Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τεστ αλλεργίας για μέλισσες

Πήγαινε κάτω 
+13
matteus
thodoris981
Vasilis.
monarchis
pointerst
Στέλιος1
manosmod
BEAGLE
NINAS
newbee
cyber2li
Aigagros
akos
17 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 34

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Ιαν 23, 2012 12:21 pm

Σήμερα πήρα την απόφαση, εφόσον έχω αποφασίσει να ασχοληθώ με τα μελισσάκια να πάω για το τεστ αλλεργίας.
Βέβαια απογοητεύτηκα αρκετά γιατί όπου και αν πήρα τηλέφωνο οι περισσότεροι θέλουν γύρω στα 120?. Δεν ξέρω άν θα βρω φθηνότερα αλλά είπα να ρωτήσω και σας που έχετε κάνει το τέστ εδώ στην Αθήνα, τόσο σας στοίχισε? scratch

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aigagros
Μέλος
Μέλος
Aigagros


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Ιαν 23, 2012 5:06 pm

Έκανα το τεστ πριν λίγες ημέρες. Ο αλλεργιολόγος μου έγραψε αιματολογικές εξετάσεις για τα συνήθη είδη υμενόπτερων που κεντρίζουν, δηλαδή για μέλισσα, σφήκα κοινή, σφήκα χαρτιού, λευκή σφήκα και σφήκα (έτσι αναφέρθηκαν στα αποτελέσματα). Οι κωδικοί ήταν αντίστοιχα Ι1, Ι3, Ι4, Ι2 και Ι75. Έκαστη εξέταση κοστίζει 11,90 €. Ευτυχώς μου τις δικαιολογεί το ταμείο μου.
Αν κάνεις δηλαδή μόνο της μέλισσας θα πληρώσεις 12 €. Βέβαια σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, καλό είναι να γνωρίζεις και για τα υπόλοιπα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Ιαν 23, 2012 11:27 pm

Θα πάς στο Νοσοκομείο "Συγγρού" που ειδικεύεται σε δερματικές παθήσεις και θα ζητήσεις να σου κάνουν το τεστ αλλεργίας για μέλισσα. Πληρώνεις 5? (τοσο έδωσα πρίν κανα 6μηνο). Βέβαια θα πρέπει να πάς απο το πρωί για να πάρεις νούμερο προτεραιότητας...τα καλα του συστήματος. Θα σου γράψουν παραπεμπτικό οι γιατροί και θα δώσεις αίμα στο εκεί αντίστοιχο τμήμα. Το τεστ αν δεν κάνω λάθος ονομάζεται Rush και δεν ειναι τοσο ακριβό νομίζω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΠαρ Αυγ 03, 2012 10:29 am

Να μήν ανοίγω καινούργιο θέμα...

Ρώτησα για τεστ αλλεγίας αλλά δεν υπάρχει αλλεργιολόγος στην Πρέβεζα για να μου γράψει την εξέταση

Ούτε παθολόγος και δερματολόγος μπορεί.

Σε μικροβιολόγο που πήρα μου είπε 12? ευρώ κάθε τεστ, 2 τεστ να τα πληρώσω αλλά απο οτι διάβασα πρέπει να τα κάνουμε όλα. Ισχύει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΠαρ Αυγ 03, 2012 1:02 pm


Εγώ το είχα κάνει πριν ενάμισυ χρόνο στην Λαμδα Ιατρική στους Αμπελοκήπους. Νομίζω περι τα 80 ευρώ. Δεν είχα υπομονή να περιμένω με τις ουρές στου Συγγρού. Μπορείς να βρείς τα τηλέφωνα απο το διαδικτυο και να ρωτήσεις για τιμές. Το πιο οικονομικό είναι του Συγγρού.
Και το τζάμπα ... έτσι για να το διακωμμοδίσουμε λίγο ... να μας τσιμπήσει μία μέλισσα, και να είμαστε στο παγκάκι ενός νοσοκομείου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΠαρ Αυγ 03, 2012 2:43 pm

Πήγα έξω σε μικροβιολόγο και έδωσα αίμα, θα μου κάνει για μέλισσα και για σφήκα

Πήρα και Γιάννενα στο πανεπιστημιακό και ούτε εκεί κάνουν το τέστ και ούτε αλλεργιολόγος υπήρχε, με δερματολόγο μίλησα

Άν και δεν είχα-έχω κανένα πρόβλημα με τσιμπήματα έχω αγωνία για το αποτέλεσμα. Τώρα μέλισσες με τσίμπαγαν ή σφήκες δεν είχα ιδέα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΣαβ Αυγ 04, 2012 11:01 am

Βγήκε αρνητικό!

Ευτυχώς γιατί τα είχα οργανώσει όλα στο μυαλό μου και ήμουν έτοιμος για αγορά παραφυάδων και του σχετικού εξοπλισμού, άν έβγαινε θετικό θα μου κοβόταν τα πόδια

Σφήκα <0,10
Μέλισσα <0,10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BEAGLE
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 27

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 14, 2013 3:18 pm

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΛΑΧΤΑΡΕΣ ΜΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΡΑΧΝΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΤΕΣΤ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ.
total lge (1:20)--11.82--0,076--15
l1 honeybee o,35---o,011---140
l2 white faced hornet 0,35--0,007--145
l3 common wasp 0,35--0,005--149
l4 paper wasp o,35---0,007--153
ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΚΡΗ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΟΥΤΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΟ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΕΣΤ, (ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ) ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΥΤΑ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmod
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 8:56 am

μιας και εδω συζηταμε περι αλλεργιων,
ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση μετα απο πολλα τσιμπιματα μελισσων να αποκτησει καποιου ειδους ανοσια?
η εστω να πρηζεται αρκετα λιγοτερο ?

και κατι αλλο
πριν λιγες μερες με τσιμπησανε στα φρυδια και την αλλη μερα ημουν σαν τερας ( το ενα ματι δεν ανοιγε καν)
αυτο σημαινει οτι ειμαι αλεργικος?
αλλου που με τσιμπανε(χερια ποδια) αλλες φορες πρηζομαι πολυ αλλες λιγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 9:26 am

1ον) μην κάνεις μαγκιές :
πάντα με μάσκα για να μην σε τσιμπάνε στα φρύδια - πρόσωπο
2ον ) με τον καιρό θα πρήζεσαι όλο και λιγότερο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 10:50 am

manosmod έγραψε:
μιας και εδω συζηταμε περι αλλεργιων,
ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση μετα απο πολλα τσιμπιματα μελισσων να αποκτησει καποιου ειδους ανοσια?
η εστω να πρηζεται αρκετα λιγοτερο ?

και κατι αλλο
πριν λιγες μερες με τσιμπησανε στα φρυδια και την αλλη μερα ημουν σαν τερας ( το ενα ματι δεν ανοιγε καν)
αυτο σημαινει οτι ειμαι αλεργικος?
αλλου που με τσιμπανε(χερια ποδια) αλλες φορες πρηζομαι πολυ αλλες λιγο.

Πρήστικες πολύ επειδη σε τσίμπησαν σε μαλακό σημείο.Γενικά όταν σε τσιμπάνε στο πρόσωπο πρήζεσαι πολύ.Καλό είναι να φοράς μάσκα...Είσαι τυχερός που δεν σου καρφώθηκε στο μάτι και δεν στο έβγαλε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 11:09 am

Έφαγα κι εγώ το πρώτο μου "εμβόλιο" από τα κορίτσια την Τρίτη στο αυτί γιατί έκανα μαγκιά. Ευτυχώς δεν πρήστηκα αλλά έχει παραμείνει η φαγούρα.
Λοιπόν, σίγουρα όταν τρως αρκετά συχνά κεντρίσματα τα πρηξίματα δεν είναι όπως τα αρχικά που γίνεσαι τούμπανο. Όμως, όταν σε κεντρίζουν μπαίνεις στην ομάδα υψηλού κινδύνου δηλαδή είσαι εν δυνάμει αλλεργικός.
Τώρα, όσο περνάει ο καιρός ο οργανισμός σου συνηθίζει στο δηλητήριο (ο όρος είναι Μιθριδατισμός) και με αυτό τον τρόπο δεν θα έχεις έντονα αναφυλακτικά σημάδια.
Τα πολλά κεντρίσματα την ίδια μέρα μπορούν να προκαλέσουν υπερτοξικότητα όμως δεν υπάρχει στατιστικό δεδομένο στα πόσα κεντρίσματα.
Προσοχή λοιπόν πάντα στολή εργασίας-προστασίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 5:46 pm

Πρόσφατα πήγα στον αλλεργιολογο της πόλη μου να γράψω τα φάρμακα για το σοκ αναφυλαξιας(μακριά απο εμας).ο γιατρός μου είπε οτι γενικότερα οι μελισσοκόμοι μετα απο μια 5ετια αποκτούν ανοσία χωρίς όμως να αποκλείει το γεγονός οτι στο μέλλον δεν υπαρχει περίπτωση να πάθεις αλλεργία.οταν το ρώτησα για τα δερματικα τεστ μου είχε πει οτι το πιο σωστό ειναι να σε τσιμπήσει μια Μελίσσια κ εκει να δεις αν εισαι η δεν εισαι αλλεργικος.προσφατα διάβαζα οτι έχουν ενοχοποιηθει οι αντιβιωσεις για περιστατικά αλλεργιών Από μέλισσες κ οταν το ρώτησα να ισχύει μου είπε οτι φυσικά κ μπορεί να γίνει.ο παλιοί έλεγαν να μην τρως γάλα η αυγο μετα απο τσίμπημα γιατι κ αυτο μπορεί να κανει ζημιά(δεν το ξέρω αυτο απλά το αναφέρω)να έχετε παντα μαζί σας τα φάρμακα γιατι ποτε δεν ξέρετε τι μπορεί να γίνει.ισως χρειαστεί να βοηθήσετε κάποιον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manosmod
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΚυρ Απρ 27, 2014 9:59 pm

Στέλιος1 έγραψε:
1ον) μην κάνεις μαγκιές :
πάντα με μάσκα για να μην σε τσιμπάνε στα φρύδια - πρόσωπο
2ον ) με τον καιρό θα πρήζεσαι όλο και λιγότερο

εκανα βλακεια,δεν ειχα βαλει καλα την μασκα γιατι επροκειτο να φυγω αμεσα ομως κατι ετυχε μπηκε μια μεσα το σηκωσα να την διωξω μπηκαν και αλλες κλπ κλπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 12:15 am

Και πέρα απο τα τεστ καλο ειναι να δίνουμε τη δέουσα προσοχή.
Εξάλου να μην ξεχνάμε οτι είμαστε όλοι εν δυνάμει αλλεργικοι.
Όσο για το πρήξιμο δεν έχει καμιά σχέση με το αν κάποιος ειναι αλλεργικος.
Ο αδερφός μου 2 φορές αναφυλακτικό σοκ και απο πρήξιμο τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 12:22 am

Ρε παιδια εμενα 2 φορες με τσιμπησαν. Την πρωτη δεν πρηστηκε καθολου, την δευτερη ομως σε μεταφορα το βραδυ δεν φορουσα γαντια και ετσι οπως αφησα την κυψελη κατω με τσιμπησε εκει που ενωνεται το νυχι με το δερμα. Πολυ πονο λεμε  bounce και το χερι εγινε ντουμπανο για αρκετες μερες. Καπου διαβασα οτι μετα απο το δευτερο τσιμπημα φαινεται αν ειναι καποιος αλεργικος. Αυτο με εβαλε σε σκεψεις να παω να κανω και εγω το τεστ αλλεργιας, εκτος αν παω αυριο και βαλω μια να με τσιμπησει ξανα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 12:26 am

Φάρμακα έχεις αγοράσει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 2:16 am

Vasilis. έγραψε:
Φάρμακα έχεις αγοράσει;

Οχι σωστος μπορεις σε παρακαλω αμα σου ειναι ευκολο να γραψεις εδω η να στειλεις ενα Pm τι πρεπει να αγορασω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 2:33 am

https://melissologia.forumgreek.com/t1451-topic

ρίξε μια ματιά εδώ  study 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 1:55 pm

Ρε παιδιά (συγχωρέστε μου το ρε αλλά είμαι εως εδω trizo dontis ) τι κάνετε; Συστήνετε και προτείνετε φάρμακα σε κάποιον; Με την ιδιότητα ποιου; Είστε ιατροί; Είστε φαρμακοποιοί; Τί είστε; Και αν έχετε την προαναφερόμενη ιδιότητα τι προσπαθείτε να κάνετε; Τηλεϊατρική; Αν αυτός ο άνθρωπος λάβει κάποιο σκεύασμα που δεν πρέπει επειδή του το πρότεινα εγώ, εσύ, ο άλλος ποιος θα αναλάβει την ευθύνη σε περίπτωση ας πούμε που είναι αλλεργικός στην χημική ουσία του φαρμάκου και πάθει αλλεργικό σοκ ή οτιδήποτε άλλο; Ας σοβαρευτούμε!
matteus το σωστό είναι να επισκεφτείς έναν αλλεργιολόγο ιδιώτη ή αν υπάρχει κάποιος στο Νοσοκομείο της περιοχής σου τα υπόλοιπα αγνόησε τα. Κανονικά απαγορεύονται να αναγράφονται είτε οι εμπορικές είτε η χημικές ουσίες σκευασμάτων σε σε μέσα μαζικής δικτύωσης. Διώκεται από το νόμο η κάθε επικοινωνία σε κόσμο μη εξειδικευμένο. Καλό θα ήταν η διαχείριση να κατεβάσει τα πόστ με αναφορές σε φάρμακα ανθρώπινης χρήσης.
Τα φάρμακα δεν είναι ούτε καραμέλες ούτε γλυφιτζούρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 2:06 pm

Θα συμφωνήσω με τον μονάρχη δεν ειναι έτσι απλα τα πράγματα φιλε matteus.λεγοντας σου να έχεις φάρμακα προφανώς κ θεωρώ οτι έχει προηγηθεί επίσκεψη σε γιατρό.αυτος θα σε κατατοπίσει για τα συμπτώματα κ αυτός θα σου δωσει οδηγίες για το πως θα γίνει η χρήση των φαρμάκων αυτών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 8:33 pm

monarchis έγραψε:
Ρε παιδιά (συγχωρέστε μου το ρε αλλά είμαι εως εδω trizo dontis ) τι κάνετε; Συστήνετε και προτείνετε φάρμακα σε κάποιον; Με την ιδιότητα ποιου; Είστε ιατροί; Είστε φαρμακοποιοί; Τί είστε; Και αν έχετε την προαναφερόμενη ιδιότητα τι προσπαθείτε να κάνετε; Τηλεϊατρική; Αν αυτός ο άνθρωπος λάβει κάποιο σκεύασμα που δεν πρέπει επειδή του το πρότεινα εγώ, εσύ, ο άλλος ποιος θα αναλάβει την ευθύνη σε περίπτωση ας πούμε που είναι αλλεργικός στην χημική ουσία του φαρμάκου και πάθει αλλεργικό σοκ ή οτιδήποτε άλλο; Ας σοβαρευτούμε!
matteus το σωστό είναι να επισκεφτείς έναν αλλεργιολόγο ιδιώτη ή αν υπάρχει κάποιος στο Νοσοκομείο της περιοχής σου τα υπόλοιπα αγνόησε τα. Κανονικά απαγορεύονται να αναγράφονται είτε οι εμπορικές είτε η χημικές ουσίες σκευασμάτων σε σε μέσα μαζικής δικτύωσης. Διώκεται από το νόμο η κάθε επικοινωνία σε κόσμο μη εξειδικευμένο. Καλό θα ήταν η διαχείριση να κατεβάσει τα πόστ με αναφορές σε φάρμακα ανθρώπινης χρήσης.
Τα φάρμακα δεν είναι ούτε καραμέλες ούτε γλυφιτζούρια.


Αυτα τα φαρμακα μπορει να τα προμηθευτει καποιος χωρις συνταγογραφηση απο αλλεργιολογο??? Η λιστα με τα φαρμακα εχει γραφτει απο συντονιστη του φορουμ, οποτε δεν νομιζω να υπαρχει το κατι παρανομο στην υποθεση.

Εχεις δικαιο παντως οτι παντα χρειαζεται συμβουλη απο ειδικο γιατρο. Αλλα ας μην ξεχναμε οτι ειμαστε ενηλικες και δεν πραττουμε αναλογα με το τι διαβαζουμε στο ιντερνετ. Ειναι δυσκολες οι εποχες ο αλλεργιολογος με το καλημερα θα ζητησει 50ρικο, δεν εχουμε ολοι αυτη την ανεση. Στην τελικη εγω πιστευω οτι θα μου γραψει αυτα τα ιδια φαρμαρκα εφοσων η χρηση τους ειναι στανταρ. Τελος παντων θα κλεισω ενα ραντεβου και θα δω. sostos 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΔευ Απρ 28, 2014 9:31 pm

Εκτός από τον ιδιώτη φίλε μου matteus έγραψα και για ιδρυματικό ιατρό νοσοκομείου. Εκεί δεν πληρώνεις 50?. Λοιπόν για τα φάρμακα, θα σου κάνω ένα απλό παράδειγμα, στην ΗΔΙΚΑ (ηλ. συνταγογράφηση) κάποια φάρμακα δικαιολογούνται μόνο σε αλλεργικούς. Είσαι διατεθειμένος να χαρακτηριστείς αλλεργικός χωρίς στην πραγματικότητα να είσαι. Να φακελωθείς δηλαδή; Αν ναι, τότε οκ. Επίσης φίλε μου το ότι γράφεται κάτι από κάποιον διαπιστευμένο του forum δεν σημαίνει πως είναι υποχρεωμένος να είναι και διαπιστευμένος από το Υπουργείο Υγείας, όπως δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει τα πάντα (υγειονομικούς νόμους κλπ).

Και αγαπητέ μου φίλε η χρήση τους δεν είναι standard. Επίσης εκτός του ότι διαβάζουμε εμείς τα θέματα μας που είμαστε μέλη δε σημαίνει πως δεν τα διαβάζει και κανείς άλλος εκτός forum στο δίκτυο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 12:07 am

συγνωμη αλλα εχω την εντυπωση οτι ρωτησαν για φαρμακα απλα σε περιπτωση τσιμπιματος...φαρμακα που ΟΛΟΙ πρεπει να εχουμε μαζι μας,,μια κορτιζονουχα αλοιφη μια κορτιζονη σε ενεσιμη μορφη τετοια απλα...τωρα να εχεις μελισσια και να μην ξερεις οτι εχεις αλεργια η προβλημα στην κορτιζονη....δεν ξερω τι να πω scratch 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τεστ αλλεργίας για μέλισσες   Τεστ αλλεργίας για μέλισσες Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2014 8:36 am

Μπάμπη αυτά τα φάρμακα χορηγούνται με ιατρική συνταγή. Οπότε η επίσκεψη στον ιατρό είναι επιβεβλημένη. Τώρα αν εμείς τα αγοράζουμε χωρίς την ιατρική συμβουλή/συνταγή δεν θεωρώ πως είναι ορθή πρακτική.

Matteus αν δεν κάνω λάθος στο Ιπποκράτειο Θες/νίκης τηρείται εξωτερικό Ιατρείο αλλεργιολογικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τεστ αλλεργίας για μέλισσες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Αλλεργικο τεστ
» Αλλεργια στις μελισσες
» Οι Μέλισσες...
» Κιλά οι μέλισσες!
» Πώς πεθαίνουν οι μέλισσες?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: