Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ηλιακος κηροτικτης τζαμπε...

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

ηλιακος κηροτικτης τζαμπε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ηλιακος κηροτικτης τζαμπε...   ηλιακος κηροτικτης τζαμπε... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2011 12:00 am

παιρνουμε ενα πατωμα το ντυνουμε με αλουμινοχαστο βαζουμε απο κατω ενα καπακι χωρις αεραγωγους το ντυνουμε εσωτερικα και αυτο,το σκεπαζουμε με ενα τζαμι απο τραπεζακι παλιο σαλονιου η αγοραζουμε ενα τζαμι λιγο χοντρο αν δεν εχουμε παλιο τραπεζακι,βαζουμε το πολυ 6-7 πλαισια μεσα για να περναν οι ακτινες του ηλιου.
το αφηνουμε σε μερος ηλιολουστο και σε μια μερα παιρνουμε τα πλαισια καθαρα και το κερι μαζεμενο κατω.
δεν εχω χρονο φετος να καθισω να τα ντυσω με λαμαρινα ψιλη αν εχετε εσεις θα σας συνιστουσα να το κανετε με λαμαρινα αλλα και ετσι μια χαρα μου δουλευει εμενα απλα βαζω λιγοτερα πλαισια 5-6 την φορα.
και επειδη ειναι τσαμπε μπορειτε να το κανετε χ3 χ4...αναλογα τις αναγκες σας.



ααα... htipieme ξεχασα να σας πω οτι πρεπει να δωσετε μια κλιση με ενα τουβλο η πετρα να γλυσταει το κερι και να μην κολλαει στο κατω μερος του πλαισιου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

ηλιακος κηροτικτης τζαμπε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ηλιακος κηροτικτης τζαμπε...   ηλιακος κηροτικτης τζαμπε... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2011 12:06 am

Kαλό ακούγεται... study study study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

ηλιακος κηροτικτης τζαμπε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ηλιακος κηροτικτης τζαμπε...   ηλιακος κηροτικτης τζαμπε... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2011 12:16 am

flower πολύ καλό θα έλεγα!!!!!!!!!!!! για΄εμένα που έχω λίγες κυψέλες study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

ηλιακος κηροτικτης τζαμπε... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ηλιακος κηροτικτης τζαμπε...   ηλιακος κηροτικτης τζαμπε... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18, 2011 12:24 am

αν το κανεις με λαμαρινα,που θα στο συνιστουσσα,να ειναι γαλβανιζε σαν αυτο που εχει το καπακι και ψιλη να μπωρεις να την κοψεις με ενα ψαλιδη λαμαρινας και η κλιση να μην ειναι μεγαλη και χυθει εξω το κερακι(μικρο τουβλακι).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ηλιακος κηροτικτης τζαμπε...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΗΛΙΑΚΟΣ ΚΗΡΟΚΤΗΤΗΣ
» Ηλιακός Κηροτήκτης Αυτοσχέδιος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: D.I.Y. μελισσοκομικές πατέντες-
Μετάβαση σε: