Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
atlandas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.   Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Icon_minitimeΤετ Σεπ 14, 2011 11:15 am

Για σας, είμαι νέο μέλος μιας και χρειάζομαι 1-2 συμβουλές για έναν εισβολέα, ίσως «βασίλισσα» μέλισσα που εγκαταστάθηκε μέσα στο δωμάτιο μου!
Την τελευταία εβδομάδα άρχισε να κυκλοφορεί μια τεράστια μέλισσα χ2 του φυσιολογικού μεγέθους, μέσα στο δωμάτιο. Πάντα την έβγαζα έξω και έκλινα για λίγη ώρα το παράθυρο, αλλά μετά από 2-3 ώρες (καλοκαίρι κιόλας), το άνοιγα και μέσα σε κλάσματα δευτερόλεπτου έμπαινε μέσα!
Μετά από παρακολούθηση ανακάλυψα ότι έχει μια φωλιά μέσα στο δωμάτιο!! Στο νταβάνι εκεί που κρέμεται το φωτιστικό και που μπαίνει το καλώδιο μέσα στον τοίχο, έχει μια μικρή τρύπα (κακή κατασκευή) και μπαίνει εκεί μέσα!

Θα φανεί περίεργο αλλά από τότε που το ανακάλυψα, είναι ευγενέστατο ζώο.. Δηλαδή αν έχω κλειστά έρχεται κοντά μου και μου υποδεικνύει να του ανοίξω το παράθυρο να βγει, δηλαδή κάνει αισθητή την παρουσία του, όταν θέλει να βγει έξω!!.. Λειτουργεί ακόμη και σαν ξυπνητήρι για να βγει έξω.. με ξυπνά δηλαδή. Είναι από τα άγραφα. Δεν με ενοχλεί καθόλου, απλά κάνει κύκλους γύρω μου και μετά κάθετε πάνω στο παράθυρο μέχρι να το ανοίξω να βγει!!!!
Είμαι φωτογράφος και ασχολούμαι γενικά με την μικρο φωτογραφία, δεν θέλω να το σκοτώσω και επειδή θα μετακομίσω σε άλλο σπίτι, είναι καταδικασμένο.

Τι να κάνω για να το βγάλω από εκεί? Μπορώ να αγοράσω μια μίνι κυψέλη να εγκατασταθεί εκεί προσωρινά? Για να μεταφερθεί και εύκολα??
Η να το αφήσω να πεθάνει.. Να συμπληρώσω ότι φέρνει και άλλες μέλισσες που και που αλλά της διώχνουμε, κάθετε μόνο του.. λολ
Τραγωδία μαζί με σάτιρα.. βοηθήστε με..

Περιγραφή αυτού του εντόμου για να είμαι και σίγουρος ότι επρόκειτο για βασίλισσα.
Είναι περιπου τα ίδια χρώματα με την μέλισσα, ποιο σκοτεινά χρώματα, παραθέτω και μια φωτογραφία, απλά είναι τεράστιο και χωρίζεται το σώμα του σε 2 τμήματα, από πολύ λεπτό σκελετό.. Δεν ξέρω εάν το περιέγραψα σωστά.
Μια φορά που έτυχε να μπουν και άλλες μέλισσες μέσα στο σπίτι και να κατευθυνθούν εκεί, ήταν μέλισσες 100%..

Η φωτογραφία μου ανήκει, με αποτέλεσμα δεν τίθεται θέμα περί δικαιωμάτων.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.   Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Icon_minitimeΤετ Σεπ 14, 2011 11:58 am

Συνηθως οι βασσιλισες δεν βγαινουν εξω απο την φωλια τους παρα μονο για γονιμοποιηση η για αφεσμο!! queen

Για τις εξωτερικες δουλειες εχουν τις εργατριες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
atlandas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.   Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Icon_minitimeΤετ Σεπ 14, 2011 12:03 pm

Δεν τα ξέρω καλά, μπας είναι κηφήνας,? Έν πάση περιπτώσει, πως μπορώ να το βγάλω εκτός, η έστω να το κάνω να φτιάξει την φωλιά του σε μια κινητή μονάδα για να το μεταφέρω εγώ μετά? το μόνο σίγουρο ότι έφτιαξε φωλιά μέσα στο νταβάνι.. λολ

Σε καμιά περίπτωση δεν είναι αυτό [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
η αυτό [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επειδή τα φωτογραφίζω, δεν έχει τύχει να ξαναδώ κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων, η διαδικασία μεταφοράς τους, η να τα κάνουμε να βρουν αλλού φωλιά, σίγουρα είναι η ίδια.. όποια συμβουλή στο τι να κάνω, είναι δεκτή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.   Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Icon_minitimeΤετ Σεπ 14, 2011 2:15 pm

Καμια φωτο του?

Εισαι σιγουρος οτι δεν υποβοσκει καποιο μελισσοκολλημα και οτι συντομα δεν θα ρωτας πως θα φτιαξεις τις πρωτες σου κυψελες? Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
atlandas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.   Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Icon_minitimeΤετ Σεπ 14, 2011 3:08 pm

Είναι δύσκολο να το φωτογραφίσω σε ήρεμη κατάσταση, όπως καταφέρω έξω στην φύση.. Διότι χώνετε στο νταβάνι και βγαίνει όποτε θέλει να πάει έξω.. ΛΟΛ..
Από την άλλη λυπάμαι να το σκοτώσω γιατί φωτογραφίζω χρόνια τέτοια πράγματα και τα έχω αγαπήσει.. πέρα από αυτό, μου έχουν αποδείξει ότι αναπτύσσουν δικό τους χαρακτήρα το κάθε ένα, δεν είναι κάτι το μηχανικό η άψυχο πλάσμα.. Όμως έχω το καλό ότι με εμπιστεύονται πάντα και με αφήνουν να τα φωτογραφίζω ελεύθερα, ακόμη και από απόσταση 5 χιλιοστών… δεν μου επιτίθενται.

Αν καταφέρω να το βγάλω την ώρα που ζουζουναρι για να βγει έξω.. θα βγάλω εδώ μια..

Απλά σκέπτομαι πώς να το γλιτώσω τώρα, θα προτιμούσα να έφευγε έξω στην φύση, παρά να μετακομίσω, κλειδωθεί το σπίτι και ψοφήσει κλειδωμένο.. Η να το σκοτώσουν οι επόμενοι.. Από την άλλη αν πουλανε τεχνητές κυψέλες (μικρές σαν κώνος) και έφραζα την τρύπα στο νταβάνι για να μάθει εκεί μέσα.. θα μπορούσα να το πάρω στο άλλο σπίτι που θα πάω και έχει μεγάλο κήπο με δέντρα .. (όχι σαν κατοικίδιο..λολ, αλλά για να το ελευθερώσω εκεί με την φωλιά..)
Από την άλλη, για αυτό που είπες ότι μπορεί να καταλήξω με αυτό το επάγγελμα.. Φέτος δίνω εξετάσεις για έξτρα πτυχίο, σκέπτομαι δασολογία η έστω έναν κλάδο αυτού του τύπου.. Για να μπορώ να τα συνδυάζω και με την φωτογραφία μου..

Γιαυτο επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα φωλιές και διάφορα τέτοια.. αν πουλανε τέτοια πράγματα, να το βοηθήσω να ξεκολλήσει από το νταβάνι και να το αμολήσω στην φύση μετά… Τώρα έτσι όπως είμαι..δεν φεύγει.. στήνει και καρτέρι όταν ανοίξω το παράθυρο για να μπει μέσα.. Είναι 2 εβδομάδες που γίνεται αυτό έντονα.. Δώστε μου αν είναι οδηγίες και μαγαζιά να αγοράσω φωλιά.. λολ.. η κάποιο τρόπο να το κάνω να φύγει.. ευγενικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.   Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Icon_minitimeΤετ Σεπ 14, 2011 6:40 pm

Φιλε κηφηνας ειναι . Το Φθινοπωρο το μελισσι τους αναγκαζει τους κηφηνες να αποχωρησουν γιατι τους ειναι αχρηστοι.Δεν χρειαζονται στην κοινωνια του μελισσιου .Ανοιξιατικα οταν θα χρειαστουν αρσενικα για να γονιμοποιησουνε τις νεες βασιλισσες τοτε ξανα αρχιζει και τοποθετει αρσενικα αβγα η παλια βασιλισσα.
Δεν εχουν κεντρι , δεν χτιζουν κηρηθρες , δεν συλλεγουνε τροφες .
Ειναι καταδικασμενος ...με τα πρωτα κρυα θα πεθανει .
Δεν ειναι κατοικιδιο να το κλεισεις στο κλουβι.Και μονος του δεν μπορει να επιβιωσει.
Παντως μπραβο για το ενδιαφερον σου sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.   Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Icon_minitimeΠαρ Σεπ 16, 2011 12:02 pm

Πραγματικά μια τρυφερή κι ασυνήθιστη ιστορία!!!

Ότι "μέλισσα" κι αν είναι, αν μπορείς την μέρα που θα μετακομίσεις πιάστο σε κάποια παγίδα και πάρτο μαζί σου. Στο νέο σπίτι που θα πας το αφήνεις ελεύθερο έξω στην φύση κι εκείνο απλά θα φτιάξει κάπου νέα φωλιά. Αν φύγεις αρκετά μακριά δεν θα μπορέσει να ξαναεπιστρέψει στο παλιό σπίτι, κι έτσι δεν θα κινδυνεύει από τους νέους ένοικους!

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την τόσο ασυνήθιστη συγκατοίκηση, κι όχι μόνο απλά συστέγαση που την βλέπουμε πολύ συχνά!!!
Μπράβο σου!!! sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
atlandas
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.   Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου. Icon_minitimeΚυρ Οκτ 16, 2011 3:37 am

Ευχαριστώ, αν και καθυστερημένα μιας και είμαστε σε μετακόμιση, κάτι θα σκαρφιστώ και θα το πάρω μαζί και εν συνεχεία αυτό επιλέγει τι θα κάνει.. Αν το αφήσω εδώ, θα σφραγιστή το σπίτι και δεν μου κάνει.. ας είναι και έντομο… τι macro φωτογράφος θα ήμουν αν το άφηνα να πεθάνει έτσι.. Το σπίτι δυστυχώς δεν είναι και πολύ μακριά, ούτε μισό χιλιόμετρο, όμως θα είναι σφραγισμένο αν πει να επιστρέψει εδώ στην γειτονιά του..
Δεν είναι μέλισσα τελικά, αλλά είναι περίεργο και ανήκει σε αυτή την κατηγορία..

Τώρα που κάνει κρύα και λίγες βροχές, βγαίνει αραιά και που, αλλά θα σκαρφιστώ κάτι, η με τεχνίτη φωλιά και μέλι μέσα (δικια μου ιδέα) για να μπαίνει και να συνηθίσει, η θα το κλείσω σε βαζάκι με τρύπες στο καπάκι, για λίγη ώρα ωσότου το μεταφέρω κάπου ασφαλή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καλημέρα, μια συμβουλή σε ένα περίεργο θέμα μου.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Περίεργο.... ή... Συνηθισμένο ????
» Μου φαίνεται περίεργο...
» Περίεργο πέταγμα μελισσών
» Άπειρος : Ζητώ την συμβουλή σας.
» Συμβουλή προς νέους μελισσοκομους

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οι μέλισσες-
Μετάβαση σε: