Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Απουσια απο το μελισσοκομειο λογο υγειας

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Νικολης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Νικολης


Αριθμός μηνυμάτων : 8

Απουσια απο  το μελισσοκομειο λογο υγειας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απουσια απο το μελισσοκομειο λογο υγειας   Απουσια απο  το μελισσοκομειο λογο υγειας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2011 12:13 pm

Δυστυχως,ενα προβλημα υγειας με αναγκασε να μην μπορω να φροντιζω τα μελισσια μου επι δυο μηνες.Το προβλημα μου ειναι,(αν και ευτυχως δεν ειχα απωλειες λογω καλης ανθοφοριας) οτι μερικες απο τις κυψελες,πριν απο το ατυχημα μου ειχαν 5-6 πλαισια και αφου δεν ειχαν αλλα πλαισια με τεχνητο κερι,χτισανε οπως αυτες νομιζαν,μεσα στην κυψελη.Αναρωτιεμαι,τι απο ολα θα ηταν το πιο σωστο να πραξω,οπως π.χ να χαλασω τα ακανονιστα κερια και να προσθεσω πλαισια με τεχνητο κερι με την προοπτικη να προλαβουν να χτισουν ετσι ωστε να ανανεωσουν τον πληθυσμο τους για το ξεχειμωνιασμα.
Να προσθεσω επισης οτι στο μερος που ειναι το μελισσοκομειο απο εδω και περα δεν υπαρχει ανθοφορια πλουσια σε γυρη με οτι αυτο παει να πει.
Απο την αλλη δεν γνωριζω αν θα ηταν σωστο να τις αφησω οπως εχουν και ποιες θα ηταν οι συνεπειες απο μια τετοια πραξη.
Παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ!

Υ.Γ Ειμαι νεος μελισσοκομος και τα μελισσια μου ειναι 15 στον αριθμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Απουσια απο  το μελισσοκομειο λογο υγειας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απουσια απο το μελισσοκομειο λογο υγειας   Απουσια απο  το μελισσοκομειο λογο υγειας Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13, 2011 1:05 pm

μεχρι παραφυαδα προλαβαινεις να ξεχειμωνιασεις.
Φτιχτα σωστα οπως πρεπει.Βαλε κερια καινουργια και ταισε και λιγο το πολυ πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Απουσια απο  το μελισσοκομειο λογο υγειας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απουσια απο το μελισσοκομειο λογο υγειας   Απουσια απο  το μελισσοκομειο λογο υγειας Icon_minitimeΤετ Αυγ 17, 2011 4:55 pm

Γεια σου Νικολα, εγω θα εβαζα κανονικα πλαισια και θα εβγαζα αυτα που χτισανε οι κυριες. Αν δεν εχεις ηδη χτισμενα πλαισια βαλε φυλλα και ριχτους ταισμα [σιροπι]. Μην ανχωνεσε ολα καλα θα πανε. Το μελισσι μου ειπε ενας παλιος μονο απο ψειρα και πεινα χανετε!
Ειμουνα και εγω εκτος λογο τραυματισμου απο τα τελη Ιουνιου και επεστρεψα χτες το πρωι στα μελισσακια μου.Εχουν δουλεια... κοψιμο μελιου,κατω οι γονοι ,πανω οι γυρεςκ.α ευτυχως δεν ειχα καμια απωλεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νικολης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Νικολης


Αριθμός μηνυμάτων : 8

Απουσια απο  το μελισσοκομειο λογο υγειας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απουσια απο το μελισσοκομειο λογο υγειας   Απουσια απο  το μελισσοκομειο λογο υγειας Icon_minitimeΠεμ Αυγ 18, 2011 9:26 pm

Ευχαριστω τον Νικο και Τακη72 για τις συμβουλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Απουσια απο το μελισσοκομειο λογο υγειας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Απουσία γόνου. Είναι φυσιολογικό τέτοια εποχή;
» προβληματα λογο καιρου.
» Πρόταση!!!! για πιο λόγο γίνεται το κάθε τι;
» Χρονικό περιθώριο εμβολιασμού λόγο απόστασης
» Μελισσοκομείο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: