Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 αλοιφή πρόπολης

Πήγαινε κάτω 
+3
NINAS
giota
milmos
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 3:41 pm

συνάδελφοι όταν φτιάχνουμε βάμμα πρόπολης προκύπτει πάντα το ίζημα αυτής.

Εδώ μέσα κάπου άκουσα, ότι με αυτό το ίζημα φτιάχνουμε αλοιφή πρόπολης που προορίζεται βασικά για δερματικές παθήσεις.

Ξέρει κανείς να μου πει την συνταγή για την αλοιφή αυτή?
ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 7:36 pm

Γεια σου milmos
πριν αρκετο καιρό ειχα αναρτήσει μια συνταγή κεραλοιφης με προπολη.
ειναι ευκολη κ πολύ αποτελεσματικη.
σε μπεν μαρί λιωνουμε 6 κουταλιες της σουπας βαλσαμόλαδο ή σκετο ελαιόλαδο.
3 >> >> κερί μελισσας
1-2 >> >> πρόπολη (ίζημα ή βαμμα)
2-3 σπυρακια μαστίχα χιου κοπανισμενη πολύ καλα(θεωρείται επουλωτική)
2-3 σπυρακια άσπρο λιβάνι κοπανισμενο(επουλωτικο-αρωματικό).
ανακατεύουμε συνέχεια μέχρι να ενσωματωθούν καλά τα υλικα.[b]Το μίγμα δεν το βράζουμε Δοκιμάζουμε μια σταγόνα σε λαδόκολλα την πυκνότητά του,κ ανάλογα προσθέτουμε λάδι ή κερί.
έτσι ζεστό το ρίχνουμε σε αποστειρωμένα βαζάκια.
Η αλοιφή ειναι, θά έλεγα θαυματουργή, για δερματικές παθήσεις, κατακλίσεις ηλικιωμένων, καψίματα Α΄βαθμού, ακόμη κ για μετά το κάψιμο από τον ηλιο , για σκασμένα χέρια κλπ
Χωρίς πρόπολη κάνει κ για μωρά.
καλή επιτυχία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 8:01 pm

γιώτα
φαντάζομαι ότι αφού θα μπεί και πρόπολη μέσα, η αλοιφή θα βγεί καφετιά.
έτσι δεν είναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 8:16 pm

milmos έγραψε:
γιώτα
φαντάζομαι ότι αφού θα μπεί και πρόπολη μέσα, η αλοιφή θα βγεί καφετιά.
έτσι δεν είναι?

καλησπέρα και απο εμένα

Έφτιαξα προχθές πρώτη φορά κεραλοιφή....

Δεν χρησιμοποίησα το ίζημα απ το βάμμα, αλλά το υγρό μέρος του μίγματος.
Το τραβηξα απο το μπουκάλι με μία σύριγα και το έβαλα σε ένα βαζάκι μικρό.
Μόλις εξατμίστηκε το οινόπνευμα το ανέμιξα με τα υπόλοιπα, όπως λέει η Γιώτα.
Την μαστίχα την κοπάνισα στο γουδί (άστα απο πασάλιμα άλλο τίποτα)
Λιβάνι θα βάλω στην επόμενη που θα φτιάξω αύριο, γιατί θέλω να βρώ άσπρο λιβάνι.
Όσον αφορά το λάδι, έβαλα μισό ελαιόλαδο και μισό αμυγδαλέλαιο.

Δεν το έβαλα σε μπεν μαρί γιατί έκανα λίγη ποσότητα αλλά σε ένα μπρίκι μικρό, και το ανακάτευα συνέχεια όπως τον ελληνικό καφέ, χωρίς να το αφήνω να φτασει σε σημείο βρασμού.

Για πρώτη φορά νομίζω πήγε καλά, μου βγήκε λίγο σφιχτή, αλλά ας μου πει κάποιος πως γίνεται και την βγάζουν άσπρο χρώμα;;;;;

Εμένα έχει το χρώμα του κεριού, κίτρινο.
Όχι οτι με ενοχλεί, μάλλον το βρίσκω φυσιολογικό.

Πάντως ήταν αρωματικότατη, ένα άρωμα μεταξύ κεριού και μαστίχας, και καθόλου λιπαρή.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 8:22 pm

milmos έγραψε:
συνάδελφοι όταν φτιάχνουμε βάμμα πρόπολης προκύπτει πάντα το ίζημα αυτής.

Α! όσο για το ίζημα, κάτι διάβαζα, θα το ξαναδώ αύριο γιατί δεν το εμπέδωσα καλά, και θα σας κάνω αναμετάδοση.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 9:04 pm

milmos έχεις δικιο, το χρώμα της αλοιφής επιρεάζεται κ από την πρόπολη κ από το σπαθόλαδο που είναι κόκκινο, με αποτέλεσμα να βγαίνει ή ροζ- μπεζ ή καφετί ανοιχτό.
το χρώμα ειναι ανάλογο με τα υλικά, δεν νομίζω να μας επιρεάζει.
έχω κάνει κεραλοιφή κ με απλό ελαιόλαδο, αλλά με σπαθόλαδο είναι αποτελεσματικότερη.
καλά είναι να διατηρείται στο ψυγείο, όπως κ το βαλσαμόλαδο ή σπαθόλαδο για να μην ταγγίζει.

Νίνα την μαστίχα κ το λιβάνι δοκίμασε να τα κοπανίσεις μέσα σε διπλωμένο χαρτί λαδόκολλας, εννοήτε μόνο με το γουδοχέρι. καμμία σχέση με το γουδί!!!! ή ευκολία!!! idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΣαβ Σεπ 17, 2011 10:09 pm

ΝΙΝΑ το ανοιχτοχρωμο κερι ειναι απο τα απολεπισματα, επισης αν η αλοιφη εχει βασιλικο λιπος ή λιγο την κορυφη του γαλακτος , παλι ξανοιγει το χρωμα.

Παντως οπως και να εχει η διαχειρηση των υλικων γινετε σε μπεν μαρι. Προτιμηση εμαγιε κατσαρολας και αποφυγη μεταλλικων κουταλιων .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 10:15 am

MILIBEE έγραψε:

.....
επισης αν η αλοιφη εχει βασιλικο λιπος ή λιγο την κορυφη του γαλακτος ,



μήπως να έκανες μία μετάφραση φιλενάδα ;;;

γιατί πρώτη φορά διαβάζω για βασιλικό λίπος και κορυφή του γάλακτος σε σχέση με τις μέλισσες .

με άλλα ζώα τα έχω συνδέσει το γάλα και το λίπος.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 10:31 am

milmos έγραψε:
συνάδελφοι όταν φτιάχνουμε βάμμα πρόπολης προκύπτει πάντα το ίζημα αυτής.

Εδώ μέσα κάπου άκουσα, ότι με αυτό το ίζημα φτιάχνουμε αλοιφή πρόπολης που προορίζεται βασικά για δερματικές παθήσεις.

Ξέρει κανείς να μου πει την συνταγή για την αλοιφή αυτή?
ευχαριστώ

σου παραθέτω αυτά που βρήκα σχετικά με την κρέμα πρόπολης.
Στο δίνω όπως το βρήκα

.................................................
τα κατακαθια τα τοποθετουμε σε υφασματινη σακουλα τοποθετουμε ενα βαρος απο πανω και βραζουμε σε κατσαρολα με νερο.
το κερι που μαζευεται στην επιφανεια περιεχει προπολη η οποια χρησιμοποιειται για την παρασκευη αλοιφης.
η αλοιφη απαιτει :
150 gr του παραπανω κεριου.
240 gr λανολινη λιωμενη σε μπεν μαρι.
520 gr φυτικο λαδι.
αφου το μιγμα κρυωσει προσθετουμε 90 gr απο συμπηκνωμενο διαλυμα προπολης.το νερο που προκυπτει απο το βρασιμο των υπολειμματων του διαλυματος προπολης περιεχει υδατοδιαλυτα μερη τηε προπολης και εχει αντισηπτικες ιδιοτητες .μετην προσθηκη οινοπνευματος για την καλυτερη συντηρηση του μπορει να χρησιμοποιηθει σαν after-shave.

..........................................................

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 1:05 pm

NINAS έγραψε:
MILIBEE έγραψε:

.....
επισης αν η αλοιφη εχει βασιλικο λιπος ή λιγο την κορυφη του γαλακτος ,



μήπως να έκανες μία μετάφραση φιλενάδα ;;;

γιατί πρώτη φορά διαβάζω για βασιλικό λίπος και κορυφή του γάλακτος σε σχέση με τις μέλισσες .

με άλλα ζώα τα έχω συνδέσει το γάλα και το λίπος.


Ειναι ξεκαθαρο ,οτι δεν εχω γραψει καπου, οτι εχουν σχεση με τις μελισσες βασιλικο λιπος και κορυφη γαλακτος, το θεμα μας ειναι η κεραλοιφη.

βασιλικο λιπος ειναι απο τη "δαντελα" των σπλαχνων του χοιρινου
κορυφη γαλακτος ειναι το βουτυρο απο προβειο γαλα που προερχετε μετα απο πολυωρο χτυπημα

Για ολα υπαρχει η πρωτη φορα lol!



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 3:05 pm

MILIBEE έγραψε:
[
Για ολα υπαρχει η πρωτη φορα lol!


μπα... ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία
και μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει αηδία htipieme htipieme

καλύτερα να λείπουν απο τα δικά μου παρασκευάσματα

ευχαριστώ πάντως για τις επεξηγήσεις. sevasmos sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 3:16 pm

Η σκεψη δεν ειναι ανωτερη απο την δοκιμη και τα αποδεδειγμενα αποτελεσματα.

Το θεμα ειναι πως δεν ειναι ευκολο ουτε το ενα ουτε το αλλο να το βρουμε σαν υλικα .
Το βασιλικο λιπος σε κεραλοιφη με καθαρο ανοιξιατικο κερι (το δικο μας εχει παραφινη απο το φυλλο κηρηθρας) εχει αριστες αντιγηραντικες ιδιοτητες
και η κορυφη γαλακτος αναμεμειγμενη με θυμαρισιο μελι και με καθημερινη ληψη κανει προληψη και θεραπεια οστεοπορωσης.
Παλια το χρησιμοποιουσαν και σε καταγματα.
Οποτε αφηνουμε κατα μερος την αηδια ,αλλιως δοξα να χει υπαρχουν κρεμουλες με χημικα ακομη και στο φαρμακειο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Σεπ 18, 2011 3:39 pm

Το βασιλικο λιπος και η κορυφη γαλακτος, ειναι αριστα φυσικα υλικα οπως και το δικο μας κερι. Αηδια ειναι τα υλικα που χρησιμοποιουν οι μεγαλες εταιριες για την παρασκευη προιοντον που δυστυχως προοριζονται οχι μονο για κρεμες προσωπου αλλα και για περιποιηση βρεφων. π.χ. πλακουντας απο αμβλωση !!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΔευ Σεπ 19, 2011 9:48 am



ευχαριστώ και τους δύο για τις συμβουλές.

όταν θα φτάσω σε ανώτερα επίπεδα, γιατι ακόμα είμαι στην αρχή θα επανέλθω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΔευ Σεπ 19, 2011 6:14 pm

Η κεραλοιφή με πρόπολη είναι θαυματουργή (ακόμη κ για ρυτίδες!!!) queen και χωρίς τα δυσκολοεύρετα αυτά υλικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΤρι Σεπ 20, 2011 6:10 pm

giota έγραψε:
Η κεραλοιφή με πρόπολη είναι θαυματουργή (ακόμη κ για ρυτίδες!!!) queen και χωρίς τα δυσκολοεύρετα αυτά υλικά.

προχθές έκανα την δεύτερη παρασκευή και έγινε πολύ καλύτερη

πρόσθεσα λιβάνι, και χαμομήλι. περισσότερη πρόπολη απο την πρώτη φορά, και περισσότερη αναλογία αμυγδαλέλαιου.

Γιώτα εφάρμοσα την συμβουλή σου για το τρίψιμο της μαστίχας και του λιβανιού, καθώς και την συμβουλή της Millibee για το μπέν μαρί.

Το χαμομήλι : το έβαλα σε ένα τούλινο σακκουλάκι (μαζεμένο με τα χεράκια μου στο κτήμα, απο σημείο απάτητο απο ανθρωπο και ζώα) και το έτριψα πάνω σε μία λαδόκολα.
έτσι το πήρα σε ποιό ψιλοτριμένη κατάσταση. Μετά το πέρασα απο ένα ψιλό σουρωτήρι, και έμεινε σχεδόν σκόνη. Τα πιο χοντρα κομμάτια πάνε για ρόφημα.

Όταν το έβαλα στην κρέμα, μαζί με τα άλλα, βγήκε πάνω πάνω το περισσότερο και το αφαίρεσα με κουταλάκι στο τέλος της παρασκευής της αλοιφής.

Και με λιγότερα πασαλίματα στην κουζίνα cheers Σημαντικότατο. petheno petheno

Οι κόκκοι του χαμομηλιού, με τον αφρό της αλοιφής, έχω την εντύπωση ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν scrub, (πετραδάκι απολέπισης, το έλεγε κάποια γιατρός δερματολόγος) αλλά θα σας πω μεθαύριο που θα το δοκιμάσω.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gewrgia
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15, 2011 8:10 pm

καλησπερα σας!!!!
ψαχνοντας για συνταγη προπαλοιφης κατεληξα στο δικο σας ωραιο φορουμ.
ενας θειος , που εχει δικα του μελισσια στη Λευκαδα....μου εδωσε το καλοκαιρι ενα κομματι προπολη και μου ειπε οτι εχει αντισηπτικες ιδιοτητες.με συμβουλεψε να το βαλω σε οινοπνευμα για 20 μερες σε σκοτεινο μερος...αλλα δεν ξερω τι χρηση μπορει να εχει αυτο το διαλυμα. η προπολη που μου εδωσε ειναι ενα καφε σκουρο κομματι σαν πλαστελινη. εγω θελω να φτιαξω προπαλοιφη.
εχετε την καλοσυνη να μου πειτε πως μπορω να την φτιαξω???
ευχαριστω εκ των πρωτερων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15, 2011 10:21 pm

Καλως ορισες Γεωργια. Κρεμα απο σκετη προπολη δεν νομιζω οτι γινετε . Μπορεις να κανεις βαμμα προπολης με ποσιμο οινοπνευμα ή λαδι προπολης.
Δες λιγο τις ηδη υπαρχουσες αναρτησεις μας για το θεμα κεραλοιφης και διαχειρησης προπολης και παλι εδω ειμαστε flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 7:24 pm

Και επανερχομαι στο θεμα, αντε και την φτιαξαμε την κεραλοιφη, που την βαζουμε; Που βρισκουμε βαζακια για κρεμες; Στα μελισσοκομικα μαγαζια μονο βαζα για μελι βρισκω και στα φαρμακια κατι πλαστικα, καμια ιδεα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 9:15 pm



πρόσωπο. ρυτιδούλες, τραύματα, ξηροδερμία......

βαζάκια για μικρή ποσότητα, για προσωπική χρήση απο υαλοπωλείο


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 10:08 pm

NINAS έγραψε:


πρόσωπο. ρυτιδούλες, τραύματα, ξηροδερμία......

βαζάκια για μικρή ποσότητα, για προσωπική χρήση απο υαλοπωλείο



Ευχαριστω για την απαντηση, αυριο θα ριξω μια ματια, αν και δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που ψαχνω. Εγω ενδιαφερομαι για καμια 200αρια βαζακια και η εκφραση σου ....για προσωπικη χρηση με κανει να το σκεφτομαι αν θα μου κανουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 10:14 pm


είσαι Αθήνα ;;;;;

για να σου στείλω κάποιες πληροφορίες σχετικά με βαζάκια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 10:38 pm

beespyros βαζακια γυαλινα, μπορεις να βρεις κατεβαινοντας απο την Ομονοια στην οδο Αθηνας στα αριστερα σου, ή στην Ευρυπιδου , σε πολυ καλες τιμες. Επισης ψαξε στο google στο ονομα Χαλκιαδακης για χονδρικη (δεν ειναι διαφημιση!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

αλοιφή πρόπολης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αλοιφή πρόπολης   αλοιφή πρόπολης Icon_minitimeΚυρ Ιαν 15, 2012 11:37 pm

giota έγραψε:
beespyros βαζακια γυαλινα, μπορεις να βρεις κατεβαινοντας απο την Ομονοια στην οδο Αθηνας στα αριστερα σου, ή στην Ευρυπιδου , σε πολυ καλες τιμες. Επισης ψαξε στο google στο ονομα Χαλκιαδακης για χονδρικη (δεν ειναι διαφημιση!)

Και που τα ξερεις εσυ ολα αυτα απο τοσο βορεια; Thanks, και θα πηγαινα μες στην βδομαδα προς τα εκει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αλοιφή πρόπολης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΒΑΜΜΑ ΠΡΟΠΟΛΗΣ
» Καθαρισμος προπολης
» καθαρισμός πρόπολης
» σιτες προπολης
» Αξιοποιηση κεριου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: