Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών

Πήγαινε κάτω 
+8
ethnic69
θωμας
Κατσαρός θεοδόσιος
beeromixalhs
Αποστολος Β.
granazis
captain
Dias
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2011 4:53 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΚυρ Δεκ 11, 2011 6:09 pm

για πολλη ραγα μιλαμε Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy




ωραιος. Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 9:02 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κανει και για βολτα στο παρκο...!!

tipos tipos goustaro goustaro sostos sostos he he he he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 9:57 pm

granazis ελα ...... πες την αληθεια. Σου περασε απο το μυαλο να κανεις ενα ιδιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beeromixalhs
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30, 2011 12:43 am

αυτό είναι για πολύ "light" μεταφορές. Σε κανένα κατσάβραχο πάνω θέλω να τον δω αυτών Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κατσαρός θεοδόσιος
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30, 2011 7:45 pm

Και εγώ κάποτε κουβαλούσα μελίσσια με τρέιλερ και δύο κουβέντες θα σας πω.
1. Ακόμα χρωστάω κερί στην Παναγία Αρμενίου που τότε ευτυχώς δεν ερχόταν κανένας από απέναντι και έτυχε να μην κουβαλάω μελίσσια αλλά κοπριά.
2. Ο συχωρεμένος ο Πατέρας μου όταν με είδε με μάλωσε και τότε με συμβούλεψε ….η θα παράτασης τα μελίσσια η θα πάρεις αυτοκίνητο ..και πήρα αυτοκίνητο.
Για να σοβαρευτούμε λίγο. 36 μελίσσια διώροφα ξέρεται τι βάρος είναι για ένα ρυμουλκούμενο? Και επειδή σαν Έλληνες είμαστε και λίγο παλικαράδες και θα τολμήσου με να βάλουμε και 72 κα να ρυμουλκήσουμε και με ματιζ φαντάζεστε? Μην βιαστείτε να με διαψεύσετε γιατί θα βάλω Φώτο με τι έρχονται οι βάρκες κάθε απόγευμα στη γλίστρα.
Αυτοί που δίνουν άδειες [αν δίνουν για τέτοια τρέιλερ ] μήπως διαπράττουν έγκλημα???
Το δικό μου τρέιλερ [η άδεια ] έγραφε αποσκευές δηλ 2 η 3 βαλίτσες και εγώ κουβαλούσα 16 διώροφα μελίσσια. Διέπραττα έγκλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
θωμας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΔευ Νοε 04, 2013 3:30 am

ποιες ειναι οι σωστες διαστασεις για τρειλερ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΔευ Νοε 04, 2013 11:03 pm

Εγω εχω ενα τρειλερ που δεν θυμαμαι τις διαστασεις του αλλα ειναι ακριβως για 12 κυψελες στρωση . Οι προδιαγραφες του ειναι για ενα τονο ( μην παρετε ποτε τετοιο ) και ειναι πιστοποιημενο απο τον μοναδικο ισως κατασκευαστη στην Ελλαδα που δινει πιστοποιηση , και δεν χρειαζεται να το πας σ μηχανολογο για να το βαλεις στην αδεια του αυτοκηνιτου . Αν βαλω παραπετα μπορω να τραβηξω ααανετα 36 μονα μελισσια . Εχει φρενα και χειροφρενο και συστημα ακινητοποιησης αν βγει απο τον κοτσαδορο. Δενκαταλαβαινω γιατι λες οτι δεν πρεπει να τραβαμε μελισσια με τρειλερ !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΔευ Νοε 04, 2013 11:50 pm

Ξεφεύγω λίγο από την κουβέντα καθώς θέλω να προσθέσω πως ο τύπος στο βίντεο έχει κάνει μεν πολύ καλή δουλειά στην κατασκευή του απ 'οτι φαίνεται όμως νομίζω πως τα μελίσσια τα έχει ανάποδα φορτωμένα. Σε όσα βιβλία διάβασα αναφέρει ότι πρέπει να είναι με την είσοδο πρός το όχημα ή αντίθετα από αυτό, όχι με την είσοδο στο πλάι... Έτσι δεν είναι;;;

Προφανώς ο μελισσοκόμος του βίντεο το χρησημοποιεί για πολύ light μετακινήσεις, χωρις λακούβες, ανηφόρες κτλ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
θωμας
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 2:19 am

μηπως θα μπορουσαμε να γραψουμε κατασκευαστες και τιμες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 1:43 pm

Όλες οι μεταφορές που έχω κάνει, έχουν πραγματοποιηθεί με τρείλερ δανεικό από φίλο, το οποίο χωράει 40 μονά ή 20 διπλά μελίσσια. Το τρέιλερ δεν έχει φρένα, αλλά ειναι κατασκευασμένο από πασίγνωστο κατασκευαστή στην Ελλάδα που ασχολείται αποκλειστικά με το αντικείμενο. Προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με την έλξη του αρκεί να ακολουθεί κανείς την απλή λογική... όχι γκάζια, όχι απότομοι ελιγμοί, μαλακές επιταχύνσεις και επιβρανδύσεις και γενικά στρωτή - μαλακή οδήγηση με ροή. Το τρεϊλερ υπερέχει σε σχέση με τα φορτηγά στο ότι μπορείς να το σούρεις σε μέρη που δεν πλησιάζει φορτηγό με την καμία. Αν σας δείξω που έχω ανεβάσει μελίσσια δεν θα το πιστεύετε. Βασική προϋπόθεση να το έλκει 4X4 αυτοκίνητο φυσικά. Σχεδιάζω την κατασκευή ενός μεγαλύτερου οσονούπω, με διπλό άξονα και φυσικά φρένα που να σηκώνει ακόμη μεγαλύτερο φορτίο. Σε κάθε περίπτωση με τέτοια θέματα δεν παίζουμε, καλύτερα να τα ακουμπήσουμε σε καλό και έμπειρο κατασκευαστή, παρά να αρχίσουμε τις πατέντες και τις ιδιοκατασκευές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΠεμ Νοε 07, 2013 12:30 am

beezy έγραψε:
Όλες οι μεταφορές που έχω κάνει, έχουν πραγματοποιηθεί με τρείλερ δανεικό από φίλο, το οποίο χωράει 40 μονά ή 20 διπλά μελίσσια. Το τρέιλερ δεν έχει φρένα, αλλά ειναι κατασκευασμένο από πασίγνωστο κατασκευαστή στην Ελλάδα που ασχολείται αποκλειστικά με το αντικείμενο. Προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με την έλξη του αρκεί να ακολουθεί κανείς την απλή λογική... όχι γκάζια, όχι απότομοι ελιγμοί, μαλακές επιταχύνσεις και επιβρανδύσεις και γενικά στρωτή - μαλακή οδήγηση με ροή. Το τρεϊλερ υπερέχει σε σχέση με τα φορτηγά στο ότι μπορείς να το σούρεις σε μέρη που δεν πλησιάζει φορτηγό με την καμία. Αν σας δείξω που έχω ανεβάσει μελίσσια δεν θα το πιστεύετε. Βασική προϋπόθεση να το έλκει 4X4 αυτοκίνητο φυσικά. Σχεδιάζω την κατασκευή ενός μεγαλύτερου οσονούπω, με διπλό άξονα και φυσικά φρένα που να σηκώνει ακόμη μεγαλύτερο φορτίο. Σε κάθε περίπτωση με τέτοια θέματα δεν παίζουμε, καλύτερα να τα ακουμπήσουμε σε καλό και έμπειρο κατασκευαστή, παρά να αρχίσουμε τις πατέντες και τις ιδιοκατασκευές...    

εσυ θα το φτιαξεις η θα το ζητησεις απο κατασκευαστη ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis1949
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τρειλερ μεταφορας κυψελων   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10, 2014 2:44 pm

Φιλοι θα ειθελα και εγω την γνωμη σας μια και ειμαι νεος στην μελισσοκομια,εχω κανα 20ρια μελισσια και ετοιμαζομαι να τα δυπλασιασω,
η δυνατοτητα μου δεν μου επιτρεπει για οχημα αλλα πιστευω οτι ενα τρειλερ το παλευω.Θελω εαν μπορειτε να γινετε πιο συγκεκριμενοι για τους κατασκευαστες τρειλερ και κυψελωνκαι γιατι οχι και τιμες,μεταφορα τους και το Φ. Π. Α. Ευχαριστω και περιμενω νεα σας πριν κανω λαθος,Αλωστε ειναι και η εποχη των προετοιμασιων μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιαν 11, 2014 12:00 am

Έχω ένα τρέιλερ που είναι φτιαγμένο για μελίσσια από κατασκευαστή και χωραει 12 μονές η στρώση . Μπορείς να βάλεις 4 στρώσεις , δηλ. 48 μονές κυψέλες αν βάλεις παραπέτα . Το πήρα από έναν κατασκευαστή που είναι λίγο πριν τα Τέμπη , δεν μπορώ να δώσω πληροφορίες για να μη θεωρηθεί διαφήμιση . ( μόνο σε ΠΜ ) . Η τιμή που το αγόρασα καινούργιο ήταν 1150 ευρώ , και νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες στην Ελλάδα . Έχει φρένο , χειρόφρενο , και έχει πιστοποίηση ( κάτι που πρέπει να ζητήσεις οπωσδήποτε ) για να μπορείς να το δηλώσεις . Γενικά το τρέιλερ να ξέρεις ότι είναι μια λύση …. Προβληματική , κυρίως όσον αφορά τη νομιμότητα στο να μεταφέρεις μελίσσια με τρέιλερ , και πάντα θα εξαρτάσαι από τη διάθεση του τροχονόμου αν σε σταματήσει για το αν σε γράψει .Επίσης αν το τρέιλερ είναι δηλωμένο για 1 τόνο βάρος δεν θα μπορείς εύκολα να το δηλώσεις . Θα πρέπει να νομίζω στα 500 κιλά , αλλά τότε δεν δικαιολογεί !!! Φρένα !!! Επίσης ένα αυτοκίνητο 1600 κυβικά όπως αυτό που τα μετέφερα ( πριν να πάρω αγροτικό ) καταπονείται πολύ αν έλξη πάνω από 600-700 κιλά ( και πολλά λέω ) . Δηλαδή μέχρι 30 μελίσσια οκ . Για παραπάνω μάλλον αγροτικό , χωρίς καμπινές , για περισσότερα φορτηγό .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών   Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών Icon_minitimeΤετ Ιαν 15, 2014 11:29 pm

ethnic69 έγραψε:
Γενικά το τρέιλερ να ξέρεις ότι είναι μια λύση …. Προβληματική , κυρίως όσον αφορά τη νομιμότητα στο να μεταφέρεις μελίσσια με τρέιλερ , και πάντα θα εξαρτάσαι από τη διάθεση του τροχονόμου αν σε σταματήσει για το αν σε γράψει .Επίσης αν το τρέιλερ είναι δηλωμένο για 1 τόνο βάρος δεν θα μπορείς εύκολα να το δηλώσεις . Θα πρέπει να νομίζω στα 500 κιλά , αλλά τότε δεν δικαιολογεί !!! Φρένα !!!

Ο τροχονόμος κάνει την δουλειά του και αυτός..

Μέχρι 750kg MB τρέιλερ είσαι κομπλέ με Β' κατηγορία (Με τον όρο ότι ο συνδυασμός και των δύο δεν θα υπερβαίνει τα 4250kg),
μέχρι 3500kg ΜΒ τρέιλερ θες BΕ' κατηγορία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τρέιλερ μεταφοράς κυψελών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ωρα μεταφορας
» Μεταφορές μελισσιών
» τρειλερ μελισσια
» μελισσοκομικο οχημα, τι το θελουμε;
» τρειλερ μελισσια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: