Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα

Πήγαινε κάτω 
+7
ΚΑΝΑΡΗΣ
milmos
kaz
cadalora
NINAS
vaso9
karnet
11 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΤετ Φεβ 15, 2012 1:53 pm

Καλησπέρα,
Το μέλι είναι αυτονόητο πως πωλείται χέρι χέρι και οι συνθήκες είναι γνωστές. Στα υπόλοιπα προϊόντα τι ισχύει ? Μπορεί κάποιος ιδιώτης να χρησιμοποιήσει ιστοσελίδα για την πώληση των προϊόντων του από την κυψέλη ( για παράδειγμα εδώ και λίγο καιρό φτιάχνω κεριά από μελισσοκέρι ) ? Έχετε καθόλου εμπειρία σε αυτό το ζήτημα ? Ποια είναι η γνώμη σας ? μπορεί να θεωρηθεί παράνομο? , δεν έχω επιχείρηση.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πωληση προιοντων   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΤετ Φεβ 15, 2012 9:20 pm

Για το θεμα δεν ξερω κατι Sleepεσυ ομως μπορεις να βοηθησεις
εμενα αν μου πεις πως φτιαχνεις τα κερια flower
γιατρε μου ζηταω πολλα???? Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα 734706
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΤετ Φεβ 15, 2012 9:56 pm

το να πουλάς χωρίς απόδειξη, είναι παράνομο.
δεν είναι θέμα νομικό αλλά φοροτεχνικό

οπότε αποφασίζεις αν θες να είσαι παράνομος με όλα τα ρίσκα, ή ρωτάς έναν λογιστή να σου πει τις διαδικασίες με όλα τα παρελκόμενα.

Πάντως θέλω και εγώ τις συνταγές........

αυτό δεν έχει σχέση με την νομιμότητα, οπότε σε παρακαλούμε κάνε κανένα καλό ........ Efharisto Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 11:32 am

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω σε αυτό ας απαντήσει εδώ. Ο λόγος που επιμένω είναι ο εξής, όπως αρκετοί μελισσοκόμοι είμαι δημόσιος υπάλληλος ( εκπαιδευτικός ). Ο νόμος δεν επιτρέπει το εμπόριο στους δημόσιους υπαλλήλους. Ακόμα και τα χειροποίητα ( βάμμα , κεριά , κηραλοιφές, βερνίκια για ξύλο με κερί που φτιάχνει ο καθένας με τα χέρια του ) πρέπει να πωλούνται μέσω μαγαζιού ? Δηλαδή με την ίδια λογική και η πώληση χέρι χέρι το μέλι είναι "μη νόμιμο" ?

Βασικά απο μέσα μου βράζω που ρωτάω τέτοια πράγματα... ρωτάω για ένα χειροποίητο κερί για λίγα ευρώ τη στιγμή που γνωστοί σχεδιαστές μόδας... δεν πλήρωσαν 7 εκατ. ευρώ και για αυτό το λόγο κόβεται η σύνταξη του πατέρα μου...

Όσον αφορά τα κεριά θα ανοιξω κάποιο άλλο σχετικό θέμα με φωτογραφίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 8:50 pm

Δεν είναι θεμα παραπάνω γνώσης.
Ειναι παράνομο να πουλάς χωρίς έναρξη επαγγέλματος, και χωρίς φορολογικά παραστατικά.

Αν δεν επιτρέπεται να το κάνεις λόγω της βασικής επαγγελματικής σου απασχόλησης, ΔΕΝ μπορείς να το κάνεις νόμιμα.

Έτσι είναι τα πράγματα.
Οι μελισσοκόμοι και οι αγρότες δεν μπορούν να πουλάνε λιανική, αν δεν έχουν τα αντίστοιχα φορολογικά στοιχεία (ταμειακή, αποδείξεις λιανικής)
Μπορούν μόνο να πουλάνε χονδρική με δελτίο αποστολής
Ο αγοραστής (κατάστημα, κλπ) θα εκδόσει Τιμολόγιο Αγοράς

Και ΝΑΙ οι μελισσοκόμοι που πουλάνε λιανική μέλι είναι ΜΗ νόμιμοι αν δεν εκδίδουν αποδείξεις.

Έτσι είναι η φορολογική νομοθεσία. Για επιβεβαίωση θα πρέπει να απευθυνθείς σε μία εφορία, ή σε έναν λογιστή.

Μπορεί να μην δεχόμαστε κάποια πράγματα, αλλά συμβαίνουν και είναι σωστά.
Ότι παρέχεται έναντι χρημάτων, για να φορολογείται, χρησιμοποιούνται τα κατα περίπτωση παραστατικά.
Είτε είναι μέλι, είτε κεριά, είτε παπούτσια, είτε αυτοκίνητο.
Αγορά - Πώληση. Εμπορική πράξη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΠαρ Φεβ 17, 2012 11:23 am

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ήταν κατατοπιστικές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cadalora
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΠαρ Φεβ 17, 2012 4:55 pm

Απολυτα σεβαστα ολα τα παραπανω...αλλα να ρωτησω κατι.Τι συμβαινει με ολους αυτους τους παραγωγους των 100-200 μελισσιων οι οποιοι εχουν κανονικα μελισσοκομικο βιβλιαριο ,ειναι γραμμενοι στο μητρωο αγροτων αλλα πουλανε μελι χυμα?Παρανομουν?
Αν παρανομουν τοτε με ποια λογικη το <<κρατος>> οταν δηλωνουν τις κυψελες τους στη φορολογικη τους δηλωση καθε ετος χρησιμοποιει την λογικη 100 κυψελες Χ 20 ? για την περιοχη του νομου ταδε= 2000? εισοδημα.
Δηλαδη λεω οταν καποιος εχει στην κατοχη του 150 κυψελες,
πληρωνει κανονικα ΟΓΑ ,
του κοστολογουν την παραγωγη αναλογα με τις κυψελες-επομενως την φορολογουν κιολας-
γιατι να ανοιξει χαρτια στην εφορια προκειμενου να πουλησει μελι εφοσον το ιδιο το υπουργειο αγρ.αναπτυξης δεν τον αναγκαζει?
Κανονικα θα επρεπε να υπαρχει ενα οριο κυψελων και το υπουργειο επειτα να σε αναγκαζει π.χ. μετα τις 50 κυψελες να γινεις επιτιδευματιας(εφοσον ειναι φανερο οτι με τοσες κυψελες δεν καλυπτεις απλα τις αναγκες σου αλλα πας να επωφεληθεις)
Εφοσον δεν υπαρχει αυτο (και πολλα αλλα)γιατι να φορολογηθω διπλα,να πληρωνω 2 ταμεια,λογιστη,περαιωσεις και ενα σωρο κερατα?
Ποσους παραγωγους γνωριζετε που σας κοβουν αποδειξη για το μελι που σας πουλανε στο χωριο πχ?
Επισης να πω οτι καποιοι απο μας που θελουν να προκοψουν αξιοποιωντας την αγαπη για την μελισσα και επωφελουμενοι των προιοντων της θα τα βρουμε μπαστουνια αν αποφασισουμε να παρουμε πιστοποιηση προκειμενου να τυποποιησουμε-συσκευασουμε το μελι μας για να μπει στην αγορα ...και ακομα ποιο δυσκολα ειναι οταν θα θελησουμε να το στειλουμε στο εξωτερικο.Ξερω ανθρωπους μπεσαληδες και εντιμοτατους που παλευουν εδω και χρονια γι αυτα τα χαρτια και να μην πω τι πηρανε μεχρι τωρα.Κι ολα αυτα γιατι καποιοι θελουν μονο οι φιλοι τους οι μεγαλοεπιχειρηματιες που μας παιρνουν το μελι για μια μπουκια ψωμι να συνεχισουν να μεσουρανουν στο στερεωμα της αγορας γιατι το λαδωμα παει συννεφο στα καρτελ τους.
Ετσι εγω που εχω κολλητο με μαγαζι βιολογικων προιοντων στην Γερμανια ΔΕΝ εχω την δυνατοτητα να του στειλω μελι..αλλα με πονο καρδιας μου λεει πως ο ιταλος απο τον οποιο προμηθευεται παιρνει το δικο μας μελι χυμα με το καραβι το βαφτιζει στο μαγαζι του στην Ανκονα ιταλικο και επειτα το εξαγει στην Γερμανια.
Αυτο ειναι το κρατος( Sleep ) κυριοι και αν δεν αλλαξουν οι τακτικες του εμεις οχι μονο δεν μας επιτρεπεται να τραβηξουμε μπροστα αλλα παντα θα υποχρεονομαστε να βρισκουμε τροπους να γλιτωνουμε απο την τσιμπιδα της αδικιας οπως αυτη με το αν κανει να πουλαμε μελι χυμα ή οχι.ΕΛΛΑΔΑ ΦΤΙΑΞΕ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ

Αυτα και συγνωμη.Δεν εκφραζω πολιτικες αντιληψεις,ουτε τεχνοκρατης ειμαι,δεν ειμαι με κανεναν απο αυτους τους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ,ειμαι ενα τιποτα που ζηταω δικαιοσυνη και σωστη διευθετηση(πραγμα που φαινεται δεν μπορει να μου δωσει κανεις)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΠαρ Φεβ 17, 2012 8:31 pm

cadalora έγραψε:


Αυτα και συγνωμη.Δεν εκφραζω πολιτικες αντιληψεις,ουτε τεχνοκρατης ειμαι,δεν ειμαι με κανεναν απο αυτους τους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ,ειμαι ενα τιποτα που ζηταω δικαιοσυνη και σωστη διευθετηση(πραγμα που φαινεται δεν μπορει να μου δωσει κανεις)

Αγαπητέ φίλε το κείμενο σου διαβάζοντας το κάποιος μπορεί σε κάποια σημεία να καταλάβει ότι μπορεί να μην γνωρίζεις ακριβώς την νομοθεσία στο θέμα,
και γιατί κάποιος πρέπει να γίνει ελεύθερος επαγγελματίας και να μην είναι στον ΟΓΑ αλλα στο Ο.Α.Ε.Δ .
Αυτό όμως εγώ το θεωρό δευτερεύων θέμα. (προσωπική μου άποψη.)

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο κείμενο σου είναι η κραυγή αγωνίας και τα συναισθήματα απελπισίας που σε κατέχον για τις κατάφορες παραβίασης τις κρατικής αδιαφορίας (σκοπιμότητας για μένα) στους ανθρώπους που προσπαθούν να επιβιώσουν και γιατί όχι να πάνε μπροστά.
Αλλά με νόμους ανόμους και τερτίπια μας κρατούν (νομίζουν) υποτακτικούς.
Φίλε μου όταν λες την άποψη σου την λες δεν την επιβάλεις για αυτό μην ζητάς συγνώμη.
Μην ξεχνάς ποτέ τι γινότανε στην αρχαία αγορά των Αθηνών .
Tην συγνώμη στην σκέψη σου την θεωρούν αδυναμία.
Δικαιοσύνη δεν ζητά ποτέ το τίποτα γιατί το τίποτα (αλληγορικά βέβαια) δεν έχει άποψη δεν έχει γνώμη.
Εσύ εγώ και πόλοι άλλοι έχουμε άποψη και γνώμη έχουμε πιστεύω έχουμε θέλω.
Δεν είναι ότι δεν μπορεί να σου δώσει κανείς ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ (μας θέλουν ραγιάδες και υποτακτικούς.)
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18, 2012 10:19 pm

Cadalora, μεγάλη κουβέντα άνοιξες, και πολύ εποικοδομητική.
Αλλά πιστεύω ότι ναι έχουμε ένα σκάρτο κράτος , ή οπως το λένε, μια και δεν μπορεί να το χαρακτηρήσει κανείς πια .
Έχει βγεί όλη η βρώμα στην επιφάνια και είναι ατέλειωτη.

Μήπως αν πιάναμε τα πράγματα απο την αρχή;;;
Ο καθένας απο εμάς ;;; Να εφαρμόζουμε την νομιμότητα και παράλληλα να την ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ και απο τον διπλανό μας ;;;;
Και όχι επειδή είναι ο αδελφός μας, ή ο φίλος μας, ή αυτός που έχουμε υποχρέωση ή ανάγκη να κάνουμε τα στραβα μάτια ;;;
Μήπως επιτέλους να συνεργαζόμασταν ;;;;;;;;;

Μήπως επιτέλους να βάλουμε κάτω τα καλά μας και τα στραβά μας, και να αρχίσουμε να διορθώνουμε ;;;;

Ο καθένας απο εμάς ;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18, 2012 10:39 pm

Ninas
όλα καλά αυτά που λες.
Έτσι ακριβώς είναι.

Αλλά όλα αυτά προϋποθέτουν ότι σαν πολίτες έχουμε "παιδεία".
Εσύ τι λες, έχουμε?

Εγώ λέω, πως όχι.
Άρα αυτά όλα θα γίνουν αν η επόμενη γενιά από μας, αποκτήσει τέτοια.
Αν δεν την έχουμε χαλάσει και αυτή (την γενιά).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18, 2012 10:42 pm


Θα συμφωνήσω ότι δεν έχουμε. Γιατί;;; Γιατί δεν μας την έμαθαν ποιοί ;;;;
Η προηγούμενη γενιά, ή οι προηγούμενες γενιές.

Άρα μήπως έστω και αργά να ξεκινήσουμε να δίνουμε το καλό παράδειγμα ;;;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18, 2012 10:50 pm

κοίτα να δεις...
το πιο εύκολο (πράγμα που συνηθίζουμε εμείς οι ΝεοΕλληνες), θα είναι να τα ρίξουμε στους προηγούμενους.
Ότι το σχολείο μας, δεν μας έδωσε παιδεία,
ή ότι οι γονείς μας δεν μας την έδωσαν,
ή τέλος πάντων το "κακό κράτος" δεν φρόντισε να μας την δώσει.

Ακόμα λοιπόν και αν τα ρίχναμε στους άλλους, θα έμπαινε αμέσως η ερώτηση:

Καλά, κανείς δεν μας έδωσε την παιδεία που έπρεπε.

Αυτό όμως το δικαιολογητικό ισχύει μέχρι να ενηλικιωθείς και να καταλάβεις ότι κάποιοι (οι κακοί) σου αποστέρησαν την παιδεία σου.

Και από τότε που κατάλαβες ότι "κάτι" βρε παιδί μου σου λείπει, δεν έπρεπε όταν ενηλικιώθηκες, να κοίταζες να την αποκτήσεις μόνος σου?

Δηλαδή τώρα που μεγάλωσες, η παιδεία που σου λείπει σε κάνει να πετάς το πακέτο από το παράθυρο στον δρόμο, ή η γυφτιά σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 11:42 am

Πέρα από τα γνωστά που όλοι τα διαπιστώνουμε (όχι τώρα, χρόνια ολόκληρα) και δεν κάνουμε τίποτα, σχετικά με τη πώληση ένας λογιστής ή μια ερώτηση στην εφορία, θα έδινε αξιόπιστη απάντηση.
Το λέω αυτό γιατί όλοι που έχουν κάποιες ελιές και πουλάνε το λάδι είναι παράνομοι; Δεν ξέρω... απορία. Κάποια λύση θα υπάρχει... confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 2:35 pm

Από τον πιο απλό πολίτη μέχρι τον πιο σημαντικό, είναι γνωστό και κοινός αποδεκτό ,ότι οι συναλλαγές μεταξύ των πωλητών μίας χώρας που έχουν στόχο το οικονομικό κέρδος και όχι μόνο, για να είναι νόμιμές θα πρέπει να ελέγχονται από το κράτος,
και εάν χρειάζεται να φορολογούνται από το κράτος, με απώτερο σκοπό το κοινό όφελος και την ίση μεταχείριση του πολίτη.
Μην ξεχνάμε ότι το κράτος είμαστε όλοι.
Τώρα την (ίση μεταχείριση και το κοινό όφελος) το βάζουμε σε εισαγωγικά.

Ακόμα και σήμερα παρόλο το διασυρμό τις χώρας μας και το πολύ χαμηλό βιοτικό επίπεδο του λαού μας όταν είσαι στις δοσοληψίες σου με το κράτος σωστός
(κάτι που σήμερα δεν είναι πολύ εφικτό) μπορείς χωρίς μεσάζοντες να πουλάς τα προϊόντα σου ,
ανεξαρτήτως εάν είναι γεωργικά ή άλλου είδους, και να επεκτείνεις την δουλειά σου νόμιμα.

Παράλληλα θα ήθελα να κάνω δύο πολύ απλές ερώτησης κρίσεως
δεν θέλω να απαντήσετε σε εμένα …..αλλά στον εαυτό σας,
και πιστεύω από την αντικειμενική απάντηση που θα δώσετε να κρίνεται μόνοι σας γιατί αυτή η χώρα δεν είχε ;ή είχε σωστή διαπαιδαγώγηση από την πολιτεία κατά επέκταση από το σχολείο –οικογένεια.

1: Έχετε σκεφτεί ποτέ όταν αγοράζεται ένα προϊών ή όταν κάνετε μία εργασία στο σπίτι σας να γλιτώσετε το φ.π.α.;
2: Έχετε ζητήσει από τον πωλητή η από ένα μάστορα που κάνει μια δουλεία στο σπίτι σας να μην πληρώσετε το φ.π.α.;

Ευχαριστώ



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
corfubee
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 5:49 pm

Γιατί τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να είναι πιο απλά ? Γιατί με μια μόνο παρουσία στην εφορία να μην δικαιούμαι να πάρω ένα μπλοκ αποδείξεων --αφού προηγούμενος έχω δήλωσή στην φορολογική δήλωση τα μελίσσια που κατέχω - και κάθε χρόνο με κάποια κριτήρια φόρου να καταθέτω το μπλοκ αυτό με τις απόδειξής που έκοψα ? Και να φορολογούμε ανάλογα . Πόσο φοροδιαφυγή μπορεί να κάνω με 100 κιλά μέλι που θα πουλήσω ?? πόσο πολύ θα βάλω μέσα το κράτος ?? 80 -200 ευρώ ?? Είναι απλό η γραφειοκρατεία συντηρεί στρατούς από ΔΥ,και βγάζει φοροφυγάδες ...απλοί νόμοι ,καθαροί ,με ένα μόνο νόημα και όχι κατά το δοκούν .....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 19, 2012 8:14 pm

συμφωνώ απόλυτα με τον corfubee
Αν γινόταν έτσι, το δημόσιο ταμείο θα εισέπραττε περισσότερους φόρους.
Και σκεφτείτε ότι αν εγώ έχω 100 κιλά μέλι για πούλημα, τώρα το πουλάω σε φίλους χωρίς αποδείξεις.
Αν είχα ένα μπλοκ από την εφορία δεν θα με πείραζε να έδινα και 20 ευρω στην εφορία.

Αλλά τώρα τι γίνεται?
Πώς να πουλήσω αυτά τα 100 κιλά, την στιγμή που μου ζητάνε να δηλώσω έναρξη επιτηδεύματος και να ασφαλιστώ κιόλας στον ΟΓΑ ή στον πρώην ΟΑΕΔ?
Η μηνιαία εισφορά σε αυτά τα ταμεία είναι περίπου 100-300 ευρω το μήνα.
Και τι να την κάνω την ασφάλεια αυτή, αφού είμαι ας πούμε Δημ. Υπάλληλος ή συνταξιούχος και είμαι ασφαλισμένος σε άλλο ταμείο?

ή βγάζω από τον κήπο μου 200 κιλά ντομάτα.
Πώς αλλιώς να την πουλήσω, εκτός από παράνομα?
Ο τρόπος του μπλοκ που αναφέρει ο φίλος, θα με έκανε εμένα νόμιμο (γιατί θα απέδιδα ένα φόρο), χωρίς να χρειαστώ την τόση τους γραφειοκρατία.
Και σιγά την ποσότητα δηλαδή που θα πούλαγα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως?   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 16, 2014 5:56 pm

Καλησπέρα , θα θελα να θίξω ξανά το θέμα και αν μπορεί κάποιος να μας δώσει μια απάντηση σωστή.
1) Ως ερασιτέχνης μπορώ να πουλάω το μέλι χωρίς αποδείξεις??Αφού τα δηλώνω στην εφορία και μου τα φορολογεί.
2) Αν όχι τι πρέπει να κάνω??
3) Ετικέτα μπορώ να βάλω??
και στα αγγλικά???
4) Μπορώ να το πουλάω σε καταστήματα , όχι σε super market.
5) Αν πάρω από οργανισμό πιστοποίηση δεν μπορώ να τα εξάγω??Έστω τα 300-400 κιλά μέλι???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreaspap78
Μέλος
Μέλος
andreaspap78


Αριθμός μηνυμάτων : 95

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 16, 2014 7:11 pm

Υπάρχει το ειδικό καθεστώς Φ.Π.Α αγροτών, για τζίρο κάτω απο 15000-10000 (δεν θυμάμαι ακριβώς), χρειάζεται να είσαι εγγραμένος στον ΟΓΑ μόνο εάν δεν έχεις άλλη ασφάλεια, δηλαδή εάν είσαι στο ΙΚΑ δεν χρειάζεται να γραφτείς στον ΟΓΑ. Σε αυτό το ειδικό καθεστώς δεν χρειάζεται να κόβεις αποδείξεις όταν πουλάς σε ιδιώτες, ο θείος μου που είναι πλανόδιος με αυτοκίνητο μια χαρά τα πουλάει τα πορτοκάλια σε ιδιώτες και νόμιμα, σε μαγαζιά μπορείς να δώσει νόμιμα με ένα είδος τιμολογίου που σου επιτρέπουν να κόβεις, απλά δεν ξέρω τι περιορισμοί υπάρχουν για την πώληση σε ιδιώτες, πχ τον θείο μου δεν τον αφήνουν να πουλήσει μέσα σε πόλη.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ...   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 16, 2014 7:30 pm

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.Δηλαδή :
1)Ναί μπορώ να το πουλάω σε ιδιώτες χέρι με χέρι χωρίς να προμηθευτώ-κόβω αποδείξεις απλά να είναι δηλωμένες στην εφορία.
2) Σε καταστήματα αν κατάλαβα καλά μπορεί να μου κόψει ο ιδιοκτήτης.
Ετικέτα μπορώ να βάλω , εννοείται ότι θα αναφέρω σ αυτήν όλα τα απαραίτητα που θέλει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα   Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα Icon_minitimeΚυρ Φεβ 16, 2014 10:02 pm

manosmeli όχι, λάθος κατάλαβες.... ο andreaspap78 γράφει ότι πρώτα πρεπει να ενταχτείς στο ειδικό καθεστός αγροτών. Για να το κάνεις αυτό πας στην ΔΟΥ και σου λέει το πως. Μετά βγάζεις άδεια πλανόδιου πωλητή.

Ετικέτα μπορείς να βάλεις... κάπου στο φόρυμ γράφουμε τι επιτρέπετε και τι όχι σε αυτή.

Για να τοποθετηθεί σε κατάστημα, ότι κατάστημα και να είναι ισχύει το ίδιο, θέλει έκδοση τιμολογίου.

Για να εξάγεις χρειάζετε ειδική διαδικασία. Κάποιος εκτελωνιστής μπορεί να σου πει.

Δες και εδώ

https://melissologia.forumgreek.com/t3734-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πώληση προϊόντων - νομικά θέματα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Νομιμη πωληση προιοντων. ΕΡΩΤΗΣΗ
» Λιανική πώληση
» χονδρικη πωληση
» Πως μπορώ να δω τα νεα θέματα του φόρουμ...
» Μικρή Μονάδα Τυποποίησης Μελισσοκομικών Προϊόντων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: