Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 18, 2009 7:56 pm

Ήθελα να αγοράσω έναν 10 πλαισίων αλλά δεν χωρούσε να περάσει από την πόρτα.
Επειδή πρόκειται να κατασκευάσω σύντομα μια μελισσοκομική αποθήκη από πάνελ,
.πήρα έναν χειροκίνητο 4ων πλαισίων, και αργότερα θα πάρω τον άλλον.

Ετούτος όμως καταστρέφει τις κηρήθρες γιατί έχει ένα πλέγμα γυρισμένο ελαφρώς προς τα μέσα.
Η φυγόκεντρος σπρώχνει τα πλαίσια επάνω στο πλέγμα και τα λιώνει.
Ακόμα και αν το κάνω πιο αργά στην αρχή, ακόμα και τότε η ζημιά είναι μεγάλη.
Έχει πρόβλημα ο μελιτοεξαγωγέας ή κάνω εγώ κάποιο λάθος;

Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί οι κηρήθρες μου είναι λίγες και πολύτιμες.
😢
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΠαρ Ιουν 19, 2009 8:25 am

Πάνο όλοι οι μελιτοεξαγωγείς κάνουν "σημάδια" στις κηρήθρες.Τί εννοείς καταστρέφει; Η καταστροφή είναι το σπάσιμο της κηρήθρας.Μήπως είναι φουσκωμένες πολύ και βάζοντάς τες στο πλέγμα πιέζονται και χαλάνε;Γράψε πιό αναλυτικά το πρόβλημμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΠαρ Ιουν 19, 2009 7:04 pm

Μάρκο σύντομα θα σηκώσω φωτογραφίες και θα καταλάβεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2009 8:46 am

Επίσης... μήπως είναι φετινές οι κηρήθρες και άρα πιο εύθραυστες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
artemis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
artemis


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΔευ Ιουν 22, 2009 2:07 pm

να ρωτησω ποσο κοστιζει περιπου ενασ μελιτοεξαγωγεασ? δυο μελισσια εχω μολις!! και σκεφτομαι οτι πρεπει να παρω εναν, χεροκινητο φανταζομαι.
Ευχαριστω πολυ
Αρτεμις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΤρι Ιουν 23, 2009 5:32 pm

Aρτεμις μην μπαίνεις σε έξοδα τουλάχιστον για φέτος.Δές πόσο μεγάλο "κόλλημα"έχεις και πώς βλέπεις τα πράγματα δλδ αν σε ενδιαφέρει το άθλημα και αν κάνεις αύξηση των μελισσιών τότε να πάρεις μια και καλή έναν μελ/γέα καλής ποιότητας ανοξείδωτο.Το κόστος είναι γύρω στα 1000€ ο 6άρης και περίπου 600€ ο 4άρης.
Υ.Γ Μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει κανένα e-mail
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
artemis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
artemis


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΤετ Ιουν 24, 2009 8:33 am

parosbees έγραψε:
Aρτεμις μην μπαίνεις σε έξοδα τουλάχιστον για φέτος.Δές πόσο μεγάλο "κόλλημα"έχεις και πώς βλέπεις τα πράγματα δλδ αν σε ενδιαφέρει το άθλημα και αν κάνεις αύξηση των μελισσιών τότε να πάρεις μια και καλή έναν μελ/γέα καλής ποιότητας ανοξείδωτο.Το κόστος είναι γύρω στα 1000? ο 6άρης και περίπου 600? ο 4άρης.
Υ.Γ Μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει κανένα e-mail

θα σου το ξαναστειλω το μειλ. ευχαριστω για τις πληροφοριες! καλημερα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΤετ Ιουν 24, 2009 9:03 pm

Να και οι φωτό που είχα υποσχεθεί.
Καμαρώστε ... Rolling Eyes

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
artemis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
artemis


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 25, 2009 10:52 am

parosbees έγραψε:
Aρτεμις μην μπαίνεις σε έξοδα τουλάχιστον για φέτος.Δές πόσο μεγάλο "κόλλημα"έχεις και πώς βλέπεις τα πράγματα δλδ αν σε ενδιαφέρει το άθλημα και αν κάνεις αύξηση των μελισσιών τότε να πάρεις μια και καλή έναν μελ/γέα καλής ποιότητας ανοξείδωτο.Το κόστος είναι γύρω στα 1000? ο 6άρης και περίπου 600? ο 4άρης.
Υ.Γ Μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει κανένα e-mail

Καλημερα !! το πηρες το μειλ? αν οχι κατι παει στραβα... πες μου να το ελεγξω. αυτοι οι μελ/γεις ειναι χειροκινητοι η ηλεκτρικοι?
Χαιρετω και καλο σκ.
Αρτεμις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 25, 2009 11:19 am

Οι κηρήθρες σου είναι «ξανθιές» και γενικά πιο εύθραυστες. Ώσπου να παλιώσουν λίγο πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός στο τρύγο για να μην σου παθαίνουν ζημιά.

Εγώ θα πρόσεχα τα εξής:

Ο τρύγος να λαμβάνει χώρα σε ζεστό χώρο και οι κηρήθρες να τρυγούναι πολύ σύντομα μετά την αφαίρεση τους από τα μελίσσια. Αν κάτσουν λίγες μέρες εκτός μελισσιών σε δροσερό μέρος σφίγγει το μέλι και βγαίνει πιο δύσκολα προκαλώντας ζημιά στα τελάρα. Αν μαζεύονται λίγα λίγα τα τελάρα για τρύγο τότε την ημέρα του τρύγου τοποθετούνται σε πατώματα καλά κλειστά (να μην μπαίνουν μέλισσες) στον ήλιο, έτσι ζεσταίνονται αρκετά και το μέλι βγαίνει πιο εύκολα.

Το συρμάτινο πλαίσιο και η θήκη της «μηχανής», που συγκρατεί τα τελάρα να είναι ίσιο και καλά τοποθετημένο ώστε να κάθονται μέσα σωστά τα τελάρα. Μπορεί να θέλει λίγο ρεγουλάρισμα.

Το απολέπισμα να γίνεται έτσι ώστε η κηρήθρα του τελάρου αφού τοποθετηθεί στη θήκη της μηχανής να κοντράρετε στο ξύλο και να μην πιέζεται. Καλά είναι να μην είναι και βαθουλά τα κοψίματα γιατί τότε η κηρήθρα φεύγει προ τα έξω και σπάει.

Τα τελάρα σε κάθε «γύρισμα» της μηχανής να είναι όσο πιο πολύ γίνεται ισοβαρή για να μην παίζει στο γύρισμα η μηχανή.

Το γύρισμα κάθε πλευράς των τελάρων να γίνεται σε δύο δώσεις και πολύ αργά. Δηλαδή αργά αργά να φύγει μια πρώτη ποσότητα μελιού από την Α πλευρά, γύρισμα στην Β πλευρά, αργά αργά και εδώ, και μετά ξανά από την αρχή.

Κάποια μέλια γενικά βγαίνουν πιο δύσκολα και προκαλούν ζημιά στα κεριά, νέα και παλιά. Αυτοί που πάνε στο Έλατο ξέρουν!!! afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΠεμ Ιουν 25, 2009 11:33 am

artemis έγραψε:
δυο μελισσια εχω μολις!! και σκεφτομαι οτι πρεπει να παρω εναν, χεροκινητο φανταζομαι

Θα συμφωνήσω με το Μάρκο (parosbees). Στη περιοχή σου όλο και κάποιος θα έχει ένα μελιτοεξαγωγέα (μηχανή Smile ) για να σε εξυπηρετήσει φέτος.

Υ.Γ. για το λόγο αυτό νομίζω ότι είναι καλά στο προφίλ μας να γράφουμε και την περιοχή μας... μπορεί να είμαστε γείτονες afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΚυρ Ιουν 28, 2009 4:35 pm

artemis έγραψε:
να ρωτησω ποσο κοστιζει περιπου ενασ μελιτοεξαγωγεασ? δυο μελισσια εχω μολις!! και σκεφτομαι οτι πρεπει να παρω εναν, χεροκινητο φανταζομαι.
Ευχαριστω πολυ
Αρτεμις

Αρτεμη και εγω λιγα μελισσια εχω και με εχει βολεψει ενας μικρος χειροκινητος 2 μολις πλαισιων. Εχει κοστος γυρω στα 250-300 ευρω και ειναι ιδανικος για λιγες κυψελες (μεχρι πεντε-εξι θα ελεγα) γιατι αποτελειται απο δυο οροφους, ο κατω ειναι στην ουσια δοχειο ωριμανσης με κανουλα 50 λιτρων και αναμεσα τους εχει δισκο με φιλτρο. Εχει και καπακι. Ετσι δεν χρειαζεται να μπεις σε αλλα εξοδα για δοχεια, φιλτρα κλπ και εξοικονομεις και χωρο. Ειναι ιταλικης κατασκευης και τον εισαγουν ολα σχεδον τα μελισσοκομικα μαγαζια, οποτε ψαξε για την καλυτερη τιμη..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Το μοντελο απο τη σελιδα του κατασκευαστή ειναι αυτο:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Να προσθεσω επισης οτι τα πρωτα δυο χρονια που ημουν και εγω με δυο κυψελες δεν ειχα μελιτοεξαγωγεα, αλλα εβαζα στις κερηθρες μελικηρίδια (section) για τις "κοινωνικές υποχρεώσεις" Very Happy. Αυτα ειναι μικρα πλαστικα πλαισιακια που μπαινουν πανω στα κανονικα πλαισια (6 πλαισιακια σε καθε μεγαλο πλαισιο κερηθρας) και οταν τα χτισουν οι μελισσες και τα γεμισουν μελι, τα αφαιρεις, και καθε ενα απο αυτα τα τοποθετεις σε διαφανη πλαστικη θηκη. Ειναι πολυ ομορφα εμφανισιακα, παρα πολυ καλο δωρο για φίλους και γνωστούς και δεν χρειαζεται να βαλεις σε ολα τα πλαισια. Απο την αλλη ειναι πιο δυσκολα για τις μελισσες να τα δουλεψουν, αλλα απο το να μην εχεις μελιτοεξαγωγεα και να κασταστρεψεις τις κερηθρες για να βγαλεις μελι με στραγγισμα ή να δωρισεις ολοκληρες τις κερηθρες με τα μελια να σταζουν, νομιζω οτι τα μελικηρίδια ειναι η πιο καλη λύση...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.   Πρόβλημα.  Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες. Icon_minitimeΔευ Ιουν 29, 2009 3:05 pm

Λοιπόν ... τελικά το πρόβλημα ήταν οτι
1ον το πλέγμα ήθελε ίσιωμα,

και 2ον πρώτα να αποκολλάω τα πλαίσια από το πλέγμα και μετά να τα τραβώ πρός τα επάνω.
εγώ μετά το ξεμέλιασμα τα τραβούσα επάνω και χαλούσα τα κελιά.

Αλλά τελικά ... ότι δίνεις παίρνεις !!!
Μόλις φτιάξω την αποθήκη που έλεγα, θα πάρω τοπν καλύτερο που μπορώ.
Θα πάρω και ένα απολεπιστικό, γιατί με το ηλ. μαχαίρι ξημερώσαμε ... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.
» Κηρήθρες Layens;
» ΧΤΙΣΜΕΝΕΣ ΚΗΡΗΘΡΕΣ
» Πλαστικές Κηρήθρες
» Καιρος για ... κηρηθρες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: