Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΚυρ Σεπ 04, 2011 11:46 pm

Δωρεαν μαθηματα για αποφοιτους α λυκειου ξεκινουν μετα απο χρονια στην Γεωργικη Σχολη Αθηνων.
Αναρωτιομουν γιατι ειχε γεωργικη σχολη μονο η Θεσσαλονικη , δεν ηξερα οτι ειχαμε και εδω.
Οποιος ενδιαφερετε οι εγγραφες μεχρι 14 Σεπτεμβρη.

http://www.ogeeka-dimitra.org.gr/eisagogi/tee_sigrou.htm
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=393058

http://echetle.info/news/387-epanalitourgi-i-epaggelmatiki-sxoli-sto-ktima-syggrou.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μια Πόλη "Ανθίζει"   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΤρι Σεπ 06, 2011 11:09 pm

Έρχεται λοιπόν η Κρίση και μας βαράει αλύπητα, πανικόβλητοι όλοι κατεβαίνουμε στην Πλατεία Συντάγματος να διαδηλώσουμε και κάποιοι δεν θέλουμε να συνειδητοποιήσουμε ότι φταίμε και εμείς εκτός από τους Πολιτικούς και τα Υπουργεία για όλα όσα συμβαίνουν.
"Ανεργία"- φωνάζει ο ένας. "Άχρηστοι Πολιτικοί" φωνάζει ο άλλος. "Είμαστε Ελληνες και αγαπάμε τον τόπο μας"- φωνάζουν όλοι μαζί.

Αν αγαπάς τον τόπο σου τότε Νοιάζεσαι να τον Καλλιεργήσεις.
Ναι. Τον κάνεις να Ανθίσει. Δεν χάνεις ούτε λεπτό να Γειώσεις τα Χέρια σου στο χώμα. Ακόμα και στο λίγο χώμα της Τσιμεντούπολης. Και σε λίγο καιρό βλέπεις να σκάει ο σπόρος, να αναπτύσεται ο Κόπος των Χεριών σου, να ψηλώνει το Δέντρο που πότιζες. Να πλημυρρίζουν οι αυλές Χρώματα, και Γεύσεις. Και τα Μελλίσια κοντά, να στήνουνε Χορούς.

Μπορεί αυτή η άσχημη Πόλη άραγε κάποτε να Ανθίσει στα χέρια μας?

Το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Πήρε λοιπόν την Πρωτοβουλία μετά από 8 χρόνια λουκέτο, και Ξανανοίγει Φέτος την Γεωργική Σχολή Συγγρού. Βρίσκεται στα Ανάβρυτα, στο Κτήμα Συγγρού, που πολλοί από εσάς γνωρίζετε ως το μέρος που γίνονται τα Σεμινάρια του ΙΓΕ για τη Μελισσοκομία και όχι μόνο.

Το Τμήμα που θα λειτουργήσει Φέτος είναι η παλιά ΑνθοΚηποτεχνία. Σήμερα λέγεται: <ΦΥΤΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΤΟΠΙΟΥ>. Και έχει αναβαθμίσει την ικανότητα να καλλιεργείς και να φροντίζεις φυτά, βότανα και δέντρα στις απαιτήσεις της Σημερινής εποχής. Ακόμη και με σχεδιασμό Φυτοτεχνικών Έργων σε h/y. Είναι ένα επάγγελμα που έχει να προσφέρει Όραμα και Δημιουργικότητα ακόμη και μέσα στο Μεγάλο και Άσχημο Αστικό μας Κέντρο.

Οι εγγραφές είναι 1-14 Σεπτέμβρη. Η Σχολή είναι 2 χρόνια και ΔΩΡΕΑΝ η φοίτησή της.
Δεν δίνεις εξετάσεις, απαιτείται μόνο να έχεις απολυτήριο της α' Λυκείου.
Τα μαθήματα γίνονται μέσα σε έναν Όμορφο Φυσικό Χώρο και όχι μόνο μέσα στις τάξεις.
Οι μισές ώρες είναι εργαστήρια, έξω στη Φύση του Κτήματος και στα θερμοκήπια!
Οι φετινοί εγγέγραμμένοι θα είναι και λίγο τυχεροί, πριν αλλάξει το σύστημα Εκπαίδευσης.
Η χρονιά 2011-2012(α' τάξη) και 2012-2013 (β' τάξη) δεν θα έχει μαθήματα Γενικού Λυκείου (ξανά: Ιστορία, Μαθηματικά, Θρησκευτικα, κτλ) αλλά μόνο της Ειδικότητας μαθήματα!

Τα μαθήματα είναι:
Α ΤΑΞΗ
Ανθοκηπευτικές Καλλιέργειες
Μηχανήματα και Εργαλεία Φυτοτεχνικών Έργων
Φυτά Κηποτεχνίας
Θερμοκηπιακές Εγκαταστάσεις
Στοιχεία Αρχιτεκτονικής Τοπίου

flower


Β ΤΑΞΗ
Εμπορία Γεωργικών ΠροΪόντων
Φυτοπροστασία
Συντήρηση Κηποτεχνικών Εφαρμογών
Εφαρμογές Αρδευτικών Δικτύων στην Κηποτεχνία
Κηποτεχνικές Εφαρμογές
H/Y και Σχεδιασμός Φυτοτεχνικών Έργων

Πόσοι από εσάς αγαπούν αυτά που Τρυγούν οι Μέλισσες?

Μια Πόλη"ΑνθίΖει"
flower flower flower



Για Περισσότερες Πληροφορίες:
ΕΠΑ.Σ. ΣΥΓΓΡΟΥ: Λ. Κηφισίας 182, 14 562 Μαρούσι, Τηλ.: 210 2128119 και 210 8012701
Ο.Γ.Ε.Ε.Κ.Α. "ΔΗΜΗΤΡΑ": Αχαρνών 29, 104 39, Αθήνα, Τηλ.: 210 8821404-6, Fax.; 210 8250246
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΤετ Σεπ 07, 2011 2:06 am

MILIBEE έγραψε:
Δωρεαν μαθηματα για αποφοιτους α λυκειου ξεκινουν μετα απο χρονια στην Γεωργικη Σχολη Αθηνων.
Αναρωτιομουν γιατι ειχε γεωργικη σχολη μονο η Θεσσαλονικη , δεν ηξερα οτι ειχαμε και εδω.


Αιμιλία, είχαμε, έχουμε, και θα έχουμε Σχολή στην αθήνα.
Το πρόβλημα είναι ότι και οι ίδιοι οι Αθηναίοι δεν το έμαθαν ποτέ.

"Αν αγαπάς τον Τόπο σου τότε Νοιάζεσαι να τον Καλλιεργήσεις. Να τον κάνεις να Ανθίσει."
έγραψα παραπάνω. (πω πω!!!! τί έγραψα πάλι η άτιμη? στη... Διαφήμιση Δούλευα? kala poli gelio )

Αν δεν τον κάνεις να Ανθίζει και να Καρπίζει τότε δεν είσαι άξιος να τον έχεις καν...

είμαστε ελαφρώς Γκαβοί εδώ στην Αθήνα affraid ...
βλέπουμε και πολύ t.v. he he he
και έχουμε και τη συνήθεια να ζουλεύουμε το γαϊδαρο του γείτονα (Θεσσαλονίκη).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΤετ Σεπ 07, 2011 9:12 am

Αυτο που με χαλαει , ειναι που τα μαθηματα ειναι ΔΩΡΕΑΝ,εγω θελω να πλερωνω lol!

Μολις λυσω ενα μικρο θεματακι που εχω με το απολυτηριο.......(που πηγε αραγε μετα απο τοσα χρονια? )Μαλλον θα με εχεις συμμαθητρια .

Κανονισε αν ειμαστε στο ιδιο θρανιο , πιανω χωρο.
Μπορω να σου αφησω αδεια, την επανω δεξια γωνιτσα να βαζεις τα πραγματα σου . kala poli gelio
Αχ ποσο μεγαλη καρδια ειμαι


(προλαβαινω για ποδια και κορδελα , αλλα Θεοπουλα?) eklisa eklisa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΤετ Σεπ 07, 2011 11:24 am

MILIBEE έγραψε:
Αυτο που με χαλαει , ειναι που τα μαθηματα ειναι ΔΩΡΕΑΝ,εγω θελω να πλερωνω lol!

Εμένα με χαλάει που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ βάλει ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ. goustaro
Αν δεν μου θυμίζουν συνέχεια ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ δεν είμαι συγκεντρωμένη study σε αυτό που θέλω! Ούτε αποφασίζω να Φύγω από τις Πολυεθνικές kala poli gelio
Δεν έχω το σωστό Επιχείρημα να τους Πω... βρε παιδί μου- την Ώρα που τους Φωνάζω Πού να... "Τοποθετήσουν" τον Μισθό μου!!! kala poli gelio

(ας αγοράσουν με αυτόν και την Ακρόπολη!!!)



MILIBEE έγραψε:
Κανονισε αν ειμαστε στο ιδιο θρανιο , πιανω χωρο.
Μπορω να σου αφησω αδεια, την επανω δεξια γωνιτσα να βαζεις τα πραγματα σου . kala poli gelio

Δε φέρνω πολλά. 1 τεμάχιο. Το ταψί με τη σπανακόπιττα* για το διάλειμμα. oraia
ή ΤΗΝ Πίτα την Κεφαλονίτικη... και τις Μάντολες!!!!!
lol!

(από Καντίνες προσέχω τί ψωνίζω, παραιτήθηκα τη Μέρα που η Σοκολάτα* Υγείας Παυλίδη πουλήθηκε ageludi στη Phillip-Morris/Kraft) klama
και εγώ τη σχεδίαζα sokaristiko Απαπα προσέχω που βάζω τα χεράκια μου.

flower flower flower flower flower




A, ρε πράγματα που δεν ξέρουμε οι Αθηναίοι....! affraid ελαφρώς γκαβοί. πολύ t.v. he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΠαρ Σεπ 09, 2011 12:34 am

E ..........να scratch κοιτα............εεε αν προκειτε για ταψι πιττα, μπορω να σου κανω χωρο ,πολυ , οσο εσυ θελεις .
Μαλιστα μπορεις να το εχεις ολο απο την δικη μου μερια , δεν με πειραζει , μπορω να γραφω και στα γονατα . petheno

Ετσι πες πες κι αλλα για τον σοκολατοπουλημενο , μπας και τα εμπεδωσω και ανοιξω τα γκαβα μου. Εξ αλλου χρονο εχουμε στο SUPER τωρα , δεν ειναι αναγκη οτι βλεπει ο ματης να το κουβαλαει ο καροτσης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΠαρ Σεπ 09, 2011 11:26 am

MILIBEE έγραψε:
E ..........να scratch κοιτα............εεε αν προκειτε για ταψι πιττα, μπορω να σου κανω χωρο ,πολυ , οσο εσυ θελεις .
Μαλιστα μπορεις να το εχεις ολο απο την δικη μου μερια , δεν με πειραζει , μπορω να γραφω και στα γονατα . petheno
flower



Ετσι πες πες κι αλλα για τον σοκολατοπουλημενο , μπας και τα εμπεδωσω και ανοιξω τα γκαβα μου. Εξ αλλου χρονο εχουμε στο SUPER τωρα , δεν ειναι αναγκη οτι βλεπει ο ματης να το κουβαλαει ο καροτσης

Και γω τα ίδια Αιμιλία. Χρήματα είχα και χρήματα δεν χαιρόμουν. Σαν υπνωτισμένη πήγαινα μέσα στους διαδρόμους του Super Market. Περπατάω και γρήγορα... και ήταν λες και μ' είχαν στον αυτόματο.
Το κέφάλι μου ήταν καζάνι από το πολύ κομπιούτερ και τα καψόνια τους να ξανα-ξανα-ξανα κάνω τις δουλειές που με ασφυχτικές προθεσμίες είχα μόλις τελειώσει. Αγόραζα συνέχεια τα ίδια 5 πράγματα στο σούπερ μάρκετ επειδή ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ αν ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ να ΦΑΩ.
Παραλίγο να πάθω αβιταμίνωση. Όταν παραιτήθηκα μου φάνηκε Πανέμορφη η Λαική Αγορά και οι Γεύσεις από τα Φρέσκα Οπωρο-Λαχανικά που μέχρι τότε αγόραζα από το Σουπερ Μάρκετ επειδή δεν είχα Ποτέ χρόνο να πάω να ψωνίσω Φρέσκα. Ευτυχώς μου ψώνιζε η μάνα καμιά φορά Φρούτα αλλιώς.... ageludi
Επίσης επειδή δεν είχα την ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ότι δεν με φτάνουν τα χρήματα... ουδέποτε κοίταζα συγκριτικά τις Τιμές σε άλλα Προιόντα που θα μπορούσα να πάρω εκεί.
Τα 5 καλούδια που ψώνιζα τότε, ευτυχώς δεν ήταν πράγματα που μου τα προβάλανε από την τι-βι.
Αλλιώς.... πάλι θα είχα κάνει.... ageludi
Δε βλέπω t.v. χρόνιααααα. Μόνο για κανά ντοκιμαντέρ την είχα και Κινούμενα Σχέδια goustaro
αααα!!!!! και για τη ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ!

Χρήματα είχα και χρήματα δεν χαιρόμουν. Με είχαν κάνει μια εργάτρια-Μέλισσα της Άνοιξης και μου΄χαν Ορίσει και την... ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΜΟΥ λες και είμαι Προϊόν τους!

Αν δεν την κοπανούσα για τα Βουνά και τα σπήλαια τα Σ/Κ, Μακρυά από δαύτους, θα είχα τινάξει τα πέταλα flower !
Είμαι και Αντιδραστική από τη Φύση μου και τους "έμπαινα"- που λέμε στην Κεφαλονιά.
Σήκωνα μπαιράκι που λες και συ. Γρύλιζα όταν απειλούνταν το Σ/Κ μου στο βουνό!!!!
Ήθελαν να δουλεύω ΣΥΝΕΧΕΙΑ- ΓΡΗΓΟΡΑ- ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ τί να ΚΑΝΩ!
Και ήμουν δυστυχώς ο μοναδικός άνθρωπος εκεί μέσα που Επαναστατούσε και Φώναζε για τα δικαιώματα του Ανθρώπου. Φώναζα και για τα δικά τους ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ μα ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΝ... Είχαν βλαφθεί από τις ΙΔΕΕΣ του Μεγαθήριου και πιθανώς από αυτά που Έτρωγαν.
Όσο ήμουν όμως εκεί- Ημουν "Επίμονη Κηπουρός". Διάβαζα- έψαχνα και αναζητούσα πληροφορίες μέσω διαδικτύου για τα Συστατικά που περιείχαν όσα έφτιαχνα για αυτούς. Έτσι, διάβασα πολλές έρευνες για τις βλάβες που προκαλούν τα συντηρητικά -Ε. Και δεν έχουν να κάνουν με μακροπρόθεσμες ασθένειες μόνο. (ότι είναι Καρκινογόνα). Το κακό για μένα ήταν ότι αυτά τα διάβαζα από το κομπιούτερ μου στη δουλειά, όταν "σχόλαγα". Μέσα σε μια εταιρεία που Και το τηλέφωνό μου παρακολουθούνταν και καταγραφόταν ακόμη και η παραγγελία λαχανικών στη μάνα μου. Φυσικά καταγράφονταν και οι Οθονιές του κομπιουτερ μου στον "Κεντρικό sERVer".
Απαπα. Τρομοκρατία. Μακριάααααααα sokaristiko

Το ταψί θα μπει στη μέση! Τα κομμάτια θα κόβονται λες με το κλαδευτήρι? kala poli gelio
ή με τα Χέρια?????? όταν Τρως με τα Χέρια μου φαίνεται ότι όλα είναι πιο Νόστιμα!!!!
mam

Λες να δικαιούμαστε και Εκδρομή 1 φορά το Μήνα????? goustaro goustaro goustaro

Υ.Γ. Τίς προάλες που' χα πάει για την εγγραφή στα σεμινάρια μελισσοκομίας του Ιγε, εκεί πάνω, όταν περίμενα να πλερώσω μέτρησα τουλάχιστον 4-5 κίσσες που πετούσαν πάνω από τον κόσμο!
Τώρα, μπορώ να εκτιμήσω με "άλλα μάτια" το Δάσος Συγγρού. Όχι μόνο με το ρεμπελιό της Εκδρομής όταν ήμουν στο Σχολείο. goustaro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΠαρ Σεπ 09, 2011 10:33 pm

maroussw έγραψε:
Χρήματα είχα και χρήματα δεν χαιρόμουν. Με είχαν κάνει μια εργάτρια-Μέλισσα της Άνοιξης και μου΄χαν Ορίσει και την... ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΜΟΥ λες και είμαι Προϊόν τους!

Αν δεν την κοπανούσα για τα Βουνά και τα σπήλαια τα Σ/Κ, Μακρυά από δαύτους, θα είχα τινάξει τα πέταλα !
Είμαι και Αντιδραστική από τη Φύση μου και τους "έμπαινα"- που λέμε στην Κεφαλονιά.
Σήκωνα μπαιράκι που λες και συ. Γρύλιζα όταν απειλούνταν το Σ/Κ μου στο βουνό!!!!
Ήθελαν να δουλεύω ΣΥΝΕΧΕΙΑ- ΓΡΗΓΟΡΑ- ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ τί να ΚΑΝΩ!
Και ήμουν δυστυχώς ο μοναδικός άνθρωπος εκεί μέσα που Επαναστατούσε και Φώναζε για τα δικαιώματα του Ανθρώπου. Φώναζα και για τα δικά τους ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ μα ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΝ... Είχαν βλαφθεί από τις ΙΔΕΕΣ του Μεγαθήριου και πιθανώς από αυτά που Έτρωγαν.

Δυστυχως Μαρουσσω ειμαστε πλεον ελαχιστοι οσοι αντιδρουμε στο "συγχρονο" τροπο ζωης με ολα τα "πρεπει" που μας επιβαλλουν χωρις να θελουμε γι' αυτο κι εγω πηρα τα βουνα γιατι ενιωθα πως χρονο με το χρονο ζουσα σε ενα μερος αναμεσα σε ζομπι. he he he he he he
Μιλαγα στους γυρω μου για δικαιωματα και για λαθος τροπο ζωης και με κοιταζαν σαν τον τρελλο του χωριου ή μου ελεγαν δικιο εχεις αλλα δεν γινεται αλλιως.Εβλεπα παιδικους μου φιλους να μεταμορφωνονται σιγα σιγα και δεν το πιστευα. sokaristiko
Κι επειδη κι εγω ειμαι λιγο ανυσηχος με οτι μου σερβιρουν τοσα χρονια και εχω την τυχη να γνωριζω και λιγες ακομα ανυσηχες ψυχες δεχομουν πληροφοριες σαν αυτη http://revma.wordpress.com/2010/12/22/%CE%B7-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%B2%CE%B1/
skeftome skeftome skeftome
Ολοι εχουν επιδοθει σε ενα ανελεητο κυνηγι χρηματων και ελεγα σε ολους οτι αν ολες αυτες τις τηλεκατευθυνομενες αναγκες τις καναμε λιγο στην ακρη και τα χρηματα δε θα ηταν παντα λιγα και η ζωη μας θα αποκτουσε ουσια. Αλλα που αυτοι ειπαμε ζομπι. το πρωι στη δουλεια, να κανουμε και καμια υπερωρια για τα εξτρα και οτι χρονος περισσευε καναπες και τν και μετα υπνος νωρις γιατι δουλευουμε αυριο. Που χρονος για καμια μαζωξη και καμια κουβεντουλα, αφου ο καθενας εχει ενα προγραμμα που λες οτι αν το χαλασει θα ερθει το πανταχου παρων αρχιζομπι και θα τους διωξει απο αυτον τον επιγειο παραδεισο.Βεβαια ζουν ολο το χρονο με την προσμονη του 10ημερου του επομενου καλοκαιριου.Μην τα θελουμε κι ολα δικα μας καλα ειναι κι αυτες απο το τιποτα.
Εγω παλι μολις εβρισκα ευκαιρια επαιρνα τα βουνα και τα λαγκαδια στη θαλασσα πηγαινα μονο σε ελευθερα καμπινγκ μακρυα απο την πολυκοσμια και οταν γυριζα πισω απο Σ/Κ, διακοπες κτλ ηθελα αμεσως να ξαναφυγω και σιχαινομουν καθε στιγμη που ζουσα πλεον εκει.Και για να γλυτωσω τα δρομολογια και το αγχος του ποτε θα ξαναφυγω ΑΠΕΔΡΑΣΑ ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Χιλιες φορες καλυτερα να εχω διπλα μου 1000 ζωα παρα 50 ανθρωπους. Τα ζωα αλλωστε ειναι πλεον καλυτερη παρεα απο τους ανθρωπους. Βλεπεις αυτα δε βλεπουν τν και δε χρειαζονται λεφτα για να παρουν οτι δουν στις διαφημησεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10, 2011 10:30 am

myrtos έγραψε:

Κι επειδη κι εγω ειμαι λιγο ανυσηχος με οτι μου σερβιρουν τοσα χρονια και εχω την τυχη να γνωριζω και λιγες ακομα ανυσηχες ψυχες δεχομουν πληροφοριες σαν αυτη...


myrto. Δεν κάθομαι να διαβάζω τέτοια πράγματα- έχω αγαπημένα πράγματα για να διαβάσω!
melissologia H.B.F.
flower flower flower


Έχει επεξεργασθεί από τον/την maroussw στις Σαβ Σεπ 10, 2011 3:07 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10, 2011 10:38 am

Όπως! τη Συνταγή της Κεφαλονίτικης Πίτας που θα φέρω κάποια μέρα στο διάλλειμα για να τσιμπολογήσουμε όλοι! Και πρώτη η διπλανή μου!
Τελικά μαχαίρια ή εργαλεία πάνω σε μια χειροποίητη πίτα θα ήταν... ιεροσυλιάαααα.
Κούτουπο! Που λένε στην Κεφαλονιά- όλοι να λαδωθούμε με τα Χέρια!
goustaro

Η συγκεκριμένη συνταγή έχει δωθεί από χέρι Κεφαλλονίτη Μελισσοκόμου στον πατέρα μου. Ήταν ο διπλανός του στο θρανίο.
Οπότε, έχει ιδιαίτερη αξία Αιμιλία... oraia

αν τα καταφέρω να τη φκιάξω... χμμμμ...
δεν πετυχαίνουν πάντα...

αν όχι- μην απογοητευτείς. Θα βάλω το βαρύ πυροβολικό (τη μαμααάααααα μου) να με ξε-ΛΑΣΠΩΣΕΙ!!!!!!!!!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10, 2011 4:46 pm

με το χερακι , με το χερακι , εχουμε και χαρτομαντηλα .
Φερε την δικη σου πιττα , αν δεν πετυχει θα ...............φιλοσοφισουμε για το τι ηθελε(η φιλοσοφια της πιττας petheno ) , που ξερεις την επομενη φορα μπορει να ξεπερασεις και την μαμα. sokaristiko
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10, 2011 5:08 pm

myrtos έγραψε:


Δυστυχως Μαρουσσω ειμαστε πλεον ελαχιστοι οσοι αντιδρουμε στο "συγχρονο" τροπο ζωης με ολα τα "πρεπει" που μας επιβαλλουν χωρις να θελουμε γι' αυτο κι εγω πηρα τα βουνα γιατι ενιωθα πως χρονο με το χρονο ζουσα σε ενα μερος αναμεσα σε ζομπι.

Μύρτο, πιθανώς να με παρερμήνευσες με αφορμή: α) τα παράπονα μου για τον πρώην χώρο εργασίας μου και
β) την ενασχόλησή μου με τα βουνά και τα σπήλαια.

Όσον αφορά το α), απλά βρέθηκα μπλεγμένη σε έναν εργασιακό χώρο για καθαρά και μόνο ΒΙΟΠΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ λόγους, δίχως να ξέρω στα 21 μου, καν τί ακριβώς σπούδασα. Έναν χρόνο μετά εμφανίστηκαν οι υπολογιστές στον εργασιακό μου χώρο. Ενώ Στη σχολή μου όλη μέρα ήμουν πασαλειμένη με τέμπερες, κάρβουνο, πηλό και υπέροχα τέτοια υλικά. Με τα χρόνια "ενηλικιώθηκα" και απέκτησα προσωπική ματιά για τον Πλανήτη. Συνειδητοποίησα ότι ήμουν σε Εντελώς Λάθος Χώρο. Εξυπηρετώντας Εντελώς Λάθος Σκοπό. Δίχως Όραμα. (για τα δικά μου μάτια πάντα).

β) Η ενασχόλησή μου με τα βουνά και τα σπήλαια δεν ήταν φευγιό. Πήγαινα εκεί με ευχάριστη παρέα που κάναμε κάποια δουλειά μαζί εκτός από τα τσίπουρα. Χαρτογραφούσαμε, φωτογραφίζαμε και εξερευνούσαμε τον Τόπο μας. Όλη την Ελλάδα λέω Τόπο μας. Μαθαίναμε τις Τοπικές παραδόσεις, τους θρύλους, τις Γιορτές, τα τοπικά τους Παραδοσιακά Προιόντα μας. Και ξεστραβώθηκα η ίδια από την αιώνια τύφλα που μου έμελλε να ζω σ' αυτήν καθώς δούλευα απ' το πρωί ως το βράδι κλεισμένη σ'ένα Γρανιτένιο κλουβί.. Είχα υπέροχους δασκάλους που με ενέπνευσαν και μου δωσαν τα φώτα τους πάνω στη βιωματική Γνώση και την Περιβαλλοντική εκπαίδευση. Ο ένας τους- εκπαιδευτικός και πρώην Μελισσοκόμος με ενέπνευσε εδώ και χρόνια, με τις Ιστορίες του, για τις Μέλισσες. Ήμασταν όλοι εθελοντές εκεί και έτσι άνηκα σε μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων που νοιαζόμασταν ο ένας για τον άλλον. Αυτό το κρατώ Συμβολικά. Επειδή αυτό με εκφράζει ΚΑΙ όπου το βλέπω χαίρομαι. goustaro


Τα συνωμοσιολογικά σενάρια (τύπου παραπομπής) δεν με αφορούν. Δεν ξοδεύω χρόνο ή ψυχή ούτε μολύνω τα μάτια μου με πράγματα που συντάσσουν άνθρωποι που θέλουν να προκαλέσουν εντύπωση ή και να φανατίσουν. Έχω όρεξη να αλλάξω τις συνθήκες της "Άσχημης Πόλης που Ζω".
Έχω χέρια. Είμαι Όρθια και Ζωντανή. Και Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα συμμετέχω στην Πρωτοβουλία και προσπάθεια να Ανοίξει Συνειδητά για τον Τόπο η Γεωργική Σχολή ΕΠΑ.Σ. Συγγρού στο Μαρουσάκι μου. Που ακόμη κι αν το νοσταλγώ δίχως άσχημες εταιρείες-αιμοβόρες για τον Τόπο τριγύρω, Είμαι εδώ να κάνω Ό,τι καλύτερο μπορώ για αυτόν και εμένα και για να ζουν λίγο πιο Όμορφα και Ανθρώπινα και οι άλλοι Άνθρωποι.
Αν θα βρεθώ, τελειώνοντας μια τέτοια σχολή, να καλλιεργώ-να φροντίζω και να σχεδιάζω τον κήπο ενός ανθρώπου που έχει τα χρήματα να με πληρώσει γι΄αυτό και εκείνος δεν έχει πια το χρόνο, αυτός θα μπορούσε να' ναι και ένας πρώην μου συνάδελφος που επιβίωσε στη Διαφήμιση και εκείνον τον εξέφραζε αυτό που έκανε. Εύχομαι ο καθένας μας να είναι Καθημερινά χαρούμενος απ' αυτό που Αγαπάει να κάνει για να ΖΕΙ.
Δεν βλέπω τους ανθρώπους σαν ζόμπι- ακόμη κι αν δεν συμφωνώ με την πολιτική της ζωής τους.
Δεν θα' θελα όμως οι δικές τους επιλογές Κοινωνικές να επηρεάζουν κατ' ελάχιστο τη δική μου ύπαρξη- αν αυτές δεν είναι μέσα στη Δεοντολογία μου.
Άκουσα σε συνέντευξη των Μ.Μ.Ε. για την παραπάνω σχολή και λυπήθηκα που και οι δημοσιογράφοι και οι παράγοντες της προσπάθειας ανέφεραν Ότι η Γεωργική Σχολή θα Ανοίξει "Καλώς Εχόντων των Πραγμάτων". Αυτό το "Καλώς Εχόντων των Πραγμάτων" έχει να κάνει με το Νόμο Προσφοράς-Ζήτησης. Και πιθανώς αυτός ο Νόμος που έρχεται απο τα γενοφάσκια του σε αντιπαράθεση με τον Παραδοσιακά Γεωργικό Νόμο για τη λειτουργία μιας Ειδικότητας γεωργικής με πείραξε Στα πιστεύω μου, στα Οράματά μου και με έκανε να αιστανθώ για λίγο πάλι έρμαιο των ανθρώπων που κάνουν άλλες επιλογές. Δεν θαθελα λόγω μη-Ζήτησης Πάλι Άλλοι να Ξανα-αποφασίσουν Πού θα Γειώσω δημιουργικά εγώ τα Χεράκια μου φέτος. (αυτό το Όριζαν Παλιά klama ). Ο Παραδοσιακός μου Γεωργικός Νόμος θα έλεγε: ότι η Σχολή θα λειτουργήσει "Θεού θέλοντος και Καιρού Επιτρέποντος". Και εφόσον έχουμε την υγειά μας και καλή διάθεση και όχι-παγετώνα στο Μαρούσι> ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ.

και θα φάμε και ότι στο καλό καταφέρω να φτιάξω. kala poli gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10, 2011 5:28 pm

MILIBEE έγραψε:
...που ξερεις την επομενη φορα μπορει να ξεπερασεις και την μαμα. sokaristiko


θα κάνω πάλι μυστικό κόμμα με τον μπαμπά- να μου δώσει το ειδικό Κεφαλονίτικο βοτάνι της Επιτυχίας!
το σάψιχο! (πάντα της το κρύβει). kala poli gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10, 2011 8:46 pm

maroussw έγραψε:
myrtos έγραψε:


Δυστυχως Μαρουσσω ειμαστε πλεον ελαχιστοι οσοι αντιδρουμε στο "συγχρονο" τροπο ζωης με ολα τα "πρεπει" που μας επιβαλλουν χωρις να θελουμε γι' αυτο κι εγω πηρα τα βουνα γιατι ενιωθα πως χρονο με το χρονο ζουσα σε ενα μερος αναμεσα σε ζομπι.

Μύρτο, πιθανώς να με παρερμήνευσες με αφορμή: α) τα παράπονα μου για τον πρώην χώρο εργασίας μου και
β) την ενασχόλησή μου με τα βουνά και τα σπήλαια.

Ίσως και να έδωσα γενικά λάθος εικόνα με κάτι που έθεσα αστειευόμενη και λίγο φορτισμένη παραπάνω- επειδή μ' αρέσει να είναι ξεκάθαρες οι απόψεις μου στους γύρω μου, διευκρινίζω:

Όσον αφορά το α), απλά βρέθηκα μπλεγμένη σε έναν εργασιακό χώρο για καθαρά και μόνο ΒΙΟΠΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ λόγους, δίχως να ξέρω στα 21 μου, καν τί ακριβώς σπούδασα. Έναν χρόνο μετά εμφανίστηκαν οι υπολογιστές στον εργασιακό μου χώρο. Ενώ Στη σχολή μου όλη μέρα ήμουν πασαλειμένη με τέμπερες, κάρβουνο, πηλό και υπέροχα τέτοια υλικά. Με τα χρόνια "ενηλικιώθηκα" και απέκτησα προσωπική ματιά για τον (Τόπο) Πλανήτη. Συνειδητοποίησα ότι ήμουν σε Εντελώς Λάθος Χώρο. Εξυπηρετώντας Εντελώς Λάθος Σκοπό. Δίχως Όραμα. (για τα δικά μου μάτια πάντα).

β) Η ενασχόλησή μου με τα βουνά και τα σπήλαια δεν ήταν φευγιό. Πήγαινα εκεί με ευχάριστη παρέα που κάναμε κάποια δουλειά μαζί εκτός από τα τσίπουρα. Χαρτογραφούσαμε, φωτογραφίζαμε και εξερευνούσαμε τον Τόπο μας. Όλη την Ελλάδα, που τυχαίνει να ζούμε, λέω Τόπο μας. Μαθαίναμε τις Τοπικές παραδόσεις, τους θρύλους, τις Γιορτές, τα τοπικά τους Παραδοσιακά Προιόντα μας. Και ξεστραβώθηκα η ίδια από την αιώνια τύφλα που μου έμελλε να ζω σ' αυτήν καθώς δούλευα απ' το πρωί ως το βράδι κλεισμένη σ'ένα Γρανιτένιο κλουβί.. Είχα υπέροχους δασκάλους που με ενέπνευσαν και μου δωσαν τα φώτα τους πάνω στη βιωματική Γνώση και την Περιβαλλοντική εκπαίδευση. Ο ένας τους- εκπαιδευτικός και πρώην Μελισσοκόμος με ενέπνευσε εδώ και χρόνια, με τις Ιστορίες του, για τις Μέλισσες. Ήμασταν όλοι εθελοντές εκεί και έτσι άνηκα σε μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων που νοιαζόμασταν ο ένας για τον άλλον. Αυτό το κρατώ Συμβολικά. Επειδή αυτό με εκφράζει ΚΑΙ όπου το βλέπω χαίρομαι. goustaro


Τα συνωμοσιολογικά σενάρια (τύπου παραπομπής) δεν με αφορούν. Δεν ξοδεύω χρόνο ή ψυχή ούτε μολύνω τα μάτια μου με πράγματα που συντάσσουν άνθρωποι που θέλουν να προκαλέσουν εντύπωση, να ξυπνήσουν βίαια ένστικτα ή και να φανατίσουν.

Έχω όρεξη να αλλάξω τις συνθήκες της "Άσχημης Πόλης που Ζω".
Έχω χέρια. Είμαι Όρθια και Ζωντανή. Και Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα συμμετέχω στην Πρωτοβουλία και προσπάθεια να Ανοίξει Συνειδητά για τον Τόπο η Γεωργική Σχολή ΕΠΑ.Σ. Συγγρού στο Μαρουσάκι μου. Που ακόμη κι αν το νοσταλγώ δίχως άσχημες εταιρείες-αιμοβόρες για τον Τόπο τριγύρω, είμαι εδώ να κάνω Ό,τι καλύτερο μπορώ για αυτόν και εμένα και για να ζουν λίγο πιο Όμορφα και Ανθρώπινα και οι άλλοι Άνθρωποι.
Αν θα βρεθώ, τελειώνοντας μια τέτοια σχολή, να καλλιεργώ-να φροντίζω και να σχεδιάζω τον κήπο ενός ανθρώπου που έχει τα χρήματα να με πληρώσει γι΄αυτό, και εκείνος δεν έχει πια το χρόνο ή τη συγκεκριμένη γνώση, αυτός θα μπορούσε να' ναι και ένας πρώην μου συνάδελφος που επιβίωσε στη Διαφήμιση και εκείνον τον εξέφραζε αυτό που έκανε. Εύχομαι ο καθένας μας να είναι Καθημερινά χαρούμενος απ' αυτό που Αγαπάει να κάνει για να ΖΕΙ.
Δεν βλέπω τους ανθρώπους σαν ζόμπι- ακόμη κι αν δεν συμφωνώ με την πολιτική της ζωής τους ή και τις πιο απλές τους επιλογές. Δεν αντιτίθεμαι σε ανθρώπους- αλλά σε Κακές και Βλαβερές για τους ανθρώπους Ιδέες που υλοποιούνται όμως από Κάποιους ανθρώπους.
Δεν θα' θελα όμως οι Κοινωνικές Επιλογές άλλων να επηρεάζουν κατ' ελάχιστο τη δική μου ύπαρξη- (αν αυτές δεν είναι μέσα στη Δεοντολογία μου).
Άκουσα σε συνέντευξη των Μ.Μ.Ε. για την παραπάνω σχολή και λυπήθηκα που και οι δημοσιογράφοι και οι παράγοντες της προσπάθειας ανέφεραν Ότι η Γεωργική Σχολή θα Ανοίξει "Καλώς Εχόντων των Πραγμάτων". Αυτό το "Καλώς Εχόντων των Πραγμάτων" έχει να κάνει μάλλον με το Νόμο Προσφοράς-Ζήτησης. Και πιθανώς αυτός ο Νόμος που έρχεται απο τα γενοφάσκια του σε αντιπαράθεση με τον Παραδοσιακά Γεωργικό Νόμο για τη λειτουργία μιας Ειδικότητας γεωργικής με πείραξε Στα πιστεύω μου, στα Οράματά μου και με έκανε να αιστανθώ για λίγο πάλι έρμαιο των ανθρώπων που κάνουν άλλες επιλογές. Δεν θαθελα π.χ. λόγω μη-Ζήτησης Πάλι Άλλοι να Ξανα-αποφασίσουν Πού θα Γειώσω δημιουργικά εγώ (και λίγα άλλα άτομα) τα Χεράκια μου φέτος. (αυτό το Όριζαν Παλιά klama ). Ο Παραδοσιακός μου γεωργικός "Νόμος", άγραφος εννοώ, θα έλεγε: ότι η Σχολή θα λειτουργήσει "Θεού θέλοντος και Καιρού Επιτρέποντος". Και εφόσον έχουμε την υγειά μας και καλή διάθεση και όχι-παγετώνα στο Μαρούσι> ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ.

και θα φάμε και ότι στο καλό καταφέρω να φτιάξω. kala poli gelio


* Παρεπιπτόντως, επειδή θίγεις το θέμα της απόφασης ζωής να αλλάξει κάποιος πόλη, και να μετακινηθεί από την Αθήνα προς τα μικρότερα αστικά κέντρα, που φυσικά έχει και καταπληκτικά πλεονεκτήματα ΚΑΙ αυτό, επειδή εδώ το post αφορά τη Γεωργική Σχολή θα πω ότι ένας απο τους αγαπημένους φίλους και εκπαιδευτές μου στα σπήλαια Φοίτησε σε αυτήν πριν ουουυυυ νομίζω 13-14 χρόνια και ενώ ήταν κάτοικος Μελισσίων έχει εγκατασταθεί και πίνει τσίπουρα μόνιμα στο Βόλο όπου φροντίζει κάποιον Δημοτικό κήπο. oraia

Ας ευχηθούμε Καλό Ξεκίνημα και Καλό Τόπο να πιάσουν τα χέρια μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΣαβ Σεπ 10, 2011 11:30 pm

Τελικα συμφωνουμε σε παρα πολλα πραγματα απλα ο γραπτος λογος τουτουνου του μαραφετιου δημιουργει παρερμηνευσεις οπως ανεφερες κι εσυ.
Πρωτο κακο του μαραφετιου τα ψευδωνυμα στα φορουμ με σκοπο να κρατησουμε την ανωνυμια μας. Απο κεκτημενη ταχυτητα και με σκοπο να δειξω την αγαπη μου γι' αυτο το μερος χρησιμοποιω αυτο το ψευδωνυμο. Επειδη δεν ειναι το ονομα μου ομως και μιας και εχουμε αυτο το διαλογο το ονομα μου ειναι Βαγγελης.
Για να εξηγησω κι εγω λοιπον την προηγουμενη αναφορα μου γιατι κι εγω ομολογω χρησιμοποιησα καποιες σκληρες λεξεις λογω φορτισης κι επειδη δε θελω κι εγω εδω μεσα αποιαδηποτε ειδους παρεξηγηση:
α) στην αναφορα μου περι ζομπι εννοω καποιους οι οποιοι εχουν κανει στην ακρη ολη την προσωπικη τους ζωη με σκοπο να δουλευουν.Οπως ειπες κι εσυ και ειναι και δικο μου ρητο δουλευουμε για να ζουμε δε ζουμε για να δουλευουμε ασχετα αν εισαι κλεισμενη σε ενα γραφειο ή οργωνεις καθε μερα ολη την Αττικη. Εγω εργαζομουν ως ηλεκτρολογος σε τεχνικη εταιρεια. Υπηρχαν περιοδοι που δουλευαμε με πολυ εξοντωτικα ωραρια απο το ενα πρωι ως το αλλο με σκοπο να παραδωσουμε καποιο εργο (βλεπε Ολυμπιακους) οπου εμεις περναμε ενα καλο σχετικα ημερομισθιο δουλευοντας ενω καποιοι επιτηδιοι θυσαυριζαν καθιστοι. Εβλεπα συναδελφους μου να ανυπομονουν για κατι τετοιο ειται γιατι οι τεχνητες αναγκες που λε***πιπέρι***ε και πριν δεν τους αφηναν περιθωριο να δουλευουν κανονικα ειται γιατι πολλοι παντρευτηκαν απο συνηθειο και προτιμουσαν να δουλευουν παρα να ειναι σπιτι τους και στην οικογενεια τους. Δεν ειναι κι εμενα εχθρος μου κανενας ανθρωπος αλλα καποιες ιδεες που τους εχουν καρφωσει στο κεφαλι οι οποιες ειναι εναντια στην ανθρωπινη φυση που τοσο εχει βιαστει.
Ετσι οι περισσοτεροι εντος Αττικης δημιουργουν μια ρουτινα η οποια δεν τους αφηνει να ασχοληθουν με οτιδηποτε αλλο.Παρατηρουσα τον κοσμο στο κεντρο να βιαζεται χωρις λογο για να προλαβουν το μετρο λες και το επομενο θα περασει σε μιση ωρα και τοσα αλλα οπως οδηγικη συμπεριφορα, την ουρα στο ικα κτλ. Αυτα εγω τα λεω ζομπι.
β) Περι φυσης. Οταν πηγα να μεινω στον Ανω Κορυδαλλο ειμασταν απο τα τελευταια σπιτια και στο βουνο της Νεαπολης ειχε αγρια ζωη και πολλη φυση. Περνωντας τα χρονια και ως επακολουθο της αναπτυξης που πρεπει να εχουν ολα τα κρατη για να εχουν μελλον μου περναν τη φυση και μου την αντικαθιστουσαν με τσιμεντα. Οσοι κι αν αντεδρασαν και οτι κι αν εκαναν δεν καταφεραν τιποτα. Μεχρι που στο τελος λογω ενεργειακης ανεπαρκειας μας φτιαξαν κι εναν υπεροχο υποσταθμο ΔΕΗ.Το μονο που μας αφησαν ηταν οι νερατζιες στα πεζοδρομια και καποιες πλατειες αμφιβολου αισθητικης με μονο γνωμωνα να τα αρπαξει καποιος τοπικος παραγοντας. Ετσι μου δημιουργουνταν ενα συναισθημα που με εδιωχνε απο αυτον τον τοπο.

Πιστευω μου ειναι οτι ο ανθρωπος πρεπει να επιστρεψει στις ριζες του και στη φυση οπου ανηκει γιατι ειναι μερος της φυσης δεν ειναι μερος μιας πολης που ο οριζοντας του να σταματα στο επομενο ντουβαρι. Αν δωσεις σε ενα παιδι που ακομα δεν εχει βομβαρδιστει απο την τηλεοπτικη κουλτουρα και τη συγχρονη ζωη ενα λαπτοπ και μια γουρνα χωμα ειναι σιγουρο πως θα παει στο χωμα. Αλλα τα συγχρονα παιδια πρωτα θα δουν την πλαστικουρα του παιδοτοπου και του τζαμπο και μετα θα δουν χωμα.

Το Μαρουσι το γνωρισα λογω της εδρας της εταιρειας που δουλευα το 2002. δεν εχω αποψη για πριν. Πολυ ωραια η ενασχοληση σου και μπραβο σου. Εγω παλι προτιμησα αντι να ασχοληθω με το να αναστησω μια ασχημη πολη να ερθω εδω και να υπερασπιστω τη φυση που ακομα υπαρχει και προσπαθουν να καταστρεψουν με οτι τροπο μπορουν κι οσο μπορω να τη ζωντανεψω. Μολις ηρθα εδω εγινα μελος της τοπικης περιβαλλοντικης ομαδας και προσπαθουμε με να διατηρησουμε το φυσικο μας πλουτο.Το σπιτι μου το γεμισα λουλουδια, οπωροκηπευτικα με δασκαλο το μπαμπα και ζωακια.Ζω σε ενα χωριο 20 περιπου μονιμων κατοικων με μεσο ορο ηλικιας τα 60 αλλα χαιρομαι που μολις μετακομισα με τη γυναικα μου τον μικρυνα λιγο και γιναμε και 4 παραπανω γιατι μαζι μου μενουν τον περισσοτερο καιρο και οι δικοι μου. Σιγουρα παντως ο καθενας απο το ποστο του κανει εργο αφου και η δυο τη φυση υπερασπιζομαστε και θελουμε να μπλεκομαστε με τα χωματα.

Η παραπομπη μου αφορα τον ορο αντιδραστικοτητα που εθεσες.Οπωσδηποτε δεν πρεπει να μας φανατιζει ή να μας ξυπνα τη βια αλλα σιγουρα απ΄οτι φαινεται ολοι οι κατεχοντες εξουσια προσπαθουν να μας υποταξουν.Αλλωστε εγω εφυγα απο την πολη για να αποφυγω τη βια που ζουσα γυρω μου. Η βια ή ο φανατισμος ειναι στοιχεια της πολης και του τρομερου συνωστισμου γιατι ο καθενας προσπαθει να αυξησει τα συνορα δικαιοδοσιας του.Καμια πληροφορια δεν ειναι τελειως αγνη αλλα ολα πρεπει να τα επεξεργαζομαστε και να κραταμε οτι θεωρουμε σωστο χωρις προκαταληψη και χωρις να τα απορριπτουμε εξ ολοκληρου. Δεν πρεπει να γινουμε συνομωσιοφοβικοι αλλα κατι πρεπει να συμβαινει.Εγω παντως δε θα γινω προβατο κανενος. Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι οι ειδησεις δεν λεγονται στην τηλεοραση. Τα ΜΜΕ σιγουρα θελουν να δημιουργησουν αμφιβολιες για το αν θα ανοιξει η σχολη γιατι αυτος που ειναι 50-50 δε θα ερθει να γραφτει. Το "καλως εχοντων των πραγματων" ειναι μεσα στο παιχνιδι των λεξεων των ΜΜΕ. Απο την αλλη ειναι και ενδεικτικο των σημειων των καιρων για τον πληθυσμο της Αττικης γιατι που καιρος για κηπους.

Σας ευχομαι παντως ολοψυχα να ανοιξει η σχολη και να μενει ανοιχτη για παντα και μετα την αποφοιτηση σου με την Αιμιλια. Να εισαστε στο ιδιο θρανιο με την Αιμιλια και να μοιραζοσαστε την Κεφαλλονιτικη πιτα σου που οπως και να βγει σιγουρα θα φαγωθει γιατι θα υπαρχει καλη διαθεση. Και συμφωνω κι εγω με τα χερια πρεπει να φαγωθει για να ειναι πιο νοστιμη για να μην πω με τα μουτρα. mam
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΚυρ Σεπ 11, 2011 5:47 pm

Γειά σου Βαγγέλη! king
Μαρουσώ με λένε οι φίλοι μου. Η γιαγιά μου (που έτυχε να ζήσει και στο Μαρούσι affraid ) ήταν Παριανή και Έτσι τις λένε εκεί τις Μαρίες.
Στα χαρτιά με λένε Μαρία, και έτσι με φωνάζουν όσοι έχουν τυπικές και επαγγελματικές σχέσεις μαζί μου. Χαίρομαι πρώτα απ' όλα που απάντησες goustaro και διευκρίνησες ασαφή σε μένα θέματα.



αναφέρεις:
[quote="myrtos"]
α).... στην αναφορα μου περι ζομπι εννοω καποιους οι οποιοι εχουν κανει στην ακρη ολη την προσωπικη τους ζωη με σκοπο να δουλευουν....

.....Εβλεπα συναδελφους μου να ανυπομονουν για κατι τετοιο ειται γιατι οι τεχνητες αναγκες που λε***πιπέρι***ε και πριν δεν τους αφηναν περιθωριο να δουλευουν κανονικα ειται γιατι πολλοι παντρευτηκαν απο συνηθειο και προτιμουσαν να δουλευουν παρα να ειναι σπιτι τους και στην οικογενεια τους....

Στο α)που μιλάς για τις εξοντωτικές συνθήκες εργασίας που χρειάστηκε να υποστείς και που ήταν ένας σοβαρός λόγος για να σε κάνει να αλλάξεις τρόπο και χώρο ζωής, ένα θα πω: Χαίρομαι Πάααρα πολύ που βρήκες τον Τρόπο! queen
Σχετικά με το Χώρο είσαι τυχερός-προνομιούχος που έχεις σχέση-ρίζες και καταγωγή από κάπου!
Όμως ας μην ξεχνάμε ότι αυτό το προνόμιο δεν το έχουν Όλοι σε αυτόν τον τόπο.
Για τα παραπάνω που εστίασα σαν (quote), το καταλαβαίνω ότι σε έκαναν να νοιώσεις δύσφορα ή και σε απογοήτευσαν. Απλά, θα σου πω ότι εμένα δεν με κάνουν πλέον αυτοί οι άνθρωποι να νιώθω δυσφορία. Είναι οι πολυ δικές τους Επιλογές- για τους Πολύ Δικούς τους Λόγους και δεν έχω λόγο να τους Κρίνω. Το μόνο που θέλω, ζητώ ή και απαιτώ αν χρειαστεί από ανθρώπους με εντελώς διαφορετικές επιλογές από τις Δικές μου είναι να μην επεμβαίνουν στις δικές μου ή και να μην καταστρέφουν όσα εγώ με κόπο φτιάχνω.

melissologia H.B.F.



[quote="myrtos"] Δεν ειναι κι εμενα εχθρος μου κανενας ανθρωπος αλλα καποιες ιδεες που τους εχουν καρφωσει στο κεφαλι οι οποιες ειναι εναντια στην ανθρωπινη φυση που τοσο εχει βιαστει.

Όλα έχουν ΒΙΑ-στεί και βιαστεί(χρονικά) να... προλάβουν.... (και Φύση, και ζώα και άνθρωποι).
Έχω υιοθετήσει έναν προσωπικό τρόπο συμπεριφοράς ώστε να μην παραβιάζω τις άλλες προσωπικότητες ατόμων που έχουν πιθανώς εντελώς διαφορετική άποψη Ιδεών με μένα ή και άλλες ανάγκες. (το ίδιο κάνω και με τη Φύση και με τα Ζώα). Αυτός ο τρόπος με οδηγεί να επεμβαίνω (να ανατρέπω όσο περνάει απ΄το χέρι μου τις συνέπειες π.χ.> Συμμετέχοντας σε Κάποιου είδους Δημιουργία) μόνο στο Αποτέλεσμα των Ιδεών τους (μιλάω για τους ανθρώπους εδώ) αν αυτές είναι Καταστροφικές και όχι να αναλώνομαι σε μια βίαιη ή όχι αντιπαράθεση μαζί τους. Ξοδεύω ενέργεια...(!)
Θα πλακωθώ μαζί τους μόνο αν μου "χύσουν τον κουβά με το γάλα" που μόλις άρμεξα.

melissologia H.B.F.


[quote="myrtos"] Ετσι οι περισσοτεροι εντος Αττικης δημιουργουν μια ρουτινα η οποια δεν τους αφηνει να ασχοληθουν με οτιδηποτε αλλο.

Η ρουτίνα, ή οι Τοίχοι ενός γρανιτένιου Κτιρίου είναι μέσα μας. Αν δεν είναι μέσα μας όπου και να μας περιορίσουν βρίσκουμε τρόπους να κρατήσουμε ζωντανά-ζωηρά και ακέραια τα βασικά μας για να "επιβιώσουμε".
Τις Ιδέες μας, Αυτά που λατρεύουμε, τους ανθρώπους μας, τη Συνειδησή μας, την προσωπικότητά μας, κ.τ.λ.
Κάπου θίγεις ότι: "...οι περισσοτεροι εντος Αττικης δημιουργουν μια ρουτινα η οποια..."
Η δική μου ματιά για το παραπάνω είναι ότι το θέμα δεν είναι Χωροταξικό. Είναι χωροψυχικό> αν μπορώ να το πω έτσι (αχχχ γλωσσοπλάστης έγινα, αντί να φκιάξω το φύλλο της πιτούλας με τονε πλάστη μου kala poli gelio ).
Όλοι οι άνθρωποι Παντού ίδιοι είναι. Επιθετικοί ή όχι. Ανταγωνιστικοί ή όχι. Επεκτατικοί ή όχι. Ευσυνείδητοι ή όχι. Ακέραιοι ή όχι. Ελεύθεροι ή όχι. Καταστροφικοί ή όχι. Οραματιστές ή όχι.
Είτε εδώ είτε στη Σκωτία.


[quote="myrtos"] β)".... Το μονο που μας αφησαν ηταν οι νερατζιες στα πεζοδρομια...Ετσι μου δημιουργουνταν ενα συναισθημα που με εδιωχνε απο αυτον τον τοπο... "

Εγώ, μεγάλωσα στο Μαρούσι που τότε ήταν ακόμη ανθρώπινο. Τα ίδια συνέβησαν όπως περιγράφεις και για την Περιοχή σου. Τσιμεντοποίηση που διόλου με... ποίηση δεν μοιάζει kala poli gelio
Έχουν μείνει οι Νερατζιές όμως έξω από το πατρικό μου στο Μαρούσι (η Μάνα τις φρουρεί με το Δίκανο kala poli gelio ) και φτιάχνουμε και Νερατζάκι Γλυκό του κουταλιού mam με τους καρπούς!!!



[quote="myrtos"] "...Πιστευω μου ειναι οτι ο ανθρωπος πρεπει να επιστρεψει στις ριζες του και στη φυση οπου ανηκει γιατι ειναι μερος της φυσης δεν ειναι μερος μιας πολης που ο οριζοντας του να σταματα στο επομενο ντουβαρι. Αν δωσεις σε ενα παιδι που ακομα δεν εχει βομβαρδιστει απο την τηλεοπτικη κουλτουρα και τη συγχρονη ζωη ενα λαπτοπ και μια γουρνα χωμα ειναι σιγουρο πως θα παει στο χωμα. Αλλα τα συγχρονα παιδια πρωτα θα δουν την πλαστικουρα του παιδοτοπου και του τζαμπο και μετα θα δουν χωμα..."

Τον Ορίζοντα κάποιοι μπορεί να τον έχουν μέσα τους όμως. Η επιστροφή στη Φύση για μένα δεν είναι απαραίτητα και μόνο η επιλογή άλλου -αμόλυντου τόπου. goustaro Είναι και η επιλογή να αγγίξεις "κάρβουνο" και να το κάνεις "χρυσάφι". Για το Χώμα μιλάω και αυτό βρίσκεται κάτω απ' τα πόδια ΜΑΣ!
Είναι ΚΑΙ Θετικό που δεν ασχοληθήκαμε από ανοησία ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ με τον Εύφορο σε όλα Τόπο ΜΑΣ.
Του Κάναμε Έξυπνη Οικονομία(!) και τον αφήναμε να Ξεκουραστεί βρε (και να είναι ακόμη πιο αγνός και εύφορος) Ώστε Τώρα που μας κατατρώνε κάποιοι ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΟΥΜΕ ενέργεια και αγάπη<--> για να μας ΑνταποΔώσει δίκαια (όπως κάνει Πάντα η Φύση) αυτά που θα μας Κάνουν να Ανθίσουμε αντί να είμαστε σε μαρασμό... Για να δούμε...(!) Sleep affraid

Λυπάμαι πολύ για αυτό που συμβαίνει στα σύγχρονα παιδιά από ανθρώπους(γονείς) που τα έφεραν στον κόσμο για να Αυτοεπιβεβαιωθούν οι ίδιοι ή για να γίνουν και οι Ίδιοι κάπου Κτητικοί...
Εύχομαι τα παιδάκια που έχουν τέτοιους γονείς να κουβαλάνε μέσα τους κάποιο Γονίδιο ενστίκτου που να τα βοηθήσει να πάνε από μόνα τους, λες και τα σπρώχνει μια εσωτερική δύναμη, να αγγίξουν λάσπη*(>νερό και χώμα/ άργιλος/ καλλιεργήσιμος τόπος) και να την χαρούν με τα mam , στο παιχνίδι και στην όποιου είδους καλλιέργειά της. goustaro


Επειδή πολύ μιλάω για τη Δημιουργία και όχι Καταστροφή, θέλω εδώ να διευκρινήσω ότι μετά από 14-15 χρόνια εργασίας σε έναν Δημιουργικό χώρο, κατέληξα ότι ο Άνθρωπος και εννοώ ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ έχει σπόρο για Δημιουργία μέσα του. Όχι μόνο κάποια Κοινωνική Ομάδα που βαφτίζονται από τα Κοινωνικά Πρότυπα 'ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ">π.χ. καλλιτέχνες.
Αν κάποιος βρεθεί σε κατάλληλο χώρο, χρόνο και συνθήκες που τον Εμπνέουν (ακόμη και με τους σωστούς ανθρώπους) "σκάει" αυτός ο Σπόρος και αρχίζει και Ενεργεί η Δημιουργία των Χεριών του.
Ο κάθε Άνθρωπος για μένα είναι Δημιουργικός (ακόμη και αν κάνει μόνο παιδιά από τον "διπλό" "σπόρο" που είχε). Μα σε όλες τις περιπτώσεις δεν είναι ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ο ίδιος όπως τα Πρότυπα τον θέλουν να είναι. Είναι Συμμέτοχος στη Δημιουργία. Αυτός είναι κατά τη γνώμη μου ο Ρόλος του Ανθρώπου στον Πλανήτη. Να αφουγκράζεται τη δημιουργία και να εκφράζει όσα αντιλήφθηκε με όποιον τρόπο έχει. Εννοείται και ΜΕ ΤΟΝ πρωτογενή- ενστικτώδη ΤΡΟΠΟ- καλλιεργώντας τη Γη. Έχει ίσως και έναν άλλον ρόλο στον Πλανήτη ο άνθρωπος> αυτόν του ("πυρο"-)Φύλακα της δημιουργίας.
Μπορεί να ακούγονται υποβαθμιστικά τα παραπάνω σε σύγκριση με την Κοινωνική έννοια άνθρωπος-δημιουργός όσα αναφέρω-πιστεύω> αλλά ο Συμμέτοχος παίζει Καταλυτικό Ρόλο σε ΌΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. Και Όλοι οι άνθρωποι ξεχωριστά είναι τελικά Καταλύτες..
Άσε που δεν πιστεύω στις συγκρίσεις και τις διαβαθμίσεις των συγκρίσεων lol!


[quote="myrtos"] "...Μολις ηρθα εδω εγινα μελος της τοπικης περιβαλλοντικης ομαδας και προσπαθουμε με να διατηρησουμε το φυσικο μας πλουτο...."
goustaro goustaro goustaro
Κράτα τα Πάτρια (μου) εδάφη!!!!!!
Και μακριά από την Αγία Δυνατή - Αγηά Δυνατή-τις αλόγιστες Ανεμογεννήτριες!!!!! (μα αφού... το λέει το όνομα! Αχχχ... κουκούτσι μυαλό? θα φύγουν σαν προπέλες και θα χτυπήσουμε κανά γείτονα στη Σικελία kala poli gelio )
Το κακό με τους εμπόρους Α.Π.Ε. είναι ότι πουλάνε περισσότερα απ' όσα χρειαζόμαστε και δεν μιλάνε στάλα Κεφαλονίτικα. Δεν γνωρίζουν Ούτε τη Τοπική Διάλεκτο-Ένας λάθος τονισμός, λίγη ανορθογραφία, Πλήρης Άγνοια των Παραδοσιακών εθίμων για εξευμενισμό Σεισμογενούς Τόπου--> και Πλερώνει το Κράτος και οι Πολίτες παραπάνω απ' Ότι χρειάζεται...(!). kala poli gelio ba pote
Έχει βάραθρα Εκεί, Πές τους και μας διώχνουν τις Νυχτερίδες!!!!! (>και τα Χειρόπτερα είναι Προστατευόμενο είδος).
goustaro



[quote="myrtos"] "...Η παραπομπη μου αφορα τον ορο αντιδραστικοτητα που εθεσες.Οπωσδηποτε δεν πρεπει να μας φανατιζει ή να μας ξυπνα τη βια αλλα σιγουρα απ΄οτι φαινεται ολοι οι κατεχοντες εξουσια προσπαθουν να μας υποταξουν.Αλλωστε εγω εφυγα απο την πολη για να αποφυγω τη βια που ζουσα γυρω μου. Η βια ή ο φανατισμος ειναι στοιχεια της πολης και του τρομερου συνωστισμου γιατι ο καθενας προσπαθει να αυξησει τα συνορα δικαιοδοσιας του.Καμια πληροφορια δεν ειναι τελειως αγνη αλλα ολα πρεπει να τα επεξεργαζομαστε και να κραταμε οτι θεωρουμε σωστο χωρις προκαταληψη και χωρις να τα απορριπτουμε εξ ολοκληρου. Δεν πρεπει να γινουμε συνομωσιοφοβικοι αλλα κατι πρεπει να συμβαινει.Εγω παντως δε θα γινω προβατο κανενος...."

Μα αν δεν προσπαθούσαν να μας "υποτάξουν" Τί σόι Κατέχοντες θα ήντουσαν? kala poli gelio
και αντίστοιχα Αν δεν είχαν στο μυαλό κάποιον Για να υποτάξουν Τί ακριβώς θα Εξουσίαζαν? kala poli gelio
Γελάωωωωωω Βαγγέλη. Μην θυμώνεις. γελάω μαζί τους.
Η Βία και ο Φανατισμός είναι ή όχι στα γονίδιά μας λέω εγώ. Έχω υποστεί πάμπολες μορφές βίας μα βίαιη δεν έγινα ποτέ. (διατήρησα αυτό με το οποίο γεννήθηκα). Είμαι ένα από τα ζωντανά παραδείγματα για αυτό που λέω παραπάνω.- πίστεψέ με.
melissologia H.B.F.
Θαρρώ ότι δεν υπάρχουν Πληροφορίες, Ιδέες, και πολλά άλλα Αμειγώς ΑΓΝΑ. Ούτε άνθρωποι υπάρχουν αμειγώς... αγνοί.
Υπάρχουν όμως Ισορροπημένες ή όχι αναλογίες στα συστατικά τους που τα Συνθέτουν σαν μια οντότητα. Εγώ, απορρίπτω εξ' ολοκλήρου μερικές φορές και πράγματα που ίσως έχουν και κάποιο καλό συστατικό. Αν μου έχει επιβληθεί ή προβληθεί σαν πληροφορία με Τρόπο που δεν μου αρέσει.
Δεν μπορείς να μιλάς για "μη-φανατισμό" με "βίαιο" ή φανατισμένο τρόπο.
Ο κάθε άνθρωπος πάντως βρίσκει τον τρόπο του να αντιδρά σε ότι τον Παραβιάζει. Ή παραβάζει τις Βασικές του αρχές. Πολλοί οι τρόποι. Όσοι περίπου και ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ! goustaro



myrtos έγραψε:
"...Σας ευχομαι παντως ολοψυχα να ανοιξει η σχολη και να μενει ανοιχτη για παντα και μετα την αποφοιτηση σου με την Αιμιλια. Να εισαστε στο ιδιο θρανιο με την Αιμιλια και να μοιραζοσαστε την Κεφαλλονιτικη πιτα σου που οπως και να βγει σιγουρα θα φαγωθει γιατι θα υπαρχει καλη διαθεση. Και συμφωνω κι εγω με τα χερια πρεπει να φαγωθει για να ειναι πιο νοστιμη για να μην πω με τα μουτρα. mam


Ωωωωωω Ναι!!!!!!! goustaro
Μην ανησυχείς θα Ανοίξουμε και θα κάνουμε και Καλή Αρχή (Ποδαρικό) και για Άλλες Τέτοιες Πρωτοβουλίες της Πολιτείας.

(τη μέρα του αγιασμού θα σκάσουμε κι' Ένα Ρόγδι! oraia )

Σε Ευχαριστούμεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/u]!![

flower flower flower flower

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΔευ Σεπ 12, 2011 10:23 am

Χθες πρωτοάγγιξα Πλαίσιο melissologia H.B.F. Χάρη στην "διπλανή μου"!


Μου έδειξε και Πώς να ταίσω με το χέρι μου μέλισσα με το δικό της μέλι!

Είμαι Πανευτυχής!!!! goustaro αν και καταλαβαίνω ότι έτσι όπως σκέφτομαι μάλλον δεν θα φάω ποτέ μέλι από τα δικά μου μελίσσια kala poli gelio

και όταν είμαι Χαρούμενη Τραγουδάααααωωωωωωωωω!!!!!


Αφιερωμένο σε ΟΛΟΥΣ ΕΔΩ

και ειδικά στην Αιμιλία Efharisto

https://www.youtube.com/watch?v=LVNoyWNt9Ys
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΔευ Σεπ 12, 2011 11:49 am

Αντε καλε , με συγκουνησες Neutral

Ανταποδιδω https://www.youtube.com/watch?v=M5MED6u_CHg Wink tipos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΔευ Σεπ 12, 2011 9:08 pm



melissologia H.B.F. flower Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΤρι Σεπ 13, 2011 7:16 pm

Παραταση στις εγγραφες κατα μια μερα.
Σημερα που πηγα, ειδα οτι εχει πολυ περισσοτερο ενδιαφερον, απο οσο περιμενα.
Ανυπομονω eklisa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maroussw
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΠαρ Σεπ 16, 2011 4:45 pm

MILIBEE έγραψε:
....Ετσι πες πες κι αλλα για τον σοκολατοπουλημενο , μπας και τα εμπεδωσω και ανοιξω τα γκαβα μου. Εξ αλλου χρονο εχουμε στο SUPER τωρα , δεν ειναι αναγκη οτι βλεπει ο ματης να το κουβαλαει ο καροτσης


ΓειΑ σου Αιμιλία!!!!!! Να' σαι πάντα Μεγάλη στην Ψυχή και Μικρή στην Ηλικία! flower

Χρόνους σου Πολλούς!!!!! διπλανή melissologia H.B.F.

Θα σου κάνω ένα δώρο εδώ μιας και γνωρίζω τα μυστικά των συσκευασμένων τροφίμων.
(Με είχαν τρόφιμη lol! στα Γρανιτένια τους κτίρια. klama μα.. εγώ θα' ρθω στην εκδρομή του Παστελιού!!!! goustaro )

Σήμερα λοιπόν είχε Λαική εδώ στα Βριλίσσια.
τραγούδι ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΡΟ! filakia :

https://www.youtube.com/watch?v=fzJiE72DB4U&feature=related


ΓειΑ σου ΑιμιλίαααααααΑΑΑΑΑ!!!!!! και για να' χεις την Υγειά σου θα σου λέω πώς να αποφεύγεις τον ΕΡΖΕΡΟΥΜ 31!!!! Το... βρρρωμερό σκουλίκι! he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν   Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων -  Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν Icon_minitimeΠαρ Σεπ 16, 2011 11:53 pm

oraia oraia Ευχαριστω Μαρουσσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διετής φοιτηση Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων - Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Δωρεαν
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Δωρεάν μαθήματα μελισσοκομίας
» Τμήμα Φυτοτεχνικών κλπ : Εγγραφές
» ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙO (ΗΜΕΡΙΔΑ)
» Xαλκιδα δωρέαν σεμηνάρια μελισσοκομιας
» ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑΣ ΜΕΡΟΣ 2΄

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Διάφορα :: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ - Σεμινάρια Μελισσοκομίας - Οι φορείς και τα νέα τους-
Μετάβαση σε: