Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τι είναι το πυρένι

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
FGeorge
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Τι είναι το πυρένι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι είναι το πυρένι   Τι είναι το πυρένι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03, 2012 6:31 pm

Ξέρει κανείς ποιο φυτό είναι το πυρένι, λέει η γιαγιά μου ότι ανθίζει Σεπτέμβριο και έχει μωβ λουλουδάκια.Κάνανε σκούπες από αυτό,μάλλον θαμνώδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Τι είναι το πυρένι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι ειναι το πυρενι   Τι είναι το πυρένι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03, 2012 8:29 pm

Μηπως η γιαγια εννοει τα σπαρτα????
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Τι είναι το πυρένι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι το πυρένι   Τι είναι το πυρένι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03, 2012 8:35 pm

απο οτι ξερω σκουπες φτιαχναν οι παλαιοι απο ρεικι το οποιο τοτε ανθιζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Τι είναι το πυρένι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι το πυρένι   Τι είναι το πυρένι Icon_minitimeΠαρ Φεβ 03, 2012 9:45 pm

Το φθινοπωρινό ή κόκκινο ρείκι είναι φυτό που το συναντά κανείς σε όλη την Ελλάδα, ηπειρωτική ή νησιώτικη. Είναι γνωστό με πολλά κοινά ονόματα όπως κλαδί, πυρένι ,σουσούρα, τσάρο, έρικας, τσαλί, χαμόρεικο κ.α. Το επιστημονικό του όνομα είναι Erica verticilata ή Erica multipolyflora που μεταφρασμένα σημαίνουν ερείκη η σπονδυλωτή και ερείκη η πολυανθής.

πηγή: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FGeorge
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 13

Τι είναι το πυρένι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΥΡΕΝΙ   Τι είναι το πυρένι Icon_minitimeΣαβ Φεβ 04, 2012 10:00 am

Και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου,παλιότερα μου είχε πει οτι πηγαίνανε τα μελίσσια εκεί το Σεπτέμβριο τώρα μου είπε Οκτώβριο,ορεινή Ξάνθη, Καρυόφυτο συγκεκριμένα πάνω από την Σταυρούπολη Ξάνθης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι είναι το πυρένι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τι να είναι;
» Τι να είναι?
» Πιο είναι ???
» Τι είναι το γονιδακι ?
» Που είναι η Βασίλισσα ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: