Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 -Βαμβάκι-

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

-Βαμβάκι- Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: -Βαμβάκι-   -Βαμβάκι- Icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2011 3:11 pm

Είχα πάει ΄Λαμία προχτές να αγοράσω κάτι μπάλες τριφύλλι για ζωντανά και μου πρότειναν οι γεοκτήμονες να πάω μελίσσια στις καλλιέργειες βαμβακιού που έχουν.Μου είπαν οτι δεν ρεντίζουν με φυτοφάρμακα και οτι η κλεψιά είναι δύσκολη στις εκτάσεις τους.
Επίσης με ενημέρωσαν οτι το βαμβάκι ανθίζει σταδιακά και κρατάει απο μήνα και βάλε.Σκέφτομαι να μεταφέρω μερικά κομμάτια για δοκιμή.
Απο εσάς που έχετε δουλέψει την συγκεκριμένη καλλιέργεια τι έχετε να πείτε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

-Βαμβάκι- Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -Βαμβάκι-   -Βαμβάκι- Icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2011 3:17 pm

Περυσι στον καμπο της Ημαθιας τα βαμβακια ειχαν μεγαλο προβλημα με το πρασινο σκουληκι και πεσαν χιλιαδες τονοι φυτοφαρμακα. Δεν εμεινε μελισσουλα ουτε για δειγμα. βεβαιωσου για τα ραντισματα πριν ξεκινησεις. καποιος γεωπονος απο εκει θα μπορουσε να σε κατατοπισει με ενα τηλεφωνημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

-Βαμβάκι- Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -Βαμβάκι-   -Βαμβάκι- Icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2011 3:24 pm

Εγώ διατηρώ τα δικά μου μόνιμα σε ένα σημείο σε κάμπο, και μόλις ανθίσουν τώρα το καλοκαίρι τα βαμβάκια γίνεται πανικός.. Τότε γεμίζουν μέλι, τότε και μεγαλώνουν πολύ το γόνο..
Δυστυχώς όμως στο βαμβάκι υπάρχουν μεγάλες απώλειες γι αυτό πρέπει να έχεις δυνατά μελίσσια..
Δεν έχει σημασία το ότι δεν ραντίζουν οι αγρότες, ο ίδιος ο σπόρος είναι επικαλυμμένος με εντομοκτόνο από τις εταιρείες και έτσι στις τρεις μέλισσες που πάνε για τρύγο λέγεται, η μία γυρίζει... Παρόλα αυτά, ακόμα και έτσι, συμφέρει... Άφθονη μελιτοέκρισση σημαίνει γρήγορο γέμισμα πλαισίων, χτίσιμο κεριών, εγρήγορση και δυνατή γέννα βασίλισσας.
Το μέλι όμως που θα πάρεις, έχει την τάση να κρυσταλλώνει πολύ γρήγορα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

-Βαμβάκι- Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -Βαμβάκι-   -Βαμβάκι- Icon_minitimeΠεμ Ιουν 23, 2011 4:07 pm

Το οτι πρέπει να παω δυνατα μελίσσια και ειδικά με πολυ γόνο το διάβασα και στους μελ.χειρησμούς γιατί λέει αν χαθούν όλες οι μέλισσες να υπάρχουν τουλάχιστον άλλες που θα βγούν.
Για να μην κρυσταλλώσει μπορώ να το θερμάνω στο Βen-marie και πότε? πριν μπεί στον κάδο ωρίμανσης η μετά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

-Βαμβάκι- Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -Βαμβάκι-   -Βαμβάκι- Icon_minitimeΠαρ Ιουν 24, 2011 12:15 am

..και στον κάμπο των Σερρών πέρσυ είχαμε πρόβλημα με το πράσινο σκουλήκι..τρελάθηκαν στο ράντισμα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

-Βαμβάκι- Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -Βαμβάκι-   -Βαμβάκι- Icon_minitimeΠαρ Ιουν 24, 2011 10:09 am

Άκυρη η μεταφορά στα βαμβάκια παιδιά.ΜΑΚΡΙΑ και αλάργα.Μόλις επικοινώνησα με την διεύθυνση γεωργίας νομού φθιώτιδας και μου είπαν γεοπόνοι και μελισσοκόμοι ότι και ψεκασμοί να μην γίνουν ο σπόρος είναι ήδη ποτισμένος με χημικό πριν καν φυτευθεί [δεν θυμάμαι το φάρμακο που είπαν] το φυτό είναι δηλητηριασμένο εκ γεννηθής.
Το ίδιο ισχύει πλέον και για καλλιέργεις καλαμποκιών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

-Βαμβάκι- Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -Βαμβάκι-   -Βαμβάκι- Icon_minitimeΠαρ Ιουν 24, 2011 10:34 am

Αυτό δε σου είπα και εγώ παραπάνω;
Το εντομοκτόνο είναι το περιβόητο Gaucho, διασυστηματικό που περνά από το σπόρο σε όλο το φυτό... Μελισσοτοξικό μεν, αλλά πολύ λιγότερο επικίνδυνο από τους συνεχείς ψεκασμούς που έκαναν παλιά.
Παρόλα αυτά το να λές Μακριά και αλάργα χωράει πάρα πολλή συζήτηση, αν υπήρχε όντως τόσο μεγάλο πρόβλημα, όλοι οι μελισσοκόμοι του κάμπου θα είχαν αλλάξει επάγγελμα...
Είναι μια από τις μεγαλύτερες ανθοφορίες σε μια εποχή που δεν υπάρχουν πολλά άλλα λουλούδια γύρω, και αν τα μελίσσια είναι δυνατά δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα μια και όσες συλλέκτριες ψοφήσουν, θα αντικατασταθούν γρήγορα και με ακόμα μεγαλύτερο πληθυσμό (σε 21 ημέρες :-) όσο περίπου κρατά και η ανθοφορία του βαμβακιού) από το νέο πολυπληθή γόνο που θα εκτραφεί όσο διαρκεί η ανθοφορία λόγω της μεγάλης εισόδου νέκταρος στην κυψέλη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

-Βαμβάκι- Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: -Βαμβάκι-   -Βαμβάκι- Icon_minitimeΣαβ Αυγ 20, 2011 6:25 pm

|Φετος στον καμπο της Ημαθιας (Αλεξανδρεια συγκεκριμενα) ειδα τις νεκρες μελισσες πεσμενες μπροστα στις κυψελες σαν ενα χαλι πλατους 1.5 μετρου και μηκους 100 μετρων και ραγισε η καρδια μου....
Τελικα ειναι οπως το βλεπει κανεις....Παιρνεις μελι? ή κρατας το μελισσι δυνατο?
Εγω παντως ξανα στο βαμβακι δεν τα βαζω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
-Βαμβάκι-
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΜΕΛΙ ΑΠΟ ΒΑΜΒΑΚΙ
» τι γίνεται με το βαμβάκι;
» Μεταφορά μελισσών στο βαμβάκι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: