Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βαφη κυψελης

Πήγαινε κάτω 
+37
monarchis
Throubee
NikoT
vassilis
thodo
IoannisAthina
Themis
tomaskatsoufis
AKROMEL
aetos79
nikolasfrag
gio
tsantos
giannis77
βελουχι
Vasilis.
mpampis13
-Κωνσταντίνος-
nikosf13
yiorgos
Φώτης
newbee
manosmeli
sourlis1
sotto
tripofraxtis
nioniakis
ΚΑΝΑΡΗΣ
mafiaworld87
granazis
DIMS
Konstantinos
MILIBEE
captain
NINAS
milmos
ethnic69
41 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
manosmeli
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 11, 2012 1:25 pm

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.Μήπως γνωρίζεις την διαφορά του Λινέλαιου με το Αστάρι?
Ένας παλιός μελισσοκόμος μου είπε να το κάνω αστάρι μόνο, και να στοκάρω μόνο τις μεγάλες ρωγμές γιατί αν στοκάρω και τις μικρές ρωγμές θα πετάξει τον στόκο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 11, 2012 3:57 pm

Το λινέλαιο είναι λάδι και ποτίζει το ξύλο μέσα και το προστατεύει, βέβαια εισχωρεί καλύτερα στο ξύλο αν έχει κάποια θερμοκρασία για αυτό και την παραφίνη την ζεσταίνουν και βουτάν τις κυψέλες μέσα.

Το αστάρι είναι για να κολλήσει το χρώμα και το περνάμε πρίν βάψουμε.

Ασταρώνουμε, αφήνουμε να στεγνώσει μετά τρίβουμε ελαφρά με ψιλό γυαλόχαρτο μέχρι να φύγει η γυαλιάδα και μετά βάφουμε.

Τώρα για τον στόκο απο όσο ξέρω πρέπει να στοκάρεις και τις μικρές ρωγμές γιατί σε κάτι τέτοιες χαραμάδες γεννάει τα αυγά του ο κηρόσκορος.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 27, 2012 10:58 pm

Η παραφίνη κάνει για κυψέλες από κοντρα πλακέ θαλάσσης?
Φίλε Γρανάζη μπορείς μου στείλεις το τηλέφωνο του προμηθευτή σου για παραφίνη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2012 9:37 am

Το παραφινιασμα δεν εχει να κανη με το ιδος του ξυλου.
Παραφινιαζεις την κυψελι για προστασια..... οτι ξυλο και αν ειναι.

Αμα καποιος ξερει που μπορω να προμηθευτο και εγω παραφινη θα ηταν μεγαλη βοηθια,
γιατι με ενδιαφερη και εμενα το θεμα παραφινιασμα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2012 3:45 pm

Να ρωτήσω και γω κάτι , το πααραφιναρισμα χρειάζεται και κάποια άλλη προεργασία η όπως αγοράζουμε την κυψέλη , απλώς τη βουτάμε στη παραφίνη , και έτοιμη ….
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2012 6:49 pm

ethnic69 έγραψε:
Να ρωτήσω και γω κάτι , το πααραφιναρισμα χρειάζεται και κάποια άλλη προεργασία η όπως αγοράζουμε την κυψέλη , απλώς τη βουτάμε στη παραφίνη , και έτοιμη ….
Καμια αλλη προεργασια.Μονο το καζανι που θα βραζει η παραφινη για να βουτας τις κυψελες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2012 8:23 pm

Έχω έτοιμες τις κυψέλες και σκέφτομαι τι εργασίες να ακολουθήσω scratch

Έκαψα μεριές που υπήρχε ρετσίνι, στοκάρισα, έτριψα και τώρα..?

Σκεφτόμουν να περάσω με λινέλαιο μέσα-έξω και αφού αφήσω περίπου ένα μήνα να ποτίσει καλά και να φύγει η γυαλάδα (για να κολλήσει το αστάρι) του λαδιού απο την επιφάνεια του ξύλου να συνεχίσω με αστάρι και χρώμα νερού.

Το λινέλαιο θα προστατέψει πολύ καλά το ξύλο αλλά όπως και οι λαδομπογιές δεν αφήνουν το ξύλο να αναπνεύσει και φοβάμαι για υγρασία και το δεύτερο είναι αν θέλω να κάψω με φλόγιστρο μέσα την κυψέλη λόγω απολύμανσης, ξεβάψιμο θα ζεσταθεί το λινέλαιο και θα βγεί στην επιφάνεια του ξύλου(το δοκίμασα σήμερα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 28, 2012 10:50 pm

δεν χρειαζετε κατι απαραιτητα να γινει πριν το βουτηγμα.
ισως μονο ξεσκονισμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-Κωνσταντίνος-
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
-Κωνσταντίνος-


Αριθμός μηνυμάτων : 11

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 26, 2014 1:32 pm

Συνάδελφοι είμαι κι εγώ καινούργιος στο χώρο κι έχω μια απορία με τα καπάκια και ήθελα τη γνώμη σας.. τα βάφουμε ή τα αφήνουμε όπως είναι γαλβανισμένα;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 26, 2014 3:49 pm

κωστα μου πιο πολυ ειναι θεμα αισθητικης αυτο που ρωτας.κατα τα αλλα ισως αν τα βαψεις λευκα να εχεις λιγο πιο δροσερα μελισσακια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-Κωνσταντίνος-
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
-Κωνσταντίνος-


Αριθμός μηνυμάτων : 11

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 26, 2014 11:27 pm

Ευχαριστώ Μπάμπη!Απλά δεν ξέρω και πόσο μπορεί να αντέξει άβαφος ο τσίγκος γι αυτό προβληματίζομαι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 27, 2014 10:35 am

αν θες να βαψεις τα καπακια κ να αντεξουν στον χρονο θα πρεπει πρωτα να περασεις την λαμαρινα με wash primer ασταρι 2 συστατικων θα το ζητησεις για γαλβανιζε λαμαρινες το περνας κ μετα επανω πιανει το χρωμα.προσοχη στο ασταρι καθως αν ενωσεις τα 2 συστατικα κ δεν το χρησιμοποιησεις ολο αυτο θα γινει πετρα.επισης πινελο κ ρολο μετα απο αυτη την δουλεια ειναι για πεταμα οποτε επελεξε ενα μεγαλο ρολακι ριπουλινης που μπορεις να το αντικαταστησεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-Κωνσταντίνος-
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
-Κωνσταντίνος-


Αριθμός μηνυμάτων : 11

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 27, 2014 10:08 pm

Αυτό θα κάνω ευχαριστώ!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 28, 2014 9:28 am

Φιλε μου για τα καπακια αμα θελεις παρε ενα σπρει ψυχρου γαλβανισμου κανει 10 ευρω,και περασετα ενα χερι ισα να κανει επιφανεια και τελος,δεν ξαναασχολησε με το καπακι,αν και η λαμαρινα αντεχει και ετσι οπως ειναι δεν εχει προβλημα,μεχρι να παθη ζημια η λαμαρινα θα εχει σαπιση το κουτι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
-Κωνσταντίνος-
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
-Κωνσταντίνος-


Αριθμός μηνυμάτων : 11

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 28, 2014 1:37 pm

Κι αυτή καλή λύση!Ήθελα περισσότερο να ακούσω γνώμες για να δω αν τελικά η πλειοψηφία τα βάφει ή όχι..Αν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία της κυψέλης, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο και το κόστος βαφής
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannis77
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 18, 2015 6:47 pm

Μια κυψέλη που έχουμε παραφινάρει πως την απολυμαίνουμε?Οι μέλισσες δε μαζεύουν την παραφίνη από τα τοιχώματα της κυψέλης?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsantos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 11:51 am

DIMS έγραψε:
Εχει δικιο η MILIBEE.                                                                Mη πετατε ασκοπα λευτα.                                                            Εχω να σας προτεινω εναν απλο και ανθεκτικο τροπο βαφης γενικως του ξυλου, ο οποιος εφαρμοζεται και σε σκαφη αναψυχης[κοτερα]. Παρτε απο ενα χρωματοπολειο ΑΤΛΑΚΟΛ, αραιωστε την με νερο,και  περαστε ενα η δυο χερια την κυψελη , [με την ατλακολ κλεινουν οι ποροι του ξυλου , δεν το διαπερνα η υγρασια και το κανει ποιο ανθεκτικο].  Η ΑΤΛΑΚΟΛ στεγνωνει σε δυο με τρεις ωρες.                                                                   Μετα βαψτε οτι χρωμα θελετε και θα νομιζετε οτι εχετε περασει λακα . Ας δοκιμασει καποιος σ'ενα απλο ξυλο και ας απαντησει για το αποτελεσμα.

Ωραια η ιδεα της ατλακολ στο να καλυψει τους πορους αλλα δεν βαφετε μετα,δεν πιανει το χρωμα πανω της 'η μηπως κανω λαθος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 14, 2015 8:00 pm

Χρειαζομαι να παρω 3 κυψελες και να τις χρησιμοποιησω αμεσως...
Επειδη δεν εχω χρονο για προετοιμασια ελεγα να της βαλω ετσι οπως θα τις αγορασω, μιας και ειναι καλοκαιρι και απο φθινοπωρο να τις βαψω...
Τι λετε θα εχω προβλημα με αυτες? θα τις χαλάσω?htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikolasfrag
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουλ 14, 2015 11:57 pm

Μπορεις να περασεις μονο λινελαιο και εισαι ετοιμος, αν βαλεις και κλειδια μπορεισ να βαψεις μονο εκει που θα βαλεις κλειδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 15, 2015 10:25 am

Κοιτα θεωρητικα πρέπει να περάσεις ένα χέρι τουλάχιστον λινελαιο...τωρα αν είσαι σε πανικό βαλτες έτσι,καλοκαίρι ειναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aetos79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 16, 2015 10:49 am

nikolasfrag έγραψε:
Μπορεις να περασεις μονο λινελαιο και εισαι ετοιμος, αν βαλεις και κλειδια μπορεισ να βαψεις μονο εκει που θα βαλεις κλειδια.
υπαρχει νεροδυαλιτο χρωμα φιλε μου το οποιο βαφεις σημερα και αυριο βαζεισ μεσα τις μελισσες σου.εχει 12,50 ευρω το κιλο αλλα δεν περνας ουτε ασταρια ουτε τιποτα..εγω εχω στο μαγαζι τετοιο και επισης εκτος οτι ολοι εμειναν ευχαριστημενοι και εγω στις δικες μου τετοιο περναω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gio
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 105

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 16, 2015 11:10 am

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Ακομη το σκεφτομαι τι θα κανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AKROMEL
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 16, 2015 2:27 pm

Αν μπορείς , στείλε μου μάρκα και τύπο του χρώματος που περιγράφεις με π.μ. Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomaskatsoufis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 175

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: χρώμα   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2015 9:01 am

δηλαδή δεν χρειάζεται ούτε λάδι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφη κυψελης   Βαφη κυψελης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 20, 2015 12:46 pm

Ένας άλλος τρόπος βαφής είναι με συντηρητικό ξύλου, άχρωμο ή με χρώμα, που όπως και να έχει είναι διάφανο. Στεγνώνει γρήγορα και θέλει συντήρηση κάθε 3 χρόνια.

Εγώ πλέον αυτό χρησιμοποιώ.

Ένα θετικό αυτού, που μάλλον θα ήταν και άριστο αντικλεπτικό, είναι να ήταν υποχρεωτική αυτή η βαφή ώστε να φαίνεται η πυροσφραγίδα στο ξύλο και να μην μπορεί να καλυφτεί με στόκο-χρώμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βαφη κυψελης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» βαφη κυψελης
» Βαφή κυψέλης με νερομπογιά
» Βαφή κυψέλης : διαφορά του μέσα και του έξω.
» Επεξεργασία Νέας Κυψέλης
» Βάψιμο Κυψέλης

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: