Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ντροπή τους !

Πήγαινε κάτω 
+2
vaso9
theorodos
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Ντροπή τους ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ντροπή τους !   Ντροπή τους ! Icon_minitimeΔευ Σεπ 26, 2011 10:35 am

Κάτι τέτοιοι "κύριοι" δεν πρέπει να ξαναπιάσουν μέλι στα χέρια τους ούτε στο supermarket !

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Ντροπή τους ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ντροπη τους   Ντροπή τους ! Icon_minitimeΔευ Σεπ 26, 2011 1:07 pm

δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου κανει εντυπωση ειναι κοινο μυστικο
1) νοθευμενο μελι
2)εισαγωμενο μελι πχ απο βουλγαρια βαφτισμενο Ελληνικο
ειναι τυχαιο νομιζεις οι χαμηλες τιμες ???δεν νομιζω Θεοδωρε
εχεις δει ποτε σε σουπερ μελι κρυσταλωμενο γιατι αραγε??? με το προσχημα και καλα να ειναι αρεστο
στο ματι του καταναλωτη πεφτει βρασιμο κανονικο βιταμινες μηδεν
αποψη μου τετοιες περιπτωσεις πρεπει να διασειρονται με ονομα στο χωριο μου λενε
μαζι με τα χλωρα καιγονται και τα ξερα η καχιποψια προς τους μελισσοκομους παει συννεφο
μιλω γιατι εχω προσφατη εμπειρια οταν καποιος που ηθελε να αγορασει απο εμενα μελι μου ειπε
να μου δωσεις ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ αντε μετα να το πεισω οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι
lol!



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Ντροπή τους ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ντροπή τους !   Ντροπή τους ! Icon_minitimeΔευ Σεπ 26, 2011 1:53 pm

Αυτα συμβαινουν σε ολους τους τομεις , απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση,
καποιος ενδιαφερθηκε να κανει τον ελεγχο που αλλοι επρεπε να κανουν.
Εχουμε φαει λαχανικα ακαταλληλα και οχι μονο εισαγωγης , αλλα.......
απλα δεν το μαθαμε ποτε.
Ας κανουμε ο καθενας μας την μικρη διαφορα , ισως καποτε λειτουργησει συσωρευτικα
και απαλλαχθουμε απο καθε ειδους ζιζανια .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Ντροπή τους ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ντροπή τους !   Ντροπή τους ! Icon_minitimeΔευ Σεπ 26, 2011 11:29 pm

Συμφωνώ, όμως πιστεύω ότι αυτός που πουλάει μέλι νοθευμένο σε μια μικρή κοινωνία είναι δακτυλοδεικτούμενος, και θα πρέπει να καταγγέλλεται, όσο αφορά το εισαγόμενο μέλι (Βουλγαρία, Κίνα κ.τ.λ) αυτό είναι γνωστό. Πάντως αυτός που πουλάει κανονικό, ανόθευτο (κοίτα λέξεις που αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω) ΜΕΛΙ τον ξέρει ο ενδιαφερόμενος αγοραστής και τον συστήνει και σε άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ντροπή τους ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ντροπή τους !   Ντροπή τους ! Icon_minitimeΤετ Σεπ 28, 2011 10:57 pm

Επιτρέψτε μου να δώσω μια άλλη διάσταση στο θέμα.

Βασικά τα όσα γράψατε για την βάπτιση των ξένων μελιών/ προϊόντων ως τοπικά είναι γεγονός... και λίγα είπατε Basketball

Αλλά εδώ κάτι δεν μου αρέσει. Μια ανάλυση μελιού κοστίζει κάπου 150 ευρώ. Ποιος είναι αυτός που πληρώνει... το πολύ 15 ευρώ για ένα βάζο μέλι και ξοδεύει άλλα 150 για να δει άμα ήταν καλό;;; να πω ότι ήταν Έλληνας ή κάποιος που θα αγόραζε ποσότητα ... εντάξη... αλλά εδώ γράφουν για Γερμανό τουρίστα. Και τι ακριβώς είναι το βιομηχανοποιημένο; και άλλες πολλές ερωτήσεις όπως ποιο ειναι το χωριό, οι αρμόδιοι κλπ. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι για να ρίξει λάσπη γενικά στους παραγωγούς της Ρόδου που πουλάνε το μέλι τους στο χωριό και να ωφεληθούν κάποιοι άλλοι στο νησί.

Μην ξεχνάτε ότι το δημοσίευμα απευθύνετε στους Ροδίτες... δεν θα έπρεπε να γίνει και κάποιος σχετικός ντόρος στη Γερμανία; τόσα λεφτά ξόδεψε ο Γερμανός μόνο για να πει ντροπή σας; Δεν νομίζω ti na po

Αν έχει κάποιο τρόπο ας το ψάξει λίγο ο theorodos... έχω περιέργεια fatsoulas fatsoulas fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ντροπή τους ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ντροπή τους !   Ντροπή τους ! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 29, 2011 1:00 pm

lingistis έγραψε:
Επιτρέψτε μου να δώσω μια άλλη διάσταση στο θέμα.

Βασικά τα όσα γράψατε για την βάπτιση των ξένων μελιών/ προϊόντων ως τοπικά είναι γεγονός... και λίγα είπατε Basketball

Αλλά εδώ κάτι δεν μου αρέσει. Μια ανάλυση μελιού κοστίζει κάπου 150 ευρώ. Ποιος είναι αυτός που πληρώνει... το πολύ 15 ευρώ για ένα βάζο μέλι και ξοδεύει άλλα 150 για να δει άμα ήταν καλό;;; να πω ότι ήταν Έλληνας ή κάποιος που θα αγόραζε ποσότητα ... εντάξη... αλλά εδώ γράφουν για Γερμανό τουρίστα. Και τι ακριβώς είναι το βιομηχανοποιημένο; και άλλες πολλές ερωτήσεις όπως ποιο ειναι το χωριό, οι αρμόδιοι κλπ. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι για να ρίξει λάσπη γενικά στους παραγωγούς της Ρόδου που πουλάνε το μέλι τους στο χωριό και να ωφεληθούν κάποιοι άλλοι στο νησί.

Μην ξεχνάτε ότι το δημοσίευμα απευθύνετε στους Ροδίτες... δεν θα έπρεπε να γίνει και κάποιος σχετικός ντόρος στη Γερμανία; τόσα λεφτά ξόδεψε ο Γερμανός μόνο για να πει ντροπή σας; Δεν νομίζω ti na po

Αν έχει κάποιο τρόπο ας το ψάξει λίγο ο theorodos... έχω περιέργεια fatsoulas fatsoulas fatsoulas


Συμφωνώ πολύ σωστή τοποθέτηση.
Μην βλέπουμε μόνο τα δικά μας στραβά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ντροπή τους !
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Να που τελικά τους πιάνουμε τους κλέφτες!
» Από πού αγοράζετε τις κυψέλες σας και γιατί;
» Χαιρετω τους παντες
» Κυψέλες και προετοιμασία τους
» Να βγαλω τους τροφοδοτες?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τα άλλα κόλπα-
Μετάβαση σε: