Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πηρουνα απολεπισμου

Πήγαινε κάτω 
+10
MILIBEE
varsamis
Αποστολος Β.
NINAS
japetus
530
captain
Dias
Maikpigasos
nikosf13
14 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: πηρουνα απολεπισμου   Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15, 2011 6:55 pm

Φυσικα ολα τα υλικα που χρησιμοποιουνται ειναι καλα μεχρι αποδειξεως
και μεχρι να αγορασεις το καλυτερο αυτο δηλαδη που βολευει τον
καθενα μια καλη προχειρη και ευκολη λυση για αυτους που εχουν λιγα
μελισσια ειναι η σπατουλα κι οταν λεω σπατουλα εννοω αυτη που
χρησιμοποιουν οι μπογιαντζηδες για να σπατουλαρουν και το λεω αυτο
απο προσωπικη πειρα ενω η πηρουνα μου εκανε ζημια στις κερηθρες
(οι μελισσες βεβαια τις ξαναφτιαχνουν)και το μαχαιρι που εχω οχι
θερμαινομενο το απλο μου εκοβε την κερηθρα σε βαθος (μαλλον κατι
δεν κανω σωστα petheno )ανακαλυψα τη σπατουλα?????
oraia




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηρουνα απολεπισμου   Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15, 2011 8:19 pm

Θα προσπαθησω να περιγραψω ενα εργαλειο <<απολεπισμου>> αλλα προσοχη !!! στο τελος τι θα μου πεταξετε.....
Οτιδηποτε σε φαγωσιμο τις μερες κρισης που περναμε ειναι αποδεκτο.....οι πετρες εκτος του οτι πονανε..... θελεις μετα και εξοδα για τσιροτα.... arostisa arostisa
Λοιπον....εχουμε και λεμε ...
Τα μαχαιρια ροδακια..... αυτα που εχουν οι νοικοκυρες για να κοβουν διαφορες πιττες,πιτσες,ζυμες κλπ....πιστευω τα ξερετε...
Θα χρειαστουμε καμποσα απο αυτα...καθως και αλλες τοσες ροδελες παχους 2χιλ ενα αξονα (κατα προτιμηση ντιζα) και δυο παξιμαδια να βιδωνουν στη ντιζα.....
Αρχιζοντας την κατασκευη .....περνουμε την ντιζα και βιδωνουμε στη μια ακρη της το ενα παξιμαδι αφηνοντας να περισευβουν 1-2 ποντοι απο τη μερια που αρχισαμε να βιδωνουμε το παξιμαδι.....
Μετα περνουμε την ντιζα και αρχιζουμε να περναμε σαν σουβλακι.... πρωτα ροδελα μετα μαχαιρι μετα ροδελα-μαχαιρι-ροδελα-μαχαιρι......μεχρι να φτασουμε σε ενα μηκος που μας βολευει να δουλεψουμε .......ισως και ολο το μηκος του πλαισιου...
Αφου βαλουμε και την τελευταια ροδελα περναμε το δευτερο παξιμαδι και σφιγγουμε γερα...
Αν δεν εχουμε υπολογισει απο την αρχη το μηκος της ντιζας την κοβουμε αφηνωντας παλι 1-2 ποντους περιθωριο....
Μετα προσαρμοζουμε μια λαβη σαν αυτη που εχει το ρολακι απολεπισμου στο περιθωριο που αφησαμε στη ντιζα....(τους 1-2 ποντους).....
Το ρολο με τα μαχαιρια πρεπει να περιστεφεται ελευθερα στη λαβη....
Το εργαλειο ειναι ετοιμο..... goustaro goustaro
Ξεχασα να πω οτι οι ροδελες πρεπει να ειναι μικροτερες σε διαμετρο απο το δισκο κοπης οστε να του αφινουν ενα βαθος κοπης τουλαχιστον 5χιλ ........!!!!! Αυτο θα μας βολεψει σε ανωμαλα πλαισια...
Τα ροδακια κοπης ισως τα εχουν σαν ανταλακτικα σε καταστηματα εξοπλισμου εστιασης.....αλλιως ....(κινεζο...ελληνα.....οτι παρεις ενα ευρω)..
Εγω τα εκοψα απο ανοξειδωτο 0,5 χιλ μαχαιρι και 2χιλ για ροδελα...και τροχισα τα μαχαιρια μονος μου....πρεπει να ειναι σαν ξιραφι τροχισμενα
Η αποσταση κοπης ειναι 2,5 με 3χιλ......αρα σε καθε κελι που η διαμετρος του ειναι περιπου 4 χιλ θα εχεις ενα με δυο κοψιματα ........
Αν το εχεις και λιγο ζεστο την ωρα της δουλειας ....εχεις απολεπισμα... χωρις (σχεδον) απολεπισματα.....



Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ στην αρχικη παρακληση...... kala poli gelio kala poli gelio kala poli gelio kala poli gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηρουνα απολεπισμου   Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15, 2011 8:32 pm

Ε βαλε και καμια φωτο για να καταλαβουμε (ουουπς αρχισαν οι πετρες)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηρουνα απολεπισμου   Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15, 2011 10:02 pm

kala poli gelio Να σαι καλα βρε Κωστα γελασα.
Σιγουρα σαν πατεντιαρης granazis εχεις κανει κατι εξαιρετικο παλι, αλλα και εγω θα ζητησω καποια φωτο ,οπτικος τυπος γαρ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηρουνα απολεπισμου   Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15, 2011 10:07 pm

MILIBEE έγραψε:
kala poli gelio Να σαι καλα βρε Κωστα γελασα.
Σιγουρα σαν πατεντιαρης granazis εχεις κανει κατι εξαιρετικο παλι, αλλα και εγω θα ζητησω καποια φωτο ,οπτικος τυπος γαρ.

Εσυ ξερεις την κατασταση και παιζεις με τον πονο μου... htipieme htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηρουνα απολεπισμου   Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15, 2011 10:09 pm

petheno petheno Ε καλα δεν ειπαμε να βαλεις αμμεσα φωτο ,οταν ειναι κοντα ο δασκαλος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηρουνα απολεπισμου   Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16, 2011 8:53 am

Μάστρο-μάστορα, πολύ καλή η πατέντα σου.
Τα μαχαίρια σε τι διάμετρο τα έκοψες? Όσα τα έτοιμα ροδάκια, η πιο μεγάλα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πηρουνα απολεπισμου   Πηρουνα απολεπισμου - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16, 2011 10:12 am

Σχεδον οσο τα ετοιμα.......οσο ποιο μεγαλη η διαμετρος τοσο ποιο δισκολα ..<<μπουκωνει>> ......αλλα να ειναι και ευχριστο......γιατι αν το φτιαξεις μεγαλο σε μηκος θα εχει και το βαρος το αναλογο...!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πηρουνα απολεπισμου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Μαχαίρι απολεπισμού
» Μαχαιρι απολεπισμου (προσοχη)
» Εργαλείο απολεπισμού
» Κατασκευη παγκου απολεπισμου
» Αυτοσχέδιος Πάγκος Απολεπισμού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: