Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βαφη κυψελων

Πήγαινε κάτω 
+23
vasilis ser
Vasilis.
newbee
kosmas
mpampis13
ethnic69
Αρης
κολεγκας
kord
Bender
helias
captain
Sakis G
granazis
neos
kaz
NINAS
drakos
Αγγελής60
stevebee06
sartios
milmos
beteranos
27 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bender
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 46

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 13, 2012 7:22 pm

5 μέρες μετά κι από το 2ο χέρι λινέλαιου εσωτερικά της κυψέλης, παρατηρώ ότι η μυρωδιά του λινέλαιου είναι πολύ έντονη
Τα μελίσσια θα πρέπει να μπουν στις συγκεκριμένες κυψέλες σε λιγότερο από μια βδομάδα..
Και αναρωτιέμαι,,αυτή η έντονη μυρωδιά του λινέλαιου δε θα τις πειράξει;

Σε αντίστοιχα θέματα του forum προτείνεται το τρύψιμο με μελισσόχορτο. Αυτό θα σπάσει κάπως την μυρωδιά; Επίσης κάπου είχα δει για τρίψιμο με φλούδα πορτοκαλιού...

Γενικά ψάχνω έναν τρόπο για να φύγει (σύντομα) η μυρωδιά του λινέλαιου, οπότε αν γνωρίζεται κάτι θα με βοηθούσε πολύ.


Και κάτι ακόμα...
Μιας και το εωτερικό της κυψέλης το περνάμε λινέλαιο,,,τα πλαίσια που είναι κι αυτά ξύλο, υπάρχει κάποιος λόγος που δε τα περνάμε κι αυτά με λινέλαιο; (εκτός από τον λόγο της σπατάλης σε χρήμα-χρόνο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 13, 2012 8:40 pm

Bender έγραψε:
5 μέρες μετά κι από το 2ο χέρι λινέλαιου εσωτερικά της κυψέλης, παρατηρώ ότι η μυρωδιά του λινέλαιου είναι πολύ έντονη
Τα μελίσσια θα πρέπει να μπουν στις συγκεκριμένες κυψέλες σε λιγότερο από μια βδομάδα..
Και αναρωτιέμαι,,αυτή η έντονη μυρωδιά του λινέλαιου δε θα τις πειράξει;

Σε αντίστοιχα θέματα του forum προτείνεται το τρύψιμο με μελισσόχορτο. Αυτό θα σπάσει κάπως την μυρωδιά; Επίσης κάπου είχα δει για τρίψιμο με φλούδα πορτοκαλιού...

Γενικά ψάχνω έναν τρόπο για να φύγει (σύντομα) η μυρωδιά του λινέλαιου, οπότε αν γνωρίζεται κάτι θα με βοηθούσε πολύ.


Και κάτι ακόμα...
Μιας και το εωτερικό της κυψέλης το περνάμε λινέλαιο,,,τα πλαίσια που είναι κι αυτά ξύλο, υπάρχει κάποιος λόγος που δε τα περνάμε κι αυτά με λινέλαιο; (εκτός από τον λόγο της σπατάλης σε χρήμα-χρόνο)

Το μεγαλύτερο λάθος είναι να περνάμε εντός τις κυψέλης ότι ηδύποτε.
Αυτό που θα σε βοηθήσει τώρα εάν έχει στεγνώσει το λάδι είναι να τις πλύνεις με ένα οποιοδήποτε απορρυπαντικό καλά χρησιμοποιώντας σφουγγάρι.
Μετά να τις ξεβγάλεις καλά με νερό, και πριν στεγνώσουν να τις ξαναπλύνεις με πράσινο σαπούνι (λόγο ποτάσας) χρησιμοποιώντας πάλι σφουγγάρι.
Μετά να τις περάσεις με ξύδι διαλυμένο σε νερό και αφού τραβήξουν λίγο σκούπισε τις καλά.
Βαλτής σε μέρος με ρεύμα αέρα, ή χρησιμοποίησε ανεμιστήρα εάν βιάζεσαι πολύ.
Και να θυμάσαι μέσα στην κυψέλη ποτέ δεν περνάμε κανένα συντηρητικό ξύλου .
Προσπαθώντας να μονώσουμε απόλυτα το ξύλο κάνουμε κακό στο βιολογικό κύκλο.
Μόνο σε κυψέλες με σήτα στον πάτο μπορούμε να κάνουμε καλή μόνωση αλλά κα πάλι μόνο με παραφίνη.
Καλή Ανάσταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kord
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 04, 2013 1:16 am

Για σας και από μένα .
Με λένε Κώστα είμαι καινούργιος στον χώρο και πριν λίγες μέρες αγόρασα τις 4 πρώτες μου κυψέλες.
Επειδή έχω περάσει τις κυψέλες μόνο με σκέτο λινέλαιο και όχι αραιωμένο με νέφτι ή στεγνωτικό θα ήθελα να σας ρωτήσω αν βλάπτει τις κυψέλες ή όχι.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 04, 2013 9:23 am

Κωστα καλημερα.Οχι δεν πειραζει και εγω με σκετο λινελαιο τις περναω,απλα περασε της τουλαχιστον 2 χερια και αφησε της 3 με 4 μερες εξω(να μην βρεχονται) να στεγνωσει καλα το λαδι πριν βαψεις.Καλη δυναμη και καλη αρχη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kord
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 04, 2013 4:38 pm

κολεγκας έγραψε:
Κωστα καλημερα.Οχι δεν πειραζει και εγω με σκετο λινελαιο τις περναω,απλα περασε της τουλαχιστον 2 χερια και αφησε της 3 με 4 μερες εξω(να μην βρεχονται) να στεγνωσει καλα το λαδι πριν βαψεις.Καλη δυναμη και καλη αρχη.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Αρης


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Απρ 05, 2013 10:42 pm

granazis έγραψε:
Mπορει καποιος να μου πει ποσο σας κοστιζει το βαψιμο μιας κυψελης ετσι οπως το περιγραφετε...????
Δηλ...απο το καψιμο...στοκαρισμα.....εως το τελικο βαψιμο..και περασμα με μελισσοχορτο η"<<μυρισμα......!!!!!
Γιατι ετσι οπως τη βλεπω εγω τη δουλεια.....και με δεδομενο οτι σε ενα -δυο χρονια..θα χριαστει να την ξανακανεις ...εστω και ποιο περιορισμενα..........για λογους απολυμανσης και συντιρησης......!!!!! ΜΑΛΟΝ σας συμφερει ..να μην κανετε τιποτε...και να την πετατε οταν πλεον χαλασει εντελως....!!!!
Γιατι παληκαρια μου ......αλλο εχω 10-20 κυψελες και κανω το κεφι μου .....και αλλο το να θελω να συντιρησω η" να βαψω 200.....η"...και 500 πατωματα....!!!
Μην ξεχνατε οτι στην εποχη που ζουμε εχουμε...ΔΝΤ...PSI...CDS...XAΡΑΤΣΙΑ...ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ...ΥΦΕΣΗ...κλπ..κλπ....!!!!!

skeftome skeftome oxi oxi oxi oxi katse kala katse kala kalo pedi kalo pedi


Εισαι πολυ μεγαλος τεραστιος 10 sta 10 pareitsa sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos σεβασμος απολυτος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 06, 2013 9:58 am

Αρης έγραψε:
granazis έγραψε:
Mπορει καποιος να μου πει ποσο σας κοστιζει το βαψιμο μιας κυψελης ετσι οπως το περιγραφετε...????
Δηλ...απο το καψιμο...στοκαρισμα.....εως το τελικο βαψιμο..και περασμα με μελισσοχορτο η"<<μυρισμα......!!!!!
Γιατι ετσι οπως τη βλεπω εγω τη δουλεια.....και με δεδομενο οτι σε ενα -δυο χρονια..θα χριαστει να την ξανακανεις ...εστω και ποιο περιορισμενα..........για λογους απολυμανσης και συντιρησης......!!!!! ΜΑΛΟΝ σας συμφερει ..να μην κανετε τιποτε...και να την πετατε οταν πλεον χαλασει εντελως....!!!!
Γιατι παληκαρια μου ......αλλο εχω 10-20 κυψελες και κανω το κεφι μου .....και αλλο το να θελω να συντιρησω η" να βαψω 200.....η"...και 500 πατωματα....!!!
Μην ξεχνατε οτι στην εποχη που ζουμε εχουμε...ΔΝΤ...PSI...CDS...XAΡΑΤΣΙΑ...ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ...ΥΦΕΣΗ...κλπ..κλπ....!!!!!

skeftome skeftome oxi oxi oxi oxi katse kala katse kala kalo pedi kalo pedi


Εισαι πολυ μεγαλος τεραστιος 10 sta 10 pareitsa sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos σεβασμος απολυτος!

sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 1:56 am

ξαναφερνω το θεμα στην επιφανεια μια και εγω τωρα ετοιμαζω την ΠΡΩΤΗ μου κυψελη.
Πρωτα απο ολα να λυσω και την απορια του φιλου Γραναζι μια και καιρο τωρα δεν του απαντησε κανεις το κοστος..
Λοιπον σημερα αγορασα...
Λιναιλεο Αγγλιας 5λ 14,99
ΑΓΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ νεφτι 3,99
Στεγνωτικο(δεν ξερω αν ειναι αγνο η ελληνικο) 5,00
πινελο 4,2 ε
βελατουρα νερου 1 κιλου 9,99
ριπολινι νερου 1 κιλου ασπρη 11.99
και ριπολινι νερου 1 κιλου χρωματιστη 12,99
λοιπον χρησιμοποιησα 250γρ λινελαιο (και περισεψε) για το πρωτο χερι της κυψελης τουτεστιν,που ελεγε και ο Βογιατζης,0,74 λεπτα του ευρω.
νεφτι γυρω στα 50 λεπτα και στεγνωτικο περιπου παλι 50 λεπτα.Συνολο για το πρωτο χερι 1,74 για τα βαψιματα και 1 ευρω τα γυαλοχαρτα...τωρα το γκαζι δεν μπορω να το υπολογισω.επισης τελικα μετα απο ΠΟΛΥ σκεψη δεν χρεωσα ΤΙΠΟΤΑ(ναι ειμαι κουβαρντας ο κερατας) στον εαυτο μου για την περιπου 3 ωρες εργασια μια και με κερασα 2 μπυρες.
θα σου κανω και αναλυση για τα τελικα σταδια βαψιματος,βεβαια απο την απαντηση σου δεν καταλαβα αν εχεις καποιο τροπο εξισου καλο και πολυ οικονομικο,αν εχεις σε παρακαλω πεστο και σε εμας.
Τελος κυριοι μπορω να σας πω οτι διαβασα ΟΛΕΣ τις απαντησεις απο την αρχη εως το τελος και τελικα μπερδευτικα.Αλλος λεει να περναμε λινελαιο μεσα αλλος οχι,αλλος να περναμε λαδομπογιες αλλος ριπουλινι νερου,αλλος να περναμε με στεγνωτικο το λινελαιο αλλος οχι,αλλος σπατουλαρει και κανει καλο στην κυψελη και αλλος να μην σπατουλαρουμε μια και δεν κανει καλο στην κυψελη.
Απο οτι καταλαβα ο καθενας κανει οτι του εχουν πει ή οτι η πειρα του εχει διδαξει και ολοι εχουν καλα αποτελεσματα μια και κανενας δεν εχει προβληματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 9:47 am

Η μερακλιδικη δουλεια που περιγραφεται σε βιλβια και site κοστιζει. Και σε χρονο και σε χρημα. Προσωπικα εχω βαλει νερο στο κρασι μου και κανω τα μισα. Ενα στοκαρισμα, ενα χερι λινελαιο, και 2 χερια πλαστικο χρωμα εξωτερικου χωρου φθηνο (η διαφορα στη τιμη ειναι τεραστια σε σχεση με ριπολινες και βελατουρες).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 12:02 pm

Εχει δοκιμάσει κάποιος το " ειδικο χρώμα κυψελων "??

Ψάξτε το στον ρουφιάνο ακριβώς έτσι όπως το έγραψα, λέει για πέντε χρόνια αντοχη.

Εμένα πάντως με επεισε με αυτά που αναλύει από κάτω με το λινελαιο και το χρώμα από πάνω.

Αγόρασα ένα κουτί να το δοκιμάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 5:48 pm

Εβαψα μια χρόνια του θείου μου κάτι βάσεις κ ακομα κλαει.ακου χρώμα για κυψελες.φιλε για να στα πάρουν ειναι αυτα παρε μια ριπουλινη νερού κ κανε την δουλειά σου αν θες οικολογικά.μην ακούς τις παπάδες των εμπορων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 6:59 pm

Εχει σκεφτει κανεις μονωτικο ταρατσας? Μιλαμε για τη μεγιστη αντοχη! Και δεν αστειευομαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 10:13 pm

kosmas έγραψε:
Εχει σκεφτει κανεις μονωτικο ταρατσας? Μιλαμε για τη μεγιστη αντοχη! Και δεν αστειευομαι...


αυτο το βαζω κατω απο τη βαση για μονωση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 10:18 pm

Φίλε κοσμα acryl fine elastic του λεμονιδη οικονομικό κ καλο το έχω δοκιμάσει κ αυτο πολυ καλη επιλογη.οτι θες απο χρώματα ρωτά είμαι πιτορος χρόνια!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 10:20 pm

Εθνικ ετσι το είχα κανει εγω.βεβαια η καλυτερη επιλογη τωρα πια
Ειναι το βουτηγμα εγω ήμουν υπέρ του λαδιού αλλα τωρα δοκίμασα την παραφινη κ ισως δεν ξανα αλλάξω τροπο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis ser
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 03, 2013 11:46 pm

συναδελφοι πριν απο 2 χρονια βρηκα αυτο το υλικο
http://www.owatrol.com/index.php?langue=gr&page=produits-solid-color-stain
οι μισες οι κασες ειναι με αυτο το υλικο το οποιο περασα (2 χερια)
μονο και οι αλλες μισες στοκο,λινελαιο.βελατουρα,λαδομπογια (2 χερια)  το προιον ειναι το μοναδικο που εχει
Εγγύηση 5 χρόνια για οριζόντιες επιφάνειες. Εγγύηση 15 χρόνια για κάθετες επιφάνειες.
Να προσθεσω οτι ειναι οικολογικο και φιλικο προς το περιβαλον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 04, 2013 10:24 am

Δε μας ειπες ομως μετα απο δυο χρονια τι διαφορες βλεπεις στις κυψελες σου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 04, 2013 5:33 pm

Φίλε Βασίλη δεν την ξέρω την εταιρία που αναφέρεις.μπορει να ειναι άριστη αλλα νομίζω οτι υπαρχουν πολυ καλύτερες εταιρείες στον χώρο των βερνικιων με πολυετή πείρα κ δοκιμές σε βάθος χρόνου.2 χρόνια ειναι λίγα για ασφαλή συμπεράσματα καθώς στα καλα βερνικια οι αντοχές φτάνουν κ τα 5 με 6 χρόνια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis ser
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 05, 2013 1:20 am

Το χρονικο διαστημα τον 2 ετων ειναι λιγο ομως η διαφορα του ενος και του αλλου ειναι ορατη γιατι το ενα δεν αφηνει το νερο να διείσδυση ενο αφηνει το ξυλο να αναπνεει η δε λαδομπογια με τον ηλιο και την υγρασια φουσκωνει και ξεφλουδιζει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος-Κόρινθος
Μέλος
Μέλος
Γιώργος-Κόρινθος


Αριθμός μηνυμάτων : 107

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 05, 2013 9:42 pm

Μονωτικό ταρατσών χρησιμοποιώ στα καπάκια,για να γλυτώνουν τα κορίτσια λίγο απο την ζέστη του καλοκαιριού!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 06, 2013 11:41 am

H αληθεια ειναι οτι μονο εμες που εχουμε λιγα μελισσακια κοιταμε
πως να βαψουμε καλητερα τις κυψελες μας,,οταν ρωτησα φιλο
επαγγελματια με πολλα μελισσια μου ειπε το εξης,,ασε με ρε λιακο
αυτα τα κοιτατε εσεις που εχετε 10 -20 κουτακια,για ελα εδω
και βαψε καμια 300ρια κουτια και τα λεμε μετα αν θα θες μπλεξεις
με τοσο χρονο και χρημα αγοραζω καινουριες

βαλε ενα χερι μινιο και 2 χερια δαλομπογια και αστες εκει μεχρι τελους
και μεσα τιποτα,,μονο φλογιστρο μου ειπε να περναω μεσα
τα αλλα λεει τα κανουν τα κοριτσια μεσα στο κουτι
και εγω λεω οτι εχει δικαιο, οταν εχεις παρα πολλα μελισσια δεν συμφερει
ετσι τα περαναω ενα χερι μινιο,και δυο χερια λαδομπογια και ειναι οκ
και το καπακι το περναω 2 χερια ασβεστη που ειναι οτι καλητερο
για την αντανακλαση απο τον ηλιο,και ετσι δεν ζεσταινετε το καπακι
κατα τα αλλα οταν ρωτησα μελισσοκομους φιλους με λιγα μελισσια
εκει μπερδευτικα,,αλλος μου ελεγε βαλε πλαστικο για τους τοιχους
αλλος ελεγε το ενα αλλος το αλλο,,και τελικα εγω εκανα αυτο
που μου ειπε ο φιλος μου που εχει 30 χρονια μελισσια και ζει απο αυτα
και κατι ξερει παραπανω απο εμενα,και τελικα δεν το μετανιωσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 06, 2013 3:55 pm

Εγώ πάλι ρώτησα σε ένα σεμινάριο τον καθ. Ανδρέα Θρασύβουλου πως βάφουν τις κυψέλες στο Α.Π.Θ. και μου είπε: που να βάφουμε τόσες κυψέλες; Τις βουτάμε στην παραφίνη κάθε 3-4 χρόνια και δεν παθαίνουν τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 09, 2013 12:00 pm

φιλοι μου καλησπερα και παλι.
Σε συνεχεια της περασμενης μου απαντησης για το κοστος βαψιματος μιας κυψελης συνεχιζω και τελειωνω.
Σας θυμιζω οτι μεχρι στιγμης σε αναλωσιμα υλικα εχω χαλασει 1,74 σε λινελαια,νεφτι,στεγνωτικο(προσοχη μου εχει περισεψει και για τον δευτρο οροφο) 2 ευρω σε γυαλοχαρτα(για ολη την διαδικασια)και χρησιμοποιησηα το 1/3 απο το κουτακι ξυλοστοκου οποτε ακομα 0,50.επειτα για ενα χερι βελατουρα νερου και 2 χερια ριπολινης νερου το κοστος ειναι.
0.60 η βελατουρα και 1.40 τα 2 χερια ριπολινης....
Συνολο λοιπον 6,24 ευρω για το κομπλε βαψιμο μιας καινουργιας κυψελης(μονο ο κατω οροφος κ το καπακι),πιστευω οτι με λιγο ψαξιμο τιμων στην ιδια ποιοτητα(ολα τα υλικα ηταν ποιοτητας ΑΑ)μπορει το κοστος να κατεβει και λιγο κατω των 5 ευρω.
Ολη αυτη η διαδικασια και οι τιμες εγιναν τον Ιουλιο του 2013.
Εχω να κανω και μια ερωτηση.
Εκανα (τελικα) το λαθος να περασω με λινελαιο την κυψελη και εσωτερικα htipieme .Πρωτα απο ολα για εμενα (τωρα που το ειδα και το σκεφτηκα λιγο παραπανω)ειναι λαθος το εσωτερικο περασμα λινελαιου και δεν θα το ξανακανω.Εσωτερικα δεν βρεχετε η κυψελη και δεν πιανει και ευκολα υγρασια.Λεω να αφησω τις κουκλες να το τελειοποιησουν εσωτερικα.
Δυστυχως αν και εχει περασει μια βδομαδα απο το 2 χερι λινελαιου εσωτερικα και ενω ειναι συνεχως η κυψελη σε εξωτερικο χωρο(ταρατσα) και στο ηλιο,ακομα κολαει στα χερια οταν πιανω το ξυλο.τι να κανω ωστε να μην κολαει στα χερια?Σημερα τελειωσα και το δευτερο χερι ριπολινης εξωτερικα και η κυψελη ειναι ετοιμη,αυριο θα παω να παρω (μεταγγιση) την παραφυαδα που μας εδωσαν.Θα την τριψω εσωτερικα την κυψελη με μελισσοχορτο,που εχω,αλλα καμια ιδεα ωστε να σταματησει να κολαει το λινελαιο???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
vassilis


Αριθμός μηνυμάτων : 673

Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελων   Βαφη κυψελων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 07, 2013 4:27 pm

Καλησπέρα,
Σας δίνω το παρακάτω link για πληροφόρηση σχετικά με τη σωστή (για λόγους ποιοτικής πραγωγής μελιού), βαφή των κυψελών, από το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθήνας.
http://efp.aua.gr/sites/efp.aua.gr/files/6.%20%CE%A3%CE%A5%CE%9D%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%97%20%CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5.pdf
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βαφη κυψελων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Επεξεργασία Νέας Κυψέλης
» Βάψιμο κυψελών
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ
» Βαφή κυψέλης με νερομπογιά
» Βαφή κυψέλης : διαφορά του μέσα και του έξω.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: