Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.

Πήγαινε κάτω 
+5
captain
Dias
nikosf13
milmos
fidemporas
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 10:49 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα.
Εχθές έκανα μια εφαρμογή οξαλικού οξέως και παρατήρησα σε 10 περίπου μελίσσια από τα 55 συνολικά μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Μελίσσια που πριν 20 μέρες που έβαλα τροφές είχαν 8-9 πλαίσια έμειναν με 2 το πολύ 3 πλαίσια πληθυσμό. Πολλές νεκρές μέλισσες έξω από τα μελίσσια αυτά χωρίς όμως σημάδια δηλητηρίασης. Στα περισσότερα η τροφή 2 1/2 κιλών που είχα βάλει έχει σχεδόν φαγωθεί αλλά και σε κάποια όχι.
Υποψιάζομαι αργή-βασανιστική λεηλασία από τα άλλα μελίσσια. Τις 2-3 ώρες που η θερμοκρασία επιτρέπει της πτήσεις να γίνεται λεηλασία που δεν προλαβαίνει να φτάσει στο ζενίθ της. Τα μελίσσια παλεύουν αλλά εξασθενούν κάθε μέρα όλο και περισσότερο.
Έχει βάση η υποψία μου αυτή;
Πληροφοριακά αναφέρω ότι κανένα μελίσσι δεν έχει εσωτερικά σημάδια λεηλασίας. Όμως ένα από τα 10 λεηλατήθηκε μέχρι θανάτου τις 2-3 ώρες που ήμουν εγώ εκεί και το αποτελείωσαν χωρίς να προλάβω να κάνω κάτι (άργησα να το δω).
Τέλος τα μελίσσια αυτά είναι δίπλα το ένα στο άλλο. Τα 3 είναι δίπλα δίπλα και άλλα 2 ζευγάρια που είναι δίπλα το ένα στο άλλο.
Τα υπόλοιπα μελίσσια είναι αρκετά δυνατά για την εποχή με μέσω όρο τα 8 πλαίσια πληθυσμό.
Τέλος σκέφτομαι να επέμβω δυναμικά και να τα ενώσω με ξύδι ώστε να περισωσω ότι μπορώ μια και μελίσσι με 2 πλαίσια δύσκολα θα βγάλει τον χειμώνα.
Αν και εφ όσων ενώσω και αν πρόκειται πραγματικά για λεηλασία, πρέπει τα μικρά αυτά μελισσάκια να τα απομακρύνω ;

Ευχαριστώ
Βαγγέλης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 11:04 pm

fidempora μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις πόσο οξαλικό οξύ έβαλες σε κάθε κυψέλη?

το έριξες με ψεκασμό ή με σύριγγα ανάμεσα στα πλαίσια?

θέλω να κάνω μια σύγκριση με την δική μου δοσολογία να δω αν τελικά φταίει και σε μένα η δοσολογία.

εγώ είδα περί τις 30 μέλισσες έξω από την πόρτα, αλλά και πολλές σφήγκες να κάνουν επιθέσεις.
το απέδωσα σε αυτές, αλλά τώρα είναι ευκαιρία να συγκρίνω τις 2 περιπτώσεις μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠεμ Δεκ 01, 2011 11:20 pm

milmos έγραψε:
fidempora μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις πόσο οξαλικό οξύ έβαλες σε κάθε κυψέλη?

το έριξες με ψεκασμό ή με σύριγγα ανάμεσα στα πλαίσια?

θέλω να κάνω μια σύγκριση με την δική μου δοσολογία να δω αν τελικά φταίει και σε μένα η δοσολογία.

εγώ είδα περί τις 30 μέλισσες έξω από την πόρτα, αλλά και πολλές σφήγκες να κάνουν επιθέσεις.
το απέδωσα σε αυτές, αλλά τώρα είναι ευκαιρία να συγκρίνω τις 2 περιπτώσεις μας.

Η δοσολογία που χρησιμοποίησα είναι αυτή που υπάρχει σε όλα σχεδόν τα Blogs. 80 γρ. Ο.Ο. πρώτα σε 1 λίτρο χλιαρό νερό και μετά προσθέτουμε 1 κιλό ζάχαρη. 5ml για κάθε πλαίσιο πληθυσμού με σύριγγα ανάμεσα στα πλαίσια.
Πάντως οι απώλειες μου δεν έχουν σχέση με το Ο.Ο. Έγραψα ότι κατά τη διάρκεια της εφαρμογής είδα την μείωση της μύγας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 1:44 am

Φιδέμπορα,μήπως το οξαλικό το έριξες μεσημέρι? αν ναι τότε μάλλον μυρίστηκαν το σιρόπι από το οξαλικό γειτονικά μελίσσια και γι αυτό θα προκλήθηκε λεηλασία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 7:42 am

nikosf13 έγραψε:
Φιδέμπορα,μήπως το οξαλικό το έριξες μεσημέρι? αν ναι τότε μάλλον μυρίστηκαν το σιρόπι από το οξαλικό γειτονικά μελίσσια και γι αυτό θα προκλήθηκε λεηλασία!

Eεε μεσημέρι έκανα την εφαρμογή. Πότε να την κάνω το πρωί με -2 ;

Παιδιά το λέω για άλλη μια φορά. Εκτός από το ένα σχεδόν τελειωμένο μελλισάκι η ζημία δεν έγινε την ώρα που έκανα εγώ την εφαρμογή αλλές αρκετές μέρες πριν. Απλά την ώρα της εφαρμογής, άνοιξα, και διαπίστωσα το πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ρε   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 6:15 pm

Τελικά τα ένωσα όλα ανά 2 με ξύδι. Δεν το έχω ξανακάνει αλλά φαίνεται να πέτυχε.
Παρόλα αυτά αν κάποιος γνωρίζει γιατί έγινε αυτό, τον περιμένω με αγωνία να γράψει.
Ανεβάζω 2 φώτος από μια κυψέλη που ένωσα. Φαίνονται πολλές νεκρές μέλισσες στο πάτωμα αλλά και πολλά νεκρά βαρρόα 2 μέρες μετά την εφαρμογή με Ο.Ο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 6:56 pm

Γιατί δεν στέλνεις δείγμα για ανάληση στο Ινστιτούτο μελισσοκομίας Χαλκιδικής ΕΘΙΑΓΕ τηλ 2373091297. Πάρε τηλέφωνο για να συννενοηθέις πως και τι να αποστέιλεις ως δείγμα.

...και μια ερώτηση: στις φωτό τα πλαίσια είναι λίγο ξασπρισμένα στο επάνω μέρος ή μου φένεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 7:11 pm

Dias έγραψε:
Γιατί δεν στέλνεις δείγμα για ανάληση στο Ινστιτούτο μελισσοκομίας Χαλκιδικής ΕΘΙΑΓΕ τηλ 2373091297. Πάρε τηλέφωνο για να συννενοηθέις πως και τι να αποστέιλεις ως δείγμα.

...και μια ερώτηση: στις φωτό τα πλαίσια είναι λίγο ξασπρισμένα στο επάνω μέρος ή μου φένεται;

Ευχαριστώ πολύ.
Μέλι κλεισμένο είναι. Η γωνία της φώτο το κάνει να φαίνεται άσπρο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 7:22 pm

αν ηταν λεηλασια θα ειχε καποια συπτωματα
τριματα απο κερι,μελισσες να γυροφερνουν αυτα τα μελισσια απο την ωρα που σκαει ο ηλιος μεχρι την δυση,πιθανον δείγματα κηροσκορου μιας και ειναι αυτο πανω απο 20 μερες.

αυτο παντως που εχεις και δεν χωραει αμφιβολια ειναι οτι ηταν τίγκα στη βαρροα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 7:32 pm

captain έγραψε:
αν ηταν λεηλασια θα ειχε καποια συπτωματα
τριματα απο κερι,μελισσες να γυροφερνουν αυτα τα μελισσια απο την ωρα που σκαει ο ηλιος μεχρι την δυση,πιθανον δείγματα κηροσκορου μιας και ειναι αυτο πανω απο 20 μερες.

αυτο παντως που εχεις και δεν χωραει αμφιβολια ειναι οτι ηταν τίγκα στη βαρροα

Ένταση σε μερικά μελίσσια είχα παρατηρήσει τις προηγούμενες μέρες. Η γνωστή εικόνα με πολλές μέλισσες στους αερισμούς στα καπάκια. Πολλές μέλισσες επίσης στην είσοδο και πολλές νεκρές έξω ( και μέσα) από την κυψέλη. Κυρόσκορο δεν έχουμε εδώ μετά τον Οκτώβρη.
Οι μέλισσες βγαίνουν από τις 11-12 μέχρι της 3-4 το πολύ.
Γιαυτό λέω μήπως έγινε λεηλασία αλλά κάθε μέρα και λίγο λίγο. Έχω διαβάσει ότι κάπου ότι μπορεί να κρατήσει και εβδομάδες.
Από βαρρόα πάω καλά ναι.. έχω μπόλικη.
Λες να είναι από αυτό;
Δεν υπάρχουν τα γνωστά σημάδια που δηλώνουν κάτι τέτοιο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 9:24 pm


Βαγγέλη καλησπέρα και απο μένα,

διάβασα προσεκτικά το μήνυμά σου και κόλλησα σε αυτό που γράφεις ότι οι κυψέλες σου είναι δίπλα - δίπλα.
Δηλαδή κολημένες;;;;; Είναι η καλύτερη θέση για λεηλασία.

Θα σου πρότεινα να τις απομακρύνεις και να βάλεις απόσταση τουλάχιστον 1 μέτρο την μία απο την άλλη, και οι είσοδοι όχι σε ευθεία γραμμή.

Βέβαια αυτό δεν το κάνουμε με μιάς αλλά σιγά - σιγά -μέχρι 20-30 πόντους καθημερινά, εκτός αν τις πας 3 κμ μακρυά για 2 μέρες και μετά τις ξαναφέρεις πίσω στην νέα τους θέση.

Πάντως επειδή μου κάνει πολύ εντύπωση απο λεηλασία να ξετινάζονται μελίσσια, σήμερα ρώτησα τον εκπαιδευτή στο σεμινάριο και μου είπε ότι φυσικά και μπορεί να συμβεί αλλά όχι με τροφή ζαχαροζύμαρο. Μήπως πράγματι να έστελνες δείγμα στο πανεπιστήμιο;;;

Αλλά γιατί να μην τα συνενώσεις ;;; Ξανακάνε με τα υπόλοιπα μερικά δυνατά μελίσσια να ξεχειμωνιάσουν.

Αλλά σίγουρα απομάκρυνέ τα.

καλή τύχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 9:43 pm

NINAS έγραψε:

Βαγγέλη καλησπέρα και απο μένα,

διάβασα προσεκτικά το μήνυμά σου και κόλλησα σε αυτό που γράφεις ότι οι κυψέλες σου είναι δίπλα - δίπλα.
Δηλαδή κολημένες;;;;; Είναι η καλύτερη θέση για λεηλασία.

Θα σου πρότεινα να τις απομακρύνεις και να βάλεις απόσταση τουλάχιστον 1 μέτρο την μία απο την άλλη, και οι είσοδοι όχι σε ευθεία γραμμή.

Βέβαια αυτό δεν το κάνουμε με μιάς αλλά σιγά - σιγά -μέχρι 20-30 πόντους καθημερινά, εκτός αν τις πας 3 κμ μακρυά για 2 μέρες και μετά τις ξαναφέρεις πίσω στην νέα τους θέση.

Πάντως επειδή μου κάνει πολύ εντύπωση απο λεηλασία να ξετινάζονται μελίσσια, σήμερα ρώτησα τον εκπαιδευτή στο σεμινάριο και μου είπε ότι φυσικά και μπορεί να συμβεί αλλά όχι με τροφή ζαχαροζύμαρο. Μήπως πράγματι να έστελνες δείγμα στο πανεπιστήμιο;;;

Αλλά γιατί να μην τα συνενώσεις ;;; Ξανακάνε με τα υπόλοιπα μερικά δυνατά μελίσσια να ξεχειμωνιάσουν.

Αλλά σίγουρα απομάκρυνέ τα.

καλή τύχη

ΝΑι δείγμα θα στείλω.
Λέγοντας δίπλα- δίπλα εννοούσα διπλανές κυψέλες. Οι απόσταση ανά κυψέλη είναι περισσότερο από ένα μέτρο.

Τα μελίσσια έχουν μέσα και πολλά μέλια. Και μάλιστα πολύ μυρωδάτο. Τώρα γιατί επιμένω τόσο πολύ με την λεηλασία δεν ξέρω. Περισσότερο αίσθηση και λιγότερο γνώση.
Αλλά δεν υπάρχουν και ενδείξεις για κάτι άλλο.
Το δείγμα θα δείξει. Θα πάρω τηλ. από δευτέρα τώρα, αλλά θα πάω αύριο να πάρω δέιγματα.
Και τώρα που τα γράφω αυτά θυμήθηκα ... πριν κάνα μήνα όταν έπερνα τα τελευταία μέλια και έκανα αναδιάταξη για τον χειμώνα θυμάμαι ότι δούλευα 6-7 μελίσσια και μετά εφευγα διότι δεν με άφηναν να δουλέψω. Μιλάμε για σύννεφο από μέλισσες από πάνω μου. Δούλευα πολύ γρήγορα. Η κυψέλη δεν έμενε πάνω από 1-2 λεπτά ανοιχτή και τα πλαίσια με το μέλι που έπερνα το έκλεινα αμέσως.
Βέβαια εκ των υστέρων κατάλαβα ότι αυτό έπρεπε να το είχα κάνει μερικές μέρες πριν και όσο ήταν τα μελίσσια στα πεύκα και όχι στο μέρος που έχω για ξεχειμώνιασμα και δεν έχει τροφές στη φύση αυτήν την εποχή.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 10:52 pm

fidemporas έγραψε:

Από βαρρόα πάω καλά ναι.. έχω μπόλικη.
Λες να είναι από αυτό;
Δεν υπάρχουν τα γνωστά σημάδια που δηλώνουν κάτι τέτοιο...

δεν ξερω για σημαδια ,αλλα στη φωτο ειναι μιλιουνια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεγαλη απωλεια πληθυσμου   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΠαρ Δεκ 02, 2011 11:46 pm

Την πιθανοτητα της δηλητηριασης σε συνδιασμο με βαρροα την σκεφτηκατε
skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΣαβ Δεκ 03, 2011 10:31 am

Διάβασε και εδώ : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (ΑΠΘ) ,ίσως βρεις και καμιά απάντηση σε πρόβλημα που μοιάζει με το δικό σου. Αλλά πρωτίστως στείλε δείγματα για εξέταση. Μακάρι να ΜΗΝ είναι νοζεμίαση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΣαβ Δεκ 03, 2011 11:07 am

Ριξε μια ματια αν ειναι κομμενες οι μελισσες που ειναι εκτος κυψελης.
Αυτα που εχασες πριν , μεσα σε 20 μερες πανε τα σημαδια λεηλασιας ,αν εγινε κατι τετοιο.
Δες για σφιγγες γιατι ειχα αρκετες απωλειες εξαιτιας τους. Μονο ναρκες δεν εχω βαλει για παγιδες τωρα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΣαβ Δεκ 03, 2011 4:39 pm

MILIBEE έγραψε:
Ριξε μια ματια αν ειναι κομμενες οι μελισσες που ειναι εκτος κυψελης.
Αυτα που εχασες πριν , μεσα σε 20 μερες πανε τα σημαδια λεηλασιας ,αν εγινε κατι τετοιο.
Δες για σφιγγες γιατι ειχα αρκετες απωλειες εξαιτιας τους. Μονο ναρκες δεν εχω βαλει για παγιδες τωρα.


Από τις νεκρές μέλισσες έξω από την κυψέλη κάποιες, λίγες όμως είναι κομμένες...

Δεν υπάρχουν όμως σφίγγες στη περιοχή μου τουλάχιστον όχι τόσες ώστε να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Για νοζεμίαση πάλι δεν το νομίζω. Δεν υπάρχουν περιττώματα για την παλιά και τις νεκρές μέλισσες τις βλέπω ( για την νέα)...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΣαβ Δεκ 03, 2011 11:10 pm

Καλησπέρα σας
Ένα παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ.Φίλος που έχει 4 κυψέλες
κοντά στα δικά μου μελίσσια μου είπε ότι βρήκε έξω από αυτές νεκρές
μέλισσες, μάλιστα το ένα μελίσσι χάθηκε. Κοιτώντας και τις δικές μου κυψέλες
μου είπε ότι έξω από την είσοδο των κυψελών βρήκε νεκρές μέλισσες.Φυσικά
ανησύχησα διότι πριν από 4 ημέρες έκανα επιθεώρηση και τροφοδοσία και δεν είδα
τίποτα το ανησυχητικό, μάλιστα είχε γόνο κλειστό και αρκετά μέλια πιθανόν επειδή
ο τόπος είχε πολύ κισσούρι.Πήγα σήμερα και είδα ότι υπήρχαν πράγματι νεκρές
μέλισσες έξω από τις εισόδους των κυψελών, περίπου 20-30 ανά κυψέλη.Μάλιστα
στην μία είδα μέσα και περίπου 10 νεκρές μέλισσες.Κατά τα άλλα οι υπόλοιπες
έτρωγαν την τροφή,πετούσαν έξω από την κυψέλη και απ' ότι είδα έβαζαν και μέλι.
Πήρα μερικές και τις κοίταξα με μεγεθυντικό φακό όπου είδα κάποιες από αυτές να
έχουν έξω την προβοσκίδα, παρεμπιπτόντως μερικές μέλισσες έξω από τις κυψέλες
ήταν σαν ''χαμένες''.
Μπορεί κάποιος να μου πει τι συμβαίνει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2011 9:06 am



γενικά μάλλον πέφτουν ψεκασμοί για ζιζάνια και άλλα.

αλλά για 20-30 μέλισσες νομίζω είναι φυσιολογικό για την εποχή που αλλάζουν πληθυσμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2011 12:03 pm

Πιστεύω οτι είναι όπως τα λές, γιατί αυτή την άποψη έχω και εγώ.
Θα τα παρακολουθώ από κοντά, και βλέπουμε. Το άγχος του νέου μελισσοκόμου
για το πρώτο ξεχειμώνιασμα,.. βλέπεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΚυρ Δεκ 04, 2011 7:01 pm

mpampis έγραψε:
Πιστεύω οτι είναι όπως τα λές, γιατί αυτή την άποψη έχω και εγώ.
Θα τα παρακολουθώ από κοντά, και βλέπουμε. Το άγχος του νέου μελισσοκόμου
για το πρώτο ξεχειμώνιασμα,.. βλέπεις.


που θα πάει;;; θα συνηθίσουμε. Εσύ τουλάχιστον βλέπεις και την προβοσκίδα!! εγώ δεν έχω προσπαθήσει ποτέ. πως το κάνεις ; με μεγενθυντικό φακό;

τι καιρό έχετε εκεί; εδώ το θερμόμετρο στο μελισσοκομείο δείχνει καθημερινά 25-27 βαθμούς το μεσημέρι, σε ήλιο βέβαια.
Και δεν έχει κολλήσει sokaristiko
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.   Μεγάλη απώλεια πληθυσμού. Icon_minitimeΤρι Δεκ 06, 2011 3:54 pm

Το πρωί εκεί που έχω τώρα τα μελίσσια έχει 4-6 βαθμούς Κελσίου,
το μεσημέρι φτάνει στους 12-15 βαθμούς Κελσίου.Και σκέπτομαι να
τα μεταφέρω σε κάποιο μέρος πιο ήπιο.Όσο αφορά τις νεκρές μέλισσες
ρώτησα παλιό μελισσοκόμο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό στα πλαίσια
της ανανέωσης του πληθυσμού. Ίδωμεν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεγάλη απώλεια πληθυσμού.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Θανάσης Μπίκος - Mιά μεγάλη απώλεια ...
» Απώλεια βασιλισσας
» Απότομη μείωση πληθυσμού
» Μεταφορά πληθυσμού
» Απώλεια βασιλισσάς ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: