Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012

Πήγαινε κάτω 
+19
granazis
milmos
papakopa
helias
MILIBEE
beespyros
nioniakis
ΧρήστοςΠ
thomas_k
loukas.ts
akos
NINAS
GREEN
elen
maroussw
ΚΑΝΑΡΗΣ
Aigagros
8ymarisios
varsamis
23 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 10:16 am

Φαίνεται κάθε χρόνο γίνεται και δυσκολότερο. Σε λίγο θα πηγαίνουν 3 μέρες πρίν με σκηνές......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 3:28 pm

Γράφτηκε κανένας στο επαγγελματικό ;;;;;study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 5:47 pm

Εγω
goustaro goustaro goustaro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papakopa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 6:58 pm

Τα καταφέραμε ένας φίλος κι εγώ που πήγαμε 5:50 και ήμασταν τελικά από τους τελευταίους που πήραν.

Όποιος μελλοντικά θέλει να γραφτεί πρέπει να ξέρει τα εξής:

1- Η λίστα (η οποία παρεπιπτόντως δεν είναι επίσημη, κάποιος απλά αρχίζει και γράφει νούμερα προτεραιότητας με ονόματα) αρχίζει να δέχεται εγγραφές από τις 00:00 τα ξημερώματα.
2- Αυτοί που έχουν γραφτεί πρώτοι-πρώτοι πάνε άνετα για ύπνο
3- Στις 3 η ώρα το νούμερο ήταν στο 70 περίπου και στις 4 η ώρα πάνω από τα διπλά
4- Η πόρτα ανοίγει στις 7:30 και φωνάζουν με τη σειρά τα ονόματα. Όποιος δεν είναι εκεί χάνει βέβαια τη σειρά του

Το θέαμα αυτό όπως το έζησα, ήταν τουλάχιστο αισχρό, καθόσον όσα παιδιά έφθαναν μετά τις 6:00 δεν είχαν καμία τύχη. Σκεφτείτε πως έξω χιόνιζε και πως κάποιοι καλόπιστοι που πάνε με το σταυρό στο χέρι και εμπιστεύονται τις επίσημες ανακοινώσεις είχαν έρθει από επαρχία στις 8:00 όπως αναγραφόταν και στην αναγγελία του ΙΓΕ.

Δεν ήταν καθόλου ωραία εμπειρία !!!

Φιλικά,
Παναγιώτης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 8:06 pm

αυτά όλα τα αισχρά που γράφεις ότι συμβαίνουν με τις εγγραφές θα είχαν λυθεί προ πολλών ετών, αν έπαιρνες σειρά προτεραιότητας μέσω του internet, κάνοντας μια αίτηση από το σπίτι σου.
Και ας έρθει η σειρά σου μετά από 5 χρόνια.
θα ήξερες όμως ότι θα πας σαν κύριος στην ώρα σου.

Καφρίλα θυμίζει αυτό που γίνεται εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 8:48 pm

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
Εγω
Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 508316 Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 508316 Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 508316



Ωχχχχ!!!!!! πάλι συμμαθητές ;;;;Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 143102944
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 9:21 pm

Καφρίλα θυμίζει αυτό που γίνεται εκει............!!!!!!! [milmos]...


Οταν μελισσοκομικες ιδιωτικες επιχηρισεις κανουν εκπαιδευτικα σεμηναρια...πληρωνεις την 150αρα τα ευρωπουλα .....αλλα...αισθανεσε...πολιτισμενος.......!!!!!

Αν στο ΓΠΑ μας ελεγαν να πληρωσουμε ...οπως αλωστε γινετε οταν κανουν σεμηναρια βασιλοτροφιας...παλι πολιτισμενοι θα αισθανομασταν...!!!!
Οταν καποιοι διαφωνουν με τις επιδοτησεις σε κυψελες.....η"...σε επιδοτησεις διαφορων περιοχων ....κλπ......παλι τους ριχνουμε αδικο....!!!!!!

Αν τα σεμηναρια αυτα ....γινονταν καθε δυο μηνες.....παλι πολιτισμενοι θα αισθανομασταν..!!
Αν τα χρηματα αντι σε κυψελες...δινονταν στους καθηγητες...παλι πολιτισμενοι θα αισθανομασταν...και αυτοι ποιο ορεξατοι για δουλεια....!!
Αν τα σεμηναρια αυτα γινονταν σε ολη την Ελλαδα....και οχι μονο σε Αθηνα - Θεσσαλονικη... παλι πολιτισμενοι θα αισθανομασταν...!!!

Οταν ομως ο [αλλος]..... εχει 500.....1000.... η"....2000 χιλ μελισσια σιγουρα τον ενδιαφερει !!! η αντικατασταση κυψελων....!!! και σιγουρα ΔΕΝ τον ενδιαφερει.... αν θα μαθουν μελισσοκομια 100-200 ακομη απο τα σεμηναρια.....
Αλλωστε πριν να γινει καποιος μελισσοκομος θεωρητικα ειναι πελατης για καποιον που ειναι ηδη...!!!!
Σιγουρα δεν ειναι ωρα να ψαξουμε ποιος εχει δικαιο και ποιος αδικο......αλλα να......βλεπεις καμια φορα κατι...... που για σενα ειναι αυτονοητο..... και μετα τρελενεσε στο ψαξιμο να βρεις το λακο στη "φαβα"......!!!

Ποσο δυσκολο θα ηταν για τους κατα τοπους μελισσοκομικους συλογους.....να οργανωναν τετοια σεμηναρια πρακτικης εκπαιδευσης.... σε εποχες που ετσι και αλιως...εφαρμοζουν καποιες τεχνικες στα μελισσια τους...!!!

Γ'αυτο σου λεω αδελφε μου......

Ο πολιτισμος παλια στη χωρα μας ηταν δεδομενος......... σημερα ειναι καπως σχετικος...... για να μην πω "ασχετος" και γινω κακκος....!!!!

skeftome skeftome skeftome ba pote ba pote ba pote


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 10:15 pm

sevasmos sevasmos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 10:16 pm

φίλε γρανάζη
δεν ισχυρίζομαι τουλάχιστον εγώ, ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε για τα σεμινάρια που κάνουμε.

Και το ΙΓΕ 150 ευρω παίρνει για τα μαθήματα, αλλά παρ' όλο που είμαστε διατεθειμένοι να τα δώσουμε (τεράστια η προσέλευση), ο τρόπος που γίνεται το κλείσιμο των θέσεων θυμίζει τριτοκοσμική χώρα.

Εκτός αν δεν ερμηνεύω καλά τα γραφόμενα σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 10:39 pm

papakopa έγραψε:
Τα καταφέραμε ένας φίλος κι εγώ που πήγαμε 5:50 και ήμασταν τελικά από τους τελευταίους που πήραν.

Όποιος μελλοντικά θέλει να γραφτεί πρέπει να ξέρει τα εξής:

1- Η λίστα (η οποία παρεπιπτόντως δεν είναι επίσημη, κάποιος απλά αρχίζει και γράφει νούμερα προτεραιότητας με ονόματα) αρχίζει να δέχεται εγγραφές από τις 00:00 τα ξημερώματα.
2- Αυτοί που έχουν γραφτεί πρώτοι-πρώτοι πάνε άνετα για ύπνο
3- Στις 3 η ώρα το νούμερο ήταν στο 70 περίπου και στις 4 η ώρα πάνω από τα διπλά
4- Η πόρτα ανοίγει στις 7:30 και φωνάζουν με τη σειρά τα ονόματα. Όποιος δεν είναι εκεί χάνει βέβαια τη σειρά του

Το θέαμα αυτό όπως το έζησα, ήταν τουλάχιστο αισχρό, καθόσον όσα παιδιά έφθαναν μετά τις 6:00 δεν είχαν καμία τύχη.


Συμφωνω φιλοι μου οτι η διαδικασια αυτη ειναι κ αισχρή κ τριτοκοσμική , που λεει κ ο Milmos, αλλά για να ισχυει , μηπως καποιους εξυπηρετει ή δεν ασχοληθηκε κανεις σοβαρα για την αλλαγή της;
Μηπως καποιος Αρμοδιος ΦΟΡΕΑΣ θα μπορουσε να επεμβει, ωστε να αλλάξει το καθεστως αυτο; γιατι υπαρχει πληθος ενδιαφερομενων!!!! σημερα.
Σιγουρα στο παρελθον δεν υπηρχαν τοσοι ενδιαφερομενοι, και η λιστα κ το ωραριο των 7.30 ήταν επαρκή.
Τωρα όμως πρεπει να εκσυχρονιστουν τουλαχιστον!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Φεβ 07, 2012 10:58 pm

φιλε granazis τελικα πρεπει να απαιτουμε για τον << πολιτισμό>> αφου δεν ισχυει στα καθημερινα όπως και για τις αξιες που εχουν ατονισει στις μερες μας.
Τελικα χρειαζεται αγωνας κ για τα αυτονόητα, δυστυχως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 12:15 am

[quote="milmos"]φίλε γρανάζη
δεν ισχυρίζομαι τουλάχιστον εγώ, ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε για τα σεμινάρια που κάνουμε.

Και το ΙΓΕ 150 ευρω παίρνει για τα μαθήματα, αλλά παρ' όλο που είμαστε διατεθειμένοι να τα δώσουμε (τεράστια η προσέλευση), ο τρόπος που γίνεται το κλείσιμο των θέσεων θυμίζει τριτοκοσμική χώρα.

Εκτός αν δεν ερμηνεύω καλά τα γραφόμενα σου.[/quo



Δεν κανεις λαθος ερμηνια...... αλλα..... δεν ειναι μονο τα 150..... ΛΕΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.... ..

Με τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ τι γινετε...
htipieme htipieme skeftome skeftome he he he he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 11:11 am

Πρώτη φορά βλέπω δημόσια υπηρεσία να βάζει άνθρωπο απο τις 12 το βράδυ και να γράφει ονόματα, αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι θέλουν να εξυπηρετήσουν . Δεν έχω καταλάβει για ποιο πράγμα γκρινιάζετε ....γι αυτόν που πάει στις 3 και στήνεται , γι αυτόν που πάει στις 9 αφου πιει την φραπεδιά του και δεν θα προλάβει, για το παλικάρι που είναι εκεί απο τις 00:00 και καταγράφει ονόματα? Και καλά κάνετε και γκρινιάζετε και κρίνεται ...καμμία λύση μπορεί να προτείνει κάποιος....? Μην πειτε τίποτα για ηλεκτρονικές εγγραφές μέσω internet γιατί αυτόματα θα εξαιρέσετε όποιους δεν έχουν την πρόσβαση σε Υ/Η.

Αν ξαφνικά άνοιγαν οι πόρτες στις 7.30 για τις εγγραφές και δεν είχε προηγηθεί η καταγραφή ........ lol! lol! lol! εκει θα βλέπατε ΚΑΦΡΙΛΑ και οχι απο την πλευρά του Ι.Γ.Ε. αλλά απο τους εγγραφόμενους



Ελλάς το καφενείο σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 11:34 am

φίλε gemininea
"...Πρώτη φορά βλέπω δημόσια υπηρεσία να βάζει άνθρωπο απο τις 12 το βράδυ και να γράφει ονόματα, αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι θέλουν να εξυπηρετήσουν..."

κατ' αρχάς αυτός που γράφει τα ονόματα δεν είναι καν υπάλληλος του ΙΓΕ. Είναι κάποιος άσχετος που παίρνει την πρωτοβουλία να γράφει ονόματα για να μη γίνει το πρωί το γιουρούσι που αναφέρεις.
Αν ήταν κάποιος του Ιδρύματος θα έλεγα ότι οι άνθρωποι κάτι προσπαθούν να κάνουν.


"...Μην πειτε τίποτα για ηλεκτρονικές εγγραφές μέσω internet γιατί αυτόματα θα εξαιρέσετε όποιους δεν έχουν την πρόσβαση σε Υ/Η...."

σοβαρά το λες αυτό?
υπάρχει πολύς κόσμος χωρίς σύνδεση internet?
ξέρεις πολλούς που δεν έχουν πρόσβαση ούτε στο internet του φίλου τους?
ξέρεις πολλούς μελισσοκόμους απομονωμένους στον κόσμο τους, που δεν ψάχνουν στο internet για θέματα μελισσοκομίας?
πώς ενημερώνονται για την πρόοδο της μελισσοκομίας?

θα ξέρεις βέβαια ότι το ανοικτό Πανεπιστήμιο έτσι ακριβώς δέχεται τις αιτήσεις για τους φοιτητές του. Μέσω internet. Κάνει την κλήρωση και σε ειδοποιεί με mail για το πότε αρχίζεις.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 12:40 pm

Φίλε milmos αυτός που έγραφε τα ονόματα είναι εθελοντής απο το ΙΓΕ ο οποίος το κάνει αμισθί και οχι καποιος τυχαίος που δεν ειχε τιποτα να κάνει και έκατσε μέσα στο κρύο όλο το βράδυ να γράφει ονόματα

Όσο κι αν δεν το πιστεύεις δεν έχουν όλοι ΙΝΤΕΡΝΕΤ !! Στον μελ/κο συλογο που είμαι περίπου οι μισοί δεν έχουν καν mail. Και μην ξεχνάς ότι στο ΙΓΕ γράφονται διαφόρων ηλικιών ,περιοχών,γραμματικών γνώσεων,άνθρωποι που σίγουρα έχουν κάθε δικαίωμα στην γνώση.

Δεν θα επανέλθω στο θέμα αυτο.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 1:49 pm

Εχοντας περασει 3 χρονια στο ΙΓΕ εχω να πω τα εξης.Οι ανθρωποι και οι καθηγητες του ΙΓΕ πρωτα ενδιαφερονται για την μορφωση και υστερα για τα χρηματα, που στην περιπτωση των καθηγητων ερχονται μετα απο πολυ πολυ καιρο. Αυτο βεβαια εχει ως αποτελεσμα να μην υπαρχει παντα καλη ποιοτητα καθηγητων και αλλες φορες και ελλειψη. Περυσι με το ζορι βγηκε το επαγγελματικο αφου αλλαξε τρεις καθηγητες, ποιος θα αφησει τα μελισσια του Απριλη Μαη μηνα για να κανει μαθηματα σε στραβαδια; Το προβλημα εγινε μεγαλητερο και απο την οικονομικη κριση που ερχονται πολλοι να μαθουν πεντε πραγματα μηπως και βγαλουν κανα κοματι ψωμι, το 2009 ειχα γραφτει μελισσοκομια μεσημερι. Αλλο προβλημα ειναι οι αιθουσες, φετος ειδα ανοιξαν και το αλλο κτηριο διπλα στην εκκλησια, τοτε ειχα πει να εκαναν και πρωινα, τοτε ακομα υπηρχαν πολλοι συνταξιουχοι που εκαναν το κοματι τους αφου ειχαν την συνταξη, αλλα υπηρξε προβλημα με τους καθηγηγτες γιατι ολοι ειχαν καποια αλλη βασικη δουλεια και το εκαναν ως δευτερη δουλεια αυτο, δεν μιλω μονο για την μελισσομια αλλα και για τα αλλα τμηματα. Οταν λοιπον ερχοταν καποιος να γραφτει και δεν προλαβαινε προστεθοταν στους καινουργιους που και αυτοι δεν προλαβαιναν και χρονο με το χρονο, εξαμηνο το εξαμηνο γινονταν περισσοτεροι. Αυτο που γινεται με το 3 και 2 το πρωι δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα ποιος μπορει να στερισει το δικαιωμα στον αλλο να ερθει νωριτερα και να πιασει θεση; Φανταστητε να ανοιγε ξαφνικα η πορτα στις 7 και να μην υπηρχε σειρα. Παντως κατι βλεπω να γινεται με τα φετινα πρωινα και θα δειτε του χρονου, αντε σε κανα δυο εξαμηνα, θα υπαρχει λιγοτερος κοσμος. Εξαλλου πλεον ο καθε μελισσοκομος κανει τα δικα του σεμηναρια αν και νομιζω οτι τα καλητερα σεμηναρια ειναι διπλα σε εναν παλιο που και θα τον βοηθας και θα σου δειχνει πραγματικα χωρις να κοιτα να σου παρει τα χρηματα. Αν θελετε πραγματικα να μαθετε ξεχειθητε και βρειτε μελισσοκομους να τους βοηθησετε, ιδιαιτερα στις μεταφορες δεν υπαρχει περιπτωση να σας πουν οχι, παλιοτερα χρυσοπληρονανε για εργατες την περιοδο των μεταφορων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gemininea
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 135

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 2:06 pm

sevasmos Έτσι ακριβώς sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 2:39 pm

Πραγματικά , ο τρόπος εγγραφής είναι απολίτιστος, αλλά ... δεν έχει προταθεί και κάποιος ποιό πολιτισμένος, οποίος να ανταποκρίνεται αξιοκρατικά στο επίπεδό μας (Επίπεδο Ελλήνων πολιτών του μέσου και των γνωρημιών).

Επίσης πρέπει να ληφθεί υπόψη και το γεγονός ότι κανείς άλλος μελισσοκόμος (εκτός από τους παρόντες συμφορουμίστες και σας ευχαριστώ γιαυτό) δεν έχει πρόθεση να μοιραστεί τις γνώσεις του με κάποιον άλλο. Προσωπικά όσους μελισσοκόμους και εαν ρώταγα μου έλεγαν , άστο είναι δύσκολο μην μπλέξεις. Μόνο στο forum σας και στο Ι.Γ.Ε. βρήκα κάποιους να μου πουν δυο πράγματα έξω από τα βιβλία.

ΑΚΟΜΗ και σήμερα, όχι μόνο στην περιοχή μου (Νότια Εύβοια), αλλά και αλλού, ψάχνω κάπου να πάω τα μελίσσια μου για θυμάρι, ή για έλατο και οι άλλοι μελισσοκόμοι μου λένε, "δεν ξέρω κάποιο μέρος" ή "μπααα μη τα πάς εκεί δεν δίνει τίποτα" και άλλες φθηνές δικαιολογίες. Άραγε τί φοβούνται; μη τους πάρεις την τέχνη ή μη τους κλέψουν οι μέλισσές σου το νέκταρ των λουλουδιών τους;;;Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 1073670119
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 3:34 pm

helias έγραψε:

Επίσης πρέπει να ληφθεί υπόψη και το γεγονός ότι κανείς άλλος μελισσοκόμος (εκτός από τους παρόντες συμφορουμίστες και σας ευχαριστώ γιαυτό) δεν έχει πρόθεση να μοιραστεί τις γνώσεις του με κάποιον άλλο. Προσωπικά όσους μελισσοκόμους και εαν ρώταγα μου έλεγαν , άστο είναι δύσκολο μην μπλέξεις. Μόνο στο forum σας και στο Ι.Γ.Ε. βρήκα κάποιους να μου πουν δυο πράγματα έξω από τα βιβλία.


Γενικα κι εδω κανεις δε μοιραζεται γνωσεις κι ολοι προβαλλουν δυσκολιες για να αποτρεψουν μελλοντικους μελισσοκομους. Πιστευω οτι και στα περισσοτερα μερη της Ελλαδας το ιδιο συμβαινει. Οτι πληροφοριες μπορεις να συλλεξεις ειναι απο βιβλια και απο διαδικτυο. Κι εμενα ο μονος που μου εδειξε και συνεργαζομαστε ακομα και τωρα ειναι καποιος που κατα τυχη τον πηρα τηλεφωνο να τον ρωτησω για αγορα μελισσιων και ειναι και αυτος εσωτερικος μεταναστης εδω και 20 χρονια Κεφαλονια απο Πειραια και μου ειπε οτι αν θες να δεις ελα οταν θα πηγαινω κι εγω και θα κοιταξω να σου κανονισω για μελισσια.Εχω τρεις μελισσοκομους κοντα απο τους οποιους δεν εχω αποσπασει κουβεντα εδω και 2 χρονια που τους συζηταω γενικα περι μελισσοκομιας, ολοι μιλανε με γενικολογιες

helias έγραψε:

Άραγε τί φοβούνται; μη τους πάρεις την τέχνη ή μη τους κλέψουν οι μέλισσές σου το νέκταρ των λουλουδιών τους;;;Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 1073670119

Μα ρωτας τι φοβουνται; Δεν καταλαβαινεις; Θα μοιραστει η πιτα σε περισσοτερα μερη. Οταν πρωτοανεφερα σε καποιον οτι σκεφτομαι να ασχοληθω ξεκινησε λεγοντας " καλα το πολυ πολυ να κανω ποδολουτρο με το μελι που θα περισσευει" και μετα ξεκινησε να μου μετραει ποσοι ασχολουνται με μελισσοκομια στη γυρω περιοχη. Κανεις ομως δεν ασχολειται επαγγελματικα με τη μελισσοκομια ολοι την εχουν γιατι δινουν το θυμαρισιο με 14-15 ευρω "αρμεγωντας" μια φορα το χρονο μελι. Aν βαλεις και αυτο που ειπε και ο granazis οτι ολοι μεχρι να γινουν μελισσοκομοι ειναι καταναλωτες μελιου καταλαβαινεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 5:59 pm

Παντα μιλατε για την παλια γενια μελισσοκομων, οι καινουργιοι ειναι διαφορετικοι, αν και εχω συναντησει και παλιους καλλους. Επιτα ειναι απλο, αν οι μελισσοκομοι ειναι παλιορατσα τοτε γιατι θελετε να γινετε και εσεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 7:09 pm

gemininea.....

Αν θελετε πραγματικα να μαθετε ξεχειθητε και βρειτε μελισσοκομους να τους βοηθησετε, ιδιαιτερα στις μεταφορες δεν υπαρχει περιπτωση να σας πουν οχι, παλιοτερα χρυσοπληρονανε για εργατες την περιοδο των μεταφορων.


.............................................................................................................................


sokaristiko Ναι...καλλα.....

Οταν σου φυγουν δυο τρις σπονδυλοι απο το κουβαλιμα και το φορτωμα.....ελα να με βρεις....θα το εχω φτιαξει το "γερανακι" μεχρι τοτε...!!!



Μεχρι τοτε το πιθανοτερο ειναι να ακουσεις το "κλασικο " πλεον........!!!! *Αν χριαστεις κατι.... παρε τηλ...* Μονο που οταν παρεις.....κατα 70% θα εχει δουλεια στα δικα του...κατα 15% θα σου πει.... ελα στα δικα μου οταν παω να βλεπεις.... (παλι κατι θα βοηθεισεις).... κατα 10% καποια στιγμη θα "περασει" και απο τα δικα σου κανοντας καποιους χειρισμους χωρις να σου εξηγισει και πολλα πολλα...με αποτελεσμα ποτε να μην εισαι σιγουρος ...τι και για ποιο λογο και ποτε πρεπει να το κανεις.... και ενα 5% .....οσο απελπισμενος και να εισαι....θα καταλαβεις απο την αρχη οτι δεν εχει διαθεση .... και δεν θα παρεις καθολου τηλ....!!


Αισθανομε ομως οτι αλαξαμε θεμα .....!!. Εγω οταν ειπα για <<πολιτισμο>> δεν αναφερωμουν στους υπαληλους ουτε στους δασκαλους του ΙΓΕ.....!!!!
Αλλα σιγουρα δεν θεωρω ...πολιτισμο... το να θεωρειται Ελλαδα μονο η Αθηνα και η Θεσσαλονικη...
Ποσο εφικτο ειναι για εναν απο τα Δωδεκανισα..το Βολο...την Κερκηρα...την Φλωρινα... την Κρητη ....την Καλαματα...κλπ να παπακολουθισει αυτα τα σεμηναρια..???
Δεν ξερω ποσοι απο εσας εχετε παει στον.. *καιαδα* αλλα ειναι μικρος για να χωρεσει την υπολοιπη Ελλαδα...!!!!

idea idea Efharisto Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 8:37 pm

beespyros έγραψε:
Παντα μιλατε για την παλια γενια μελισσοκομων, οι καινουργιοι ειναι διαφορετικοι, αν και εχω συναντησει και παλιους καλλους. Επιτα ειναι απλο, αν οι μελισσοκομοι ειναι παλιορατσα τοτε γιατι θελετε να γινετε και εσεις;

Το θεμα καλος κακος δεν ειναι θεμα παλιου νεου μονο. Και δεν μιλαμε για θεμα καλοσυνης. Ειναι γεγονος οτι οταν καποιος αποφασισει να γινει μελισσοκομος θα κοιταξει να προσεγγισει καποιους που ζουν κοντα του και τους ξερει. Επειδη η αντιληψη ειναι οτι θα του φαει πελατες προσπαθουν να σε αποθαρρυνουν και δυσκολα σε παιρνει κοντα του να σου δειξει κιολας. Ειδικα το οτι το μελι δεν πουλιεται και τους μενει μου το ειπαν ολοι. Δεν ειναι θεμα ρατσας μελισσοκομων παντως .Ολοι σε ολους τους κλαδους παντως αποφευγουν τον ανταγωνισμο.
Συμφωνω παντως οτι η νεες γενιες ψαχνονται παραπανω και ανταλασσουν πληροφοριες. Καποιοι ομως (παλιοι και νεοι) θεωρουν οτι τα ξερουν ολα οποτε δεν ψαχνουν για νεες πληροφοριες ουτε αποκαλυπτουν δικες τους τεχνικες. Ειναι εντονη εδω αυτη η αντιληψη.

granazis έγραψε:

Αισθανομε ομως οτι αλαξαμε θεμα .....!!. Εγω οταν ειπα για <<πολιτισμο>> δεν αναφερωμουν στους υπαληλους ουτε στους δασκαλους του ΙΓΕ.....!!!!
Αλλα σιγουρα δεν θεωρω ...πολιτισμο... το να θεωρειται Ελλαδα μονο η Αθηνα και η Θεσσαλονικη...
Ποσο εφικτο ειναι για εναν απο τα Δωδεκανισα..το Βολο...την Κερκηρα...την Φλωρινα... την Κρητη ....την Καλαματα...κλπ να παπακολουθισει αυτα τα σεμηναρια..???
Δεν ξερω ποσοι απο εσας εχετε παει στον.. *καιαδα* αλλα ειναι μικρος για να χωρεσει την υπολοιπη Ελλαδα...!!!!

sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos sevasmos
Εψαχνα να δω τι γινεται με σεμιναρια για 1 χρονο μολις αποφασισα να ξεκινησω γνωριζοντας οτι εδω βρισκονται αρκετοι μελισσοκομοι. Το μονο που εβρισκα ηταν για το ΙΓΕ. Οταν καποια στιγμη αποφασισα να ξεκινησω ουτως ή αλλως και περασα απο το συνεταιρισμο για καποιες πληροφοριες και ρωτησα για σεμιναρια εμαθα πως γινεται ενα σεμιναριο 3!!!! ημερων και αυτο οχι για να μαθεις σαν αρχαριος αλλα περισοτερο σαν "εκπαιδευση στα νεα οπλα" οπως στο στρατο και το οποιο γινεται μες στο καλοκαιρι που φυσικα ολοι εδω δουλευουν.Θα ηταν τοσο δυσκολο να γινοταν ενα χειμερινο τμημα; Κι ας ηταν και 3ημερο.
Αυτο ειναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ
Παντως απο καθαρη τυχη παρακολουθησα τα καλυτερα σεμιναρια και με μονο εξοδο τις βενζινες μου οπως ανεφερα και στο προηγουμενο ποστ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
papakopa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 10:29 pm

gemininea έγραψε:
Πρώτη φορά βλέπω δημόσια υπηρεσία να βάζει άνθρωπο απο τις 12 το βράδυ και να γράφει ονόματα, αυτό σημαίνει ότι οι άνθρωποι θέλουν να εξυπηρετήσουν . Δεν έχω καταλάβει για ποιο πράγμα γκρινιάζετε ....γι αυτόν που πάει στις 3 και στήνεται , γι αυτόν που πάει στις 9 αφου πιει την φραπεδιά του και δεν θα προλάβει, για το παλικάρι που είναι εκεί απο τις 00:00 και καταγράφει ονόματα? Και καλά κάνετε και γκρινιάζετε και κρίνεται ...καμμία λύση μπορεί να προτείνει κάποιος....? Μην πειτε τίποτα για ηλεκτρονικές εγγραφές μέσω internet γιατί αυτόματα θα εξαιρέσετε όποιους δεν έχουν την πρόσβαση σε Υ/Η.

Αν ξαφνικά άνοιγαν οι πόρτες στις 7.30 για τις εγγραφές και δεν είχε προηγηθεί η καταγραφή ........ lol! lol! lol! εκει θα βλέπατε ΚΑΦΡΙΛΑ και οχι απο την πλευρά του Ι.Γ.Ε. αλλά απο τους εγγραφόμενους



Ελλάς το καφενείο σου!

Προσωπικά με ενοχλεί να ξεκινάει μια ημιανεπίσημη λίστα στις 12:00 η ώρα, εφόσον δεν περιέχεται κάτι τέτοιο στην ανακοίνωση του ΙΓΕ. Κάποιος που είχε εκ των έσω ενημέρωση για αυτή την πρακτική θα είχε πάει στις 12, θα είχε πάει σπιτάκι του να κοιμηθεί και θα ερχόταν στις 8:00 να απολαύσει το προνόμιο της πληροφόρησης που ΔΕΝ είχαν οι υπόλοιποι. Αυτό είναι που δε μου αρέσει.

Αν θέλει κάποιος να στηθεί από τις 12:00 ας φτιαχτεί μια ουρά όπως στις τράπεζες και ας περιμένει μέχρι το ξημέρωμα! Απολίτιστο μου φαίνεται, αλλά αν γίνεται επί ίσοις όροις, δεν είμαι αντίθετος. Και δε θα υπάρχει και χάος!


Θέλω να τονίσω πως λέγοντας αυτά δεν πιστεύω πως υπάρχει σε κάνεναν κακή πρόθεση για αυτή τη χαοτική πρακτική. Περισσότερο αμέλεια μου θυμίζει.

Σαν εναλλακτική πάντως θα πρότεινα μια λύση με την οποία κάποιος θα μπορούσε να πάρει αριθμό προτεραιότητας μέσω Ιντερνετ και εναλλακτικά SMS. Νομίζω πως έτσι καλύπτονται όλοι από θέμα τεχνολογίας και πρόσβασης στη δυνατότητα να πάρουν προτεραιότητα.



Φιλικά,
Παναγιώτης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012   Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 09, 2012 9:19 am

beespyros έγραψε:
Παντα μιλατε για την παλια γενια μελισσοκομων, οι καινουργιοι ειναι διαφορετικοι, αν και εχω συναντησει και παλιους καλλους. Επιτα ειναι απλο, αν οι μελισσοκομοι ειναι παλιορατσα τοτε γιατι θελετε να γινετε και εσεις;



Εεεε ... μάλλον με παρεξήγησες beespyros.

Ο κάθε μελισσοκόμος παλιός ή νέος, είναι ξεχωριστή προσωπικότητα, όπως άλοστε και κάθε άλλος άνθρωπος άσχετα με το χρώμα του την εθνικότητά του ή το επάγγελμά του. Νομίζω ότι αυτές οι αποδοχές είναι βασικές.

Κατακρίνω λοιπόν αναίτιες για μένα συμπεριφορές. Τώρα σε τι ποσοστό υπάρχουν επί συνόλου μελισσοκόμων, δεν μπορώ να γνωρίζω.

Και βέβαια θέλω να γίνω μελισσοκόμος, διότι το θεωρώ ευγενές επάγγελμα, παρόλο που προσωπικά δεν έχω και τον καλύτερο χαρακτήρα. Σεμινάρια Ι.Γ.Ε  -  Α΄περιόδου 2012 - Σελίδα 2 3306229613
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σεμινάρια Ι.Γ.Ε - Α΄περιόδου 2012
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΣΕΜΙΝΆΡΙΑ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑΣ ΑΠΘ 2012.....ΒΟΡΕΙΟΙ ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ!
» ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΑΠΘ.
» Σεμινάρα για αρχάριους στην Θεσσαλονίκη
» ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ
» On-Line Παρακολούθηση Σεμιναρίων ANEL σήμερα στις 17:00

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Διάφορα :: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ - Σεμινάρια Μελισσοκομίας - Οι φορείς και τα νέα τους-
Μετάβαση σε: