Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Στις 40 εκκλησιές της Θεσσαλονίκης....

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
evi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
evi


Αριθμός μηνυμάτων : 27

Στις 40 εκκλησιές της Θεσσαλονίκης.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Στις 40 εκκλησιές της Θεσσαλονίκης....   Στις 40 εκκλησιές της Θεσσαλονίκης.... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 27, 2009 4:30 pm

ο καιρός στην συμπρωτεύουσα σήμερα ήταν αρκετά γλυκός.,
(καταγάλανος ουρανός με λίγα πυκνά λευκά σύννεφα και λίγο κρύο αεράκι.. )
και σύμμαχος στην ποδηλατοπορεία που οργανώσαμε με μια καλή μου φίλη στο Σέιχ Σου..

ξεκινήσαμε λοιπόν απο ένα δασωμένο κομμάτι στις 40 εκκλησιές( απο το θέατρο γης για όσους γνωρίζουν) με σκόπο να διασχίσουμε τον περιφερειακό, που βρίσκεται σχεδόν δίπλα και να ποδηλατίσουμε στους χωματόδρομους του δάσους..
σε απόσταση λίγων εκατοντάδων μέτρων απο τα σπίτια το μάτι μου ελκύσαν τα πρώτα μελίσσια..
Προς μεγάλη μου έκπληξη νέα μελίσσια συνεχώς εμφανίζονταν στον δρόμο μου!σε κάθε γωνιά και ραχούλα!
κάποια στιγμή ,ναι είδα μελίσσι που είχε τον αριθμό 162 σε μια περιοχή γεματή μελισσοσπιτάκια!

με μικρή μαθηματική απώλεια δηλώνω ότι πάνω απο 150 μελίσσια θα συνάντησα σήμερα πριν καν βγω στον περιφερειακό!!!!
μου φάνηκαν πολλά ! καλό αυτό βέβαια για την μελισσοκομιά..αλλά για τις μέλισσες??
είναι περιτριγυρισμένες απο τόσο καυσαέριο και σκουπίδια .......
αναρωτιέμαι το ξακουστό CCD άραγε χτύπησε την περιοχή εδώ?ελπίζω πως όχι αλλά τέτοιες περιοχές θεωρώ πως είναι ύποπτες....
(δεν συνάντησα και κανα μελισσοκόμο σε δράση για να ρωτήσω)

να αναφέρω ότι το Σέιχ Σου είναι περιαστικό δάσος με βλάστηση ευαίσθητη γιατί θεωρείται καινούργιο(την δεκαετία του '30 άρχισε να αναδασώνεται με σκοπό να προστατέψει την θεσσαλονίκη απο τα πλημμυρικά φαινόμενα που συχνά την ταλαιπωρούσαν.
φέρει είδη της τραχειάς πεύκης, ανα θέσεις κυπαρίσσια ενώ σε νέες αναδασώσεις φυτεύνται είδη όπως:δρύ, αριά, φράξο, κέδρος, κουκουναριά, κουτσουπιά ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Στις 40 εκκλησιές της Θεσσαλονίκης....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Περιφέρεια Θεσσαλονίκης
» Κλοπη μελισσιων Πανόραμα Θεσσαλονίκης EL 54-670
» Κλοπή κυψελων στην Καλαμαρια Θεσσαλονικης ΕL 58-149
» ΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΝΟΥ ΣΤΙΣ ΤΖΤΖΙΦΙΕΣ
» Πυροσφράγιση στις κυψελες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: