Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)

Πήγαινε κάτω 
+2
ayla
costaslio
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
costaslio
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΠεμ Αυγ 18, 2011 10:10 pm

Καλησπέρα !!! Εχω ένα πρόβλημα !!!! Συγγενής είναι αλλά.... δεν καταλαβαίνει έχει βάλει καμιά 10αριά μελίσσια πίσω από το σπίτι μου οπότε όπως καταλαβαίνετε μας ενοχλούν οι μελισσούλες και μένα αλλά και δίπλα την θεία μου!!! Ο δε πατέρα μου είναι αλλεργικός στο τσίμπημα μέλισσας!!! Τι μπορώ να κάνω; που να απευθυνθώ;; Επιτρέπεται αυτό που κάνει;; Ευχαριστώ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΣαβ Αυγ 20, 2011 9:15 am

Η αλήθεια είναι ότι μέλισσες ανάμεσα σε σπίτια μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα σε κάποιον αλλεργικό, αλλά, κατά τα άλλα, με ποιόν τρόπο σας ενοχλούν; Το ότι ζουζουνίζουν γύρω μου μέλισσες εμένα δεν με πειράζει αλλά και όλους όσους τις γνωρίζουν.

Αν η έξοδος των μελισσών από τις κυψέλες δεν είναι σε μέρος που κυκλοφορείτε και δεν πέφτουν πάνω σας - πράγμα που ενοχλεί τρομερά και τις ίδιες - δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Εκτός τον φόβο του αλλεργικού συγγενή σου (έχει απόλυτο δίκιο) να δεις που όταν τις γνωρίσεις καλύτερα θα δεις ότι δεν κινδυνεύετε.

Επαναλαμβάνω μιλάω εξαιρώντας την περίπτωση του αλλεργικού. Αλλά κι αυτός ο άνθρωπος αν θέλει να απαλλαγεί από το φόβο αυτό, ενός έστω και τυχαίου τσιμπήματος, τώρα η ομοιοπαθητική κάνει θαύματα!

Για το τι λέει η νομοθεσία εγώ δεν ξέρω, κάνε λίγο υπομονή κάποιος γνώστης θα σου απαντήσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΣαβ Αυγ 20, 2011 12:20 pm

Θεωρώ ότι πρέπει να αποδεχθούμε ότι , οτιδήποτε αρέσει σε εμάς δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει και στους άλλους.

Ξέρουμε καλά ότι οι μέλισσες δεν πειράζουν και κοιτάνε την δουλειά τους, κάτι που ισχύει για όλα τα ζώα. Εμείς είμαστε εξοικιωμένοι με τις συμπεριφορές τους και έχουμε μάθει τους βασικούς κανόνες του παιχνιδιού, αλλά δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε και τους άλλους να το βιώνουν και να συμπεριφέρονται το ίδιο.

Έχω ένα φίλο που έχει φίδι μέσα στο σπίτι του, και προσπαθεί να με πείσει ότι είναι σαν όλα τα άλλα ζώα και να μην το φοβάμαι. Μάλιστα κάνει πολύ σοβαρές προσπάθειες να με κάνει έστω και να το πλησιάσω. Συμβαίνει όμως να ανήκω στα άτομα που και ζωγραφιστό να το δώ παίρνω δρόμο.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βιώσω μία ταραχή για να αποκτήσω οικιότητα με ένα ζώο που σιχαίνομαι.

Γιατί λοιπόν να υποχρεώσω οποιονδήποτε να νοιώθει το ίδιο με μένα για τις μέλισσες;;; Δικαίωμά του, στο σπίτι του, στον χώρο του να έχει τις δικές του επιλογές. Είτε είναι αλλεργικός είτε όχι.

Νομίζω φίλε πρέπει να του εξηγήσεις ότι ΔΕΝ έχει δικαίωμα να ενοχλεί τους άλλους με τις δικές του επιλογές, και ότι είναι υποχρεωμένος να εφαρμόσει τον νόμο, ο οποίος λέει ότι ένα μελισσοκομείο πρέπει να είναι 30 μέτρα (αν δεν κάνω λάθος) απο κατοικία.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΣαβ Αυγ 20, 2011 12:54 pm

ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑ βρήκα αυτήν την ανάρτηση

Απόσταση απο οικίες

Θέμα: Απόσταση απο οικίες Σαβ Jun 05, 2010 7:48 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Παράθεση:
Απαγορεύεται η τοποθέτηση κυψελών σε απόσταση μικρότερη των εικοσι πεντε (25) μετρων απο αγροτικούς δρόμους και οδούς και σε απόσταση μικρότερη των πενήντα μέτρων (50) απο κατοικημένες οικίες, εκτός εαν περιφράξουν αυτές με ειδικό πλέγμα ύψους δυο μέτρων τουλάχιστον.
Οι μελλισοτρόφοι είναι υποχρεωμένει να τοποθετούν τις κυψέλες τους σε απόσταση πενήντα (50) μέτρων απο ποιμνιοστάσια και απο τοπους ποτίσματος ζώων.
Απαγορευεται να τοποθετουνται κυψελες σε καλλιεργημενες ή ακαλλιεργητες εκτασεις χωρις τη συγκαταθεση των ιδιοκτητων.
Υποχρεούνται οι μελισσοκομοι να αναγράφουν σε ικανό αριθμό μελισσών, το ονοματεπώνυμο, τη διεύθυνση και το τηλέφωνο τους. Επίσης, υποχρεούνται κατα την τοποθέτηση των κυψελών τους στην ύπαιθρο να ενημερώνεται ο αρμόδιος αγροφύλακας της περιοχής.
....
(Απαγορεύεται) Ακόμη να αφήνονται προεξέχοντα σε δρόμους ή μονοπάτια κλαδιά δέντρων, θάμνοι ή άλλα αντικείμενα που εμποδίζουν τη διάβασηπεζών και οχημάτων ή να ανοίγονται τάφροι ή άλλες εκβαθύνσεις, ώστε η διέλευση να καθίσταται επικίνδυνη.

Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
costaslio
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΣαβ Αυγ 20, 2011 4:50 pm

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις , που μπορώ να απευθυνθώ για σχετική καταγγελία; : Στην Αστυνομία στηην Νομαρχία;
Θαθελα να σας πω ότι μίλησα με τον συγγενή αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί ή δεν θέλει να καταλάβει όπότε πρέπει να τον υποχρεώσω να εφαρμοσει την νομοθεσία!!
Οι μέλισσες είναι ακριβώς 5 μέτρα από το σπίτι και όπως καταλαβαίνετε όταν χιλιάδες μέλισσες σε περιτριγυρίζουν όταν μπαίνουν στο σπίτι και στο σπίτι της θείας που έχει μικρά παιδάκια , εγγονάκια κ.λ.π. δεν αισθάνεσαι και όμορφα!!!!!
Είναι και ό πατέρας αλλεργικός που κόντεψε να πεθάνει πέρσι από 4 τσιμπήματα , τον τρέχαμε στο νοσοκομείο!!!!
Γενικότερα με τα ζώα και την φύση έχω άριστες σχέσεις αλλά όταν ενοχλεί κάτι.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
target0
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
target0


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΣαβ Αυγ 20, 2011 5:10 pm

costaslio έγραψε:
που μπορώ να απευθυνθώ για σχετική καταγγελία; : Στην Αστυνομία στηην Νομαρχία;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
costaslio
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΣαβ Αυγ 20, 2011 5:41 pm

χαχχαχχαχαχαχαχα !!!!
Εντάξει όμως δεν είναι όλα μπάχαλο , σε Υπηρεσία είμαι και εγώ και αντιμετωπίζουμε προβλήματα !!!! Βρίσκεις το δίκιο σου αλλά θέλει επιμονή και υπομονή!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΣαβ Αυγ 20, 2011 5:43 pm

costaslio έγραψε:
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις , που μπορώ να απευθυνθώ για σχετική καταγγελία; : Στην Αστυνομία στηην Νομαρχία;

για αυτό θα πρέπει να ψάξεις απάντηση εκτός φόρουμ νομίζω.....

scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
costaslio
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΣαβ Αυγ 20, 2011 6:05 pm

Εντάξει , φυσικά και θα το κάνω αλλά είπα να πάρω και κανά δύο απαντήσεις από εδώ!!!!!!
Και .... θα δράσω μεθοδικά και εγγράφως αρμοδίως.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΔευ Αυγ 22, 2011 12:47 pm

costaslio έγραψε:
Εντάξει , φυσικά και θα το κάνω αλλά είπα να πάρω και κανά δύο απαντήσεις από εδώ!!!!!!
Και .... θα δράσω μεθοδικά και εγγράφως αρμοδίως.....

Το πως θα το κάνεις Costaslio θα το αποφασίσεις εσύ....

Θα σου πως όμως το πως θα το έκανα εγώ.
Θα μιλούσα με τον γείτονα πριν κάνω οποιαδήποτε καταγγελία, και θα του εξηγούσα το πρόβλημα που έχω, και θα του υπενθύμιζα τις υποχρεώσεις του.

Απο την άλλη όμως θα σκεφτόμουνα και αν εγώ είμαι εντάξει.
Δηλαδή: Όταν και αν ασχοληθείς με τα υπέροχα αυτά πλάσματα τις μέλισσες, θα καταλάβεις πολύ καλά ότι το μόνο που τις ενδιαφέρει είναι η συλλογή γύρης, νέκταρ, νερού, για να τα μεταλλάξουν σε υλες που έχουν ανάγκη.
Η μέλισσα δεν είναι επιθετική και δεν ψάχνει να βρεί κανένα να τσιμπήσει.

Εάν στην αυλή του σπιτιού μου μένουν ξεχασμένα φρούτα, αναψυκτικά, ή γλυκά, ή κάποια μαρμελάδα, δηλαδή απομεινάρια που προσελκύουν μέλισσες (και σφήκες) τότε φίλε μου και στα 200 μέτρα να τα πάει τα μελίσσια του ο γείτονας θα έρθουν πάλι και οι μέλισσες και οι σφήκες.

Εγώ έχω φυτώριο, και τα μελίσσια μου είναι ακριβώς δίπλα. Στα 5 μέτρα. Έχω διαχωρίσει τον χώρο με μία καλαμωτή 2 μέτρα ψηλή, τους βάζω νερό που το έχουν μεγάλη ανάγκη και αν δεν το βρούν κοντά τους τότε θα έρθουν στα νερά του φυτωρίου, και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε εγώ ούτε οι πελάτες που κυκλοφορούν εδώ.
Αν όμως καμμιά φορά μου χυθεί σιρόπι, απο αυτό που ετοιμάζω για τροφοδοσία τους, γίνεται της κακομοίρας. Λές και πέφτει συναγερμός να μαζευτούν όλες μαζί.

Σου εύχομαι καλή επικοινωνιακή επιτυχία με τον γείτονα, και καλά αποτελέσματα στο πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΔευ Αυγ 22, 2011 1:22 pm

Ας πρυτανευση η λογικη σας παρακαλω. Αγαπαμε την μελισσα αλλα αν υπαρχει στην οικογενεια [και οχι μονο] αλεργικος, το τελευταιο που πρεπει να κανουμε ειναι να τον ενημερωσουμε οτι οι μελισσες δεν σκορπιζουν ασκοπα τσιμπηματα. Το πρωτο ειναι να τον προφυλαξουμε, δεν εχουν ολοι την εξοικοιωση που εχουμε εμεις με τις μελισσουλες. καποιοι πεταει μελισσα στα 10 μετρα και χτυπιουνται να την διωξουν, προκαλωντας το κεντρισμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
costaslio
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΔευ Αυγ 22, 2011 3:57 pm

Εχετε δίκιο αλλά υπάρχει πρόβλημα !!!!
Εδώ σας λέω συζητώ με την κουνιάδα να βάλουμε 10 μελίσσια , αγρότισσα είναι όπως και η πεθερά , έχουμε ζώα κότες καναρίνια κ.λ.π. , παλαιοτερα είχα και γουρούνια και έως του χρόνου περιφράζω ένα χωράφι και θα βάλω διαφορα ζωάκια αλλά..... οχι μέσα στο σπίτι μας !!! Θα είναι καθαρά περιποιημένα αλλά μακρυά από τα σπίτια του χωριού!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)   Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα) Icon_minitimeΔευ Αυγ 22, 2011 11:13 pm

Το θέμα που συζητάμε εδώ ενδιαφέρει πολύ κόσμο… και είναι “λεπτό”.

Ο νόμος υπάρχει και πρέπει να εφαρμόζεται. Όσοι έχουν μελίσσια πρέπει να δείχνουν το ίδιο σεβασμό στους γείτονες των μελισσιών τους όσο και στα μελίσσια τους. Για να μην φτάσει το θέμα σε σημείο που θα το μετανιώσουν όλοι οι εμπλεκόμενοι μια λογική σειρά ενεργειών είναι η εξής:

1. Σιγουρευόμαστε ότι υπάρχει πρόβλημα από τα μελίσσια και ενημερώνουμε ευγενικά και κόσμια τον μελισσοκόμο ότι τα μελίσσια του ενοχλούν… αν αυτός αντιδράσει απότομα σταματάμε την κουβέντα και ευγενικά φεύγουμε.
2. Μετά από λίγες μέρες τον ξαναπλησιάζουμε, με δυο τρεις κοινούς γνωστούς και του ξαναθέτουμε το πρόβλημα… του εξηγούμαι γιατί μας δημιουργείτε πρόβλημα και προσπαθούμε να βρούμε μια αποδεκτή λύση… Σε αυτή τη φάση ένας λογικός μελισσοκόμος θα πει να κάνουμε υπομονή λίγες μέρες ώσπου να τελειώσει π.χ. η μελιτωφορεία της περιοχής και ότι θα τα μεταφέρει αλλού. Αν ναι τον δεσμεύουμε στο λόγο του.
3. Αν τελικά δεν καταλαβαίνει, είναι εχθρικός αλλά κυρίως αποδεδειγμένα παράνομος, τότε βάζουμε τον κοινό γνωστό να του πει ότι αν σε συγκεκριμένο εύλογο χρόνο (π.χ. 6 μέρες) δεν απομακρύνει τα μελίσσια του θα κινηθούμε νομικά.
4. Αν την έκτη μέρα δεν έχει μεταφέρει τα μελίσσια του πάμε (καλά είναι να είναι όλοι οι ενοχλούμενοι) στην αστυνομία και κάνουμε έγραφα παράπονα, μνημονεύοντας την συγκεκριμένη νομοθεσία. Αυτή θα τον καλέσει να του τα μεταφέρει. Συνήθως το θέμα βρίσκει την λύση του εδώ.
5. Ως τελευταία επιλογή είναι η έγγραφη καταγγελία… και το θέμα πάει “νομικά”.

Πάντα επιδιώκουμε λύση που να μην δημιουργεί επιπλέον προβλήματα... τσακωμούς, αντίποινα κλπ. Αν και η εμπειρία έχει δείξει ότι σπάνια κάποιος επιδιώκει να ενοχλήσει τους γείτονες με τα μελίσσια του… όσοι το πράττουν είναι από πικρία και ως αντίποινα για προγενέστερη πράξη προς αυτούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρόβλημα!!! (μας ενοχλούν οι μελισσούλες του γείτονα)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πρωτα μελισια απο γειτονα
» Πρόβλημα!!
» ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Π.Μ.
» προβλημα
» πρόβλημα..!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Νομοθεσία - Επιδοτήσεις-
Μετάβαση σε: