Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Προπολίζουν τις σήτες εξαερισμού.

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Προπολίζουν τις σήτες εξαερισμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προπολίζουν τις σήτες εξαερισμού.   Προπολίζουν τις σήτες εξαερισμού. Icon_minitimeΤετ Αυγ 12, 2009 11:03 pm

Γενικά οι σήτες εξαερισμού στα καπάκια τύπου Αυστραλίας δεν μου πολυαρέσουν.
,Οι τροφοδότες μου είναι μισού μεγέθους και αν μέχρι το πρωί τα αδύνατα μελίσσια ή οι παραφυάδες,
δεν έχουν προλάβει να πάρουν όλο το σιρόπι, τότε ξεσπά λεηλασία.
Προτιμώ να έχω σήτα εξαερισμού στα πατώματα.
Για το λόγω αυτό κλείνω τις θυρίδες αερισμού με χαρτοταινία.
Όμως σήμερα είδα πως ένα μελίσσι που είχα ξεχάσει να κλείσω τις δύο εμπρός θυρίδες,
τις είχε κλείσει μόνο του με πρόπολη.
Δείτε τις φωτογραφίες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σας έχει συμβεί ποτέ;
Για ποιο λόγο να κάνουν κάτι τέτοιο, και μάλιστα μέσα στη ζέστη του καλοκαιριού;
Τελικά μήπως να παραγγέλνω καπάκια δίχως θυρίδες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Προπολίζουν τις σήτες εξαερισμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προπολίζουν τις σήτες εξαερισμού.   Προπολίζουν τις σήτες εξαερισμού. Icon_minitimeΠεμ Αυγ 13, 2009 9:58 am

Παναγιώτη εμένα δεν μου αρέσουν γενικά τα καπάκια τύπου Αυστραλίας, και με αφορμή το post σου το θέτω ως θέμα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

Βασικά οι τρύπες στα καπάκια σου που γέμισαν με πρόπολη είναι απαραίτητες γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος εξαερισμού του μελισσιού κατά την μεταφορά, για αυτό το λόγο και μόνο υπάρχουν. Άρα είναι φυσικό τα μελίσσια να προσπαθούν να τις κλείσουν με πρόπολη. Εάν το μελίσσι θέλει να «δροσιστεί», δημιουργεί από μόνο του ρεύμα «φτερουγίζοντας» και εξατμίζοντας έτσι νερό που έχει φέρει μέσα στην κυψέλη για αυτό το σκοπό… μια βασική λειτουργία της θερμορύθμισης ενός μελισσιού.

Στην Έδεσσα ο Νίκος Βελλής είχε βγάλει μια πατέντα, όπου έβαζε από την μέσα μεριά του καπακιού δεύτερη σήτα σε απόσταση περίπου ενός πόντου από άκρη σε άκρη... αφού πρώτα έβγαζε τη σήτα του κατασκευαστεί... δηλαδή το καπάκι μένει μονάχα με την μία σίτα αυτή της πατέντας.

Έτσι οι μέλισσες από μέσα τοποθετούν πρόπολη και οι μέλισσες από έξω την αφαιρούν χωρίς διαμάχες και το μελίσσι αερίζεται περισσότερο. Η πατέντα αυτή περπάτησε πολύ στην περιοχή και αν το ψάξεις λίγο σίγουρα θα βρεις ακόμα τέτοιες σήτες στην Έδεσσα και αλλού.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Τετ Μαρ 17, 2010 11:12 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Edit αρχείο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προπολίζουν τις σήτες εξαερισμού.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: