Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πώς βρίσκω την βασίλισσα;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πώς βρίσκω την βασίλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πώς βρίσκω την βασίλισσα;   Πώς βρίσκω την βασίλισσα; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 11, 2009 6:54 pm

Παρέλαβα τις νέες βασίλισσες που είχα παραγγείλει από τον [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] από τα Ιωάννινα, με σκοπό να αλλάξω τις βασίλισσες μου.

Διάλεξα την φυλή Buckfast X Cecropia

Όμως όλες μου οι βασίλισσες είναι φετινές λόγο σμηνουργίας, οπότε δεν έχω λόγο να τις αλλάξω.
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω τις νέες μάνες που παρέλαβα σε παραφυάδες για να αυξήσω τις κυψέλες μου.
Αν όμως ήθελα να αλλάξω τις μάνες, πώς θα έβρισκα τις παλαιές;
Εσείς με τί τρόπο τις βρίσκετε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Πώς βρίσκω την βασίλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς βρίσκω την βασίλισσα;   Πώς βρίσκω την βασίλισσα; Icon_minitimeΠαρ Ιουν 12, 2009 7:50 am

Πάνο συγκεκριμένος τρόπος δεν υπάρχει. Συνήθως αυτή την εποχή αν είναι δυόροφα τα μελίσσια σου, στον πάνω όροφο στην μέση (αν τα έχεις τακτοποιήσει έτσι). Δεν είναι καθόλου εύκολο να την βρείς και για αυτόν τον λόγο τις βάφω. Καλό θα είναι αυτές που σμηνούργησαν (νέες μάνες) τέλος Αυγούστου να τις αλλάξεις γιατί την ερχόμενη Άνοιξη θα έχεις πάλι τα ίδια επειδή η μάνα τους είχε τάση σμηνουργίας. Καλή ευκολία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πώς βρίσκω την βασίλισσα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς βρίσκω την βασίλισσα;   Πώς βρίσκω την βασίλισσα; Icon_minitimeΠαρ Ιουν 12, 2009 9:44 am

IxNiLaTiS εύχομαι όλα καλά με τις νέες κοπελιές σου Very Happy

Θα συμφωνήσω με τον Μάρκο, οι βασίλισσες από σμηνουργία αν και στην αρχή είναι μια γρήγορη και εύκολη λύση για το πολλαπλασιασμό μελισσών, στη πορεία δημιουργούν "πρόβλημα" διαχείρισης όπως σμηνουργία με το παραμικρό!

Αν φτιάξεις παραφυάδες με τις Buckfast, τότε μπορείς να αντικαταστήσεις τις άλλες βασίλισσες σου μετά το τέλος του καλοκαιριού με αυτές (συγχώνευση παραφυάδας και μελισσιού... έτσι βάζεις και πιο δυνατά μελίσσια μέσα στο χειμώνα)

Εγώ συνήθως ψάχνω και βρίσκω τις μάνες στα πλαίσια με "πίχλια" (αυγό και γόνο ημέρας). Όταν πλησιάζει ο καιρός για να χωρίσω τα δυνατά μου μελίσσια, τους τοποθετώ 2 καλά χτισμένα πλαίσια στο πάνω όροφο και τα ελέγχω μετά 3 μέρες. Οι πιθανότητες να βρεθεί η μάνα σε αυτά είναι κατά πολύ αυξημένη... αλλά όχι σίγουρη. Βασικά, αν πρέπει να εντοπίσεις την βασίλισσα, αρχίζεις να ψάχνεις τελάρο τελάρο με προτεραιότητα σε αυτά με γόνο. Υπάρχουν περιπτώσεις που έψαχνα επί μισή ώρα μελίσσι με 3 τελάρα (παραφυάδα) για να βρω την μάνα και στο τέλος αγανάκτησα!!! Neutral

Ένα κόλπο (το οποίο όμως δεν το έχω δοκιμάσει) είναι να τοποθετήσεις πλαίσιο με εμβολιασμένα βασιλικά κελιά στο μελίσσι. Υποτίθεται ότι μετά από λίγα λεπτά η βασίλισσα πάει σε αυτά με σκοπό να τα καταστρέψει, οπότε και την τσακόνουμε!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Melissologia στις Πεμ Μαρ 18, 2010 1:21 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Εdit αρχείο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πώς βρίσκω την βασίλισσα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καλως σας βρισκω.
» Καλώς σας βρίσκω!
» Καλώς σας βρίσκω!
» Καλως σας βρισκω φιλοι!!
» Καλημέρα σας και καλώς σας βρίσκω.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: