Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012

Πήγαινε κάτω 
+8
captain
stevebee06
spyroseva
myrtos
ionis
Αγγελής60
530
arsarrig
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
arsarrig
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
arsarrig


Αριθμός μηνυμάτων : 20

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 10:23 am

Καλημερα. Η μελισσοκομικη χρονια για τη πελοποννησο αρχιζει σιγα σιγα. Η μερα μεγαλωνει, η αμυγδαλια μπουμπουκιαζει και η χορτονομη ειναι πλουσια και ειδικα σε γυρες !!! να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα και μεις τα προγνωστικα ειναι για μια πολυ καλη χρονια !!!!!!!!!!! για τους πιο βορειους αν θελουν να κατεβουν υπαρχει χωρος για ολους !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 11:32 am

καλημερα και καλη μελισσοκομικη χρονια και απο εμενα.και εγω απο πελοποννησο. βρεθηκα κατα τυχη σε ενα χωριο χθες και ειδα αμυγδαλιες που ειχαν αρχισει και ανοιγαν. απο οτι θυμαμαι περσυ ειχαν αρχισει να ανοιγουν φλεβαρη.ευχομαι οι προβλεψεις που λες για καλη χρονια να βγουν αληθινες μπας και μεινουμε σε αυτη την χωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 6:58 pm

Καλησπέρα παιδιά και Καλή Χρονιά να έχουμε . Εννοώ και την κανονική αλλά και την μελισσοκομική . Επειδή μιλάς για Πελοπόννησο θα ήθελα να σου πω ότι πριν λίγες μέρες που πήγα για τροφοδοσία είδα τις μελισσούλες να κουβαλάνε γύρες και με δεδομένο ότι είμαι στην νότια Πελοπόννησο ευελπιστώ σε μια καλή μελισσοκομική χρονιά καθότι είμαι και καινούργιος μελισσοκόμος και περιμένω πως και πως να εξελιχθεί η χρονιά καλά και να μάθω και περισσότερα πράγματα. Έχω 5 μελίσσια με 5 και 6 πλαίσια μέσα που αγόρασα το Οκτώβριο και μέχρι στιγμής δείχνουν υγιή και ακμαία και με δεδομένο ότι έβγαλαν το βαρύ χειμώνα ή έτσι τουλάχιστον πιστεύω, ελπίζω σε μια καλύτερη συνέχεια. Μέχρι εδώ καλά και συνεχίζω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 9:04 pm

θα πανε καλα, απλα να ξερεις οτι εχει ακομα χειμωνα μεσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arsarrig
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
arsarrig


Αριθμός μηνυμάτων : 20

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΔευ Ιαν 16, 2012 6:56 pm

Καλο φαγητο οχι τσιγγουνιες και ολα θα πανε καλα !!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤρι Ιαν 17, 2012 6:21 pm

τα φροντίζουμε από τροφούλες παιδιά μια χαρά περνάνε . ευχαριστώ για την παρέα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 2012   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 5:46 am

Εγώ έχω να παρατηρήσω ότι οι βροχές φέτος ναι μεν από 1/1 έπεσαν πολλές αλλά γενικά δεν έπεσαν καλά. Αφού η νεκταροέκκριση σχετίζετε άμεσα με το νερό που βρίσκεται στη διάθεση της χλωρίδας για φέτος κρατάω μικρό καλάθι. Φοβάμαι πως δεν θα πάει όσο καλά πήγε πέρυσι. Μακάρι να βγω ψεύτης. Επιφυλάσσομαι να δω πως θα πάει και ο Μάρτης, να δούμε κατανομή βροχής, ύψος βροχόπτωσης κλπ και θα δούμε τι θα κάνει. Αν συνεχίσουν οι βροχές όπως πάνε τότε ΟΚ θα πάει καλά. Αν όμως μέσα στο Μάρτη περάσει περίοδος ξηρασίας με χαμηλή βροχόπτωση ή ξεροβοριάδες που στεγνώνουν τη γη, τοτε.... βράστα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 3:58 pm

Συμφωνω κι εγω γειτονα. Οι χρησιμες βροχες για τη χλωριδα ειναι φθινοπωρο και ανοιξη που ειναι και πιο ψηλες οι θερμοκρασιες. Απο τη φθινοπωρινη ξηρασια δεν υπαρχει χορταρι ουτε για βοσκη. Ευτυχως εδω υπαρχουν καμποσες αμυγδαλιες που ξεκινησαν και ανθιζουν αλλα απο χορταρι τιποτα. Αν δε βρεξει και Μαρτη - Απριλη θα ειναι ασχημα τα πραματα το καλοκαιρι. Παντως εχω την εντυπωση οτι η χρονια παει πολυ οψιμα μιας και τωρα δειχνει ο χειμωνας τα δοντια του. Ας ελπιζουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyroseva
Μέλος
Μέλος
spyroseva


Αριθμός μηνυμάτων : 238

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 4:45 pm

Αν και χιονοτρελαμενος,αυτος ο χειμωνας θα ηθελα να τελειωσει μια ωρα αρχητερα,μιας και το κοπαδι μου το θεωρω απο μετριο εως μικρο,ωστε να δυναμωσουν οσο γινεται νωριτερα.
Οπως λεει και ο μυρτος παμε για οψιμο χειμωνα.Παντως, ελπιζω για την ιδανικοτερη ανοιξη, περισυ ηταν για τον κουβα . . .
Ιδωμεν . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 6:21 pm

Πριν από 15 μέρες επισκεύτηκα τα μελίσσια μου (1η του 2012) και είναι πολύ πίσω σε σύγκριση με άλλες χρονιές. Με το ζόρι τα μεγάλα άνοιξαν γόνους ενώ έξω στη φύση ανθισμένες ήταν μόνο λίγες οξαλίδες και λίγο βρωμοχόρταρο. Ευτυχώς τους έβαλα ζυμάρια και περιμένω τις αλκυονίδες για πλήρη επιθεώρηση.Πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμη για εκτιμήσεις, ας ελπίσουμε για τα καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χειμώνας 2012   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 09, 2012 12:13 am

Και εδώ έχουν αρχίσει να ανθίζουν οι αμυγδαλιές αλλά με αυτό το καιρό δεν μπορούν να τις εκμεταλλευτούν τα μελίσσια.

Μια μακρινή πρόβλεψη καιρού που διάβασα δείχνει ότι από το Σάββατο 12/2 ο καιρός φτιάχνει. Μπορεί να μην έχει λιακάδες αλλά τουλάχιστον η βροχή δεν θα είναι συνεχόμενη, αλλά αυτό που λέμε μπόρες. Αυτό είναι καλό γιατί δίνει χρόνο στις μέλισσες να κάνουν πτήσεις καθαρισμού, να κάνουν τις πρώτες επισκέψεις στις αμυγδαλιές και στην οξαλίδα (ξυνοτρύφυλλο). Αυτή τη περίοδο είναι πολλή σημαντικές οι πτήσεις καθαρισμού διότι μειώνονται οι πιθανότητες για νοσεμίαση (μακριά από εμάς) που είναι η εποχή της.

Θεωρώ από τα κρισιμότερα για την μελισσοκομία το πρώτο 15νθήμερο του Μάρτη. Αν αυτό είναι ευνοϊκό τότε πάνε και καλά. Έχει τύχει χρονιά που αυτό το 15νθήμερο έκανε όλο το κρύο του χειμώνα και πολλά μελίσσια πέθαναν είτε από έλλειψη τροφών είτε από νοσεμίαση. Και όσα έμειναν έμειναν καθυστερημένα.

Είναι πολύ σημαντικό αυτή την εποχή να είναι στη στέγνη οι κυψέλες, ψιλά και σηκωμένες από το έδαφος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 09, 2012 1:19 am

Σιγουρα ακομα θελει υπομονη μεχρι να σταθεροποιηθουν οι θερμοκρασιες. Ο Μαρτης οπως λες ειναι πολυ επικινδυνος. Φετος ακομα δεν ειδαμε και αλκυωνιδες. Για να δουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 09, 2012 1:33 am

ειχαμε αλκυονιδες αν και λιγο παγωμενες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλυωνίδες   ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 09, 2012 1:42 am

Συμφωνώ κι εγώ ότι είχαμε Αλκυονίδες. Όμως από την άλλη δεν ξέρω αν ένα διάστημα 2-3 ημερών με λίγη ηλιοφάνεια και καθόλου βροχή μπορούμε πλέον να το λέμε Αλκυονίδες. Κανονικά θα έπρεπε να είχαν μεγαλύτερη διάρκεια και υψηλότερες θερμοκρασίες.

Υπομονή πάντως. Από ότι μαθαίνω ακόμα και στην Κρήτη όπου συνήθως οι μελισσοκόμοι τέτοια εποχή κάνουν μέχρι και εμβολιασμούς (πχ Χανιά) φέτος είναι ακόμα στα ζυμάρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 09, 2012 2:37 am

Μπορει να ειχαμε αλλα οχι οπως τις ειχαμε συνηθισει. Περσι στις αλκυωνιδες εκανα μπανιο. Φετος 2-3 μερες εβγαλε ηλιο με δοντια. Που ειναι εκεινο το 10 ημερο που θυμιζε ανοιξη; Κατι ηταν κι αυτο παντως. Τα μελισσακια εδω ξεπιαστηκανε λιγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Φεβ 15, 2012 8:09 pm

Σήμερα διαπίστωσα ότι το ένα από τα οκτώ μελισσια μου, χαθηκε!klama μάλλον από το κρύο....
Βάλαμε τροφή, ελέγξαμε για υγρασία και ελπίζουμε για ανάπτυξη την άνοιξη!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Φεβ 15, 2012 8:42 pm

Elen μηπως τα ανοιγες με αυτες τις παγωνιες?Δεν ξερω αν τα εχεις κοντα στη
Θεσσαλονικη αλλα οι θερμοκρασιες ειναι απαγορευτικες για ανοιγματα.Ελπιζω
ολα να σε πανε και να αναπτυχθουν οπως θες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Φεβ 15, 2012 9:02 pm

Οχι δεν ανοίξαμε τα πλαίσια, μόνο τα καπάκια για να βάλουμε τροφή και πανιά για το κρύο σε συχνότητα μια φορά το μήνα (Νοέμβρη-Δεκέβρη-Γενάρη για θεραπεία) και σήμερα για Φλεβάρη. Αυτό το ένα ο δάσκαλος από τον Νοέμβρη το είχε βρει αδύνατο και είχε εκφράσει φόβο κατά πόσο θα βγάλει το χειμώνα. Πάντως μέλια είχε, μάλλον από κρύο είπε πέθανε...τα έχω στο Μελισσοχώρι Θεσσαλονίκης, εκεί είναι λίγο πιο κρύα από την πόλη, αλλά δεν είχε χιόνι...
Koske λες να φταίει κάτι αλλο; (αν κανονιστεί συνάντηση Θεσσαλονίκη, πες μου να έρθω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Φεβ 15, 2012 9:47 pm

Απο οσα εχω διαβασει το μελισσι δεν χανετε απο το κρυο αν εχει τροφες
εχε το νου σου για καμια ασθενεια.Καποιος πιο εμπειρος μπορει να μας δωσει
εξηγηση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Φεβ 15, 2012 9:51 pm

Εγώ δεν έχω την εμπειρία να βγάλω αυτό το συμπερασμα. Ο "δάσκαλος" είναι 40 χρόνια μελισσοκόμος και από ότι κατάλαβα εννοούσε ότι είχε λίγο πληθυσμό, δεν μπόρεσε να κάνει καλή "μπάλα" με αποτέλεσμα να κρυώσει...Δηδαλή αυτό δεν μπορεί να συμβεί, μήπως κατάλαβα λάθος; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 6:43 am

Αδυνατα μελισσοσμηνη που αδυνατουν να σχηματισουν ικανοποιητικη μελισσοσφαιρα, αδυνατουν επίσης να ρυθμισουν ικανοποιητικα και την θερμοκρασια τους.Αφ ενός γιατι το καθε σωμα εχει θερμοχωρητικοτητα ευθέως αναλογη με το μέγεθος του,αφ ετέρου και σαν συνεπεια του προηγουμενου γιατι οι μέλισσες καταπονουνται πολυ περισσοτερο προσπαθώντας να ανεβασουν και να διατηρήσουν την θερμοκρασια τους σε ανεκτα επιπεδα.Η διαρκεια ζωής της μέλισσας εξαρταται απο το ποσο εντατικα δουλευει.Η άνοδος δε της θερμοκρασίας γινεται με την κινηση των θωρακικων μυων της, καταπονώντας την αναλογα.Οι μέλισσες αυτές γερνουν γρηγορότερα με αποτελεσμα τις απώλειες αυτων των σμηνων που δεν καταφερνουν να φτασουν την ανοιξη και να ανταπεξελθουν στις αυξημένες ανάγκες της νέας εκτροφής του γονου. Επομένως οχι μονο η επαρκεια τροφής ,αλλα και το μέγεθος του σμήνους παίζει καθοριστικο ρολο στην επιβιωση του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Μαρ 28, 2012 8:00 pm

elen στα αδύναμα μελίσσια να αφαιρείς πλαίσια. Δηλαδη να τα μαζέυεις. Καλό είναι να τα βάζεις σε πενταράκια κυψέλες. Για να είναι πιο ζεστά. taxo pexi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elen
Μέλος
Μέλος
elen


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012    ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012  Icon_minitimeΤετ Απρ 04, 2012 9:29 am

Ναι, ευχαριστώ για τη συμβουλή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ 2012
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ApiEcoTech 2012 - 18-20 February 2012 - Belgrade (Serbia)
» Μελισσοκομία
» ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ
» Μελισσοκομεία και Καιρός
» Μελισσοκομια ανα τον κοσμο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: