαν ολοι κινεζικο....
στ) Αν το ανθομελο εχει 12 ευρω ..... το θυμαρι ........ θα ελεγα οτι ειναι φθηνο... Γιατι στη χονδρικη εχει 3-3,5 ευρω ...και στη λιανικη με το ζορι τα πουλαμε 8 ευρω... τα ανθομελα της ανοιξης....

Μετα απο 36 χρονια σαν ελευθερος επαγγελματιας.. η γνωμη μου ειναι.. οτι η τελικη τιμη ..ενος προϊοντος δεν εξαρτατε μονο απο το ποσο αξιζει να πουληθει.... αλλα και απο το ...σε τι τιμη ειναι ικανη να το αποροφησει η αγορα...
Πολοι συναδελφοι εχουν ακομη τα προϊοντα τους αδιαθετα αν και πουλανε σε χαμηλοτερες τιμες απο αυτες που γραφεις.... Δεν ειναι δυνατον να ειναι ολα κακης ποιοτητας...
Το να εχω εγω.. πχ.. μια πελατεια που την εχω πεισει για την ποιοτητα των προϊοντων μου ... και να πουλαω σε (ακριβες) τιμες .. δεν νομιζω οτι αυτο καθοριζει την τιμη ....αγορας... που λεμε.
Εχω ακουσει μελισσοκομους να λενε οτι πουλανε με 12-14 ευρω το πλαισιο μελισσια ....και εδωσαν αντιπροσφορα με 7 ευρω... οταν ειπα εγω 8 ευρω....
Οπως επισεις νομιζω.. θα συμφωνισεις μαζι μου .. οτι μπαινοντας σαν επισκεπτης σε ενα μελισσοκομικο φορουμ ... δεν θα αποκομιζες και την καλητερη των εντυπωσεων... αν εβλεπες μελισσοκομους να αλληλοενημερωνοντε για το πως γινετε η καλητερη νοθεια στα προϊοντα τους....
Ολα αυτα ειναι δικες μου παλαβομαρες..... (μιας και το π@@@@@@@@@ς.... ενοχλει) αλλα οποιος θελει του πουλαω τα δικα μου προϊοντα στις τιμες που ανεφερες .... με 50% εκπτωση .... Και δεκτος καθε ελεγχος....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 11:52 pm

lingistis έγραψε:

Λιανικές τιμές προϊόντων (2011 - 2012).

Για προϊόντα ελεγμένα και συσκευασμένα από παραγωγούς σε σωστά και πιστοποιημένα συσκευαστήρια.
...
Τα συσκευασμένα προϊόντα ελέγχονται και οι παραγωγοί φέρουν ευθύνη για ότι πουλάνε. Αυτοί οι παραγωγοί έχουν συν έξοδα και συμβάλουν στην οικονομία του κράτους. Αυτά που πουλάνε παραγωγοί συσκευασμένα στο σπίτι «κάτω από το ράφι» «σπίτι σπίτι» λογικό είναι να πουλιούνται τουλάχιστον 35% πιο φτηνά.


Κώστα πρόσεξε για τις τιμές έγραψα για λιανικη προιόντων από πιστοποιημένα συσκευαστήρια όπως προβλέπει η νομοθεσία... δηλαδή H.A.C.C.P., ISO κλπ και π.χ ένα συσκευαστήριο με H.A.C.C.P. πρεπει να έχει:
Χώρος επεξεργασίας και τυποποίησης (με νεροχύτη διπλό)
Χώρος πρώτων υλών (βάζα-χαρτοκιβώτια κ.λ.π.)
Χώρος έτοιμου προϊόντος
W.C και προθάλαμο
Αποδυτήρια προσωπικού
Μηχανολογικός εξοπλισμός (μείκτης, αντλία, φίλτρο, συσκευαστικό, πλυντήριο βάζων, ετικέτα, κλειστικό καπακιών, θερμοθάλαμος (ή μπεν μαρί). Tο συσκευαστήριο θα πρέπει να έχει στο πάτωμα και στους τοίχους πλακάκια (ύψος μέχρι 1,80 2,00μ) και κάποια ελάχιστα τετραγωνικά εμβαδό. Ο εξοπλισμός εξαρτάται από τη δυναμικότητα της επιχείρησης.
και να πληρώνει κάπου 2000 με 3000 ευρώ κάθε έτος για την πιστοποιηση, άσε τα άλλα έξοδα. Εγώ αυτές τις τιμές βλέπω στο ράφι.

Από το σπίτι, χωρίς έξοδα συσκευασίας και ελένχους:

Γύρη (πολύ καθαρή, νωπή ή και στεγνή) περίπου 40 ευρώ το κιλό.
Πρόπολη (πάρα πολύ καθαρή όχι ξύσματα χωρίς έντομα, κεριά κλπ) περίπου 150 ευρώ το κιλό.
Κερί (καθαρό κίτρινο σε πλάκες από ξελεπίσματα) περίπου 15 ευρώ το κιλό.
Βασιλικός πολτός, τα 10 γραμμάρια περίπου 20 ευρώ.
Μέλι, ανθόμελο που γνωρίζω, περίπου 9 ευρώ το κιλό.

Για τις τιμές χονδρικής που γράφεις είναι όπως τα λες... για την γύρη δεν γνώριζα... καλά με 12 ευρώ είναι κλεψιά.

1lit νωπη είναι πιο βαριά από 1lit στεγνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 12:13 am

Efharisto Efharisto Efharisto oraia oraia

Αρα για τους περισσοτερους που δεν εχουμε H.A.C.C.P. ..η" καποια αλλα πιστοποιηση...!!!!
ti na po ti na po

Στο ραφι του σουπερ μαρκετ.... τα ιδια βλεπουμε.... για τιμες παραγωγων... λεω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 3:26 pm

"Το Εργαστήριο Μελισσοκομίας προσφέρει υπηρεσίες σε μελισσοκόμους, διακινητές μελιού, σε υπηρεσίες του Κράτους, Φορείς και άλλους που θα ήθελαν να αναλύσουν τα προϊόντα τους (μέλι, βασιλικό πολτό και γύρη μελισσών). Η προσφορά αυτή του Εργαστηρίου βοήθησε σημαντικά τους τυποποιητές να ελέγξουν την πρώτη ύλη που χρησιμοποιούν στο τελικό τους προϊόν, τους μελισσοκόμους να εντοπίσουν παρεκκλίσεις στα προϊόντα τους και τους φορείς να ελέγξουν συγκεκριμένα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Tο Εργαστήριο έχει διαπιστεύσει τις υπηρεσίες του σύμφωνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ ΙSO/IEC 17025."

για όσους ενδιαφέρονται, αυτό βρήκα σχετικά με το εργαστήριο Μελισσοκομίας του ΑΠΘ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 5:10 pm

Φίλε milmos από ποια χρονιά είναι αυτό που έγραψες, μπορείς να δώσεις το link; Σε ρωτώ γιατί σήμερα, στην επίσημη σελίδα του εργαστηρίου που έδωσα λινκ, δεν φαίνετε πουθενά διαπιστευμένο για αναλύσεις σε βασιλικό πολτό (που ανάφερα ποιο πάνω) και το κείμενο που παρουσιάζεις δίνει την εντύπωση ότι μπορεί… scratch Διαπίστευση έλαβε το Μάρτιο του 2010 http://beelab.agro.auth.gr/diapisteysi_diadikasies_diapisteusis.html

Ενημερωτικά, η ικανότητα εργαστηριακών αναλύσεων και η διαπίστευση είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το ότι μπορείς να αναλύσεις κάτι δεν σημαίνει ότι μπορείς και να το διαπιστεύσεις... κάτι πολύ σοβαρό. Σχετικά με το θέμα μας που ήταν ο βασιλικός πολτός για να μην παρεξηγηθώ ξαναγράφω ότι η ουσία είναι ότι εάν ο πολτός σου είναι Ελληνικός δεν θέλεις εργαστηριακές αναλύσεις για να μπορείς να το γράφεις στην ετικέτα του.

Πάντα φιλικά Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tripofraxtis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 7:07 pm

Παράθεση :
ότι η ουσία είναι ότι εάν ο πολτός σου είναι Ελληνικός δεν θέλεις εργαστηριακές αναλύσεις για να μπορείς να το γράφεις στην ετικέτα του.

Για να ακριβολογούμε η χώρα παραγωγής (και συσκευασίας) είναι υποχρεωτικό να αναγράφεται. Οπότε μπορεί να γράφει κανείς:

Βασιλικός Πολτός

100% Ελληνικής Παραγωγής

Συσκευάζεται στην Ελλάδα (η σε χώρα της Ε.Ε)


Θα έχουν ίσως προσέξει κάποιοι μέλια με την παρακάτω σήμανση:

Παράγεται απο ελληνικό μέλι και μείγμα μελιών απο άλλες χώρες της Ε.Ε...

Οπότε και για να βάλω και γω το λιθαράκι μου στα παραπάνω να υποθέσω ότι όσοι έγραψαν τιμές αυτές αφορούν 100% ελληνικό προϊόν; (κατά δήλωση του παραγωγού)


Δείτε και το πρόσφατο ΦεΚ στην ιστοσελίδα της ΟΜΣΕ σχετικά με την αναγραφή της χώρας παραγωγής...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 8:10 pm

Γιάννη
το link που ζητάς είναι:

http://beelab.agro.auth.gr/ereuna_dimosieuseis.html

μετά κάνε κλικ στο
"Παροχή υπηρεσιών σε μελισσοκόμους και διακινητές μελιού"

και θα σου βγάλει αυτό το κείμενο που παρέθεσα.
Από πότε είναι γραμμένο δεν βλέπω να το αναφέρει πουθενά.

Το ξέρω ότι "εργαστηριακή ανάλυση" και "διαπίστευση" είναι διαφορετικά στάδια, αλλά έτσι ισχυρίζεται το site.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού   Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24, 2012 8:31 pm

milmos Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» τιμη βασιλικου πολτου χονδρικη
» Περι blogs γενικα
» Φιλτράρισμα Βασιλικού Πολτού
» νοθεία βασιλικού πολτου
» Συσκευασία Βασιλικού Πολτού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: