Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Silas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες   Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Icon_minitimeΣαβ Νοε 05, 2011 4:53 pm

Χαιρετώ τους φίλους του forum.

΄Προσωπικά έχω ασχοληθεί με τα μελίσσια μόνο ως βοηθός του χομπίστα ογδοντάχρονου πατέρα μου.
Τον τελευταίο μήνα έχει εκδηλωθεί μια άνευ προηγουμένου επίθεση στα μελίσσια μας απο σφήκες και μας έχουν καταστρέψει τρία υγιέστατα μελίσσια. (και άλλοι στο χωριό έχουν το ίδιο πρόβλημα).

Προσπάθησαν να το αντιμετωπίσουν με "ζαχαροπαγίδες" δηλ μπουκάλια μισογεμάτα με πορτοκαλάδα όπου παγιδεύονται οι σφήκες αλλά δεν είναι αποτελεσματικά οι σφήκες ειναι πάρα μα πάρα πολλές.

Άν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων επειδή ο πατέρας μου έχει μιά σχέση σχεδόν ερωτική με τα μελίσσια του και στενοχωριέται πάρα πολύ.

Ευχαριστώ

Σίλας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες   Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Icon_minitimeΣαβ Νοε 05, 2011 5:46 pm

Αν θέλεις δοκιμάζεις την συνταγή του Παριανού φίλου-μελισσοκόμου που θα βρεις στο παρακάτω link!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες   Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Icon_minitimeΣαβ Νοε 05, 2011 6:17 pm

οτι σου ειπε ο απο πανω Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες   Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Icon_minitimeΣαβ Νοε 05, 2011 9:28 pm

captain έγραψε:
οτι σου ειπε ο απο πανω Very Happy


captain..
Oταν εβαλες το δολωμα.... ειδες ψοφιους σκουρκους και σφικες πανω στο δολωμα..???
Γιατι εγω αν και εβαλα δεκα παγιδες ...ουτε ενα σκουρκο δεν ειδα ψοφιο.....!!!
Αντιθετα ...περιπου δεκα μελισσακια που τα βρηκαν αδυνατα τα κατασπαραξαν μεχρι τελευταια μελισσα και τους βρηκα μεσα στην κυψελη να κανουν παρτυ με τις σφικες..!!
Εκτος και τρωγοντας το δολωμα ψοφουσαν στη φωλια τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες   Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Icon_minitimeΣαβ Νοε 05, 2011 10:47 pm

Κανονικά θα πρέπει να συμβεί αυτό που μπορείς να δεις στο παρακάτω video
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Η σφίγγα θα πάρει το δόλωμα που μπορεί να κουβαλήσει και θα το πάει στην φωλιά για να ταΐσει τον γόνο της αποικίας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες   Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2011 12:12 am

στην αρχη δεν μου δουλευε οπως ηθελα.
μετα ομως απο συμβουλες απο εδω μεσα ,μπορω να πω οτι εγινε καλη δουλεια.
το θεμα ειναι να κοβουν κομματια και να κανουν delivery. fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες   Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες Icon_minitimeΚυρ Νοε 06, 2011 9:58 am

Ευχαριστώ πολύ τους φίλους που απαντήσανε θα δοκιμάσουμε τη συνταγή σήμερα κι΄΄ολας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μεγάλο πρόβλημα με σφήκες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεγάλο Πρόβλημα
» Ένα μεγάλο γεια σε όλους!!!
» Πρόβλημα!!
» Μια πολυ μεγαλη καλησπερα και ενα μεγαλο μπραβο!!!!!!!!
» ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΕΣ ΣΦΗΚΕΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: