Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πλαστικές Κηρήθρες

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πλαστικές Κηρήθρες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πλαστικές Κηρήθρες   Πλαστικές Κηρήθρες Icon_minitimeΔευ Αυγ 10, 2009 6:05 pm

Πρόσφατα ένας έμπορος μελισσοκομικών ειδών στην περιοχή μου, μετά από κάποιες αγορές που έκανα, μου έκανε δώρο μιά πλαστική προκυρωμένη κηρήθρα. Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για ένα προϊόν της "ANEL - Παντελάκης" και μάλλον μου την χάρισε ως διαφημιστικό δείγμα.
Είδα την ανάρτηση για πλαστικές κηρήθρες του Θεοδόση, και απογοητεύτηκα. Αποφάσισα όμως να την βάλω σε μια κυψέλη μου και να περιμένω τα αποτελέσματα.

Η κυψέλη ήταν στα Έλατα την εποχή που έδιναν, και οι μέλισσες εργάζονταν με όρεξη ...
Τελικά την έκτισαν και την γέμισαν μέλια. Νομίζω όμως πως την έκαναν λίγο πιό στενή από τις ξύλινες. Θα την μετρήσω με υποδεκάμετρο για να βεβαιωθώ.


Πάντως βλέπω οτι την έκτισαν με όρεξη. Έκτισαν ακόμα και μέσα στα "νεύρα" του περιθωρίου.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Πώς να την απολεπίσω όμως; Το καυτό μαχαίρι ή η αλυσίδα δεν θα λιώσει και το πλαστικό όταν το ακουμπήσει;

Τα πλαστικά μπουκάλια νερού τελικά μάθαμε πως όταν ζεσταίνονται ή καταψύχονται αποβάλουν καρκινογόνες ουσίες μέσα στο νερό. Μήπως και το συγκεκριμένο πλαστικό συμπεριφέρεται με τον ίδιο "καρκινογόνο" τρόπο όταν ζεσταίνεται μέσα στην κυψέλη τις καυτές ημέρες, ή όταν καταψύχεται για τον κηρόσκορο;

Τελικά θα παραμείνω στις ξύλινες... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πλαστικές Κηρήθρες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κηρήθρες   Πλαστικές Κηρήθρες Icon_minitimeΤετ Αυγ 12, 2009 9:58 am

Τελικά το έβαλα σε μια παραφυάδα που έφτιαξα τον Ιούνιο για να δυναμώσει,
και περιμένω να δώ όταν φάνε το μέλι και η κηρήθρα αδειάσει,
αν δεχθεί η βασίλισσα να γεννήσει μέσα σ' αυτήν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πλαστικές Κηρήθρες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κηρήθρες   Πλαστικές Κηρήθρες Icon_minitimeΤετ Αυγ 12, 2009 2:01 pm

Πριν από χρόνια διαφήμιζαν πλαστικές κηρήθρες «Υamacomb». Δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίθηκε ο κόσμος γενικά στην ιδέα.

Αυτό που θέλω να προσθέσω προς σκέψη είναι πως, όπως κάθε τι από πλαστικό, απαγορεύεται για χρήση σε όσους θέλουν να ασκήσουν βιολογική μελισσοκομία. Θα έχει ενδιαφέρων να μας πουν όσοι τις έχουν χρησιμοποιήσει γιατί το έκαναν και αν τελικά τους βόλεψαν. Μετά από μερικά χρόνια μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν?

Γενικά είμαι υπέρ των φυσικών υλικών και έχω δει ξύλινα πλαίσια να έχουν χρησιμοποιηθεί ξανά και ξανά για δεκαετίες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Πλαστικές Κηρήθρες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαστικές Κηρήθρες   Πλαστικές Κηρήθρες Icon_minitimeΠεμ Αυγ 13, 2009 7:25 am

Παναγιώτη επειδή δεν τις έχω δεί από κοντά πλαστικό είναι η βάση της κηρήθρας ή και τα κελιά;.Πάντως αν τα ξύλα που είναι φτιαγμένα τα τελάρα είναι καλής ποιότητας κρατάνε πάρα πολλά χρόνια όπως λέει ο Γιάννης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πλαστικές Κηρήθρες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πλαστικές Κυψέλες
» ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΚΥΨΕΛΕΣ
» πλαστικες κερηθρες
» ΜΕΛΙΣΣΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΒΡΑΧΟ
» Πλαστικές κυψέλες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: